Цените на зеленчуците летят направо!! 12 лв кило пресни картофи, 6.20 чушки

  • 58 906
  • 1 424
# 75
Цените по начало в БГ са винаги с една идея по-скъпи...
Спрямо къде?
И попринцип ли или конкретно за плодове и зеленчуци?
Виж целия пост
# 76
Спрямо Англия, Австрия и Германия. Всичко е или същите цени като в тези държави, но в лева, или с надценка за вноса, дори и когато внасяме от страни, които са много по-евтини от нашите.
Виж целия пост
# 77
Дааа,те бабите ни само аспержи,авокадо,чер.хайвер и миди сен жак са яли.За тях най-ми е жал.Гледам ги как си броят стотинките за кисело мляко и хляб.
Това е жалкото в случая с цените.
И не е само жалко,а трагично.
Да купуваме вносните боклуци на високи цени,през 10 прекупвача,и да изнасяме нашата продукция на безценица.Големи схемаджии са в парламента 🤌
Виж целия пост
# 78
Спрямо къде?
И попринцип ли или конкретно за плодове и зеленчуци?
Ами примерно в една европейска верига супермаркети дето са популярни и в България, 80% от цените са що-годе еднакви и в България и из западна Европа, въпреки че заплатите не са. Не само плод-зеленчука, а повечето стоки, месо, нехранителни, всякакви.
Виж целия пост
# 79
Коя е тая верига ? Кауфланд например слагат доста прилични надценки у нас на стоки собствена марка.
Виж целия пост
# 80
Спрямо къде?
И попринцип ли или конкретно за плодове и зеленчуци?
Ами примерно в една европейска верига супермаркети дето са популярни и в България, 80% от цените са що-годе еднакви и в България и из западна Европа, въпреки че заплатите не са. Не само плод-зеленчука, а повечето стоки, месо, нехранителни, всякакви.
Не съм сигурна, Ефибуш. Що-годе еднакви са за продукти-внос, примерно банани или екзотични плодове евентуално.
Сравнение на най-евтини български и холандски (примерно) череши, домати, краставици, зеле, зелен лук, кайсии или салата в сезон ще покаже друго. Отделно, че българските в много случаи ще са по-качествени спрямо холандските, например.

А че всичко е поскъпнало навсякъде, с това съм съгласна.
Виж целия пост
# 81
За хората, които се интересуват какъв ми е зора за въпросните картофи:не ям меса и риби от мнооого дълги години. Съответно вниманието ми е насочено към зеленчуците. Явно доста хора не знаят кои са картофите. Няма значение... Ясно е също, че в различните региони са различни цените. Мисълта ми е, че да всички лесно се примиряват с всичко, което ги товари.,, моем-носим,,. Всеки, който има пари лесно храни тука. Дори имаше някой, който се оплака, че от телевизията му човъркат в мозъка, та сега и тука. Също каза, че съм,, чужденка на пазара,,... Мога да уверя Госпожата, която пълни торбите с 12лв,че пазарувам и готвя от наистина много годинки. Звучи така, сякаш е нещо супер нормално да се раздуват цените и хора да преглъщат около препълнените щандове. Хапвайте си сравнително по-евтините самоковски картофки и се усмихвайте. Но знайте, че,, затръгва ли коня у рЯката,, тръгва от големите градове. Аз се възмущавам на това, че ставам свидетел на сценка, в която понеже на някакъв дядо не му стигнаха 10те лева, се изпопритесни на касата в магазина и трябваше да вземе решение. Отиде да върне хубавите банани, за да ги смени с няколко полуизгнили вакуумирани, кадето вместо да ги дават на прасетата са за такива случай-за бедни хора. Ние сме най-бедната страна с най-големите тарикати, които пък са по-малката част от хората но са достатъчни да затрият постепенно всички. Защото въпреки всичко се разсъждава,, незнам, аз съм добре.. Добре си, когато другите около тебе са добре. Щом те не са, а стават все повече, какво следва??
Виж целия пост
# 82
Направи си една разходка в почивния ден до провинцията и си напазарувай за седмицата.И другите ако правят така,цените в София ще се нормализират.Само,че картофите няма да са измити като за 12 лева,а ще са малко кални,зеления лук също.Щом не ядеш месо и риба,можеш да си заредиш домашно мляко,което е много по-био от това в био магазините и то за 1.20-40 литъра,сирене,масло,
кашкавал.
Виж целия пост
# 83
Имам чувството, че някои хора за пръв път тази година са тръгнали да купуват зеленчуци през зимата и ранна пролет. От години в София краставиците през зимата стигат 6лв./кг., червените чушки (които винаги са турски) - също, а първите пресни картофи не си спомням от кога не съм виждала за по-малко от 6, че и нагоре лв./кг. Вчера бяха 8.80 лв./кг. Ами да си ги ядат. Около нас няма пазар, а само квартални сергии и магазинчета, които продават с едно 30% отгоре целогодишно. От поне 2 години ги абдикираме и каквото можем купуваме на едро от борсата, като пътуваме - от бабите. Единствено в разара на лятото, като стане прекалено топло за по-дълго съхранение, зареждаме за седмицата от някой по-голям пазар. Не виждам какъв е проблемът да се изчака 2-3 седмици с пресните картофи, докато се нормализират цените. Все пак "старите" не са изчезнали от търговската мрежа.

Да идват черешите.
Виж целия пост
# 84
Да, ако темата е за цените на зеленчуците, няма нужда да се озаглавява, че картофите са по 12 лева и да се страда, че не може всеки да си ги купи. Още повече че това са зеленчуци и плодове, те ако не се продадат си се изхвърлят и са за сметка на производителя, така че не виждам никаква драма. И да, има поскъпване на всичко. Надявам се да не е за дълго.
Виж целия пост
# 85
Конкретно цените на плодовете и зеленчуците позволяват доста голяма спекула. И особено в София, по разни магазинчета и квартални сергии се въпозлзват на макс. Това, че някъде цената на нещо е висока, не значи, че е такава по принцип, нито че е висока заради ситуацията в момента. Ето авторката е видяла пресни картофи по 12 лв., аз ги виждам с 30% надолу и то на място, където всичко продават с 30% нагоре. Laughing Миналото лято насред август, кайсиите в магазинчето срещу нас бяха 6лв./кг. Не се смятам за бедна, нито за преглъщащ гладно Гаврош, че отказвам да купувам продукт с идиотска надценка. Да, имаше кофти реколта на кайсиите, да, инфлация, обаче на пазара в Кр.село по същото време бяха по около 2лв./кг.
Виж целия пост
# 86
И аз не купувам, ако надценката е висока. Колкото по-сезонно се храни човек, толкова по-изгоден ще му бъде пазарът, независимо какъв режим следва. Да, през ранна пролет вече тялото си иска свежа храна, но реално е рано и за хубави пресни картофи, и за хубави краставици, за доматите да не говорим. Гледах из Метро тиквички и патладжан, не ми се мисли с какъв вкус на прясно издялкана брезичка са. Просто не взимам и толкова, вместо после да се оплаквам, че хем ми е скъпо, хем не ми е и вкусно.
Сега чакам Линда Петкова и Савини да пуснат козунаците по 80 лева парчето...
Виж целия пост
# 87
Simple Smile Да, ще очакваме следващата порция истерия как може козунакът от Савини да е по-скъп от този в баничарницата на централна гара.
Виж целия пост
# 88
Да се оплача, че трюфелите станали по 1000лв!! Нищо че печурките са по лев Stuck Out Tongue Winking Eye  Извън тази аномалия, не съм забелязала някакво фрапантно поскъпване на зеленчука. Виж други работи са поскъпнали забележимо, без да съм си променила покупателните навици оставям към 25% повече в супера.
Виж целия пост
# 89
Как бе, тая седмица са на промоция в Кауфа! На половин цена! Joy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия