Колко е семейния ви бюджет?

  • 17 016
  • 368
# 105
Много ми е странно това с "съставянето на екселска таблица с приходи и разходи" или т. нар "семеен бюджет". Още малко и счетоводител да си наема, да следи изкъсо къде заминава всичко до стотинка.
Не е нужно да се съставя такава таблица. Един лист А4 и само вписваш колко пари си похарчил за деня. Аз отчетността я водя по-подробно, понеже искам да знам колко харча и за други неща. Избрал съм 6 показателя, които следя, понеже за тях отиват най много пари и просто да видя какъв е делът им в общата сума.
Виж целия пост
# 106
Ще дам пример, за изтичане на малки суми.
Скрит текст:
Значи, моето дете го бях научила, като ходим в парка, да виси само на платените атракции (моя грешка). Понеже сме до парк, ходим там поне 3-4 пъти седмично, понякога и повече. Това с атракциите, ми струваше около 20-30-40 лева на седмица. Малки суми, които като се разхвърляни в няколко дни от седмицата, наистина си изтичат между другото, не ги отразявах особено. Скоро с мъжа ми си купихме маунтайн байкове (преди примерно 3 месеца). Детето има колело втора употреба. Веднага каза "искам и аз като вашите колела". Седнахме и премислихме, защото струва около 800-1000 лева, които не сме ги планирали и ако ги извадим от спестените, точно сега, преди непредвидимата зима, която се очаква, та се спряхме.... Та, събрахме семейния съвет и решихме, че ако ограничи атракциите, до 1-2 седмично, или хич, ще спестяваме едни 100 лева на месец или след 10 месеца, таман за следващата пролет, ще имаме желаната сума за марково колело. От начало, на него му беше търсене, все поглеждаше към атракциите и мрънкаше, но свикна и разбра, че и на "обикновените" площадки" е много забавно и вече се научи. Почти и не пита за атракции вече. Та, има си и той вече собствено финансово планиране и догодина, ше се сдобие с мечтаното колело.
Виж целия пост
# 107
Кредитни карти, ток, вода ... всичко се плаща по банков път.
Като вляза и видя, че сметката почва да намалява последните два три месеца, събирам катуна и има "Ей, нещо сте се оляли, аде влизайте в час да не минаваме на диета".  Стягаме колана с една дупка и след три месеца пак същата история. Ама и аз съм една рядка циция.
Виж целия пост
# 108
Ако плащаш с карта, а не си теглиш нон стоп от банкомата е много лесно. Сваляш си приходите и разходите в един ексел от онлайн банкирането и виждаш всяка стотинка.

Казваш го сякаш ей така от простотия някой решава да тегли от банкомата вместо да си ползва картата. Аз в чужбина мога да изкарам месеци наред преди да разбера че нямам пукнат грош кеш в портфейла, но в българия го установявам само за няколко часа ако съм останал без кеш. Въобще не е въпрос на избор дали да теглиш кеш а чиста необходимост. Ей сега погледнах в банковата ни сметка - от трети септември до днес са дръпнати 1640 лв от които 1200 са изтеглени кеш. Просто се налага постоянно да имаш кеш, ние сме си кешова икономика все още.
Виж целия пост
# 109
И ние сме в България, но кеш вече почти не ползваме. Под 10% от общите харчове са ни в брой, само ако наистина не става с карта - на пазара (което е много рядко), кафета, дреболии.
И преди ползвахме основно карти, но откакто записваме разходите съвсем избягваме кеша - трябва да се помни и да си го запишеш, докато картовите харчове ги описвам два-три пъти в месеца според транзакциите в извлеченията, отнема 10 минути.
Нашето счетоводство е на хартия изцяло, комбинация от методите на The Budget Mom и както на мен ми е удобно. Имаме си твърда сума, с която започваме месеца и разпределение по категории на очакваните приходи, разходи и направления, което гледам да е реалистично и разходите малко отгоре. Така като записвам разходите имам поглед дали не се оливаме в нещо и си слагам спирачка когато се налага, обикновено на мен се налага.
В края на месеца каквото остава, отива в непредвидените спестявания, а ако сме на червено - следващия месец намаляваме спестяванията за да възстановим буфера. Имаме и целеви сейфове в Револют, за големите разходи, които са веднъж в годината или по-рядко. Удобни са ни, защото приходите са твърди и така по-лесно минават - застраховки, гуми, данъци, почивки, такива неща. Нещо като sinking funds.
От скука я започнах тази работа докато бяхме по къщите 2020та, но определено у нас работи.
Виж целия пост
# 110
Ако плащаш с карта, а не си теглиш нон стоп от банкомата е много лесно. Сваляш си приходите и разходите в един ексел от онлайн банкирането и виждаш всяка стотинка.

Казваш го сякаш ей така от простотия някой решава да тегли от банкомата вместо да си ползва картата. Аз в чужбина мога да изкарам месеци наред преди да разбера че нямам пукнат грош кеш в портфейла, но в българия го установявам само за няколко часа ако съм останал без кеш. Въобще не е въпрос на избор дали да теглиш кеш а чиста необходимост. Ей сега погледнах в банковата ни сметка - от трети септември до днес са дръпнати 1640 лв от които 1200 са изтеглени кеш. Просто се налага постоянно да имаш кеш, ние сме си кешова икономика все още.

Казвам го, защото аз така правя. Живея в България и нуждата от кеш намалява постоянно. Има моменти, в които ходя с по 2-3 лв на стотинки в портмонето и това е. Тегля съзнателно преди да ходя до пазара, от там купувам плодове и зеленчуци веднъж седмично.

Вчера теглих кеш, за да сложа в картичката, защото бяхме на сватба. 

Всичко плащам с карта и не се сещам за кой знае какво, което да не мога да платя с карта.
Виж целия пост
# 111
В София и предполагам в други по-големи градове е все по-масова практиката да се плаща с карта. Аз лично рядко използвам кеш и това е от 2-3 години. Удобно ми е с карта, не мисля кога и до кой банкомат да ходя. Обаче в родния ми град съм забелязала, че масово те гледат като извънземен като искаш да платиш с карта или просто нямат устройство. А не говорим за много малък град.
Виж целия пост
# 112
Аз мразя кеша но няма отърване. Ако си осигуряваш всичко необходимо само от мола и супермаркетите да допусна че е възможно да се оправиш само с 10% кеш. Но дори в софия фризьор, автомивка, банички/кебапчета за вкъщи, дюнер, наем, ремонт на бойлер/мивка/контакт си е жив късмет да можеш да платиш с карта. А ние половин година я изкарваме извън софия в провинцията където хората вярват че картите са само за да си изтеглиш парите с нея от банкомат.

И ние сме в България, но кеш вече почти не ползваме. Под 10% от общите харчове са ни в брой, само ако наистина не става с карта ...
Виж целия пост
# 113
Мен ме е страх да нямам пари в брой в себе си. Преди примерно 3 години, спирам на бензиностанция и зареждам догоре. Влизам вътре и ми казват че пос терминала не работи... та звънях някой да идва с пари. Голяма верига, хубаво,  не работи терминала, ами казвайте го или сложете табелка още на колонките... Това в София, та не беше голяма драма, кеша дойде бързо Simple Smile Но, от тогава все си имам едно на ум.
Виж целия пост
# 114
На бензиностанциите има банкомати, поне за омв се сещам.

Иначе не е редно да не пише, че не работи, съгласна съм.

Като сме на море си теглим пари да имаме, но там все купуваме кафе от някъде, питие, винаги минерална вода. Разни разходи по 3-4 лв миже спокойно да се платят кеш. На плажа не ходим с много пари, а просто дребни или колкото за обяд в ресторант за двама ни.

Ние живеем в София и нямаме летен дом. Като ходя на фризьор оставям големи суми и там плащам с карта. В много салони няма пос, защото укриват данъци и не издават касов бон.

Забелязах, че и по морето в много ресторанти имат пос. Даже не се сещам да сме били в някой, в който да нямат.

Иначе да, автомивка и баничарница с пос трудно ще се намери и в София. Ама аз нито колата мия, нито банички ям. 😂
Виж целия пост
# 115
Ние сме на обща сметка. Отварям банковата сметка на 7-8 месеца и поглеждам колко са похарчени за периода. Деля на месеците и така установявам колко сме похарчили. Понеже у нас е все още предимно кешова икономика ми е трудно да направя разбивка за кое колко. В чужбина е лесно там всичко минава през картата.
Наистина е лесно, защото когато вляза в банковата сметка, всички приходи и раходи излизат подредени по пера, пероди, размери, със сравнителни таблици по месеци и общ баланс, така че не ми се налага да правя нищо, освен да кликна върху желаната опция. Дори училищните разходи - снимки, пътувания, карти и т.н са по банков път. Единствено тегля за джобни на децата.
Виж целия пост
# 116
Така ...като отворихме дума за спестяванията, как спестявате, кеш или в карта? Или в злато, други варианти?
Виж целия пост
# 117
Моите и на мъжа ми спестяванията са по карти/сметки. По едно време смятахме да инвестираме в злато, но се отказахме. Все още се чудя за инвестиция в нещо, но не знам в какво и не съм проучвала. Имаме апартамент, не плащаме наеми или кредити, но за друг имот не мислим на този етап.
Виж целия пост
# 118
Ако почна да пиша и следя всичко ще се самоубия.
Нямам потребност, защото приход и доход ми покриват масрафа. Ако спрат да го правят, ще мисля нещо друго, но не в директория икономия.
Нито имам нерви, нито желание да икономисвам. Още повече мотото ми е - да минем кризата в лукс.
Виж целия пост
# 119
Аз съм направила споделена таблица в google sheets и попълването е много лесно/бързо, дори в движение.
Планирането на разходите ми отнема време колкото за едно кафе, защото вече го правя доста време и знам в кой месец какво предстои. Имаме и перо “непланирани”, отделно и двамата с ММ си имаме собствени сметки, както и ДПФ, една част от който може да се тегли по всяко време, но тя служи по-скоро за буфер.
Отделям за инвестиции около 30-40% още с получаване на прихода и после периодично проследявам как се движим спрямо плана.
За нас работи и се оказа, че е подходящ инструмент да си подобрим финансовата дисциплина. Освен това се научихме да правим разликата между нужди и желания, и да намираме баланса между двете Simple Smile .
Импулсивни покупки у нас прави само тийнейджърът, но той е на месечен бюджет, та си е за негова сметка 😁.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия