В момента чета ... 77

  • 35 598
  • 738
# 675
И пак да добавя към темата разказа на Светослав Славчев, “Двубой с Касандра”, в сборник от 1979 г (има го в читанката). Както се казва “и ний сме дали нещо на света”, а пък и в разказа много по-приятно е представен замисъла, обобщен във финалните изречения  - който ще си позволя да цитирам :
Скрит текст:
“Животът се поражда едновременно, разумът — също. И никое от разумните същества в единия свят не предполага, че наред с него, но в друго измерение на времето, живее напълно подобно същество!….”
“Но към този ефект има още едно допълнение. То се отнася до привидната неизбежност на събитията в предполагаемите паралелни светове. Допълнение, доказано от Ферн.
Че неизбежност няма. Няма предопределение. И
че човек е властен да променя събитията.”
Виж целия пост
# 676
Що се отнася до последното - в Нощна стража на Пратчет (която е за пътуване във времето, не за паралелни вселени), един персонаж обяснява че макар по принцип да съществуват безброй паралелни светове, в които всичко е възможно, някои неща просто не се случват (понеже простият факт, че нещо би могло да се случи, не означава, че то задължително се случва някъде). Не знам дали това може да се тълкува като намеса на съдбата или като някаква специална математика, но ми звучи правилно.
Виж целия пост
# 677
Редактирах си предния пост, объркала съм името на книгата. 😂
Та, прочетох "Изкуството да не правиш нищо, дадох и 5/5. Авторката е наполовина италианка, наполовина американка. Израснала е в Рим и след като завършва обучението си в Англия се връща пак в Италия, където започва да се занимава с кулинарен туризъм. Докато четях, си представях как вървя по италианските улички и се потопих изцяло в атмосферата на страната. В книгата има много снимки на обикновени хора- на пазара, на площада, пред домовете им, има рецепти за паста и разни други изкушения. Общо взето осъзнах, че всъщност е трябвало да се родя там, както и че на 100% владея изкуството да не правя нищо по италиански. 🤣
Продължавам със "Секс по спешност и други отчаяни мерки" на Мариан Кийс.
Виж целия пост
# 678
Здравейте момичета. Извинявам се, че нахлувам в темата, но ми трябва съвет. Интересува ме дали Шерлок Холмс е подходяща книга за тийн на 15 - 16 години? Предлагат ми я на АЕ за сина ми, но не съм сигурна дали е подходяща за неговата възраст
Виж целия пост
# 679
Доколкото си спомням, чела съм на такава възраст криминални книги.
Продължавам да чета “The Plot” - уикенда бях го оставила на пауза, но снощи наваксвах, струва ми се много интересн автор Джийн Ханф Корелиц*, харесва ми как пише, замисъла на книгата, протагониста - не особено, но това няма толкова значение, защото историята за мен е увлекателна. И тук е използван подхода “книга в книгата”, като същата е доста интересна също.
А последното пък ме подсети отново за паралелните светове- един вид подобна идея е и в “Аномалията”, само че там малко по-различно е развита, тъй като двойници се срещат в един и същи, наши настоящ свят, а житейслия им път се развива в различни посоки и с времеви лаг от 3 месеца (а има и още…).

* на български попаднах само на една нейна книга- Бялата роза, но анотацията не успя дотолкова да ме заинтригува.
Виж целия пост
# 680
Според мен става - има убийства, мъртви хора, но нищо не е описано в детайли.  Даже и за по-млади става. Най-много да каже, че стилът му е старомоден и затова не му харесва.
Виж целия пост
# 681
ОК е според мен. И Поаро и той е ок според мен.
Виж целия пост
# 682
Здравейте момичета. Извинявам се, че нахлувам в темата, но ми трябва съвет. Интересува ме дали Шерлок Холмс е подходяща книга за тийн на 15 - 16 години? Предлагат ми я на АЕ за сина ми, но не съм сигурна дали е подходяща за неговата възраст

Напълно подходяща за възраст. Но дали съвременните тийнове четат Конан Дойлс или Агата Кристи е съвсем друг въпрос. Като съдя по тийновете около мен, по-скоро не.
Виж целия пост
# 683
За тях има много съвременни поредици и те са хубави
Виж целия пост
# 684
Не се сещам за много хубави съвременни тийн поредици. Започвах няколко през последните години и бяха все загуба на време - споменавала съм някои разочарования - Цветовете на магията на Виктория Шуаб, разни на Лий Бардуго (дори не мога да си спомня имената), Рансъм Ригс (към когото изпитвам особено силни отрицателни чувства), всичко на Кийра Кас...
От всичките тийн поредици с все още живи автори, единствените, които си струват, са Хари Потър и Игрите на глада. Като ХП е трудна за категоризиране, тъй като първите книги са по-наивни, а последните - доста по-зрели и мрачни.
Сара Маас и Джордж Мартин не ги харесвам въобще, но те и без това са с червена точка, така че не влизат в категорията тийн.
Виж целия пост
# 685
Ами в моите четат разни . Ще ги попитам и ще ти кажа. Но те ходят сами до библиотеката , взимат си и си четат. Затова не знам какво точно четат. А, голямото беше докопало 1001 нощ , но друго не знам.
Виж целия пост
# 686
Внимавай, и 1001 нощ има червена точка - при това още в началото. Поне оригиналната версия  Simple Smile
Виж целия пост
# 687
Не исках да обобщавам за тийнейджърите. Зависи от това какви жанрове обичат и съвсем лични предпочитания!  У дома научната фантастика е на особена почит--от по-класически като на Азимов до съвременни автори като Нийл Стивънсън.

Пърси Джаксън серията на Риордан беше много популярна (ако не са четени до 16), но според мен тази серия става и за по-млади читатели.

Да, на тези години си избират книги сами и имат сравнително оформени вкусове. Като класика, Холмс е повече от подходящ стига да има интерес към жанра и стила.

Виж целия пост
# 688
Дъщеря ми ще е в 5 клас. Пърси Джаксън им е в списъка за лятно четене. Simple Smile
Виж целия пост
# 689
За мен това е чалга по мотиви от митологията. Но щом се харесва.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия