"Обичам" Топлофикация - тема 6

  • 27 607
  • 761
# 495
От сряда 09.11 ще започне поетапно пускане на парното в София.
https://toplo.bg/sezon22/23
Виж целия пост
# 496
Здравейте, никога не съм се отоплявал на ТЕЦ, но ето, че ни сложиха и в блока, защото така са решили преди да купя апартамента. Както и да е, вчера пуснаха парното и вече има парно. Имам редица въпроси:
На каква степен 0-5 да държа парното?
Винаги ли има такъв странен звук на течаща вода и като от газирана кола? Обезвъздушени са радиаторите, излиза само вода без мехурчета и въздух, както беше първия път. Така че не мисля, че това е проблемът. Но наистина тази течаща вода (много е леко като шум, но ми е странно, не ме дразни).
Като излизам навън на каква степен да ги оставям?
Лирата в банята не искам да я ползвам, да я сложа на 0 или на снежинката?
Виж целия пост
# 497
На каква степен 0-5 да държа парното?
На колкото си прецениш според твоето усещане за комфорт. Аз държа на 3 или 2, но ми е топъл апартаментът и не държа на повече от 22 градуса.
Винаги ли има такъв странен звук на течаща вода и като от газирана кола? Обезвъздушени са радиаторите, излиза само вода без мехурчета и въздух, както беше първия път. Така че не мисля, че това е проблемът. Но наистина тази течаща вода (много е леко като шум, но ми е странно, не ме дразни).
Не съм много сигурна за какво става дума, но шум се чува при интензивен поток на топлата вода. намали степента и може да спре.
Като излизам навън на каква степен да ги оставям?
Най-добре е да си е все на една и съща, освен ако не излизате за дълго (на почивка например).
Лирата в банята не искам да я ползвам, да я сложа на 0 или на снежинката?
Все тая. Нулата спира съвсем топлоподаването, а звездичката (тя всъщност е снежинка) би пуснала радиатора ако температурата спадне толкова, че да има риск от замръзване на същия. Но в банята няма начин някога да стане така и затова все едно. Дръж на снежинка, никога няма да заработи. 
Виж целия пост
# 498
Тази година само нощем работеше парното в спалнята, през деня го спирах, нищо, че работя изцяло от къщи, през деня съм в хола, където е юг. И определено си пролича в сметките. Само да кажа. За банята нямам опция да спирам лирите изобщо…
Виж целия пост
# 499
При нас го пуснаха. Нямаме опция да спираме банята и е голям дискомфорт. Добре че още не сме си прибрали летните дрехи Trollface На затворено е над 24 градуса, затова стоим на отворена тераса, топлим околната среда с една дума...

На каква степен 0-5 да държа парното?
Зависи колко топло обичаш и колко е топло конкретното жилище. Ние реално пускаме само в едната спалня, която има външна стена. Слагаме на 2 или 3 за няколко часа. В другите общите части стигат за температурата, която ни е комфортна и въобще не пускаме.

Винаги ли има такъв странен звук на течаща вода и като от газирана кола? Обезвъздушени са радиаторите, излиза само вода без мехурчета и въздух, както беше първия път. Така че не мисля, че това е проблемът. Но наистина тази течаща вода (много е леко като шум, но ми е странно, не ме дразни).
Не. Възможно е да е само сега при пускането. Ако не изчезне, говорете с домоуправителя да се обезвъздуши цялата инсталация.

Като излизам навън на каква степен да ги оставям?
Ние го спираме напълно. Но отново зависи от това колко е топло жилището. Смисъл от това да го оставяте на 1-2 има само, ако е много студено.

Лирата в банята не искам да я ползвам, да я сложа на 0 или на снежинката?
0
Виж целия пост
# 500
За лирата в банята - зависи парното дали е с централен топломер в апартамента, или по радиаторите има датчици за отчитане на подаваната енергия. Ако е първото - на 0, но ако е 2-то - и да е пусната и да е спряна, Топлофикация си начислява разход, не знам по какъв принцип го определят, но го правят. В апартамент, в който не се живее, в изравнителната ми сметка фигурира разход на лира и сградната инсталация.
Виж целия пост
# 501
Здравейте, как трябва е завъртян ъгловият терморегулиращ вентил монтиран на изхода, за да се регулира потока на вода в радиатора? Има + и -
Прилагам снимка.
Виж целия пост
# 502
Към плюса за повече вода, към минуса за по-малко.
Виж целия пост
# 503
Това според мен е обикновен кран с ръчно управление, а не термовентил.
Виж целия пост
# 504
Това според мен е обикновен кран с ръчно управление, а не термовентил.

Пак се води термо вентил, слага се на изхода, на радиатора (опционално) вместо секретен вентил (да не се бърка с вентила за обезвъздушаване).Иначе си имам термостатичен вентил на входа, на радиатора, но и този монтираха, макар да не виждам особен смисъл.
Виж целия пост
# 505
Аз единия проблемен радиатор го обезвъздушавах с полузатворен кран на изхода и отворен на входа.
Виж целия пост
# 506
Това според мен е обикновен кран с ръчно управление, а не термовентил.

Пак се води термо вентил, слага се на изхода, на радиатора (опционално) вместо секретен вентил (да не се бърка с вентила за обезвъздушаване).Иначе си имам термостатичен вентил на входа, на радиатора, но и този монтираха, макар да не виждам особен смисъл.
Този кран  (не е термовентил!)  не е за нищо от горните, а е да можете да източите водата в радиатора, ако протече радиатора. Демек, става авария----> вие не отивате в абонатната станция да спирате на всички, а си спирате вашия входящ кран към радиатора, а от този източвате водата от радиатора.
Виж целия пост
# 507
Хм, вие по колко вентила имате на един радиатор? Ние само по един, с цифри от 1 до 5.
Виж целия пост
# 508
Хм, вие по колко вентила имате на един радиатор? Ние само по един, с цифри от 1 до 5.
У нас са по два, в случай на пробив в радиатор. Да не държим 2 входа без отопление докато се ремонтира, ако у нас се спука радиатор.
Виж целия пост
# 509
И моите са по два, май само лирата в банята няма. 3 радиатора с по два крана. И, разбира се, само на единия радиатор му работи този кран на изхода.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия