Захранване - въпроси и отговори - тема 13

  • 38 352
  • 753
# 345
Скрит текст:
Как се добавя мазнина на леща или боб, нали ги готвите като супа/яхния, то в тях си има, предполагам смятате да готвите, не да сипете от консерва.
Също така това с многото протеин във варивата е отречено в последните години и даже се водят въглехидратни храни.
Скрит текст:
То по тая логика трябва да бухаме хляб и сухари във всяко ядене, по-богати на протеин от месото ли са лещата и боба, моля ви се. Припомням също, че зеленчуците са въглехидрат, та пак цялата тая теория и сметка на макронутриентите не ми излиза. Извинявам се за острото мнение, ще се поинтересувам за въпросната лекарка, очевидно е някакъв фактор.

 Извинявам се, но как може да се отрече подобно нещо. Продукта или съдържа нещо или не. 🙄 Бърза справка в google показва, че 100 гр боб например, съдържат почти толкова протеин колкото 100 гр пилешко месо. Лещата значително по-малко. Да и въглехидрати имат, както и други неща.
Скрит текст:



Аз съм гледала същите лекции, които споменава гиги. Честно казано това с добавянето на сухара към червената леща, така и не беше обяснено достатъчно адекватно. Иначе не е само тя, която препоръчва ден бобови, ден риба, 3 дни жълтък и 2 месо. В книгата на Л. Рангелова и В. Дулева, мисля че беше същото.
Виж целия пост
# 346
Аз предлагам червена леща откактп беше на 10 м. Приготвям я с лук, морков и чушка, да е по-гъста. Слагала съм жълтък в нея, защото я броя за постно ядене. След годинката гледам да има един изцяло постен ден в седмицата. Жълтък давам или в палачинка или в сандвич със сирене( поне 3 пъти седмично). Останалите 6 дни едното ядене е с месо/ 1 ден риба.
Виж целия пост
# 347
Прясно мляко кога се дава?
Виж целия пост
# 348
Аз и с двете деца въведох на 1г, с каката с бисквитена торта, на малкия - с кухнята. Не съм давала като напитка все още - на 1г.  и 4м. Е
Виж целия пост
# 349
blue.angel, аз самата също обожавам зрял боб със сирене, на бебето предлагам или с месо, или с яйце и сирене (вече давам цялото варено яйце), леща не ми върви със сирене или яйце, затова нея само с месо. След време ще почна да ги предлагам и чисти (постни), но според мен е рано още за това.

P. S. Ще ме прощавате, но това, че някой се появява често в организирани училища/лекции за родители, не го прави непременно капацитет. Такива безумия съм слушала от лекари на семинари, че с други майки сме ставали и сме си тръгвали.
P.S.S. Растителният протеин, за да е пълноценен "заместител" на животинския, трябва да е под формата на определена комбинация от храни, но да не задълбаваме излишно.
Виж целия пост
# 350
blue.angel, аз самата също обожавам зрял боб със сирене, на бебето предлагам или с месо, или с яйце и сирене (вече давам цялото варено яйце), леща не ми върви със сирене или яйце, затова нея само с месо. След време ще почна да ги предлагам и чисти (постни), но според мен е рано още за това.

P. S. Ще ме прощавате, но това, че някой се появява често в организирани училища/лекции за родители, не го прави непременно капацитет. Такива безумия съм слушала от лекари на семинари, че с други майки сме ставали и сме си тръгвали.
P.S.S. Растителният протеин, за да е пълноценен "заместител" на животинския, трябва да е под формата на определена комбинация от храни, но да не задълбаваме излишно.
Не е рано, не е. Без люспи.. първо, през сито.

Цитат
Ако имате по-добри идеи, ще се радвам да споделите, никога не е късно човек да научи нещо ново.
Относно? пишете.
Що за "тревоги" относно "протеини"??
Виж целия пост
# 351
Докторе, детето ми следващата седмица става на 1 година, от 2 седмици ходи и честно казано, увеличих му приема на протеин (40-45 г месо и 1 цяло варено яйце размер М, като ги редувам) и определено се чувства по-добре така. От 2 дни издърпах вечерното млечно хранене под формата на каша следобед, а последното хранене за деня е постна супа и 2-3 супени лъжици кисело мляко, като в супата имам прясно мляко или сирене също. При това положение вече мога да оставя протеиновото хранене на обяд и да дам варива постни вечерта, но допреди да направя това заместване, не ми беше ОК да дам само варивото без да добавя протеин, това имах предвид. Не знам дали съм права, второ дете ми е, добре се чувства, обсъждам с педиатъра и майка ми, която също е педиатър, така че тази схема при това дете в този момент работи и така си караме. Ако имате по-добри идеи, ще се радвам да споделите, никога не е късно човек да научи нещо ново.
Виж целия пост
# 352
Здравейте, от кога може да се дават месо и жълтък в един и същи ден? Детето е на 14 месеца вече. Не в рамките на едно и също хранене, но да кажем на обяд месо и следобяд нещо с жълтък?
Виж целия пост
# 353
Аз все се чудя, ако на бебе се даде повече месо и жълтък от колкото е нормалният грамаж какво би се случило? Претоварване на коремчето и червата или внезапен пристъп на алергия?
Виж целия пост
# 354
За жълтъка знам, че в началото се дава по малко, защото ако се даде цял жълтък може да повърне или нещо по-лошо. То си е тежка храна и затова се почва с малки количества. Аз чак към годинка почнах да давам цял. Започнах да давам като беше на 10 месеца, първо с една четвърт и постепенно увеличавах
Виж целия пост
# 355
Аз все се чудя, ако на бебе се даде повече месо и жълтък от колкото е нормалният грамаж какво би се случило? Претоварване на коремчето и червата или внезапен пристъп на алергия?
Ако сте ги въвели вече? нищо.
Освен да повърне. Децата често повръщат от жълтък... .
"Повече" все пак е относително... уточнете моля, какво разбирате под "повече".

Цитат
Чудя се защо се продават в грамаж 120 гр. за 4+ месеца когато реално препоръката е за 30 гр. Месото на следващия ден от отворената заготовка не става за хранене.
Няма "препоръка" 30 гр!
Може да дадете спокойно и 80-90 грама месце. Останалото? ...в хладилника и даваме утре.
Не влизайте в разни "пиеси" от неизвестни автори... .
Виж целия пост
# 356
Бърди, под повече разбирам цяло пюре от заготовка с месо. Чудя се защо се продават в грамаж 120 гр. за 4+ месеца когато реално препоръката е за 30 гр. Месото на следващия ден от отворената заготовка не става за хранене.
Виж целия пост
# 357
От тези заготовки съм давала по половин буркан, смесен със зеленчуково пюре. Съхранявам в хладилник до 24ч. и си е Ок.
Виж целия пост
# 358
Ама в тези готовите "месни" пюрета има и доста пълнеж, не е 100% месо, сметнете си го процентно как идва, аз ги делях на 2 такива бурканчета след 10 м. на голямото дете.
Виж целия пост
# 359
Не пише колко е вода. Не се ориентирам в етикета.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия