(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 48)

  • 35 242
  • 854
# 840
В Кауфланд бяха пуснали някакви пакетчета със семена, които са подходящи за пчели.. Насадих мащерка, мента,  маточина и невен, но до нас е гора и от липса на насекоми не се оплакваме Simple Smile

Rapariga,  моите са околтучени, отделно съм им махнала всички листа до втора китка, че и без това опираха в земята.. ММ се бъзика, че ако не узреят поне за туршия зелени домати ще имаме Simple Smile
Виж целия пост
# 841
Ние имаме пчели, в двора имам всякакви цветя, около нас сега цъфтят липи, после започват полетата слънчоглед.
Аз съм против махането на здрави листа, мое мнение. За да ги има, значи има защо. Следобед ще почистя няколко пожълтели от поливането и толкова. Нищо не махам. Природата си знае работата.
Виж целия пост
# 842
Мерси за снимките.  Разбрах какво е култук. Оказа се че на половината домати съм махала листата, а култуците си седят 🤣 Сега да махам ли и тях?  Дано родят нещо 😂
И аз имам малко празно място, и лука ще махам. Мога ли да си насадя корнишони за есента, за консервиране? Обаче от семки директно, не ми се занимава с разсад
Виж целия пост
# 843
Звездичке разсмя ме Simple Smile Като си махнала листата остави известно време от колтуците по едно листо, просто им изрежи върховете ..
Краставицата иска топло време, ако искаш да стане за есента вземи поне разсад, че да започнат да раждат август месец. Застудее ли краставицата спира да ражда. Отделно с 10 корена краставици не можеш да набереш една гаца наведнъж,  че да направиш достатъчно буркани. Аз събирам и веднъж седмично варя 6-7 буркана и така, не е като да купя една гаца и да направя 40 буркана наведнъж

Доня, махам тези, които се опират в земята, защото се зарязяват от почвата и почват да жълтеят.
Виж целия пост
# 844
Имаме цветя най-различни, а между зеленчуците слагам невен, босилек, грамофончета. Пчели имахме само по време на цъфтежа на кивито, жужаха много. По-късно в хладното и влажно време изчезнаха....нямаше да го напиша, ако липсата им не е толкова фрапираща...

Може корнишони от семки в земята, сега е идеално.
Махат се долните листа на доматите, ако и когато опрат в земята и след завръзване на първа китка също. След готова завързала втора китка също могат да се махат листата надолу...
Виж целия пост
# 845
Големите колтуци вече не само цъфтят, някои и вързаха. За това оставям място между доматите, че съм август са големи храсти. Измерих температурата на слънце, отива към 50°, нищо че е планина.
По това време съм сяла семе на краставици директно, растат и раждат до първи слани.
Картофите увяхнаха, жегата ги удари здраво. Вероятно ще са лимки. Догодина на тяхното място ще е грах и боб. И царевица.
Виж целия пост
# 846
Като стана дума за картофи, кога мога да ги вадя? По какво мога да се ориентирам?
Виж целия пост
# 847
На въпроса за рязане на малини.
Как и кога да режете летни малини
При летните плодоносни сортове малина е най-добре да отстраните двугодишните издънки веднага след прибирането им и по този начин да подготвите място за растеж на младите издънки.
Когато издънките пораснат, ние ги прикрепяме към жиците. В края на следващата зима отрежете върховете им на височина около 15 см над най-високата жица. Именно тези издънки ще дадат плод по-късно през същата година.
След прибиране на плодовете, подрежете малините много силно , като премахнете всички плодни издънки близо до земята. Новите издънки са равномерно разпределени и завързани към проводниците.
През всяка следваща година, в края на зимата, отрежете върховете на всички издънки на височина 15 см над най-горната жица. По-късно, след прибиране на плодовете, отрежете всички плодни издънки изравнени със земята и прикрепете младите издънки към поддържащите проводници.
А за ваденето на картофите - когато започнат да им съхнат стъблата. Но по принцип след като прецъфтят можеш да вадиш картофи.
Виж целия пост
# 848
То вероятно зависи и от сорта. Аз мога и сега да ги извадя. Но го правя септември, да издържат зимата. Като гледам колко са нещастни може да ги извадя сега, но лятото картофи не ядем и ще заминат.
Виж целия пост
# 849
Това с малините съвсем се обърках. Моите цъфтят и дават няколко месеца. Какво кога да режа и как да знам кой израстък колко е годишен?
Как мога да ги размножа от тия изрезки? Или не става така?
Виж целия пост
# 850
Това с малините съвсем се обърках. Моите цъфтят и дават няколко месеца. Какво кога да режа и как да знам кой израстък колко е годишен?
Как мога да ги размножа от тия изрезки? Или не става така?
Това е за сортовете, които раждат юни-юли (летни малини) (моите са такива). След плододаване режа до земя пръчките, от които съм брала. Другите пръчки се режат напролет и по малко (15-20 см). От тези изрязани пръчки не може да се размножават малини. Те се саморазмножават и точно затова (за насърчаване на размножаването) се режат плододалите пръчки.
"След приключване на беритбата на малините плододаващите издънки се изрязват до основата, изнасят се от малиновото насаждение и се изгарят. Това в никакъв случай не бива да се отлага за по-късно, тъй като се отразява неблагоприятно на развитието на младите издънки.
Резитбата на малините за прореждане и съкращаване на издънките за плододаване се извършва през пролетта след разпукване на пъпките. Най-напред се изрязват всички измръзнали, слаби и болни издънки, както и издънките, които са извън реда. След това се прорежда самата лента. Оставените за плододаване издънки се съкращават в зависимост от растежната им сила. Обикновено се съкращават 15-20 см от връхната част, където пъпките са слабо развити, така че общата дължина да остане 1,70-1,80 м. Не бива да се допуска много силно съкращаване, тъй като броят на цветните клонки, а оттам и добивът намалява. За да се получи по-късна реколта и по-едри плодове, се съкращават някои издънки ниско (на най-долните няколко пъпки)."
А за целогодишните сортове - не знам. Прочети в интернет. https://www.youtube.com/watch?v=iW9ClccxtsU
Виж целия пост
# 851
Картофите се изваждат тогава когато, кожата им не се бели лесно, а е загрубяла и стъблата са пожълтели достатъчно. Може да ги оставите и да изсъхнат, но тогава ще се заплеви, а и един дъжд в неподходящо време може да ги съсипе.  Съхраняемостта на зрелите картофи е сортова особеност. Зависи от % съдържание на нишесте.
Виж целия пост
# 852
Аз вадя картофи точно след дъжд. Сега земята така се е спекла, че е камък. После ги оставям цял ден на сянка да засъхнат, после в касети под навеса и накрая ги бутам в мазата. Сорта е вкусен, стар, жълт картоф. Но пусто, дребосък е.

Виж целия пост
# 853
Малини режа пролетта и то на мин.70-80 см от земята. Като са по-ниско изрязани по-малко раждат....поне нашите. Имат още едно бране и май ще приключват.
Виж целия пост
# 854
нова тема
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия