Операция на щитовидна жлеза - 19

  • 59 940
  • 778
# 435
И да, този човек може да си живее, то не се умира ей тъй, ама има значение и качеството живот, не само да си цял и да си живееш.

Точно това е, сега има жлеза, но се чувствам непълноценна, вечно уморена, нервна, и затворена в себе си. Да не говорим за това, че си личи при мен и е като Адамова ябълка и ръката все ми е на врата. Имам позната без жлеза, която няколко месеца след операцията се чувства вече енергична и с добро настроение

Съжалявам, че се чувствате така. Но аз пък след операцията имам подобни проблеми. Така че няма едно решение за всички. Много трябва да се внимава с решенията …
Виж целия пост
# 436
Момичета, здравейте! Моята операция беше на 05.05 във Вма. Всичко мина добре, отстранени са само възлите! Доцента при последната ни среща (махане на конци) преди седмица каза, че всичко е наред! Днес обаче реших да му звъна да попитам за епикризата дали е готова и честно да ви кажа стрстнах се, момичета! Каза ми, че при крайната хистология имало наличие във едно от възелчетата наличие на ракови клетки и че трябвало да ида за скенер така казала комисията онколози на Вма, но според него всичко било наред възелчето било добре капсоловано така се изрази и отстранено. Сега съм в шах и паника. Може ли повече информация какво Представлява този скенер? И всякаква друга информация. Какво ми предстои дали ще се наложи да пия радио активен йод? Ааа си мислех, че всичко е наред, защото след операцията хистологията показа добро качествени възли, но крайната си каза думата!
Виж целия пост
# 437
Момичета, здравейте! Моята операция беше на 05.05 във Вма. Всичко мина добре, отстранени са само възлите! Доцента при последната ни среща (махане на конци) преди седмица каза, че всичко е наред! Днес обаче реших да му звъна да попитам за епикризата дали е готова и честно да ви кажа стрстнах се, момичета! Каза ми, че при крайната хистология имало наличие във едно от възелчетата наличие на ракови клетки и че трябвало да ида за скенер така казала комисията онколози на Вма, но според него всичко било наред възелчето било добре капсоловано така се изрази и отстранено. Сега съм в шах и паника. Може ли повече информация какво Представлява този скенер? И всякаква друга информация. Какво ми предстои дали ще се наложи да пия радио активен йод? Ааа си мислех, че всичко е наред, защото след операцията хистологията показа добро качествени възли, но крайната си каза думата!

Здравейте! Най-напред няма място за паника - доста от нас с (папиларен) карцином (предполагам, че за такъв говорим, нали?) тук сме точно с такива злокачествени възли на щитовидната жлеза, които са били премахнати - кога само тях или част от жлезата, кога напълно; според случая. Така както аз разбирам това, което е казал Вашия доктор, е, че е хубаво да се направи скенер, за да са сигурни, че няма разсейки извън самия възел, който е бил махнат. Скенерът обикновено се прави с ниска доза радиоактивен йод и също се нарича сцинтиграфия - пие се йодът и след 1 или 2 дена се прави самият скенер, като се проверява дали и къде има натрупване на йода; там, където има (извън стомах, черва и другите части на тялото, откъдето е минал йодът при преглъщането и няма как да няма) показва възможни разсейки. Възможно е да се даде направо и по-висока, т.нар. терапевтична доза йод, ако има подозрения за разсейки, и да се направи скенер/сцинтиграфията след 4-5 дена след приемането на йода, когато спадне нивото ми в организма. Но доколкото разбирам, при Вас по-скоро няма притеснения за разсейки и вероятно ще Ви дадат само ниска доза за допълнителна сигурност в лечението. Ниската доза принципно не е опасна за околните, но е хубаво да стоите по-далеч от деца и бременни първите няколко дни, особено за по-дълго време. Дано малко да съм Ви успокоила - няма нищо страшно, йодът не предизвиква в общия случай странични ефекти; гълта се капсула, след това се прави скенер/сцинтиграфия и това е всичко. Ако покаже някакви разсейки, това отново не е краят на света - тогава се пие висока доза йод, която цели да унищожи останалите ракови клетки.
Виж целия пост
# 438




Момичета, здравейте! Моята операция беше на 05.05 във Вма. Всичко мина добре, отстранени са само възлите! Доцента при последната ни среща (махане на конци) преди седмица каза, че всичко е наред! Днес обаче реших да му звъна да попитам за епикризата дали е готова и честно да ви кажа стрстнах се, момичета! Каза ми, че при крайната хистология имало наличие във едно от възелчетата наличие на ракови клетки и че трябвало да ида за скенер така казала комисията онколози на Вма, но според него всичко било наред възелчето било добре капсоловано така се изрази и отстранено. Сега съм в шах и паника. Може ли повече информация какво Представлява този скенер? И всякаква друга информация. Какво ми предстои дали ще се наложи да пия радио активен йод? Ааа си мислех, че всичко е наред, защото след операцията хистологията показа добро качествени възли, но крайната си каза думата!

Здравейте! Най-напред няма място за паника - доста от нас с (папиларен) карцином (предполагам, че за такъв говорим, нали?) тук сме точно с такива злокачествени възли на щитовидната жлеза, които са били премахнати - кога само тях или част от жлезата, кога напълно; според случая. Така както аз разбирам това, което е казал Вашия доктор, е, че е хубаво да се направи скенер, за да са сигурни, че няма разсейки извън самия възел, който е бил махнат. Скенерът обикновено се прави с ниска доза радиоактивен йод и също се нарича сцинтиграфия - пие се йодът и след 1 или 2 дена се прави самият скенер, като се проверява дали и къде има натрупване на йода; там, където има (извън стомах, черва и другите части на тялото, откъдето е минал йодът при преглъщането и няма как да няма) показва възможни разсейки. Възможно е да се даде направо и по-висока, т.нар. терапевтична доза йод, ако има подозрения за разсейки, и да се направи скенер/сцинтиграфията след 4-5 дена след приемането на йода, когато спадне нивото ми в организма. Но доколкото разбирам, при Вас по-скоро няма притеснения за разсейки и вероятно ще Ви дадат само ниска доза за допълнителна сигурност в лечението. Ниската доза принципно не е опасна за околните, но е хубаво да стоите по-далеч от деца и бременни първите няколко дни, особено за по-дълго време. Дано малко да съм Ви успокоила - няма нищо страшно, йодът не предизвиква в общия случай странични ефекти; гълта се капсула, след това се прави скенер/сцинтиграфия и това е всичко. Ако покаже някакви разсейки, това отново не е краят на света - тогава се пие висока доза йод, която цели да унищожи останалите ракови клетки.

Много ви благодаря за пояснението бяхте ми  изключително полезна! Във моя случай с диагноза Струма недоза бяха премахнати само възлите, като доцента целеше да запази максимална част от жлезата, понеже съм млада (27) години. И при хистологията по - време на операцията всичко било наред, но при крайната хистология се оказало, че има един възел с наличие на ракови клетки. Та поизплаших се доста, като ми го съобщи. Но дано всичко е наред оттук насетне. Благодаря отново бъдете здрави! 🤎
Виж целия пост
# 439
На 29 години съм  и на 9.05 ми премахнаха щитовидната жлеза, поради наличие на възли с  размери:
-десен лоб - 2-3см ;
-ляв лоб - 5-6см
Запазиха паращитовидните жлези.
В хистологията пише, че и в двата лоба са лимфоцитни инфилтрати и лимфни фоликули, също че съм с атрофия и фиброза. Поне си отдъхнах, че не е папиларен карцином.

Сега не знам какво се случва с Хашимотото и хипофункцията, малко съм объркана, защото Хашимото е автоимунно и би трябвало все още да си го имам, но пък като нямам ЩЖ и би трябвало да не съм вече с хипофункция или греша?
Още ми е рано за контролните изследвания, смятам към 19.06 да ги направя за да видим вдигането на дозата от 75 микрограма на 100 дали ми е достатъчна. Тогава ще мога да си задам въпроса на ендокринолога, но ми се иска до тогава да получа отговор от вас, като вече преминали през това.
Трябва ли да пускам други изследвания освен TSH, FT3, FT4, TAT, MAT? Трабва ли да пускам и PTH?

ПП: Чувствам се с много повече енергия от преди, не се уморявам толкова лесно както преди, започнах да си вдигам 10 килограмовото бебе още на 5-тия ден и не изплезвам езика след 5 мин търкаляне по земята с него. Като бонус имам желание и за джиджи биджи Sweat Smile
Втори бонус е че вчера ми махнаха един конец, който сам си проправи път през кожата врата ми. И при вас ли беше така?
Виж целия пост
# 440
Много обнадеждаващо е да прочетеш, че някой се чувства така 20 дена след операцията. Надявам се и при мен да е така, моята беше на 16.05, също изцяло премахната, със запазени паращитовидни жлези. Дозата от 75 мг се вдигна на 125 мг. От начало сърцебиене и умора, сега обаче понамаляха.  Чак до вашето положение едва ли ще стигна, но поне това сърцебиене да спре. А само като си помисля за резултатите ТSH (след 1 месец) и вероятността от вдигане на дозата, се
На 29 години съм  и на 9.05 ми премахнаха щитовидната жлеза, поради наличие на възли с  размери:
-десен лоб - 2-3см ;
-ляв лоб - 5-6см
Запазиха паращитовидните жлези.
В хистологията пише, че и в двата лоба са лимфоцитни инфилтрати и лимфни фоликули, също че съм с атрофия и фиброза. Поне си отдъхнах, че не е папиларен карцином.

Сега не знам какво се случва с Хашимотото и хипофункцията, малко съм объркана, защото Хашимото е автоимунно и би трябвало все още да си го имам, но пък като нямам ЩЖ и би трябвало да не съм вече с хипофункция или греша?
Още ми е рано за контролните изследвания, смятам към 19.06 да ги направя за да видим вдигането на дозата от 75 микрограма на 100 дали ми е достатъчна. Тогава ще мога да си задам въпроса на ендокринолога, но ми се иска до тогава да получа отговор от вас, като вече преминали през това.
Трябва ли да пускам други изследвания освен TSH, FT3, FT4, TAT, MAT? Трабва ли да пускам и PTH?

ПП: Чувствам се с много повече енергия от преди, не се уморявам толкова лесно както преди, започнах да си вдигам 10 килограмовото бебе още на 5-тия ден и не изплезвам езика след 5 мин търкаляне по земята с него. Като бонус имам желание и за джиджи биджи Sweat Smile
Втори бонус е че вчера ми махнаха един конец, който сам си проправи път през кожата врата ми. И при вас ли беше така?
плаша.
Иначе и аз като вас си зададох този въпрос имам ли Хашимото или не. Мисля, че не,
то май сега проблема е по-голям🤨
Виж целия пост
# 441




Момичета, здравейте! Моята операция беше на 05.05 във Вма. Всичко мина добре, отстранени са само възлите! Доцента при последната ни среща (махане на конци) преди седмица каза, че всичко е наред! Днес обаче реших да му звъна да попитам за епикризата дали е готова и честно да ви кажа стрстнах се, момичета! Каза ми, че при крайната хистология имало наличие във едно от възелчетата наличие на ракови клетки и че трябвало да ида за скенер така казала комисията онколози на Вма, но според него всичко било наред възелчето било добре капсоловано така се изрази и отстранено. Сега съм в шах и паника. Може ли повече информация какво Представлява този скенер? И всякаква друга информация. Какво ми предстои дали ще се наложи да пия радио активен йод? Ааа си мислех, че всичко е наред, защото след операцията хистологията показа добро качествени възли, но крайната си каза думата!

Здравейте! Най-напред няма място за паника - доста от нас с (папиларен) карцином (предполагам, че за такъв говорим, нали?) тук сме точно с такива злокачествени възли на щитовидната жлеза, които са били премахнати - кога само тях или част от жлезата, кога напълно; според случая. Така както аз разбирам това, което е казал Вашия доктор, е, че е хубаво да се направи скенер, за да са сигурни, че няма разсейки извън самия възел, който е бил махнат. Скенерът обикновено се прави с ниска доза радиоактивен йод и също се нарича сцинтиграфия - пие се йодът и след 1 или 2 дена се прави самият скенер, като се проверява дали и къде има натрупване на йода; там, където има (извън стомах, черва и другите части на тялото, откъдето е минал йодът при преглъщането и няма как да няма) показва възможни разсейки. Възможно е да се даде направо и по-висока, т.нар. терапевтична доза йод, ако има подозрения за разсейки, и да се направи скенер/сцинтиграфията след 4-5 дена след приемането на йода, когато спадне нивото ми в организма. Но доколкото разбирам, при Вас по-скоро няма притеснения за разсейки и вероятно ще Ви дадат само ниска доза за допълнителна сигурност в лечението. Ниската доза принципно не е опасна за околните, но е хубаво да стоите по-далеч от деца и бременни първите няколко дни, особено за по-дълго време. Дано малко да съм Ви успокоила - няма нищо страшно, йодът не предизвиква в общия случай странични ефекти; гълта се капсула, след това се прави скенер/сцинтиграфия и това е всичко. Ако покаже някакви разсейки, това отново не е краят на света - тогава се пие висока доза йод, която цели да унищожи останалите ракови клетки.

Много ви благодаря за пояснението бяхте ми  изключително полезна! Във моя случай с диагноза Струма недоза бяха премахнати само възлите, като доцента целеше да запази максимална част от жлезата, понеже съм млада (27) години. И при хистологията по - време на операцията всичко било наред, но при крайната хистология се оказало, че има един възел с наличие на ракови клетки. Та поизплаших се доста, като ми го съобщи. Но дано всичко е наред оттук насетне. Благодаря отново бъдете здрави! 🤎

Здравейте, първо Честито и се радвайте , че Ви е останала жлезата. Второ - онко комисията според мен не бива да се слуша в България. Това се оказва най-лошата практика - нищо не знаят за теб, за операцията, ей така написват нещо дежурно, каквото са прочели в учебниците преди 100 години. Това, което мога да ви информирам, че на мен един радиолог ми беше казал, че сцинтиграфията не лови така или иначе “малки” метастази или каквото и да е друго и няма смисъл 🤷🏼♀ От друга страна , за да се “захване” Йода за нещо и да “светне” доколкото знам ТСХ трябва да е високо, а това се постига със спиране на хормон. Вие имате жлеза? Как да стане. Йод със жлеза не се прави, дори с половин (лечебната доза). Второто, което е, че съм чела изследвания (аутопсии), при които в голям процент хора се намират такива малки папиларни карциноми - хората са си живяли цял живот без да знаят за тях и си умират от друго. Така че без паника. Прочетете London Medical Journal или други подобни сайтове. Едно обаче ще си позволя да посъветвам - вземете си пробите и ги дайте на втори патолог. Току виж се оказало, че се притеснявате напразно. Ако можете в чужбина ги изследвайте - там могат да хванат какъв подвид на папиларния е и да знаете има ли за какво да се притеснявате. И не се тровете с тази радиация за момента! Радиацията е вредна за тялото, за жлезата, за яйцеклетките ви … Изобщо ме го препоръчват за хора под 40. Не оправяйте бюджета на болниците за Ваша сметка. Нищо няма да се види (да светне). Следете си се като преди - на екограф. Ако има нещо в бъдеще - ще го видят.
Виж целия пост
# 442
Здравейте, напълно съм съгласна с казаното от Jojobba по-долу с едно уточнение - радиоактивен йод (лечебна/терапевтична доза) се прилага при наличие на жлеза - цяла или половин. Реално тази терапия може да замести операция (ако по някаква причина е невъзможна или противопоказна), а доколкото съм чела, има и страни, в които се предпочита този подход за премахване на (възли в) щитовидната жлеза, без да я оперират (САЩ, примерно); мисля, че и при Базедова болест също се практикуваше, но да не подведа някого...

Момичета, здравейте! Моята операция беше на 05.05 във Вма. Всичко мина добре, отстранени са само възлите! Доцента при последната ни среща (махане на конци) преди седмица каза, че всичко е наред! Днес обаче реших да му звъна да попитам за епикризата дали е готова и честно да ви кажа стрстнах се, момичета! Каза ми, че при крайната хистология имало наличие във едно от възелчетата наличие на ракови клетки и че трябвало да ида за скенер така казала комисията онколози на Вма, но според него всичко било наред възелчето било добре капсоловано така се изрази и отстранено. Сега съм в шах и паника. Може ли повече информация какво Представлява този скенер? И всякаква друга информация. Какво ми предстои дали ще се наложи да пия радио активен йод? Ааа си мислех, че всичко е наред, защото след операцията хистологията показа добро качествени възли, но крайната си каза думата!
[/quote]

Здравейте! Най-напред няма място за паника - доста от нас с (папиларен) карцином (предполагам, че за такъв говорим, нали?) тук сме точно с такива злокачествени възли на щитовидната жлеза, които са били премахнати - кога само тях или част от жлезата, кога напълно; според случая. Така както аз разбирам това, което е казал Вашия доктор, е, че е хубаво да се направи скенер, за да са сигурни, че няма разсейки извън самия възел, който е бил махнат. Скенерът обикновено се прави с ниска доза радиоактивен йод и също се нарича сцинтиграфия - пие се йодът и след 1 или 2 дена се прави самият скенер, като се проверява дали и къде има натрупване на йода; там, където има (извън стомах, черва и другите части на тялото, откъдето е минал йодът при преглъщането и няма как да няма) показва възможни разсейки. Възможно е да се даде направо и по-висока, т.нар. терапевтична доза йод, ако има подозрения за разсейки, и да се направи скенер/сцинтиграфията след 4-5 дена след приемането на йода, когато спадне нивото ми в организма. Но доколкото разбирам, при Вас по-скоро няма притеснения за разсейки и вероятно ще Ви дадат само ниска доза за допълнителна сигурност в лечението. Ниската доза принципно не е опасна за околните, но е хубаво да стоите по-далеч от деца и бременни първите няколко дни, особено за по-дълго време. Дано малко да съм Ви успокоила - няма нищо страшно, йодът не предизвиква в общия случай странични ефекти; гълта се капсула, след това се прави скенер/сцинтиграфия и това е всичко. Ако покаже някакви разсейки, това отново не е краят на света - тогава се пие висока доза йод, която цели да унищожи останалите ракови клетки.
[/quote]

Много ви благодаря за пояснението бяхте ми  изключително полезна! Във моя случай с диагноза Струма недоза бяха премахнати само възлите, като доцента целеше да запази максимална част от жлезата, понеже съм млада (27) години. И при хистологията по - време на операцията всичко било наред, но при крайната хистология се оказало, че има един възел с наличие на ракови клетки. Та поизплаших се доста, като ми го съобщи. Но дано всичко е наред оттук насетне. Благодаря отново бъдете здрави! 🤎
[/quote]

Здравейте, първо Честито и се радвайте , че Ви е останала жлезата. Второ - онко комисията според мен не бива да се слуша в България. Това се оказва най-лошата практика - нищо не знаят за теб, за операцията, ей така написват нещо дежурно, каквото са прочели в учебниците преди 100 години. Това, което мога да ви информирам, че на мен един радиолог ми беше казал, че сцинтиграфията не лови така или иначе “малки” метастази или каквото и да е друго и няма смисъл 🤷🏼♀ От друга страна , за да се “захване” Йода за нещо и да “светне” доколкото знам ТСХ трябва да е високо, а това се постига със спиране на хормон. Вие имате жлеза? Как да стане. Йод със жлеза не се прави, дори с половин (лечебната доза). Второто, което е, че съм чела изследвания (аутопсии), при които в голям процент хора се намират такива малки папиларни карциноми - хората са си живяли цял живот без да знаят за тях и си умират от друго. Така че без паника. Прочетете London Medical Journal или други подобни сайтове. Едно обаче ще си позволя да посъветвам - вземете си пробите и ги дайте на втори патолог. Току виж се оказало, че се притеснявате напразно. Ако можете в чужбина ги изследвайте - там могат да хванат какъв подвид на папиларния е и да знаете има ли за какво да се притеснявате. И не се тровете с тази радиация за момента! Радиацията е вредна за тялото, за жлезата, за яйцеклетките ви … Изобщо ме го препоръчват за хора под 40. Не оправяйте бюджета на болниците за Ваша сметка. Нищо няма да се види (да светне). Следете си се като преди - на екограф. Ако има нещо в бъдеще - ще го видят.
[/quote]
Виж целия пост
# 443
Много ви благодаря! 🫶
Толкова ясен и изчерпателен отговор, благодаря! Бъдете здрави 😘

Здравейте! Най-напред няма място за паника - доста от нас с (папиларен) карцином (предполагам, че за такъв говорим, нали?) тук сме точно с такива злокачествени възли на щитовидната жлеза, които са били премахнати - кога само тях или част от жлезата, кога напълно; според случая. Така както аз разбирам това, което е казал Вашия доктор, е, че е хубаво да се направи скенер, за да са сигурни, че няма разсейки извън самия възел, който е бил махнат. Скенерът обикновено се прави с ниска доза радиоактивен йод и също се нарича сцинтиграфия - пие се йодът и след 1 или 2 дена се прави самият скенер, като се проверява дали и къде има натрупване на йода; там, където има (извън стомах, черва и другите части на тялото, откъдето е минал йодът при преглъщането и няма как да няма) показва възможни разсейки. Възможно е да се даде направо и по-висока, т.нар. терапевтична доза йод, ако

Здравейте, първо Честито и се радвайте , че Ви е останала жлезата. Второ - онко комисията според мен не бива да се слуша в България. Това се оказва най-лошата практика - нищо не знаят за теб, за операцията, ей така написват нещо дежурно, каквото са прочели в учебниците преди 100 години. Това, което мога да ви информирам, че на мен един радиолог ми беше казал, че сцинтиграфията не лови така или иначе “малки” метастази или каквото и да е друго и няма смисъл 🤷🏼♀ От друга страна , за да се “захване” Йода за нещо и да “светне” доколкото знам ТСХ трябва да е високо, а това се постига със спиране на хормон. Вие имате жлеза? Как да стане. Йод със жлеза не се прави, дори с половин (лечебната доза). Второто, което е, че съм чела изследвания (аутопсии), при които в голям процент хора се намират такива малки папиларни карциноми - хората са си живяли цял живот без да знаят за тях и си умират от друго. Така че без паника. Прочетете London Medical Journal или други подобни сайтове. Едно обаче ще си позволя да посъветвам - вземете си пробите и ги дайте на втори патолог. Току виж се оказало, че се притеснявате напразно. Ако можете в чужбина ги изследвайте - там могат да хванат какъв подвид на папиларния е и да знаете има ли за какво да се притеснявате. И не се тровете с тази радиация за момента! Радиацията е вредна за тялото, за жлезата, за яйцеклетките ви … Изобщо ме го препоръчват за хора под 40. Не оправяйте бюджета на болниците за Ваша сметка. Нищо няма да се види (да светне). Следете си се като преди - на екограф. Ако има нещо в бъдеще - ще го видят.
[/quote]
[/quote]




Момичета, здравейте! Моята операция беше на 05.05 във Вма. Всичко мина добре, отстранени са само възлите! Доцента при последната ни среща (махане на конци) преди седмица каза, че всичко е наред! Днес обаче реших да му звъна да попитам за епикризата дали е готова и честно да ви кажа стрстнах се, момичета! Каза ми, че при крайната хистология имало наличие във едно от възелчетата наличие на ракови клетки и че трябвало да ида за скенер така казала комисията онколози на Вма, но според него всичко било наред възелчето било добре капсоловано така се изрази и отстранено. Сега съм в шах и паника. Може ли повече информация какво Представлява този скенер? И всякаква друга информация. Какво ми предстои дали ще се наложи да пия радио активен йод? Ааа си мислех, че всичко е наред, защото след операцията хистологията показа добро качествени възли, но крайната си каза думата!

Здравейте! Най-напред няма място за паника - доста от нас с (папиларен) карцином (предполагам, че за такъв говорим, нали?) тук сме точно с такива злокачествени възли на щитовидната жлеза, които са били премахнати - кога само тях или част от жлезата, кога напълно; според случая. Така както аз разбирам това, което е казал Вашия доктор, е, че е хубаво да се направи скенер, за да са сигурни, че няма разсейки извън самия възел, който е бил махнат. Скенерът обикновено се прави с ниска доза радиоактивен йод и също се нарича сцинтиграфия - пие се йодът и след 1 или 2 дена се прави самият скенер, като се проверява дали и къде има натрупване на йода; там, където има (извън стомах, черва и другите части на тялото, откъдето е минал йодът при преглъщането и няма как да няма) показва възможни разсейки. Възможно е да се даде направо и по-висока, т.нар. терапевтична доза йод, ако има подозрения за разсейки, и да се направи скенер/сцинтиграфията след 4-5 дена след приемането на йода, когато спадне нивото ми в организма. Но доколкото разбирам, при Вас по-скоро няма притеснения за разсейки и вероятно ще Ви дадат само ниска доза за допълнителна сигурност в лечението. Ниската доза принципно не е опасна за околните, но е хубаво да стоите по-далеч от деца и бременни първите няколко дни, особено за по-дълго време. Дано малко да съм Ви успокоила - няма нищо страшно, йодът не предизвиква в общия случай странични ефекти; гълта се капсула, след това се прави скенер/сцинтиграфия и това е всичко. Ако покаже някакви разсейки, това отново не е краят на света - тогава се пие висока доза йод, която цели да унищожи останалите ракови клетки.

Много ви благодаря за пояснението бяхте ми  изключително полезна! Във моя случай с диагноза Струма недоза бяха премахнати само възлите, като доцента целеше да запази максимална част от жлезата, понеже съм млада (27) години. И при хистологията по - време на операцията всичко било наред, но при крайната хистология се оказало, че има един възел с наличие на ракови клетки. Та поизплаших се доста, като ми го съобщи. Но дано всичко е наред оттук насетне. Благодаря отново бъдете здрави! 🤎

Здравейте, първо Честито и се радвайте , че Ви е останала жлезата. Второ - онко комисията според мен не бива да се слуша в България. Това се оказва най-лошата практика - нищо не знаят за теб, за операцията, ей така написват нещо дежурно, каквото са прочели в учебниците преди 100 години. Това, което мога да ви информирам, че на мен един радиолог ми беше казал, че сцинтиграфията не лови така или иначе “малки” метастази или каквото и да е друго и няма смисъл 🤷🏼♀ От друга страна , за да се “захване” Йода за нещо и да “светне” доколкото знам ТСХ трябва да е високо, а това се постига със спиране на хормон. Вие имате жлеза? Как да стане. Йод със жлеза не се прави, дори с половин (лечебната доза). Второто, което е, че съм чела изследвания (аутопсии), при които в голям процент хора се намират такива малки папиларни карциноми - хората са си живяли цял живот без да знаят за тях и си умират от друго. Така че без паника. Прочетете London Medical Journal или други подобни сайтове. Едно обаче ще си позволя да посъветвам - вземете си пробите и ги дайте на втори патолог. Току виж се оказало, че се притеснявате напразно. Ако можете в чужбина ги изследвайте - там могат да хванат какъв подвид на папиларния е и да знаете има ли за какво да се притеснявате. И не се тровете с тази радиация за момента! Радиацията е вредна за тялото, за жлезата, за яйцеклетките ви … Изобщо ме го препоръчват за хора под 40. Не оправяйте бюджета на болниците за Ваша сметка. Нищо няма да се види (да светне). Следете си се като преди - на екограф. Ако има нещо в бъдеще - ще го видят.
Виж целия пост
# 444
Моля, спрете с тези дълги цитати - чаршафи. Едно, че човек се загубва в тях и не може да се разбере кой точно пита, кой отговаря, второ - против правилата на форума е.
Виж целия пост
# 445
Здравейте, момичета! Нова съм в тази тема, изчетох всичко от до, но повече се обърках. Не зная кой път да хвана.На 44г. съм и съм с множество възли- големи и малки, около жлезата големи, а вътре в жлезата малки. Тръгнах по лекари заради една малка болка при натиск на шията и стигнах до лудницата през която преминавате. Консулт с 4 ендокринолози на различни мнения, две биопсии с различни резултати, хормони в норма и никакви оплаквания за общото ми състояние. Първа биопсия при Христозов излезе 4 и ме насочи към комисията за операция, за премахване на цялата жлеза. Изключително груб човек. Втората биопсия при Райков излезе 1-2. , и той предлага да направим още една биопсия, като неговото мнение е да се следят възлите...Единствено Anti TRО ми е високо 50 при граница 16. Главата ми е бръмнала, не зная на кой да вярвам...
Виж целия пост
# 446
Миличката! И аз бях в подобно положение преди месец. Накрая отидох при доц. Сечанов, той ме оперира и сега съм добре. Най-важното е, че ми внесе спокойствие и преди операцията. Иначе ме бяха стреснали, че е опасна и животозастрашаваща, едва ли не. И не бях на себе си близо месец.
Та, много важно е да намерите добрия лекар, на когото да повярвате и да се доверите!
Виж целия пост
# 447
Първа биопсия при Христозов излезе 4 и ме насочи към комисията за операция, за премахване на цялата жлеза. Изключително груб човек. Втората биопсия при Райков излезе 1-2. , и той предлага да направим още една биопсия, като неговото мнение е да се следят възлите...

Такъв е Христозов, но е добър диагностик. Моят съвет е да инвестиране едни пари, да отидете в София в УСБАЛЕ и да си запазите час за операция. Там нещата са коренно различни, отколкото във Варна и гледат на теб като на човек.
Райков колкото и да е добър, оперира 3-4 жлези седмично, докато в Ендокринологията в София само това правят.
Виж целия пост
# 448
Здравейте, момичета!
Имам силен сърбеж на раната от няколко дни. Нормално ли е според вас? И възможно ли е да е от гела за следоператовени белези? Какво да предприема освен да спра да мажа? Благодаря ви! На един месец ми е раната!
Виж целия пост
# 449
Раната зараства, напълно нормално е! Сега е доста слънчево и съвета ми е  навън да я мажете със слънцезащита, за да предпазите белега от пигментация!

Здравейте, момичета!
Имам силен сърбеж на раната от няколко дни. Нормално ли е според вас? И възможно ли е да е от гела за следоператовени белези? Какво да предприема освен да спра да мажа? Благодаря ви! На един месец ми е раната!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия