В предишни времена месенето и печенето на хляб е отнемало почти цял ден. Първо трябва да се замеси тестото, да се остави да втаса при специални условия (на топло, като се внимава не се отварят вратите, за да не стане течение и да спадне), после да се изпече. С машината за хляб това става много по-бързо и лесно, защото тя сама прави всичко: замесва тестото, създава оптималните условия за втасване и печене. И само след 2 – 3 часа имаме готов, току-що изпечен ароматен домашен хляб.
Какво представлява машината за хляб?
Това е неголям уред, чийто принцип на действие е много прост – необходимо е само да се сложат в контейнера всички съставки, да се затвори капакът и да се стартира нужната програма.
Какво можем да изпечем в машината за хляб?
С нея можем да направим всякакви видове хляб: със или без мая, бял, типов, пълнозърнест, безглутенов и др. Този прибор може да се използва за приготвянето на кексове и козунаци, да се омеси тесто за пица или паста, има дори програми за домашно сладко.
Как да изберем правилния модел?
Преди да купим машина за хляб, първо трябва да решим кои нейни функции са ни нужни. Колкото повече се те, толкова и цената е по-висока. Ориентирайте се по следните показатели:
1. Тегло на готовия хляб. Домашната хлебопекарна може да изпече хляб с различно тегло и обем. Различните модели позволяват да получите краен продукт с тегло от 500 г до 1,5 кг и дори повече. Помислете каква е дневната нужда от хляб на вашето семейство и съобразете избора си с този критерий.
2. Мощност на машината. Различните модели имат мощност от 400 до 1800 W. От това зависи времето за приготвяне на хляба. Колкото по-мощна е машината, толкова по-бързо се омесва и изпича хлябът, но и разходът на електроенергия е по-голям. Нужно е да се има предвид, че колкото по-бавно се пече едно тестено изделие, толкова е по-вкусно.
3. Форма на контейнера. По правило тя е правоъгълна със заоблени краища. Изработва се от специален материал, затова няма опасност хлябът да прегори. Има разлика при покритията на контейнерите при различните марки и модели – алуминиево, иноксово, тефлоново, керамично… Някои модели имат набор от форми с различни размери за приготвяне на разнообразни типове хляб по желание на домакините.
4. Брой на бъркалките. Някои машини са с една, а други – с две бъркалки. При първия вид хлябът има по-скоро квадратна форма, докато при втория – правоъгълна. Имайте предвид, че при изваждането на готовия хляб на мястото на бъркалките се образува дупка, което също може да е критерий при избора ви – дали искате хлябът ви да е с една, или с две дупки.
5. Брой и видове програми. Освен основните видове хляб, много машини имат и допълнителни програми като:
• Програма за сладко. Много привлекателна на пръв поглед, но малко използвана програма. Важно е да се има предвид, че тази програма може да скъси сериозно живота на машината.
• Програми за специални видове хляб: пълнозърнест, безглутенов и т.н.
• Програма за месене на тесто за пица и паста.
6. Форми за багети.
7. Възможност за заквасване на мляко. Някои модели имат специални контейнери за получаване на домашно кисело мляко.
8. Отложен старт и други важни настройки. Почти всички съвременни модели имат тази опция, както и възможност за различни степени на препичане на хляба, запаметяване на програмата в случай на спиране на тока и др.
Какви продукти са ни необходими?
За да приготвите ароматен домашен хляб, са ви нужни: брашно, захар, сол, вода и мая (някои рецепти включват мазнина и мляко). Много е важно да се спазват точно пропорциите, за да се получи добър резултат. Детайлите са от голямо значение, за да не се разочаровате накрая. Например солта е добре да се сложи по-далече от маята, защото в противен случай хлябът може да не втаса добре. Ако добавите голямо количество семена, хлябът ще стане трошлив, а ако мазнината е по-малко, коричката му ще е жилава.
За тези, които не искат да се затрудняват излишно, в магазините продават специални смеси за различни видове хляб.
Полезни съвети:
• Ако в рецептата за тестото има мазнина, при поставянето на продуктите излейте първо нея върху бъркалките. Завъртете ги с ръка няколко пъти, за да се омазнят добре. Така ще удължите живота им.
• Ако използвате едра сол, чиито кристали са по-големи от разстоянието между бъркалките и повърхността на контейнера, предварително я смелете на по-ситно.
• Не въртете осите на бъркалките веднага след ваденето на хляба, а оставете контейнера да изстине и го напълнете с вода. Нека да престои така поне 5 минути, а най-добре повече. След накисването бъркалките се вадят по-лесно.
• Не допускайте тестото да тропа при месенето, когато причината е прекалената му твърдост. Добавете вода.
• Не използвайте машината за хляб за приготвяне на сладка и конфитюри. Продължителното излагане на високи температури и агресивна среда е враг на семерингите и незалепващите покрития.
Предлагаме ви 3 интересни рецепти за вашата нова машина за хляб:
Портокалов хляб
Сложете в контейнера прясно изцеден сок от 3 портокала, 1 с.л. масло, 2 с.л. мед, 1 с.л. сол и ¾ ч.ч. бяло брашно. Добавете настърганата кора на портокалите, 1 ч.ч. семена по избор и 1,5 ч.л. суха мая. Включете на програма „Бял хляб“ или „Нормален“.
Панетоне
Сложете в контейнера следните съставки в реда, в който са написани: 4 супени лъжици прясно мляко, 2 яйца, 80 г масло, 130 г брашно, 60 г захар, 130 г брашно, 1 пакетче суха мая, 6 с.л. стафиди, 4 с.л. захаросани портокалови корички. Печете на програма „Сладък хляб“.
Хляб със сирене и маслини
240 мл вода, 3 с.л. зехтин, 1,5 с.л. захар, 3/4 ч.л. сушена мащерка, 1,5 ч.л. сол, 360 г брашно, 2 1/4 ч.л. суха мая се поставят в контейнера и се стартира програма „Бял хляб“. При сигнала за добавки се добавят предварително разбъркани: 55 г натрошено сирене, 6 с.л. едро нарязани зелени маслини 3 с.л. нарязани сушени домати, 3 с.л. брашно.
Голяма колекция от разнообразни и изпитани рецепти за хляб, козунаци и още много видове печива може да намерите в темата Само за рецепти за машина за хляб.
Тази статия съдържа партньорски връзки – последван линк и евентуална покупка биха могли да генерират комисионен приход за форума.