Синдром на раздразненото дебело черво тема 2

  • 112 400
  • 1 788
# 1 770
Момичета и момчета, тъй като тук видно сте с голям опит по стомашно-чревните въпроси, искам да споделя за един симптом, който изпитвам от време на време, и евентуално да получа мнение от вас.

Преди това, разбира се, уточнявам, че скоро ще ходя на гастроентеролог, с идеята за евентуални допълнителни изследвания, които биха могли да разкрият дали действително има проблем при мен.

Накратко - в 30-те си съм, диагностицирана с Хашимото и ИР; приемам много добавки, поддържам витамините / минералите си в перфектни граници. Смятам, че се храня относително изчистено - не консумирам млечни, тъй като съм с Лактозна непоносимост. Наблягам на месото (предпочитам филета), зеленчуците, плодовете. Хляб, зърнени продукти и захар цялостно не ям. Кафе - всеки ден в големи количества. Алкохол - от време на време. Това е храненето ми, в общи линии.
Не знам дали имам гастрит. Поставиха ми диагноза "Колит", след направена колоноскопия преди няколко години. Иначе, нямам кой знае какви оплаквания в тази насока.
Отслабнах много последни 2 г., което ме радва, защото бях с наднормено тегло.
Движа се много, старая се да живея здравословно.

За жалост, имам поне няколко различни симптома, свързани със СЧТ, но ще се хвана за един, който ми се струва най-необясним. Периодично (да речем, веднъж на около 2 седмици) получавам много голямо подуване, в областта на горната част на корема - т.е. около 3-4-5 см. над пъпа. Зоната там се издува брутално и като я натисна с пръст, е твърда и болезнена. Малко след това се сдобивам и с много газове, които отиват "надолу". Коремът (но само в горната си част) ме боли, все едно някой ме е ударил с юмрук в него, 1:1.
Не мисля, че става въпрос за самия стомах, защото болката не е вляво, а точно по средата - както уточних, локализирана е единствено над пъпа.
След като газовете започнат да излизат, коремът ми малко по малко се отпуска, омеква и вече не боли толкова, при допир.
За да се оправя напълно, горе-долу ми трябват между 20 и 60 мин.

Интересното е, че това понякога ми се случва след наяждане; друг път - след прием само на кафе; трети - като съм пила единствено хапче на гладно; а в някои случаи - най-странното е, че получавам такава "криза", дори без да съм яла или пила нищо въпросния ден и без да съм приемала добавки.
Не са налице определени модел или логика, за които мога да се хвана.

Идеи какво може да е това? Четох дори за състояния, като гастропареза, но не мисля, че го имам. Съмнявам се за SIBO, но все пак, някой с други идеи?
Мъжът ми казва, че вероятно това касае частта от дебелото черво, която е разположена горе. На мен пък ми се струва, че може да е нещо с тънките черва.
Виж целия пост
# 1 771
Гърне, имаш улцерозен колит?
Виж целия пост
# 1 772
О, не, не ми се вярва. То не протича ли много ударно? Аз реално, за щастие, нямам диария (всъщност, цял живот се боря с обратния проблем); никога не съм имала и кръв / слуз в изпражненията, да чукам на дърво. Нормално ми е изхождането.
Честно казано, бях учудена, и когато ми поставиха диагнозата "Колит". Нямам чак такива оплаквания. Лекарката тогава ми каза, че на почти всеки човек, на който му направят колоноскопия, щели да му сложат такава диагноза, т.е. един вид, било нормално.
Реално, може да се каже, че и болки (тип болезнени газове) почти нямам.

Просто това внезапно подуване горе ми е чудно на какво се дължи.

Макар че си мисля, че няма да намеря отговор на този въпрос, защото в нито една статия в Интернет не намирам пример, баш като моя.
Виж целия пост
# 1 773
Има различни видове колит. Добре би било да знаеш какъв точно имаш като диагноза.

Стандартните изследвания при проблеми с храносмилателната с-ма са кръвни: чернодробни ензими, CPR, ПКК и фецесни: калпротектин и окултна кръв. Ако ги нямаш, започни оттам.
Виж целия пост
# 1 774
Стандартните изследвания при проблеми с храносмилателната с-ма са кръвни: чернодробни ензими, CPR, ПКК ...
Тези ги изследвам редовно от години и винаги са ми били с отлични стойности.
Другите не съм ги пускала, но не знам дали има смисъл, ако ще правя направо колоно- и гастроскопия скоро (и без това ми е време за тези изследвания).

Между другото, можете ли да препоръчате добър лекар / болница за тях? Насочила съм се към "Токуда" - евентуално, Карагьозов, но не знам дали е най-добрият избор.
Има тема за гастроентеролозите в България - следя я от години, но сякаш, препоръчваните лекари са кът.
Виж целия пост
# 1 775
Гърне, гастритно изглежда. Има и други варианти, никое от тях нещо страшно: функционална диспепсия, аерофагия, диссинергия. Най-много прилича на последното по симптоми. Виж този сайт:
https://www.zionpt.com/abdominophrenic-dyssynergia
 Може хиатална херния да е теоретично.
Аз съм със същите симптоми, само че са по-чести. Поставена ми е диагноза гастрит, но нещо не мога да го излекувам. И нямам типични гастритни симптоми. Трябва пак да ходя по доктори, но изобщо не ми се ходи.

Сподели, моля те след като се консултираш с лекар.

Лекарите (някои) използват колит и СРЧ като синоними.
Виж целия пост
# 1 776
Гърненце, нашето семейство се е доверявало през годините на д-р Саджаклиев (сега е в Св. София) и на д-р Карагьозов (последните два пъти). Изключително добри отзиви има и за д-р Темелков в б-ца Лозенец. Успех!
Виж целия пост
# 1 777
Ако фецесните калпротектин и окултна кръв са отрицателни, колоноскопия в голямата си част става безпредметна.

Иначе колоноскопия - Св Иван Рилски при Стефан Митев. Токуда също, да.

Не разбирам защо ще правиш и гастроскопия обаче, при положение, че нямаш оплаквания в стомаха и горната част на ГИ?

Ако трябва да си самоназначаваш изследвания, направи си КТ или ЯМР на абдоминална област с контраст. Ако образните изследвания и фецеснтие са чисти -- 98% сигурно се говори за СРЧ или друго функционално заболяване, за които ендоскопските изследвания остават излишни.

Можеш да пробваш с low fodmap диета.
Виж целия пост
# 1 778
Благодаря на всички ви! Simple Smile

Всички, без Темелков, с чиято работа не бях запозната, са ми в списъка с добри лекари, които следя от много години. Ще се доверя на някой от тях, пък да видим.

Със сигурност ще споделя, ако намеря някакво решение. Мисля, че най-ценно е да обменяме личен опит. Simple Smile

Не разбирам защо ще правиш и гастроскопия обаче, при положение, че нямаш оплаквания в стомаха и горната част на ГИ?
Е, имам. Simple Smile Дори това, което споменах, касае горната част. Но и други симптоми са налице, де, просто няма смисъл вече да ви занимавам с моя казус. Като направя някои диагностични изследвания, ще споделя какво е станало.

Гърне, гастритно изглежда. Има и други варианти, никое от тях нещо страшно: функционална диспепсия, аерофагия, диссинергия. Най-много прилича на последното по симптоми. Виж този сайт:
https://www.zionpt.com/abdominophrenic-dyssynergia
Много ти благодаря за предположенията! Flowers Hibiscus Ще прочета в тази връзка.
Виж целия пост
# 1 779
Аз не мога да разбера защо да чакаме да се открие кръв, за да се направи профилактична колоноскопия? Ами може да има голям полип, който още да не се е изродил в нещо лошо, което да кърви и премахването му да предотврати евентуални бъдещи неприятности, напр.
Виж целия пост
# 1 780
Аз не мога да разбера защо да чакаме да се открие кръв, за да се направи профилактична колоноскопия? Ами може да има голям полип, който още да не се е изродил в нещо лошо, което да кърви и премахването му да предотврати евентуални бъдещи неприятности, напр.
Не е само кръв, а и калпротектин. Големите и средно-големите полипи вдигат калпротектина.
Виж целия пост
# 1 781
Открият ли ти веднъж полип, правиш колоноскопия на всеки 3 години. И никой не ти казва със същата честота или през година, напр. да пускаш калпротектин.
Виж целия пост
# 1 782
Аз коментирах питането на Гърнето, която не сподели да са ѝ откривали полип.
Виж целия пост
# 1 783
Нямам полипи, пу-пу, но за мен колоноскопията, като профилактична процедура, е абсолютно наложителна след определена възраст. Аз лично бих се стремяла да правя по една веднъж на 3 г.
Виж целия пост
# 1 784
Е, ако нямаш генетична обремененост или полип, даже казват 10 г., ако си на 40+.
Аз правя на 5 (последният път се изложих и станаха 7), а мъжът ми трябва на 3 (имаше полип). И при двамата има наследственост. 🙁 Децата ни един ден ще трябва стриктно да спазват график на профилактика.😕
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия