Противогрипна ваксина сезон 2022/2023/2024/2025

  • 95 542
  • 1 582
# 375
Скрит текст:
До 8 години, като, ако навърши 9 години след поставяне на първа доза, пак е хубаво да се сложи втора доза след 4 седмици.

При деца, които са на и над 9 години по време на първа доза - няма необходимост от втора.

За мен е много интересно, че споделяйки тази информация (която е ясно посочена и на самата листовка) на педиатри и фармацевти, всички вдигат рамене и ми казват, че не знаят за подобна практика ( за поставяне на 2 ваксини, през 4 седмици, ако ваксинкраш дете под 9г за първи път)…?

Ваксинирах децата за първи път, преди седмица, на 5г и на 6г, смятам да поставяме и втора доза след няколко седмици.
Не зная какво да обяснявам като видят в медицинския център, че ги водя за втори път. Не зная как е възможно да не са запознати с тази подробност….?!

Не мога да отговоря защо лекарите и фармацевтите не знаят как се поставя първа противогрипна ваксина при дете под 9г. Всъщност, мога, но няма да е красиво - само ще посоча статистиките покрай ковид пандемията, които говорят достатъчно добре за нивото на здравеопазване у нас. Част от причината е именно незнание.

Ако бях на Ваше място, просто щях да сложа двете дози (ако трябва на две различни места), знаейки че съм спазил препоръките на CDC и производителя. Ако дечицата Ви нямат други проблеми, които да налагат различно дозиране или пропускане на ваксини, няма причина педиатърът да се отклонява от предписанията.
Виж целия пост
# 376
За съжаление, закупуването на FluenzTetra, миналата година беше много трудно. Малко бройки. Бях се записала в аптека в София с надеждата, че ще има повече шанс нам. Но се оказа точно обратното. Успях в нашето малко градче, в София област. Заредила съм се с Инфлувак, ако не успея тази година.
Виж целия пост
# 377
Здравейте ,знаете ли колко време след изкарам бронхит мога да сложа ваксината ? Благодаря
Виж целия пост
# 378
Педиатърката каза, че предпочита да слага ваксина на хора с хронични заболявания. За деца предпочитала да пият Изопринозин. Ама аз нямам вяра май на нищо вече Sad
Иначе, другата седмица ще получи тази за в носа. И мен ме съмнява да е ефикасна , щом е през носа.

Здравей от опит мога да потвърдя че е ужасно ефикасна 2 години ваксинираме детето 2 години не се е разболявал от грип без температура кашлици и прочие въпреки че редовно посещаваше детска градина само за сравнение за същия период с баща му изкарахме няколко пъти тежък грип но малкия освен че кихна няколко пъти и беше с запушен нос ден два му нямаше нищо. Горещо препоръчвам за сравнение преди да започне ваксините беше болен през седмица
Виж целия пост
# 379
А има ли ги налични вече тези ваксини за деца? Аз търсих за възрастни, в София, но са изчерпани и не се знае дали ще получават, та ако намеря поне на децата да сложа.
Виж целия пост
# 380
Тази назална ваксина от лекар ли се слага или може аз да я сложа на детето ако я намеря разбира се.
Виж целия пост
# 381
По принцип следва да е от лекар, но има инструкционни видеа онлайн (отдолу добавям примерно едно на  NHS за медицински сестри) и е елементарно. Ако я намеря, ще я сложа аз на детето.

Виж целия пост
# 382
А в Пловдив може ли да се поставят някъде едновременно противогрипна и
Ковид ваксина? Също така как точно е организирано, т.е аз си нося противогрипните, а те имат Ковид ваксините, така ли? Никога не съм слагала противогрипна, затова питам като идиот.
Виж целия пост
# 383
А в Пловдив може ли да се поставят някъде едновременно противогрипна и
Ковид ваксина? Също така как точно е организирано, т.е аз си нося противогрипните, а те имат Ковид ваксините, така ли? Никога не съм слагала противогрипна, затова питам като идиот.

Най-сигурно е да си носите сами ваксината против грип, не виждам защо биха отказали да ви сложат и нея (може самото поставяне да ви накарат да платите, както е официално, а може и да си затворят очите). В някои РЗИ-та може и да имат и противогрипни, но може и да нямат. Друг вариант е някой близък да ви я сложи, иглата е малка и не боли, няма какво толкова да се обърка, на около три пръста под акромиона се бие (костта до ключицата).

Има и много видеа в ютюб. Предполагам като за първи път е по-добре да ви я сложи медицинско лице, да ви е по-спокойно, иначе не е кой знае какво, освен психическа бариера, разбира се (която не е за подценяване).

Ако си купувате сами ваксина, трябва да я държите в хладилник до поставянето, после се стопля в шепата за 2-3 минути.
Виж целия пост
# 384
Антонио, в РЗИ Пловдив слагат и противогрипна. Не съм се интересувала дали се плаща, аз си купих и ще ми я сложи ЛЛ, но слушах хората на опашката, че коментираха и тази за грип. За пенсионерите е безплатна, но за млади сигурно се плаща.
Виж целия пост
# 385
Антонио, в РЗИ Пловдив слагат и противогрипна. Не съм се интересувала дали се плаща, аз си купих и ще ми я сложи ЛЛ, но слушах хората на опашката, че коментираха и тази за грип. За пенсионерите е безплатна, но за млади сигурно се плаща.
Безплатна е само за тези, за които подаде лекаря информация към ЗК. Лл оформят списъци и подават. При млади трябва да има показания. Проблем е че винаги става ноември края.

Дъщеря ми се ваксинира Ваксигрип. Днес с виене на свят и главоболие. Обади се на работа че няма да ходи. Добре че няма Уни.
Виж целия пост
# 386
За хора над 65 години има безплатни противогрипни и против пневмокок, но не са много бройките (както всъщност не са и много тези в аптечната мрежа). За под 65 не съм чувала нищо, освен през работодател примерно.

https://plusmen.bg/bg/national-programs/flu

Общо взето всеки сам се спасява.
Виж целия пост
# 387
За хора над 65 години има безплатни противогрипни и против пневмокок, но не са много бройките (както всъщност не са и много тези в аптечната мрежа). За под 65 не съм чувала нищо, освен през работодател примерно.

https://plusmen.bg/bg/national-programs/flu

Общо взето всеки сам се спасява.

Видях реклама мисля да звъня на ЛЛ заради майка. Дори бих я за купила, но не знам дали не е с рецепта. Противогрипна й купуваме и поставяме средата на септември. Знам че ще кажете че есенните орз-та не са грипове, но ефект за тях от ваксината има.
Виж целия пост
# 388
Ефект от противогрипната ваксина имам за всички вируси, не само за грип.
Даже и КОВИД, преди ваксините, карах много леко, което също отдавам на противогрипната ваксина.
Виж целия пост
# 389
Антонио, в РЗИ Пловдив слагат и противогрипна. Не съм се интересувала дали се плаща, аз си купих и ще ми я сложи ЛЛ, но слушах хората на опашката, че коментираха и тази за грип. За пенсионерите е безплатна, но за млади сигурно се плаща.
Безплатна е само за тези, за които подаде лекаря информация към ЗК. Лл оформят списъци и подават. При млади трябва да има показания. Проблем е че винаги става ноември края.

Дъщеря ми се ваксинира Ваксигрип. Днес с виене на свят и главоболие. Обади се на работа че няма да ходи. Добре че няма Уни.
Т.е. в РЗИ си я имат противогрипната? Ще си я платя, разбира се.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия