Аутистичен спектър - обединена тема

  • 141 973
  • 806
# 405
Катина, колко дена продължава диагностицирането в "Св Никола"?
Виж целия пост
# 406
При нас протече така.
   1 -Записах си час и си поговорихме с д-р Аврамова.Тя ни назначи консултация с психолог.
   2 - Първият ден Мишо издържа 10 мин. наблюдение.
   3 - вторият ден издържа 15ина мин.
   4 - третият ден пак толкова.Записаха ми час при д-р Аврамова
   5 - Срещнахме се с нея и тя ми съобщи, че детето е с категорична диагноза ГРР.Записа ни друг час
   6 -  Наблюдаваха как се държи в група.Тоест още едно детенце на същата възраст - направиха видеозапис на играта им.Пак записаха час
    7 -Тогава  официално ни съобщиха, че детето понеже е на 2.6 год. е малко за работа със логопед и да изчакам да навърши 4 год и да се започне работа със специалист.Дадоха ми 4 тел. номера и ми пожелаха успех и кураж.   bouquet
Цялото това нещо разхвърляно във времето според заетостта на специалистите в клиниката отне около две седмици.

Впоследствие след около 15 - 20 дни си взех епикризата.
Това се случи през 2005г. - сега може да е различно.  newsm78
Виж целия пост
# 407
Преди две години, диагностицирането в Св. Никола продължаваше 2 седмици, с направление 7 за приемане в болница, като водиш детето всеки дена за по 45 мин. там и минава през различни специалисти - психолог, психиатър и логопед, накрая екипа се събира и поставя на детето прочутата диагноза "Генерализирано растройство на развитието". При получаването на епикризата, някой от тях "обяснява" на родителите каков означава това и прави по- тесни и конкретни предположения, като казва например "Неофициално ви казвам, че детето е "атипичен аутист" или "аспергер" или..", но в епикризата се въздържат от конкретизиране. И след като си получи диагнозата родителят се чувства като марсианец, меко казано, защото като отидеш на лекар, очакваш първо да получиш диагноза, а след това и лечение. Е, на едиснтвеното място в бг, където има все пак някакво разбиране за аутизма, получаваш само диагноза и тръгваш по мъките, луташ се четеш, чатиш с родители, пробваш едно, второ , пето......Сега доколкото знам, диахностицирането в Св. Никола продължава 2 дена, защото вече са се специализирали доста....
Виж целия пост
# 408
Катина,объркала съм се,извинявай!  bouquet
Виж целия пост
# 409
Катина,объркала съм се,извинявай!  bouquet

Е ти пък - не съм се засегнала изобщо.Просто така се вписах в темата.
Виж целия пост
# 410
Една моя приятелка миналата седмица беше в св.Никола.Точно за 2 дена и поставили диагноза.Искат талон номер 3-направление за хоспитализация.
Виж целия пост
# 411
Една моя приятелка миналата седмица беше в св.Никола.Точно за 2 дена и поставили диагноза.Искат талон номер 3-направление за хоспитализация.
За два дена Thinking.Ние миналата година през април отидохме в клиниката,приеха ни две госпожи,които ни то се представиха,нито нищо,казаха ми,че излизат в отпуска и да се обадя след един месец.Обследването щяло да трае около 20дни.Ние през този един месец се преместихме в Плевен да живеем.Може ли някой да ми каже с какво е полезно диагностицирането в св.Никола,в смисъл дават ли ти напътствия към кой специалист да се обърнеш,някакви подходи за работа с детето в домашни условия...такива неща?
Виж целия пост
# 412
Полезното, ако може да се нарече така е епикризата с която си търсиш правата.Тоест отиваш на ТЕЛК.Инвалидизираш детето, получаваш онези 100 и няколко лева и двойни детски.Ползваш облекчение в кабелната, телефона и такива работи.Пожелават ти успех   bouquet и ти дават 4 тел. номера на които да се обадиш.Мога и аз да ти ги дам.Насоките за работа ще ги намериш от този форум, а специалистите ние ще ти ги кажем кои са.
А, да не забравя - ще си изкажеш притесненията и ще те изслушат.Мноооого ги бива да слушат.След това всичко което споделиш с тях ще го опишат в епикризата на детето.
Още при първата ни консултация с д-р Аврамова тя ми обясни, че единственното, което могат да направят е да поставят диагноза на детето.Хубаво е да знаеш каква му е диагнозата за да знаеш как да процедираш от тук нататък.
Това харесва ли ти.  bowuu
Виж целия пост
# 413
Относно това къде сте прочели, че децата аутисти умират в по-ранна възраст, най вероятно става въпрос за тука: Аутизма-проблем на 21 век: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106715.0
Аз лично също бях шокирана от това изказване.
Виж целия пост
# 414
Валенцето, ние сега учим как прави патето, кравата и т.н., но единственото което постигам е да го накарам да разгадае звук - т.е. като е "Мууу" да каже, че е кравата. Не мога да го накарам да произнесе звука, или да ми каже как прави патето  newsm78 Някаква помощ да ми окажеш с идеи? Предполагам, че не разбира въпроса ми като му казвам да ми каже звука, защото той ми казва Крава, вместо Му и това е.  Crazy

За диагностицирането това с 2та дена е просто  ooooh!

тук примерно как протича - среща с образователен психолог - той преценява слабите страни на детето и праща при езиков, говорен или окупейшънъл терапевт и т.н.
После тези специалисти си правят тестове - теста е около 3 часа и се записва на видео /като всеки месец се прави нов запис и се сравнява с предходния за да се прецени напредва ли или не детето, губи ли или не навици и т.н./ тоя 3 часов тест е предхождан от наблюдение примерно на окюпейшънал терапевта в градината - един ден отива и гледа детето там, играе си малко с него, с други деца и него и си подготвя теста. Между временно родителите, учителките от текущата и предната година попълват едни километрични въпросници с 1 милион въпроса от това какви храни харесва да яде до това на колко месеца се е обърнал, пропълзял проходил. Има въпроси свързани с поведение, чуване, виждане /по скоро възприемане/, моторно двигателно развитие, социализация...всякакви.
После терапевта обработва въпросите и прави теста. Колкото време успее. тества, играе с детето, пак тества, пак играе докато детето се измори. Ако не са свършили се отива още веднъж друг ден/най малко след седмица/ Има изискване в деня на теста детето да е спало минимум 12 часа, да е закусило добре, да не е болно - т.е. да са сигурни, че ще даде най-доброто от себе си.
После правят оценка - рапорт и има среща с родителите където се дискутира всяко едно изоставане на детето или проблем. Обяснява се какво може да е и какво не може да е, и на всяко казват, че може и да е особеност на характера. Диагноза не се поставя. Само се изказват съмнения за това или онова. Назначава се и терапия.
в процеса на работа после с детето се потвърждават или отхвърлят съмнения. След минимум 6 месеца детето се води пак при първоначалния психолог след рапорти отново на терапевтите - какво е било състоянието на детето и как се е променяло и сегашна оценка. Психолога прави тест около 3 часа пак като проверява всичко което са му подали като резултат. Пак искат детето да е починало добре, нахранено, да си го завел няколко пъти да играе в стаята където става тестването за да познава обстановката. Тогава вече евентуално могат да поставят и постоянна диагноза, да препоръчат има ли нужда и от какви нови терапии, специализирана детска градина и т.н.
Виж целия пост
# 415
Разбира се че са умирали по-рано в предишните години,не се и съмнявайте. Но причините не са в самите аутисти, а в системата за отглеждането им в домове, хвърлени на произвола на съдбата. Кой няма да умре по-рано щом почти не се грижат за него и са го оставили на доизживяване!?
Волф ли попита къде са възрастните аутисти - ами или в домове за умствено изостанали или в домове за психично болни бяха. Кирил и останалите 20-23- годишни са "първите лястовички" - първите, които не са запратени в домове. А знаете ли колко беше жестоко в тези домове! Преди 5-7 години започнаха масови проверки от комисии, в които участваше като страна, защитаваща правата на тези хора, и нашата организация. Ако знаете само какви гледки имаше там, какво отношение, не косата щеше да ви настръхне,ами направо разрив щяхте да получите!!!!!! Не искам това да се връща..... никога!
Виж целия пост
# 416
Относно това къде сте прочели, че децата аутисти умират в по-ранна възраст, най вероятно става въпрос за тука: Аутизма-проблем на 21 век: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106715.0
Аз лично също бях шокирана от това изказване.

На мен никак не ми свучи достоверна информацията от другаря кинезитерапевт  Mr. Green
Въпре има груби гешки като примерно:
Klincfelter  вместо Klinefelter, наричането на Trisomia сексуална ХУУ - Синдром на Kanner ...
тея последните 2 нямат нищо общо.
А това, че имунната ни система била в тънките черва направо ме разби.
Виж целия пост
# 417
За съжаление всеки може да пише в интернет. Това се отнася и за мен, разбира се.
Вече  трети  път  като  търся нещо с Гугъл и ме праща на мои писаници в БГ-мамма.
Виж целия пост
# 418
А бе не знам как става това с научаването на звуците.Дани както нищо не говореше,сега ми казва изведнъж -мляко,кораб,меца и т.н.Факт е обаче ,че започна да ги казва след първият курс с аминокиселини.А по повод страховете и ние също се боим от прахосмукачка,а също така от клоуни и куклени постановки.Като ги види направо започва да трепери целия,прегръща се с ръце и иска да го гуша.
Виж целия пост
# 419
Деси,Буби се научи да отговаря на тези въпроси някак без да усетя,по-точно казано,много пъти съм се опитвала да я накарам да отговаря,но без успех.а сега започна.Не знам.При нас от известно време насам/откакто минахме през комисия към РИО/,започнахме работа с доста специалисти.Понеделник вкъщи идва логопедка.Вторник-в градината има занятие с логопед.Сряда-в градината ресурсната работи с Буби,в четвъртък-в градината логопеда,в петъка-ресурсната и психолога работат в градината с нея,а следобяд вкъщи идва логопедката.Изглежда много,но всъщност на Буби и доставя огромно удоволствие,защото всички тези хора,които изброих,са изключителни,съответно Буби ги обожава.Тя приема обучението за игра/то си е вид игра,де/ и винаги,като свърши съответното занимане реве и не иска да си тръгва. Mr. GreenДори ревейки дърпа логопедката да седне обратно.Така че,аз си мисля,че при нея благотворно влияние оказва това,че различни хора се занимават с нея.Отделно аз вкъщи,но в момента аз съм заета да я уча основно на всекидневните неща.В тая връзка-да си похваля момиченцето-преди малко точно за пет минути успя да схване как правилно се държи лъжицата-не със свито юмруче,а между пръстчетата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия