Защо детето да ходи на ясла - личен опит?

  • 14 145
  • 288
# 75
Те понеже в яслите седят цял ден на площадка. Даже не ги и извеждат от ноември до март.

Аз не съм била домакиня особено дълго, но моето дете го извеждах всеки ден за няколко часа (лятото до 10 вечерта - сигурно ще кажат, че не е вечеряло и лягало навреме, щото съм безотговорен родител Simple Smile), независимо от времето (аз не понасям студ, но тя го харесваше, а и без ежедневна физическа активност ми се качваше на главата). Това се е случвало всеки божи ден до около 8-9 години - тогава почна да има други интереси и да спира да ме отразява. След вземането от детска градина в 5:30-6 оставахме поне два часа за игра навън, по площадките, и още поне половин час се прибирахме - на прибежки с пазаруване, почерпка и т.н.
Освен това се срещахме с приятелски семейства, с баби и дядовци, с други роднини, с приятели без деца, ходила е и на детски клубове в лошо време, на куклен театър от 2 г., на кино от 3 г., на заведения, на детски рождени дни, два пъти годишно с нас на море, още няколко пъти на екскурзии и т.н. Да не говорим, че децата, които прекарват повече време с родителите си, ходят с тях и по магазини, банки, офиси, фризьорски салони, зъболекарски кабинети, ресторанти, абе, с една дума - научават повече за живота и общуването от институционализираните.
Социализация да искаш. Стига да искаш. Както стана дума - личен опит споделяме.
Виж целия пост
# 76
Извеждат ги на терасите за по 40 мин. Не бих завела моето на нито едно от изброените освен на театър, висяла съм като дете, не ми беше гот. Екранно време също не е моето. От друга страна яслата е предвидена за малки деца, имат малки столчета и масички, парапетчета и всичко е безопасно за възрастта, което липсва в салоните, фитнесите и институциите.
Разбира се, че личен опит.
Виж целия пост
# 77
Не мога да повярвам ,че някой защитава идеята да се мъкнат деца, офиси, институции, зъболекари и банки, че смятате, че те научават нещо по- нужно/полезно от това да играят и рисуват с други деца.
Виж целия пост
# 78
Не би го завела на площадката, при баби и дядовци, на рожден ден, на ресторант, на детски клуб, на море (щото това са голяма част от изброените)?
Почти жал ми стана Simple Smile Все пак разбирам защо човек би предпочел парапетчетата, малките масички и столчета, авторитарните лели и гадната храна.  

Eli...,
да, тотално смятам така. И понеже детето ми е вече пораснал човек, и то чудесен - виждам, че не съм била неправа. А мисля, че и много от хората, с които общувам, са на същото мнение.
Виж целия пост
# 79
Параход, след последният ти пост, наистина нямам какво повече да ти кажа. Лека вечер
Виж целия пост
# 80
Не мога да повярвам ,че някой защитава идеята да се мъкнат деца, офиси, институции, зъболекари и банки, че смятате, че те научават нещо по- нужно/полезно от това да играят и рисуват с други деца.
Точно с такива ежедневни дейности в семейството детето се приучава към поведение навън и на обществени места, на маниери на общуване в интситуции, на търпение и какво с случва в релания живот.
Ситуациите в яслите са по час максиму,, а другото време е изчакване на другите при хранене, сън, тоалет и подготовка за навън/сън/дейности.

 Така че няма майка, която да не може да занимава детето си целенасочено по час със ситуационни и образователни занимания, да го извежда всеки ден, да води по детски мероприятия като библиотеки, фестивали, тематични работилнички, бебешки академии, класове с песни/танци/гимнастика/плуване/йога за бебета с други връстници, бебешки фитнеси/ детски кътове, различни площадки и паркове, посещения на куклен театър/музеи/ изложби/галерии/басейни и местности за отмора и разнообразие.

Едно дете се учи най-добре в истинския живот като гледа как мама готви, как пече бисквити, как пазарува продукти, които после стават на супа, как общува с външни хора, как се държи в банката на опашката и как с приятелка в парка.
 Като поотраснат всяка домашна дейност става възможност за домашно обучение и урок (отмерване на продуктите на везната спазвайки рецептата, избирайки продукт в магазина и четейки етикета, обяснявайки постоянно какво и защо се случва и обръщане внимание на интересите на детето). Причуването към навици става най-лесно у дома, без стрес и без сравнения с другите деца, без подигравки и с личен пример.
Не съм сигурна, че всички учители и възпитатели са примера, който искам точно моето дете да имат и държах (личен опит вече)да я подготвяме и възпитаваме предимно ние, а не институции.
Виж целия пост
# 81
На море живеем, лятото ходим на плаж, РД си е няколко пъти в годината, бабите са една баба всъщност. Не ми съжалявяй детето. Добре е и е щастливо, не бери грижа.
Виж целия пост
# 82
Те понеже в яслите седят цял ден на площадка. Даже не ги и извеждат от ноември до март.

Обаче са сред деца цял ден. Нали точно площадките бяха посочени като алтернатива на яслата - че там се социализират и общуват с други деца. Да, правят го. За по час-два дневно. През зимния сезон може и толкова да няма щото ти ще си изкараш детето и ще тракаш със зъби на студа в името на социализацията и изразходването на енергия ама другите майки няма да го направят и детето ще се социализира самичко на площадката.
Виж целия пост
# 83
Най - не подходящите хора да се грижат за дете до 3г се оказват родителите 😃
Виж целия пост
# 84
Нищо  вашите деца ще разказват как са се научили да общуват по банки и офиси..
Виж целия пост
# 85
Аз не разбирам как родител, който не примира да общува нонстоп с бебе/малко дете в продължение на минимум три години, се обявява за неглижиращ.
Виж целия пост
# 86
Аз не разбирам как родител, който не примира да общува нонстоп с бебе/малко дете в продължение на минимум три години, се обявява за неглижиращ.
Абе, то си е баш така Simple Smile Аз понеже не гледах до чак три (нагоре пише къде е ходила, от колко е ходила), си знам какви са мотивите. Е, не бяха да се социализира и да го учат на песнички и гърне в институцията. Нека други си живеят със заблудите, ама хубаво е да имаме и реалистичен поглед върху кусурите си понякога.
Виж целия пост
# 87
Параход дойде с личен опит, а отиде в обвинения и съжаления. Падам 😁
Виж целия пост
# 88
Общо взето на мен ми е ясно това, че след над 20+ години работа с деца и майки,  масово се вижда, че жените не искат и им е тегаво/досадно/ уморително да се грижат за децата си и смятат ясли/градини/занимални/детски кухни/училища/кръжоци/баби за спасителен пояс, който да им даде минимално време с децата им сами у дома.

Нали за това ги пращате за да се научат на обикновените неща като сън и режим, разнообразно хранене сам , навици за тоалетна и т.н. неща , които ние не можем/не успяваме да ги научим ...

Защо, да му се не види, се очаква някаква институция да научи децата на всичко това? Не би ли следвало това да могат да го правят правят родителите?! Ако чакам ясла, градина и подобни да ми научат децата на елементарни житейски неща, аз (майката) за какво съм?
Именно . Но такава е реалността ;пращам го еди къде си за да се научи да спи в леглото си ,да махна памперсите или да се научи да яде всичко, че в къщи ...


Тъжна констатция, но факт.
Стига само във форума да прочетем колко хора, без реална нужда да работят извън дома или неработещи, ползват извинението за социализацията и как не спират да се оплакват от времето, когато всички са си у дома и няма градина/у-ще/ясла.
Виж целия пост
# 89
обвинения и съжаления. Падам 😁
Привижда ти се нещо. Както казах, детето го отчувах вече, вие му мислете, с бебешорите Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия