Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 7

  • 48 941
  • 540
# 510
Много, много благодаря за подробния отговор!

Здравейте! Като изключим временното " неразположение "  на тиганчето ви, имате качествен продукт! Поздравявам ви, че отделяте време и желание да си го въведете в експлоатация и не сте вдигнали ръце от него, както биха направили други Simple Smile Точно това е, че мазнината се е натрупала и нагоряла без да се постигне търсеният ефект. Прочетох от линка, че тиганът е от въглеродна стомана. Още в описанието открих някои неточности. Сама по себе си поддръжката чисто като идея е като при чугунените, но с повече облекчения и по-малко слугуване. За удобство може напълно спокойно да ползвате котлона си (освен ако прецените, че външното дъно има нужда да се освежи) при следващи поддръжки на тигана, а и по-малко ток ще отива вместо да се ползва фурната.
 За начало няма да се мине без да се почисти това нагорялото. Трябва основата да е добра, както е при строителството и домашните ремонти, иначе нещата не са както искаме. В описанието погрешно са написали последователността да се омасли, опече и след това да се забърше излишното. Правилно е предварително чистият и подсушен тиган (Предполагам ще остане разлика в цвета и ще е напълно нормално, но поне опитайте да го лъснете до степен да няма нещо останало, което е склонно да се излющи и падне) да се нагрее във фурна (или във вашия случай напълно достатъчно на котлон) до температурата на разпад на видът мазнина, при който тя се полимеризира като вид пластмасов слой и от там идва сезонирането.  За слънчогледово олио 230 градуса вместо описаните 150. За първи път, ползвайте фурната за улеснение с градусите. Иначе като е на котлон би следвало температурата да е нагласена над тази за пържене, за да се получи разпад на мазнината. Ако ползвате фурна, слагате тигана в нея докато достигне 230 градуса. При нагряване, порите на метала се отварят и се постига по-добър ефект. Вече преценявате как ще ви е най-удобно да го извадите (много внимавайте да не се изгорите!) и омаслите, примерно с кухненска хартия и олио по вътрешната и външна част и със суха хартия да забършете същите участъци, докато остане бляскав слой без видими наченки на капки дебел слой. Някои хора предпочитат подходящ памучен или ленен парцал, които не оставят власинки както става често с хартията и ще ползват парцала само за тази дейност. За предпочитане е тиганът като се върне на решетката, той да е с дъното нагоре. Така се прави най-вече при чугунените тигани, чието дъно е силно порьозно и дори добре забърсано, в процесът на печене избива някакво малко количество мазнина, което би останало по-лепкаво. Отново печете около час и изключвате фурната, като оставяте да изстива при затворена врата за по-добър ефект. Ако ползвате нощна тарифа или има кой да си легне късно вместо вас в края на седмицата за тази процедура, може да ви отмени. Вариант е едновременно на ниско ниво на решетката да поставите вече омасленият и обърнат тиган, а на по-горните нива да ползвате оригиналните тави на фурната за приготвяне на храна. Така с едно ползване на фурната ще имате готова храна и опечен тиган. Вид екологично решение е.  Габровци може би го практикуват, че и с нощната тарифа, не че и аз не бих, понеже си лягам по-късно.... Simple Smile
 
Може да въведете " seasoning carbon steel pan " в търсачката на YouTube и да разгледате резултатите.
Ето примерен линк с видео и обяснения по поддръжката:
https://www.youtube.com/watch?v=gAxFmZXGcKY
Този от видеото предлага да се презастраховате, като повишите температурата на фурната над препоръчителната, за да постигнете по-добри резултати с разпад на мазнината. Отново акцентира добре да забършете излишната мазнина преди да го върнете във фурната.

Ако много ви хареса ползването му, може да си вземете и по-голям като диаметър и с по-високи бордове за удобство при готвене. Няма да сгрешите. Вид инвестиция ще е. От години има тенденция към връщане на класическите съдове за готвене и ограничаването на тефлона, който трае няколко години и попада на сметището, в природата и в човешкият организъм. Друга добра тенденция е да се отбягва готвенето и най-вече пърженето с рафинираните растителни мазнини и да се готви с мас, краве масло, кокосово масло...

Ето още едно интересно видео, сравнение между чугунен и карбонов или на български тиган от въглеродна стомана. Без съмнение карбоновият е по-практичен в ежедневието и жените няма да се оплакват, че им тежи или трябва да му слугуват и да ги е страх, че могат да го изтърват върху плочките. Готвенето в подобни съдове има своя чар. Почистването им не е такава болка, когато не се допускат грешки в поддръжката и готвенето.
https://www.youtube.com/watch?v=I3QrgLARhp4

И за финал последно видео с такива тигани. Няма нищо сложно да се ползват. Стават и за оръжие! Simple Smile На практика тиганът е станал незалепващ с правилно използване. Отново важат правилата като при чугунен тиган за предварително достигане на подхояща температура, омазняване и поставяне на нестудени яйца.
https://www.youtube.com/watch?v=UV0dHPOssc8
Виж целия пост
# 511
Благодаря ви! Определено ще си търся друг вариант за тигани!
Виж целия пост
# 512
Благодаря ви! Определено ще си търся друг вариант за тигани!

Ако изрично не държите да е с модерните видове покрития, доверете се на класиката. Разглеждах стари публикации и се сетих, че една от тях би могла да привлече вниманието Ви за подхоящ тиган и да не се налага да търсите нов може би завинаги:

galina_deleva
# 1 057 26 апр. 2014, 00:54 ч.

Споделям мнение за тиган на Хром Силистра.
Харесах го докато чаках моя мъж в Багира - той на 1 етаж, аз на втория. Всъщност се оглеждах за нещо чугунено - тиган или сач, но имаше само китайски. Прочетох етикета на тигана. Пишеше стомана 18/10, страна на производство - България, тройно дъно (сандвич). Взех го в ръце. Оказа се доста тежък, в сравнение с тефлоновите, които изхвърлих след като попаднах на тази тема. Цената беше поносима и реших да го купя.
Ползвала съм го вече няколко пъти. Омлет, палачинки, бързи банички и др. Нищо не залепва. Първите пътища го миех на ръка, но после видях в сайта, че става за съдомиялна.
И така сега съм много доволна от случайната си покупка. Намислила съм да си купя още един тиган и една касерола..........и тенджера, и тавичка.........ама като събера парички


http://www.chrom.bg/types/2/%D0%A1%D1%8A%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%BE%D0%B0%D1%80%D0%B8
Виж целия пост
# 513
Много благодаря! От тези модерни покрития вече трета седмица не мога да си избера тиган Grinning Веднага ще ги разгледам Simple Smile
Виж целия пост
# 514
Здравейте! С какво най-добре мога да почистя чугунен грил тиган? Използвам го всеки ден по един или два пъти. Сега го почиствам като го напълня с вода, оставям го на котлона, изчаквам водата да заври и го оставям така 5-10 мин. След като го махна от котлона го тъкам с пластмасова четка, но не всичкият загар успявам да отстраня.
Виж целия пост
# 515
Нещо не е наред при твоя тиган. Какъв е този загар, който искаш да почистиш, че да го киснеш пък търкаш чак толкова. Грил тиган предполага някакви мръвки?
Виж целия пост
# 516
Да, на него печа свински, пилешко и кюфтета. Не навсякъде успявам да съборя загара. Може би пластмасовата четка не е подходяща. Добра идея ли е да опитам с телена, такава за почистване на скара?
Виж целия пост
# 517
Не, телена не е добре. Телената ще свали слоя, който го прави незалепващ. На самият тиган нищо няма да му стане от телената, но ако свалиш черният слой след това ще трябва пак да го мажеш и печеш за да го възстановиш. Можеш ли да снимаш и да покажеш как изглежда този загар, който се опитваш да свалиш.
Виж целия пост
# 518
Здравейте! С какво най-добре мога да почистя чугунен грил тиган?

 Здравейте! Прегледайте този линк и скролнете надолу:

https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+clean+cast+iron+after+cooking

 В търсачката на YouTube може да откриете вече почти всякаква полезна информация.  Понякога и в коментарите може да намерите съвети, които да ви улеснят. Прегледайте поне 2-3 клипчета.
  Когато като вас съм приготвял месо и има по-дебел нагар, за удобство докато тиганът е още горещ ,опитвам с метална шпатула да съборя колкото мога от по-грубите налепи, за да се улесня при последващото чистене. Във видеата показват и почистване под чешмата с много гореща вода, но има риск да се ощавите. Аз това не съм го пробвал и не ми се е налагало. Вторият етап, когато тиганът се охлади и поне може да боравите с него без да ви пари на ръцете или за предпочитане до стайна тепература (поставяйте го на метална скара за горещи съдове - много помага), събаряте изтърганите частици в боклука. В моя случай имам от комплекта пластмасови стъгалки на Lodge и облекчават чистенето ми всеки път. Нужна е малко топла вода и търкам с червената за плоския тиган. Черната е за грил тигани, като е с два размера зъби и би могла да послужи на хора, които вече имат такъв от друга марка. Ако е нужно накисване на този етап, оставяте за няколко минути с топла вода на дъното и търкате. Може и на този етап да сипете малко готварска сол да поеме водата, както и да ползвате от хартията. 
 Ако не е нужно накисване - сипвате малко топла вода (ако е гореща ще ви пари), ако имате стъркалка, ползвате я, сипвате готварска сол (може да ползвате по-евтина и едра), и с кухненска хартия започвате да търкате. при мазни свинско месо ми се налага да почиствам по 2-3 пъти по този метод, докато спре да избива мазнина след изплакване. Ако сте с маникюри, помолете друг да върши тази единствена неприятна част с ползването на чугун след печене на месо.
От показаните методи практикувам винаги този с натъркване със сол, малко топла вода и кухненска хартия. Бих препоръчал предварително в тенджерка или подхояща купа около работната ви побърхност да сложите здрава торбичка и в нея да изхвърляте мръсотията от тигана. Така няма да ви се налага сложна гимнастика за хвърляне в общия боклук, намалявате риска да оцапате повече, не рискувате да се разтече при дупка в чувалчето на общия боклук, а и няма да е такава гнусна мизерия, завързвате торбичката Simple Smile
Виж целия пост
# 519
Внимавайте с водата!!! Никога не се сипва вода в нагорещен чугунен съд, защото има много голям риск от спукване.
Виж целия пост
# 520
Не, телена не е добре. Телената ще свали слоя, който го прави незалепващ. На самият тиган нищо няма да му стане от телената, но ако свалиш черният слой след това ще трябва пак да го мажеш и печеш за да го възстановиш. Можеш ли да снимаш и да покажеш как изглежда този загар, който се опитваш да свалиш.

Ето тези настоявания искам да махна. Тигана го мия на 2 най-много след третото ползване, понякога и след първото. Зависи колко месо е изпечено.
Виж целия пост
# 521
Един от сигурните начини за премахването им, които не включват използване на мощни почистващи препарати е, добрата стара висока температура. Слагате тигана на котлон (за по-икономичен процес) без мазнина на по-високи градуси, пускате аспиратора на висока степен и отваряте балконска врата или прозорец  и затваряте вратата на кухнята си. Ще дими неприятно за някакво време. Този нагорял мазгоч ще стане на прах както е на принципа на пиролизата. След като изстине, почиствате отново с вода и мек сапун и преди да е ръждясал се захващате да направите 2-3 сезониращи покрития както си е по препоръки. Ако ядете свински гърди или някакви мазни меса, пробвайте първо такъв вид. Ако тиганът беше плосък и пак трябваше да минете през същите процеси, бих ви препоръчал да пържите картофи първите пъти или да запържвате мазни меса, за да е сигурна работата.
Беше ми попаднала информация, че нагорелите скари се равнявали на ефектът на еди колко си изпушени цигари като канцерогенен ефект. По друга причина винаги си чистя грил тигана преди прибиране, за да е готов за ползване. Той дори ми е с по-добро покритие от плоския тиган.
Когато слагате месо или зеленчуци, може да пробвате да намазните самите продукти непосредствено преди поставяне в омазнения и започнал леко да пуши тиган. Прилагам този вариант понякога и не ми нагаря толкова.  Ако пека много месо едно след друго или пък зеленчуци, все си нагаря, но пък трудни за махане налепи не са се получавали. Пробвайте с по-умерена температура, ако смятате, че идва висока.
Родителите ми имат стар, неемайлиран грил тиган LAVA със същите ниски ребра като на вашия, четвъртит и с ниски бордове. Беше захвърлен и забравен като непотребна вещ, която едва ли щяха да ползват и го върнах към живот от чисто любопитство с някои самоуки проби и грешки. Дори съм си пържил първите чугунени яйца на такъв и много ми харесаха. И както не ми залепваха, в следващите пъти залепваха като с лепило и се чудех защо става така. Със зор съм ги махал Simple Smile Пекъл съм си дори хляб на него. Неприятно беше това, че някои меса си пускаха мазното и заради ниските ребра ставаше ефект на пържене, а не на печене. Заради ниските бордове пък пръскаше доста повече по готварския плот, но все пак си беше доста интересно за трупане на чугунен опит. По спомен съм докарал покритието му лъскаво като стъкло. Така почти нищо не ми е залепвало.
Иначе пак предлагам да препечете тигана, после да го изтържете може би с вода и сол или ако няма нужда, със сапунена вода и гъбка. Ползвайте по-ниска темература при печене (такава, при която мазнината в тигана се поддържа с леко пушене или малко по-ниска). Отнема повече време, но месото вътре се запазва сочно, не пръска и не пуши толкова много.
Виж целия пост
# 522
Оребрен чугунен тиган почиствам с гореща вода и силиконовата оребрена шпатула на Lodge, след това обикновена кухненска гъба със сапун. Над 13 год вече съм само с чугунени тигани Lodge и съм много доволна.
Виж целия пост
# 523
Здравейте!
Искам да си купя касерола около 2 л.
На Хром Силистра са със стомана 304 - 18/10. YATO са със стомана 21/0
Кой вид стомана е по-добра?
Друго, което търся е чайник. Искаше ми се да е чугунен, но са скъпи.
Виж целия пост
# 524
Здравейте. Запис от мен в търсене на нов сет тенджери. Дайте ми съвет какво да купя,за да е качествено и безвредно,дори и да е по-скъпо.
Благодаря.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия