Книги, които промениха живота ми!

  • 6 149
  • 23
Здравейте, създавам тази тема, за тези които търсят своето "четиво-промяна". Нека тук споделяме книгите, които са оставили в нас някаква следа и са ни променили в дадена насока. Нека четенето започне сега! Blush
Виж целия пост
# 1
Интересна тема ще се получи.
До сега съм прочела няколко,които доста ми промениха мирогледа.И след всяка следваща,искам още.
"Приказки за размисъл"
"Поискай и ще ти бъде дадено"
"Гласът на покоя"
"Мозъкът-твоята супер сила"
"Избрах да бъда щастлив" -тази я чета в момента.
Според мен са доста полезни,защото ако не променяме себе си и не се развиваме мисловно,ще продължаваме да затъваме.
Преди книгите бях доста по-сприхава,изнервена,все бързаща и ме дразнеха хората,които закъсняват или се мотаят..След книгите разбрах,че аз освен себе си друго не мога да променя.Не мога да променя хората,които закъсняват,нито тези които са мързеливи,нито тези които са злобни и прочие.Променям себе си,за да не се ядосвам и да вредя на тялото си,заради такива хора.Живота е прост за живеене,ние сами си го правим сложен,а защо?
Толкова е хубаво да се живее просто и лесно. Та така,няма да задълбавам,това е от мен ☺️
Виж целия пост
# 2
доста книги могат да напиша тук.

първо - класиката
Скрит текст:
"Граф Монте Кристо"
"Чичо Томовата колиба"
"Черният обелиск"
по-голяма част от френската литература
Скрит текст:
например "Без Дом"
"Клетниците" - всеки човек заслужава опрощение.
"Човека който се смее" (който имаше същия ефект като "Аз Клавдий") - мнението ми за монархията претърпя рязка промяна. След тези книги станах републиканец.
"Вертеп"
"Скарамуш"
"Йожени Гранде"
"Бел Ами"
Вероятно мога да добавя и няколко американски - О.Хенри - "Търкалящи се камъни" и Дж. Хелър - "Параграф 22"

от индианските романи
Скрит текст:
"Оцеола" и трилогията "Винету" (не съм Борисов) Stuck Out Tongue Winking Eye (първата книга, на която съм плакал бе Оцеола.)
от италианските - "Сърце"

от древногръцките - Антигона (съществуват писани и "неписани" закони)
от детските - Приказка без край - човек не трябва да забравя откъде е тръгнал.

от Българските- н
Скрит текст:
яма как да прескоча Вазов (Под Игото), любимия ми Йовков (Старопланински легенди,  Песента на Колелетата, Вечери в Антимовския хан) Талев (трилогията за Самуил и четирилогията "Железният светилник" - особено първите две книги), Антон Дончев (Време разделно), Емилян Станев (Антихрист)

Йовков също като Хелър и Ремарк е от "военното поколение" и в много от книгите им има осъждане на войната. тези книги определено повлияха на светогледа ми.

от по-новите - най-вече дистопии и антиутопии
 
Скрит текст:
"Повелителят на мухите", "Полет над кукувиче гнездо" "Глад" и  Вероятно бих могъл да добавя и Жул Верн с  "Две години ваканция", "20 000 левги под водата", "Да обиколиш света за 80 дни", Патрик Нес - "живият хаос", също и книгата "Кръгът". на Дейв Едгарс.  Съшо така "Дървото на лъжите" на Франсис Хардинг.

от фентъзито и фантастиката
Скрит текст:
"Хобит" и "Властелинът" - и малките хора, могат да бъдат герои.
поредицата "Сага за убиеца"  на Робин Хоб, - понякога е много трудно да се "разкъсаш" между дълга и семейството
а също и  трилогията "Живите кораби" - книга в която има засегнати сложни теми като робството, принудителните бракове и пр.
и по-голямата част от творчеството на Клийфърд Саймък, Майк Резник (Хроники на човешкия вид - дистопии),
Всички книги които съм написал докоснаха нещо в душата ми, но почернените направо ме разтърсиха-
иначе най-голяма промяна промяна на светогледа ми настъпи...след прочитането на Библията. Но се съмнявам, че някой ще седне да я чете.
Виж целия пост
# 3
Стендал,"Червено и черно".

Някои откъси от "Дон Кихот" на Сервантес.

Имам предвид през пубертетските си години,:yum:. По-късно имаше и доста други книги,които ме разтърсиха,но това е по-различно...
Виж целия пост
# 4
"Един ден на Иван Денисович" - Александър Солженицин, "Quo vadis" - Х. Сенкевич, Роуз Мадър - Стивън Кинг, "Опасните личности" - Джо Наваро, Тони Сиара Пойнтър.
Виж целия пост
# 5
- "Кръстникът";
- Цикълът "Землемория" на Урсула Легуин;
- "Сказание за хан Аспарух, княз Слав и жреца Терес";
- Цикълът за Джейсън Борн, особено първата книга.
Виж целия пост
# 6
Пропуснах по-горе:
- "Малкият принц"
Виж целия пост
# 7
"Трениране на успешни родители" - книгата, която ме научи да общувам с хората, да се поставям на тяхно място и да разграничавам чуждите проблеми от своите. Горещо препоръчвам, не само за родители.
Виж целия пост
# 8
На мен би ми допаднало да прочета поне написано с няколко думи в каква посока е била промяната, за да мога евентуално да си избера нещо за четене в определена посока.

Може би единствената книга, която е променила живота ми с мъничко е Feeling Good на д-р Дейвид Бърнс. Преведена е на български под заглавието "Да се чувстваш добре". Представлява ръководство за когнитивно-поведенческа терапия на депресивни състояния. Някои от упражненията ги правя често.

Чета много, но чак промяна в живота си не усещам. Може би когато човек е по-млад може силно да се впечатли от книга. Като тийн "Зеленият път" на Кинг ми промени мнението за смъртното наказание. А Хари Потър и сега ми служи като утеха в трудни моменти.
Виж целия пост
# 9
Романтична заблуда е да се мисли,че книгите и изкуството могат да променят човека. Изкуството е един виртуален свят,който не променя реалният. Но може да докосне човека.
Баба ми като човек беше злобна,проста и еснафска. Веднъж като дете както си четях някаква книга,тя я грабна и хвърли в печката на дърва! Щото трябвало да работя нещо,а не да се занимавам с глупости,като четене на книги. Очите ми се насълзиха! Ако можеше да се убива с поглед,баба ми щеше да е мъртва. По-късно прочетох поразително същата сцена в "Червено и черно",само че вместо с баба,с баща. Затова и посочих тази книга на Стендал.
Виж целия пост
# 10
Бог пътува винаги инкогнито-Лора Гунел
Опитът на един глупак, стигнал до прозрението как да се избави от очилата - Мирзакарим Норбеков
Господин Ибрахим и цветята на Кораба-Е. Е. Шмит (и всички останали негови книги)
451°по Фаренхайт - Р. Бредбъри
Йовков
/b]
Виж целия пост
# 11
За мен на първо място е: Войната не е с лице на жена (разтърсваща), няма страница на която да не се питаш, как е възможно всичко това да го преживее жив човек и да остане цял. Има и още: Малкият принц, Граф Монте Кристо, Железния светилник (4-те книги), Шогун, но тази на Светлана Алексиевич ми е фаворит, понеже тя е по истински истории, а не художествена измислица.
Виж целия пост
# 12
Романтична заблуда е да се мисли,че книгите и изкуството могат да променят човека. Изкуството е един виртуален свят,който не променя реалния.
Категорично не мога да се съглася с това мнение. Мисля, че книгите играят огромна роля в избора (от 4-5 до 8-10 годишна възраст), затвърждаването (от 8-10 до 16-18 годишна възраст) и шлифоването (от 16-18 до 20-25 годишна възраст) на сценариите, от които се определят в голяма степен поведението, реакциите и решенията на човек през целия му останал живот.

На мен би ми допаднало да прочета поне написано с няколко думи в каква посока е била промяната, за да мога евентуално да си избера нещо за четене в определена посока.
В ранна детска възраст:
"Изгубеният свят" и историите за Шерлок Холмс на Артър Конан Дойл, "Оцеола" на Майн Рид, историите за Еркюл Поаро и мисис Марпл на Агата Кристи и "Том Сойер" на Марк Твен - от тях възприех викторианската, идеализирана представа за честност и почтеност, които са задължителни за един порядъчен човек. Преодоляването на тези сценарии ми коства много целенасочена работа върху себе си в по-късните години от живота ми.

През пубертета:
"Въведение в психоанализата" на Зигмунд Фройд и "Магьосникът от Землемория" на Урсула Ле Гуин. Които ме научиха винаги да се движа по линия на максималното съпротивление и да наричам нещата с истинските им имена.

"Дюн" на Франк Хърбърт - от там усвоих колко е важно и как точно може човек да може да контролира емоциите си като цяло и страха в частност.

"Сидхарта" на Херман Хесе, "Митът за Сизиф" на Камю и (донякъде) произведенията на Карлос Кастанеда - книгите, които ми помогнаха да осъзная колко преходно, относително и маловажно е всичко, което се случва в един човешки живот.

След пубертета:
Ведите, Бхагавад Гита, Библията (Стария и Новия завет), Корана, "Златната клонка" на Фрейзър, изследванията на Мирча Елиаде върху шаманизма и трактатите на Лешек Колаковски за сакралното и профанното - благодарение на тях си изградих цялостна, завършена представа за религията като феномен на човешката психика и се освободих от въздействието и върху начина ми на мислене.

"Дао дъ дзин" на Лао Дзъ и "Дао-то на Пух" на Бенджамин Хоф - от тях усвоих възгледа за естествения ход и съобразяването с вътрешната природа на нещата.
Виж целия пост
# 13
Книгите са неизменна част от живота ми, чета от 5- годишна почти непрекъснато. Обожавам четенето. Никога не попаднах на такава, която да ми въздейства в толкова голяма степен, докато не прочетох "Лепири: между сянката и светлината" на Радослав Гизгинджиев. Винаги съм била предубедена към българските автори, особено съвременните, но гледах едно книжно ревю за нея, и реших да си я купя. Тази книга ми даде две неща- усетих раздираща емоционална болка, която сякаш се изля от мен, както и невероятна свобода. Не мога да си обясня и досега защо се чувствах така. След това изчетох всичките му романи. Преди няколко месеца излязоха двете части на "Недра". Отново дълбоко ме докоснаха, но за мен най- силните му творби си остават "Лепири: между сянката и светлината" и трилогията "Рай". Още нося отпечатъка от тези книги, а минаха 3 години, откакто ги прочетох за първи път.
Според мен от голямо значение е и периода, в който се чете дадено произведение, емоционалното състояние на човека, доколко е отворен да приеме посланието, произтичащо от книгата, както начинът, по който го интерпретира.
Както даден сюжет те е докоснал и променил сега, така след няколко години може изобщо да не ти окаже същото въздействие. То е като с общуването между хората.
Виж целия пост
# 14
Интерсна тема!
Любими книги и такива, които промениха живота ми:
- Китайското проучване
- Да убиеш присмехулник
- Вашият четвърти избор (на английски)
- Събудете Буда у вас
- Автобиография на един йогин
- Без кал няма лотуси…

Звездичка за четирилогията на Елена Феранте “Гениалната приятелка”
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия