Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 64

  • 36 840
  • 745
Да продължим в новата тема дискусията за пазара на НИ в България.
Старата тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1456705.750
Виж целия пост
# 1
Пренасям от старата на
Ани поста и питам ....дай малко повече инфо. или това е твое съждение
Скрит текст:
.......Има интерес от швейцарски пенсионен фонд, за изграждане на точно такова селище в България. Изискванията им са, да са на разстояние до 100 км. от голям град с действащо летище и искат да са до малко забутано селце сред природата. Идеята им е да изкупят къщи в селцето и да настанят там персонал, който смятат да превличат с по-големи заплати от стандарта тук, но далеч по-малки от Швейцария. Причината да се интересуват от БГ е именно природата и по-евтиния начин на живот. Отделно немски фонд се интересува от изграждането на кампус за обучение на IT специалисти  в размерите на малко провинциално градче. Ще дойдат и други. И то заради все още евтините цени на парцели и строителство и точно затова ще се вдигат цените на имотите, докато не се изравнят със западните.
Виж целия пост
# 2
Някой знае ли кога ЕЦБ ще вдига лихвата пак.
Виж целия пост
# 3
Междудругото, тук постоянно чета колко ни е зле здравеопазването, аз съм доволна, но и до лекар се надявам да не стигам. Обаче в реала познавам много хора, които живеят в чужбина, ползват медицинско обслужване там, а си взимат отпуска, за да се лекуват в България. Имам и няколко случая, дето в бг ги спасиха. Така, че да не обобщаваме. С лекарите е въпрос на късмет на какъв ще попаднеш. Понеже работя с по-възрастни хора, та масово си сменят ставите, и операциите са супер успешни, без да са непосилно скъпи. Тоест според мен е оферта да си пенсионер и да живееш в бг. Казвам според мен, тъй като когато аз съм била в чужбина, не съм ходила по лекари. Имах здравословен проблем, който само един лекар египтянин ми го реши или поне ми даде надежда да се разреши. В крайна сметка беше прав. Ама беше египтянин, не беше германец. Тоест пак да кажем втора категория.
Виж целия пост
# 4
И аз не мисля, е ни е лошо здравеопазването. Сестра ми във Фра ция чака по 3-5 месеца за час за гастроентеролог.
Виж целия пост
# 5
Някой знае ли кога ЕЦБ ще вдига лихвата пак.
На 08 септември е следващото заседание по паричната политика, т.е. за лихвите.
Виж целия пост
# 6
Дъщеря ми е в чужбина и хич не се прехласва по английското здравеопазване.
Виж целия пост
# 7
Българският климат, на който ние сме свикнали, с много горещо лято (35+) и много студена зима е непоносим за хора свикнали на по меки зими (атлантическа Европа) и 25 градуса през лятото.

На запад, е честа практика, като остареят родителите - (да припомня, че 1 от 3 развива дименция, ако доживее пенсия), да им продадат къщата, за да плащат на болногледачи. Четох преди време, мисля за Щвейцария, или Великобритания, че някои си изпращат родителите в по-евтини държави да ги гледат. Това са си точно хосписи за хора с деменция, и те определено имат почва в България. За чужденците е евтино, посещават веднъж годишно близките си, (затова искат до 100км от летище), имат евтин персонал за обгрижване и лекарски екип 24/7, на болните им прябва само чист въздух сред природата. За българите - ще си получават ДДС върху лекарствата и консумативите, някаква бройка ниско квалифицирани кадри ще бъдат заети(санитарки, болногледачки), лекарите евентуално ще получават по-добри заплати ако обслужват западни пенсионери, отколкото български.

А иначе, процес, който наистина би повлиял инвесирането е, както бе споменато в един пост в предишната тема - ако например турски инвеститори започнат да изкупуват масово земеделска земя, или китайски такива цели жилищни или търговски сгради.
Виж целия пост
# 8
Здравословно за обществото е отваряне на работни места с висока добавена стойност. ИТ, финанси и тн.
Защото дори един бизнес да е финансоемков, и/или да включва много клиенти, то той може да се финансира от супер богати единици. А обикновените хора ще работят за заплати, близки до минималната, без образование, без възможности за развитие. Това е бич за обществото.
По този начин се "маргинализира" черноморието у нас. Чрез туризъм и хотели. Масово се търсят чистачки и прислужници, сервитьорки. Не се търсят кадри с образование, университет, переспективи. Съответно морските големи градове западат.

На първо мислене звучи супер, бизнеси, данъци, пари. Но реално подкопава самите основи на переспективите за обществото.
А обществото е като дърво. Като махнеш интелигенцията и я изселиш за други държави или столицата, остатъкът не е просто 9/10 от цялото, а една безформена маса, без структура, без интелигенция, без ценности, без бъдеще.

Затова, привличането на образователни центрове е безценно. Затова, привличането на бизнеси с висока добавена стойност, с изискване за сериозно образование е безценно.

И моите впечатления за здравеопазването са, че в България е изключително приемливо, включително и достъпност до много добри специалисти и болници, а в чужбина е трагедия и липси. Конкретно за Канада имам преки наблюдения.
Виж целия пост
# 9
Танграта, горното се опитах да опиша безпристрастно. Защото много хора мислят че западняци ще тръгнат да се местят тука. Моя приятелка(чужденци са) имат апартамент в Слънчев Бряг, а мъжът и множествени собствености. Не могат да го продадат с години. Не идват вече от години. Питам я, ходили ли сте в Несебър? Не. Понякога дори уникалното се губи в морето от грозно.

Очевадно е че трябва да има държавна политика за насърчаване на обмислени и дългосрочни инвестиции основно в образованието и науката. Иначе, за съжаление България има опасност да се превърне в дъмпингова зона за най-неатрактивен и ниско доходоносен тип международни инвестиции.
Виж целия пост
# 10
Съгласна съм с Тангра, но предвид факта, че се очаква в бъдеще населението в Европа масово да застарява, бизнесът с градчета за пенсионери си е напълно възможен. Все пак трябва да се отчита и търсенето,то е ясно че искаме най-доброто.
Виж целия пост
# 11
Съгласна съм с Тангра, но предвид факта, че се очаква в бъдеще населението в Европа масово да застарява, бизнесът с градчета за пенсионери си е напълно възможен. Все пак трябва да се отчита и търсенето,то е ясно че искаме най-доброто.

И според мен идеята е работеща и не разбирам възраженията - скапано здравеопазване, порутени села без ток, вода и достъп до болница, престъпност...  Ама всичко това изобщо не е релевантно, ако се изгради чисто ново селище, с една модерна и спретната клиника в него (платена), с хубави улици, градинки, пейки, магазини, козметични, фитнес и прочее центрове, на красиво място на 50 км от София (да не би да няма такива?) и оградено с ограда, оборудвано с видеонаблюдение и охрана.  да струва пари, но съвсем не е невъзможно и много хора биха си платили. Аз самата също, защото се очертава на старини да няма кой да ни гледа и да ни помага.
Виж целия пост
# 12
Мен също няма да има кой да ме гледа, и ако е с нормална цена, бих си го избрала за себе си. В момента гледаме свекъра с деменция, и мога да ви кажа, че е страшно. В моето семейство е патриархат и варианта хоспис не е оферта, но за себе си искам хоспис.
Виж целия пост
# 13
Аз бих отишла още преди деменцията, просто да живея сред себеподобни, в мир и спокойствие.
Виж целия пост
# 14
Аз също искам сред себеподобни. Не ги разбирам аз тия грижи с общ живот при младите. Но водеща ще е цената. Ако в Турция примерно е по-евтино, бих отишла и там.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия