Много се чудим как да постъпим и идвам за съвет.
Ситуацията е такава, че сме в очакване на второто ни детенце да се роди края на септември месец. По същото време "баткото", който сега е на 18м, ще трябва да тръгне на ясла. Притеснявам се, че на големия ще му се натрупат много големи промени по едно и също време и не искам да се чувства "изгонен/изместен" от бебето.
Дали е добра идея да го запишем месец-два по-рано на частна ясла или почасово гледане? Звучи ми като добра идея, но се притеснявам, че после от частната ясла ще му е още по-трудно да се премести в държавна. От друга страна, не искам да го пращаме на ясла, точно когато се появи бебе №2.
Вариант да не го пускам на ясла през първите месеци просто не мога да си представя, тъй като нямаме помощ от баби и дядовци, а таткото ходи на работа и не си представям да се оправям сама с новородено и 2-годишно вкъщи.
Всякакви съвети ща са от полза! Благодаря предварително!
Наистина да наемем детегледачка, която да помага за няколко часа на ден ми звучи най-оптимално. Честно казано не знам какви са цените, но мисля, че няма да ни е проблем да си позволим, по-скоро проблемът е, че мъжа ми е малко консервативен и дори не съм го повдигала на въпрос, защото си мисля, че знам каква ще е реакцията му. Тъй като малкия не е приет на държавна ясла на първо класиране, а най-вероятно и на второ - решихме, че ще го пуснем на частна ясла 2-2.5 месеца преди да се роди бебето. Така ще има време за адаптация, ще видим как ще му се отрази и ще решим как да действаме по-нататък. Ако не са добре нещата - ще си го оставим вкъщи. Със сигурност обаче тогава ще се обърна за помощ към детегледачка или поне чистачка, защото бъдещия батко е доста щуро дете (ама много щуро!) и едва се справям само с него, а с двете деца едновременно сигурно ще прекрача ръба на нервната криза.