Пазарът на земеделска земя в България - сделки, новини, тенденции

  • 21 165
  • 448
# 45
Явно не се четем, карай...
Виж целия пост
# 46
Нахлувам в темата,но тъй като това ми е работата...
Само да вметна ,че последните години именно собствениците на земеделска земя избират договорите да се сключват година за година, за да имат свободата да се прехвърлят във всеки един момент при друг арендатор ако им предложи 5 лева повече рента....
Задължително е ако срока на договора е над 3 години да се завери при нотариус.
Виж целия пост
# 47
минималният срок за аренда не е ли 5 години?
Виж целия пост
# 48
Отговориха ясно.Но ще го напиша и аз.
Договор,който не е заверен пред нотариус не е валиден.

,,Съгласно чл. 3, ал. 1 ЗАЗ договорът за аренда се сключва в писмена форма с нотариална заверка на подписите на страните. Предвидената форма[1] е за действителност, като извън фактическия състав на договора законът предвижда, че той се вписва в нотариалните книги и се регистрира в съответната общинска служба по земеделие. Правното действие на вписването на договора за аренда е уредено в няколко разпоредби на ЗАЗ – чл. 3, ал. 5 и чл. 17 ЗАЗ. ,,

Не съм адвокат,но не е трудно да се намерят законите.
Виж целия пост
# 49
За да бъде вписан договор в имотен регистир, се дължи такса вписване, и вписването се прави от Съдия по вписвания.
Аз не съм убеден, че договор със заверка на подпис се вписва.
Моля обяснете.
Виж целия пост
# 50
Някои си направиха много свободни съчинения в темата.

* Минималният срок на договора за аренда е пет стопански години. Максимален срок няма, може и пожизнено да се сключи.
* Договорите за аренда, както и споразуменията за тяхното изменение или прекратяване, се сключват в писмена форма с нотариална заверка на подписите на страните, извършени едновременно. Това е форма за действителност на договор и ако не бъде спазена той няма да обвърже страните по него.
* Договорите за аренда, както и споразуменията за тяхното изменение или прекратяване, се вписват в службата по вписванията. Те подлежат и на регистрация в съответната общинска служба по земеделие.

Не разбрах какво да се обясни по-точно и защо не сте убеден, че договорът за аренда се вписва. Сделка, касаеща недвижим имот, се вписва в Службата по вписванията. Правилникът за вписванията казва, че подлежат на вписване актове, които са извършени по нотариален ред или са с нотариално заверен подпис.
Освен това законът, регламентиращ договорите за аренда - Закон за арендата в земеделието, поставя изискванията за формата и вписването му:
Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 42 от 2018 г., в сила от 22.05.2018 г.) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 55 от 2018 г.) Договорите за аренда, както и споразуменията за тяхното изменение или прекратяване се сключват в писмена форма с нотариално удостоверяване на подписите на страните, извършени едновременно. В хода на нотариалното производство нотариусът извършва проверка за спазване на изискванията на ал. 4 и съхранява скици на имотите, предмет на договора. Скиците се заявяват за получаване от нотариус чрез отдалечен достъп до информационната система на кадастъра и имотния регистър или се предоставят от страна в нотариалното производство. Когато за съответното землище няма влезли в сила кадастрална карта и кадастрални регистри, нотариусът съхранява скици на имотите, издадени от съответната общинска служба по земеделие по местонахождението на имотите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 55 от 2018 г.) Договорите за аренда, както и споразуменията за тяхното изменение или прекратяване, сключени в писмена форма с нотариално удостоверяване на подписите на страните, се вписват в службата по вписванията и се регистрират в съответната общинска служба по земеделие. Към акта, подлежащ на вписване, се прилагат издадените по реда на ал. 1 скици на имотите.
(3) За регистрация на договорите за аренда в общинските служби по земеделие се прилагат правилата по чл. 37б, ал. 7 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
(4) Договор за аренда, както и споразумение за неговото изменение или прекратяване може да се сключи със собственик, съсобственик на земеделска земя, чиято собственост е повече от 50 на сто идеални части от съсобствен имот или с лице, упълномощено от собственик или съсобственици, притежаващи общо с него повече от 50 на сто идеални части от съсобствения имот. Упълномощаването трябва да бъде с нотариално заверено изрично пълномощно. В тези случаи отношенията между съсобствениците се уреждат съгласно чл. 30, ал. 3 от Закона за собствеността.
Виж целия пост
# 51
От ххх броя години ддз поне 7+ има някакъв договор , който не е заверен имаме някакви ниви 4-5 кат. и някакъв едър арендатор обработва всичко
плащат ни едни + - 2000лв. за това че ги ползват като декри са около 100. Сега как вървят идея си нямам - добре ли , зле ли
около петолъчката се намират.
Виж целия пост
# 52
минималният срок за аренда не е ли 5 години?

Минималният срок на договора за аренда е 5 години. Да поясня,ако сключите договор за наем със срок 3 или 4 години примерно,ще трябва също да се завери нотариално.
Виж целия пост
# 53
минималният срок за аренда не е ли 5 години?

Минималният срок на договора за аренда е 5 години. Да поясня,ако сключите договор за наем със срок 3 или 4 години примерно,ще трябва също да се завери нотариално.
Над 1 година при договор за наем плюс вписване в ИР.
Виж целия пост
# 54
А как стои въпросът със завареното положение? Родителите ми имат сключен десет годишен договор, подписан пред 8 или 9 години. Тогава май не беше толкова сложно и нямаше изискване за нотариална заверка и прочее. не съм сигурна де, но ако е било така договорът би трябвало да си остава валиден. То и проблеми нямат - всичко си работи както е договорено, но ми е интересно като казус.  А новият явно ще е с нотариална заверка.
Виж целия пост
# 55
В какъв смисъл заварено положение? Преди да изтече срокът на договора най-вероятно ще сключат анекс за продължаването му.
Виж целия пост
# 56
Наскоро наследихме 13 декара (нива) от баща ми - официално, минахме през адвокати. Досега всичко се е ползвало от чичо ми. Трябва ли нещо ние да предприемем? Знам, че парцелът  си има скица, упоменато е всичко.
Засега нямаме намерение да го ползваме ние, не знам и дали е удачно да се продаде (първомайско, до Пловдив).
Виж целия пост
# 57
Уведомявате арендатора, че като наследници замествате починалия, с удостоверение за наследници и вашите банкови сметки, за да бъдат превеждани рентите на вас, наследниците.
Чичо ви може да е сключил договора за аренда, но баща ви също е арендодател и му се полага рента, поне по това, което давате като информация.
Виж целия пост
# 58
Да се включа и аз с въпрос - имам наследствени земи в района на Добруджа, но половината са на роднина, който от 34 години е в чужбина и нямаме никаква връзка с него. Земята не е разделена. Какви са полезните ми ходове в този случай? Не искам да продавам засега, но искам да я дам под аренда.
Виж целия пост
# 59
Ако частите са 50 на 50, няма как без другия съсобственик да се сключи договор за аренда. Но може да сключите договор за наем с арендатор. При всички положения и в момента тези ниви се обработват. Нищо ли не сте получавали като арендни плащания?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия