Университети в Германия и други държави с немски език -тема 18 :)

  • 45 287
  • 744
# 375
MTZ, напълно права си, малко съм изредила. Аз затова уточних, че това са университетите, от които търсим и предпочитаме хора в моята индустриална фирма (изключвам медицина, защото имаме много малко медицински лица при нас и нямам поглед над техния рикрутинг). При икономически специалности има изключения,  мнението ми за Манхайм се базира на няколко много добре реализирани завършили, постигнали значително над средното, както и техните състуденти/приятели от унито, които също са имали добри избори при търсенето на работа. Иначе за техническите науки, каквито са основните кадри при нас, предпочитанията са действително изредените.

Не претендирам за пълнота или абсолютност, просто мнение на базата на моя опит.

Сигурна съм също, че има прекрасни кадри извън изредените от мен унита. Просто знам за филтрите, които колегите слагат, когато търсят хора...

Също и не претендирам, че всички фирми или абсолютно всеки един тийм лидер действа така. Но и в предишната ми фирма от съвсем друг индустриален бранш, една от най-известните в света за подобен тип високи технологии, вероятно се е филтрирало по подобен начин, защото всички новонаети също бяхме от няколко университета... Най-силно се виждаше при поканените на assessment day... Там беше доста очевадно.

Не искам да слагам мнението си над това на всички останали в никакъв случай, при избора на университет много аспекти са от значение - и социални, и финансови, дори и понякога чистият късмет къде ти се е получило с прием, с общежитие или настаняване, също и личните предпочитания, синергични ефекти (примерно брат/сестра в същия град)... Бъдещото търсене на работа е само един от тях.
Виж целия пост
# 376
Chrissy, благодаря за отговора. Много полезен и замислящ.
Нямаме други съпътстващи фактори.
Сестра му е на другия край на света, без изгледи за релокация.
Виж целия пост
# 377
Щутгард е градът на автомобилостроенето и следва да се вземе предвид, ако това е желаната специалност.
Аз например доста бих се радвала дъщеря ми да я приемат медицина в Тюбинген.
Виж целия пост
# 378
https://www.wiwo.de/erfolg/hochschule/hochschulranking-das-sind- … uer/28271748.html

Не че вярвам много на класациите, но все пак конкретно за машиностроене ранкингът за 2022 показва:
1. ТUM
2. RWTH Aachen
3. TU Berlin
4. KIT
5.Darmstadt
6. Dortmund...
И при хохшулетата в челото отново са  Аахен и Мюнхен.
Виж целия пост
# 379
Напротив, Биборана, има си го някъде регламентирано, не помня какъв образец, Е нещо си като номер, се носеше от едната каса в другата.. Ваниан е наясно с тези неща, помня, че някъде ги беше описвала детайлно.Така че на теория са  в нарушение, на практика - никой няма да ги закача.
Ваниан също не е сигурна кое е правилното в този батак.
Когато големият започваше работа в Германия, вече завършил,  ходих до ЗК и подадохме за документ Е104 или S041 /мисля, че така го водеха тогава/. Това удостоверение никъде не му го поискаха. Немците си го бяха изискали и получили по служебен път. Като студент, той работеше в Германия, но тогава все още не беше измислен този закон, според който дори и под 450евро заплата си длъжен да си ЗО там, щом работиш.
Държах по някакъв начин да отбележат в системите си, че е здравно осигурен в друга държава в ЕС, защото тогава вървеше един слух, че БГ граждани, без ЗО в България ще бъдат спирани на границата. Оказа се, че е невъзможно. Само за БГ граждани, живеещи извън ЕС има бланка, заявление за напускане на страната, което дава статус "освободен от ЗО" или нещо такова . При завръщането си, той изиска от работодателите Е104, предоставихме ги тук и оправиха здравният му статус. За някой може да е полезно да вмъкна, че му признаха и осигуровките от Швейцария, защото е член на ЕИО. Тук искам да подчертая, че в закона пише, че удостоверенията трябва да са преведени, а в НАП ни казаха, че не е нужно. Превеждат се само уверенията на студентите.
Малкият работеше, когато влезе в сила ЗАКОНА, но така и не сключи договор в немска каса. Тогава ходи да пита по касите, но и те не бяха наясно и така остана. Ако получи някоя честитка, ще плаща. Сега не работи, но навърши вече 26, реши че в БГ ще се осигурява. Тук му плащам осигуровки все още.

Според мен, ако студента не е със заболявания, налагащи периодични прегледи, лекарства, използвайте ЕЗОК. Когато започне работа, избира каса и започва плащане там. Както разбирате, няма начин тук да не го осигурява държавата като студент, просто не носи следващо уверение, ако смята да работи и следващ семестър.

Нали знаете, че от 01,07 младежите се водят неосигурени и сега е момента да подадете декларация 7 /дано не греша номера/ и да се платят вноски до началото на следващият етап на обучение.
Ако мога да бъда полезна с нещо-насреща съм."

Ако студент се подпомага със 100-200 евро месечно/ някакъв миниджоб/ в Германия, примерно, защото му се налага да работи, и е осигурен от НЗОК, няма логика да трябва да се осигурява и в Германия/ предполагам с 110-150 евро/, защото така се обезсмисля цялата работа и това,с което ще изкарва-няма да може да се издържа/подпомага.
Виж целия пост
# 380
Дали има или няма логика да сключиш немска здравна застраховка не се наемам да оценявам, но по разпоредба е така, в случай, че е налице Wohnsitz в Германия. Тъй като повече детайли не са дадени, различни Ausschlussregelungen, т.е. изключения, не можем да разгледаме тук.

Отделно ми хрумва да спомена, чедори под 450 евро месечно, винаги се дължи пенсионна застраховка. Спомням си, че още преди години я плащах, докато работех като студентка към университета. Някъде към 10% от брутото е. Към това се добавяха някъде 5-6% Pflege- и Arbeitslosenversicherung. Сега включих един калкулатор и той ми потвърди тези приблизителни стойности.

За жалост много високи са ни данъците тук. Sad
Виж целия пост
# 381
А написаното тук как да го тълкуваме? 🙄Информацията е от сайта на АОК: https://www.aok.de/pk/leistungen/studium-beruf/information-for-i … ational-students/

Students with an European Health Insurance Card (EHIC) are also considered to possess a recognised health insurance in Germany.

The following countries recognise the EHIC: Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Great Britain, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxemburg, Malta, Macedonia, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Rumania, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland and Spain.

To be able to enrol at a German university, you will need to prove that you have taken out a health insurance. You may do this by simply taking your EHIC to a branch of the AOK and having an insurance certificate issued.

What do I need to bear in mind if I have a job alongside my studies?
All kinds of 'minor employment' up to an income threshold of 450 Euro/month are exempt from insurance in all lines of insurance.
Short-term jobs up to a maximum of three months or 70 calendar days are exempt from insurance in all lines of insurance.
During the semester, jobs that require you to work up to 20 hours a week are exempt from insurance under statutory health insurance, private health insurance and unemployment insurance.
Regardless of how much money you earn and how many hours you work per week, as a student your job is exempt from insurance during semester breaks.
Виж целия пост
# 382
Може междувременно да е сменен пак законът, не съм се ровила...Но поне доскоро си стоеше онова, което коментираме поне от 3 години насам -  задължен си да се осигуряваш в немска каса от първото изкарано евро..

Chrissy, май и в частта с пенсионните не  е баш така към момента. При сключването на договора дъщеря ми в Манхайм я питаха дали ще плаща своята част, примерно да кажем 40 евро, не помня точната сума. Оказало се, че може да не я плаща, щом е на договор за точно 450 Евро (горния праг за миниджоб), но мисля, че самият работодател задължително внася нещо.  Над 450 няма вече такъв избор за студента..
Виж целия пост
# 383
А написаното тук как да го тълкуваме? 🙄Информацията е от сайта на АОК: https://www.aok.de/pk/leistungen/studium-beruf/information-for-i … ational-students/

Гелева, нямам идея как да се тълкува това.
Първо е написано с терминология на вестникарска статия, т.е. не отговаря на немската терминология, при такова положение трябва да дефинира с кой термин какво решава да означи и на какво отговаря това по немския закон.

Например: International student не е дефиниран термин, може да е такъв от ЕС, Швейцария и т.н., а може и да е от Индия. За двете групи законово важат съвсем различни неща.
Втори пример: All kinds of 'minor employment' up to an income threshold of 450 Euro/month are exempt from insurance in all lines of insurance. -> също абсолютно неиздържано юридически изречение. Ако приемем, че става дума само за студенти, защото се намираме на подстраница студенти (което би следвало въпреки това да се уточни), то нищо не се казва за възрастта на студента, която играе роля, нито се упоменават други съпътстващи обстятелства. Например за един 66-годишен студент, който си е студент, интернационален е и вече получава пенсия, също не е вярно това, на пенсионера му се облага мини джобът с определени данъци...

За мен статията е неточно написана и считам, че няма добавена стойност.

-----------
Направих си труда да попрочета из закона. Няма да го провеждам професионално и с термини, а само за ориентация. В скобите в зелено слагам моите коментари.

Според глава 5 на SGB (Sozialgesetzbuch) - задължение за застраховане - задължени се да се застраховат:

Т.(1), изр. 1: всички работещи, които получават заплащане за труда си
...
Т.(1), изр. 9: студенти, записани в държавни или държавно признати университети до 30-тата си година, независимо от местожителството си, освен ако нямат застрахователно покритие въз основа на междудържавни спогодби (тук се има предвид именно ЕЗОК)
Т.(1), изр. 10: студенти, извършващи задължителна практика без заплащане (т.е. дори неплатен практикум идва със задължение за застраховане)

...

Т.(7), изр. 1: Задължението за застраховане по Т.(1), изр. 9 отпада за тези, за които произхожда задължение за застраховане по изр. 1-8 ( Това е всъщност най-важният момент. Надявам се да успея да обясня разбираемо: задължението за застраховане на работещи лица идва преди задължението за застраховане на студенти, т.е. ако един човек е работещо лице, това вече изисква застраховане, а едва след това идват задълженията за студенти, към които (в изр. 9) бива дадено и правото да НЕ се застраховаш, ако имаш ЕЗОК.)

Линк към закона: https://www.gesetze-im-internet.de/sgb_5/__5.html

Простичко го е формулирала ТК (една от тукашните здравни каси). Обобщено в едно изречение: ако си само студент, може само с ЕЗОК, ако обаче искаш и да поработваш като студент, то вече трбва да се застраховаш в Германия:

Ich komme aus dem Ausland und studiere in Deutsch­land. Kann ich mich bei der TK versi­chern?
Informationen für TK-Versicherte(Ebene 1) /     Häufige Fragen für Studierende(Ebene 4)
Es kommt darauf an, woher Sie kommen. Kommen Sie aus einem EU-, EWR-Staat, der Schweiz, Bosnien und Herzegowina, Montenegro, Nordmazedonien, Serbien, Türkei, Tunesien oder dem Vereinigten Königreich, dann sind Sie bereits über Ihr Heimatland versichert und können sich in Deutschland nicht versichern. Mit Ihrer europäischen Krankenversicherungskarte, Global Health Insurance Card (aus dem Vereinigten Königreich) oder Anspruchsberechtigung (aus einem Abkommensland) können Sie direkt zu einem Arzt oder einer Ärztin gehen.

Weitere Details
Wenn Sie jedoch eine Beschäftigung oder selbstständige Tätigkeit aufnehmen oder aus einem anderen Land kommen, müssen Sie sich in Deutschland versichern.

Dann stellen Sie einfach einen Antrag auf Mitgliedschaft:


Линк: https://www.tk.de/techniker/leistungen-und-mitgliedschaft/inform … utschland-2007432
Виж целия пост
# 384
Аз точно този текст на ТК бях пускала преди време Simple Smile Значи все пак нищо не е променено.. Но не знам на какво основание редица работодатели си сключват договори със студенти за  Миниджоб с представяне само на ЕЗОК.
Виж целия пост
# 385
Аз просто не мога да си представя как ще живееш в една държава и няма да имаш местна застраховка и ще разчиташ само на спешна помощ. Струва ми се много рисково това. Не е малка сумата за застраховка за съжаление.

Сега дочетох малките букви в поста на Крис.
Това означава ли, че с ЕЗОК може да се ходи нормално по лекари, а не само за спешни проблеми:





Es kommt darauf an, woher Sie kommen. Kommen Sie aus einem EU-, EWR-Staat, der Schweiz, Bosnien und Herzegowina, Montenegro, Nordmazedonien, Serbien, Türkei, Tunesien oder dem Vereinigten Königreich, dann sind Sie bereits über Ihr Heimatland versichert und können sich in Deutschland nicht versichern. Mit Ihrer europäischen Krankenversicherungskarte, Global Health Insurance Card (aus dem Vereinigten Königreich) oder Anspruchsberechtigung (aus einem Abkommensland) können Sie direkt zu einem Arzt oder einer Ärztin gehen.


Как нашата каса успява да покрие разходите?
Виж целия пост
# 386
Трудно . И бавно. Затова малко ЛЛ в Германия са ок да работят с нашата каса. И затова само спешната помощ работи безотказно . Там Хипократ се е изказал по въпроса .
Виж целия пост
# 387
"Нормално" в никакъв случай не може да се ходи с ЕЗОК за щяло и нещяло.. То с немските осигуровки има неща, за които не може без доплащане, какво остава за ЕЗОК. Но все пак, ако лекарят е запознат с нашата здравно-осигурителна карта, децата успяват и  нещо друго да хванат освен спешна помощ. Но трябва наистина да е навътре с нещата лекарят/зъболекарят.. Назад писах за бг зъболекарката в Аахен, омъжена за немец, познава много добере и двете системи и нямаше никакъв проблем зъболечението при нея.. Всичко, което можеше да мине с ЕЗОК, беше направено. Останалото заради липса на немски осигуровки беше доплатено от дъщеря ми. Равносметката на финала беше сума, която щеше да плати и тук, че даже може  би и малко по-малка. Другата ми дъщеря е с немски осигуровки към ТК. Беше на лекар-специалист с предварително запазен час, даже при двама за две мнения (това по здравна каса), назначиха й обаче направата на определена процедура, водеща се рутинна, немската каса (поне конкретно ТК) НЕ  я  покрива, тоест ще си я плати тя. Ако беше с ЕЗОК и прегледите преди това нямаше да станат, понеже нямат нищо общо със спешна помощ или обострено хронично заболяване.
Виж целия пост
# 388
NB: За кандидатстващите медицина догодина - матурите се взимат под внимание!!!
Виж целия пост
# 389
NB: За кандидатстващите медицина догодина - матурите се взимат под внимание!!!

Както предполагах.. Немците не са вчерашни и толкова наивни, отличниците ни, кандидатстващи там, щяха да са в пъти повече от предишни години, ако матурите не участваха в бала..
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия