Работа, CV-та, HR-и, съвети - 77

  • 49 727
  • 1 571
# 105
Виолет, пробвала ли си онлайн анонимно консултиране някакво. Щом имаш психосоматични симптоми, то имаш нужда от терапия или поне да разговаряш с някого.

Не мога да повярвам, че на някого в тая тема след всичко изписано от момичето, му хрумна точно това. Такава глупост не бях предполагала, че миже да се случи, та и да го коментираме в детайли.

 И между другото - да, да се грижиш за болни изисква квалификация. Не е висше образование, но трябва да знаеш поне как да ги вдигнеш, за да оцелее кръста и това е технология.
Виж целия пост
# 106
И си пусни изследвания на витамин Д и Б12. При ниски нива и двата обичат да депресират хората и други болежки.
Средата на февруари е, нормално е нивата на витамин Д да са ниски по нашите ширини. Само на който е ходил на екзотична почивка скоро, може да са нормални. Не е критерии за депресия или други здравословни проблеми. Синтетичният витамин Д може да доведе до други проблеми и по-добре да не си експериментира. Честно казано ми звучи напълно логично обяснението, че физически е напълно здрава, но поради психическото натоварване, се появяват болежки. Като се закрепи психически, ще се оправят от само себе си. Стискаме палци да намери работа по-скоро!
Виж целия пост
# 107
Не можем да игнорираме манталитета в България все пак, очаква се 100% от децата да зарежат всичко и да се притекат на помощ в такава ситуация, без да се мисли за последствията от нея.
Виж целия пост
# 108
Не знам защо толкова се драматизира този срок от 4 години, в който violet не е работила и се смята, че карирерата й е провалена. Доста хора в първите години след университета нямат постоянна работа или продължават да работят нискоквалифицирана такава, поради факта, че не им се обаждат за интервюта или не ги одобряват (при мен, а и мисля при част от колегите ми, се получи нещо подобно навремето).

Други млади хора искат да попътуват - участие в програми за културен обмен, в студентските практики в САЩ (това не са летните бригади, а има и едно/двугодишни програми). Трети записват една-две магистратури или втори бакалавър.

И така не малка част навлиза в корпоративния свят към 28-30 годишна възраст. Това, между другото, на Запад е нормална възраст за започване на корпоративна кариера. А в държави като САЩ, например, жените спират да работят, за да гледат децата си за около 10-15 години и там няма никакъв проблем и на 40-45 да се върнеш на трудовия пазар и да изградиш кариера. Не мога да си обясня защо в България управлението на хора е толкова консервативно и базиращо се на предразсъдъци.

Violet, свържи се и с ХР агенции като HRS, Adecco и др. и им пусни СВ като свободна кандидатура с кратко обяснение, че търсиш стартови позиции и могат ли да ти предложат нещо.
Виж целия пост
# 109
Violet, в Разград нищо няма да направиш, за София не ти стигат нито познанията, нито стажа, нито психиката в момента. Аз бих ти препоръчала да потърсиш работа в Русе, близо е до Разград, има подходяща работа за млади хора, без кой знае какви умения, защото няма какво да се лъжем, ти нямаш специални умения. В това няма нищо лошо, но трябва правилно да се ориентираш, но не от четене тук и там, а реално как се случват нещата на пазара на труда. Забрави ги тези проджекти, питони и т.н, далеч си от тях. Намери си някой познат в Русе да делите квартира примерно, или пусни обява. Има онлайн интервюта, ако трябва ще отидеш 2-3 пъти до Русе за интервю. На този етап това ми се струва като най-реалния ти вариант, а не фантасмагории.
Виж целия пост
# 110
Какво разбирате под специални умения?
Виж целия пост
# 111
Какво разбирате под специални умения?
Имам предвид да е завършила за медицинска сестра или зъботехник или нещо, което предполага каква ще ти е професията или какво можеш да работиш.
Всичко останало са общи знания, лошо няма, и аз съм така, както и много други хора, работещи офис работа.
Виж целия пост
# 112
Защо трябва да е учила за медицинска сестра или зъботехник? Наистина е излишно да се завива в посока болногледач/медицинско лице. Изобщо няма връзка с питането и трудностите, с които се сблъсква потребителката, търсейки работа. Violet е завършила маркетинг и съответно е формирала умения в тази сфера. Просто няма много опит и трябва да почне отнякъде.
Виж целия пост
# 113
Защо трябва да е учила за медицинска сестра или зъботехник? Наистина е излишно да се завива в посока болногледач/медицинско лице. Изобщо няма връзка с питането и трудностите, с които се сблъсква потребителката, търсейки работа. Violet е завършила маркетинг и съответно е формирала умения в тази сфера. Просто няма много опит и трябва да почне отнякъде.
Абсолютно нямам предвид глупостите, които се изписаха за болногледач. Имам предвид професии като цяло, ако ще адвокат да е, фармацевт, детска учителка и т.н.
И аз съм завършила маркетинг, че и магистратура после, и какво от това? 90% от хората, завършили маркетинг, икономика и други общи специалности, намират работа във фирми, които се занимават с нещо друго.
Тя не е формирала умения в маркетинга, видно от постовете й. Никога не е работила нещо, свързано с маркетинг, а маркетингът, сам по себе си, е доста обширно понятие.
Виж целия пост
# 114
Напротив, много истина има в коментара на ainmo. Хората, със специални умения или а други думи със “занаят” са много по-търсени от тези с общите умения. Даде се пример с мед. сестра / зъботехник, защото може би е по-разпространено за жена, но иначе може да е масажист, педагог и т.н. При мъжете има повече възможности, пазарът е толкова гладен за кранисти, шлосери, шофьори за комбайн и какво ли още не, че заплатите са много добри.
Завършването на маркетинг и то в университет като Свищов, не дава competitive advantage. Завършилите маркетинг с лопата да ги ринеш, общо взето всеки втори, който не знае какво да прави, ама знае, че трябва да учи “вишу”, се записва икономика, а маркетинга явно им звучи много секси.
Виж целия пост
# 115
Пак ще се повторя, че мненията дали занаят или офис работа е по-добър вариант за реализация нямат никакво значение за казуса на violet. Все едно я критикувате, че е избрала да следва маркетинг, а не зъботехника и смятате, че корпоративната работа не е за нея. Защо? Решението й да завърши конкретна специалност не бива да интересува другите. В случая не се пита дали изборът на специалност "Маркетинг" е подходящ, а как се започва на стартова позиция в корпоративна среда и съветите следва да са в тази насока.

А иначе, при всички специалности се случва част от завършилите да не практикуват това, за което са учили. Особено пък при педагогиките, които давате за пример. И при правото.

Всички бакалавърски програми са широкопрофилни, без значение дали са икономически, бизнес или хуманитарни. И това е положителното, защото завършилите имат възможност за реализация в повече от една сфера, а уменията им са преносими.
Виж целия пост
# 116
До мениджърска позиция най-лесно може да стигнеш в Макдоналдс, но се минава през непрестижната част да бършеш трохи от масите.

Хората, със специални умения или а други думи със “занаят” са много по-търсени от тези с общите умения.
Да, ама "специални умения" значи нещо друго. И една чистачка има специални умения в това да знае кой препарат да ползва, и една продавачка има специални умения по обслужване на клиенти. Просто трябва да съобразиш твоите специални умения с тези които се изискват за длъжността за която кандидатстваш, и тогава ще си по-търсен от тези на които не им е ясна тази взаимовръзка.
Виж целия пост
# 117
Deya 2, изтървала е влака за корпоративната среда, във вида, който предполагам, визираш.
Тези неща най-успешно се случват във вида университет - стаж в някоя перспективна фирма - постоянна работа - растеж, трупане на опит и стаж и т.н. Тя в момента е изтървала стъпките, време е да започне отново, само че вече стъпките са други - търсене на работа в офис, където да се закачи за нещо. Дали фирмата ще се занимава с транспорт, дали с търговия, дали с някакви услуги, дали с онлайн продажби, няма значение, ще я обучат.
Виж целия пост
# 118
ainmo, нищо не е изтървала. Не знам какво си мислиш, че визирам под корпоративна среда.

Има различни начини да стигнеш до дадена цел, в случая тип работа. Описаният от теб - стаж - опит - израстване, е доста идеалистичен и се случва на малък процент хора. Още повече, че в България голяма част от стажовете не са особено сериозни и нямат за цел да предложат на стажанта постоянна работа. А и не всички млади хора могат да си позволят участие в стажантски програми, тъй като те не са платени или са около минималната заплата. Повечето хора са така след университета - търсене на работа и където се закачиш.
Виж целия пост
# 119
Описаният от теб - стаж - опит - израстване, е доста идеалистичен и се случва на малък процент хора. Още повече, че в България голяма част от стажовете не са особено сериозни и нямат за цел да предложат на стажанта постоянна работа.  Повечето хора са така след университета - търсене на работа и където се закачиш.
По този повод една хубава картинка за успеха Simple Smile:
https://me.me/i/success-success-what-people-think-it-looks-like-what-it-21488251
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия