За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 32 358
  • 749
# 300
Аз идвам с проста питанка Simple Smile
Къде е правилно ударението на лук шалот- на А или на О.
Гледам Бон Апетит и откачам като го чуя на А...
Ох, разсмя ме... и на мен ми бърка в здравето ударената А...  не знам правилото, но шалОт ми звучи толкова по добре и така си го ползвам аз. Simple Smile
И да ти кажа хич даже не е проста питанката ти... ще се окаже.
Виж целия пост
# 301
Иначе тези са много вкусни, не са тежки, а цялото яйце може да замениш с 2-3 жълтъка: https://www.mycookingcreations.com/2021/11/biscotti-di-cocco-e-cioccolato.html
С кокоските ни нацели. Ние обожаваме кокосови орехи и ги консумираме в големи количества.
Въпрос, нямам кокосово брашно, имам кокосови стърготини. Може ли да заменя кокосовото брашно със стърготини или да смеля на чопъра стърготините да стане някакво брашно?
А може ли тия 50 гр сухи стърготини да заменя с прясно настъргани?


sineva1, линцерите на Наталина са с жълтъци. Виж в коледната тема.
Всъщност това е маслено тесто - 500гр брашно, 250гр масло, 3-4 жълтъка, 200гр пудра захар. Това ли е рецептата, която търсиш?
Не не са същите, защото в рецептата брашното беше много малко някъде 100-150 гр.не повече, а жълтъците бяха 4-5. Получи се доста мазничко тесто. Имаха много наситен маслен вкус. Бяха много вкусни и изкараха свежички и пресни доста време.
Виж целия пост
# 302
Според Гугъл преводача ударението е на А .
Виж целия пост
# 303
Иначе тези са много вкусни, не са тежки, а цялото яйце може да замениш с 2-3 жълтъка: https://www.mycookingcreations.com/2021/11/biscotti-di-cocco-e-cioccolato.html
С кокоските ни нацели. Ние обожаваме кокосови орехи и ги консумираме в големи количества.
Въпрос, нямам кокосово брашно, имам кокосови стърготини. Може ли да заменя кокосовото брашно със стърготини или да смеля на чопъра стърготините да стане някакво брашно?
А може ли тия 50 гр сухи стърготини да заменя с прясно настъргани?
Оххх, заради теб погледнах рецептата и си виновна, че и аз ще ги бъркам тия... кокос и лайм не бих пропуснала... Simple Smile
Според мен там дето си е кок. брашно - нека си е такова, да не станат много стърготини в тестото. Ама Мики да каже...  Пък за пресните, да не са много влажни...
Виж целия пост
# 304
Аз идвам с един зелев въпрос. Понеже много закъсняхме със слагането на киселото зеле и тепърва ще го слагаме, ако накъсам листата на една зелка дали ще станат до Коледа за сармите или по едно листо ще омекнат?
Виж целия пост
# 305
Скрит текст:
Аз идвам с един зелев въпрос. Понеже много закъсняхме със слагането на киселото зеле и тепърва ще го слагаме, ако накъсам листата на една зелка дали ще станат до Коледа за сармите или по едно листо ще омекнат?

Ако нямате кисело зеле, сарми за Коледа може да си направите като използвате технологията за направата им по тази рецепта.
Виж целия пост
# 306
Иначе тези са много вкусни, не са тежки, а цялото яйце може да замениш с 2-3 жълтъка: https://www.mycookingcreations.com/2021/11/biscotti-di-cocco-e-cioccolato.html
С кокоските ни нацели. Ние обожаваме кокосови орехи и ги консумираме в големи количества.
Въпрос, нямам кокосово брашно, имам кокосови стърготини. Може ли да заменя кокосовото брашно със стърготини или да смеля на чопъра стърготините да стане някакво брашно?
А може ли тия 50 гр сухи стърготини да заменя с прясно настъргани?

Незнам какво ще се получи в чопъра, предвид, че са мазен продукт кокосовите стърготини. По-скоро си сложи стърготини на мястото на брашното, то има достатъчно бяло брашно за спойка. Или вместо тия 50г кокосово брашно, сложи още 20г обикновено, а другите 30г стърготини. Все пак да се усеща кокосовия вкус.
Пресни ако слагаш ги остави да позасъхнат за ден.

Скрит текст:
Аз пък се дразня, като видя написано "радиЧио", вместо "радиКио". Знам, че е чужда дума, ама нали затова има преводачи...как пък никой не се научи как се пише  за толкова години.
Виж целия пост
# 307
Боже, не съм луда! Моята мъка е с кремът "меренге". Ходила съм доста на латино танци и като чуя меренге вместо меренг, даже вече не ми е смешно, ами адски дразнещо. Откачам! А ММ умира от смях с мен Simple Smile
То вярно са чуждици, ама нали уж професионалисти превеждат за телевизиите...
Виж целия пост
# 308
Ще трябва да си направим отделна тема - Кулинарен речник Smile Знаете ли колко зор ми беше , докато запомня зестер  и то благодарение на херпес зостер!
Виж целия пост
# 309
Оххх, заради теб погледнах рецептата и си виновна, че и аз ще ги бъркам тия... кокос и лайм не бих пропуснала... Simple Smile
И аз на кокос не мога да устоя.Innocent
Или вместо тия 50г кокосово брашно, сложи още 20г обикновено, а другите 30г стърготини. Все пак да се усеща кокосовия вкус.
Така ще направя. Тъкмо ще се усеща повече кокоса Simple Smile
Виж целия пост
# 310
Не е точната тема, но тука сте спецове 😁 Ще купувам пасатор и се колебая между WMF Kult S и някакъв турски Voltz с 4 ножа, като турският е 1500W, а WMF е само 600 🤔
Виж целия пост
# 311
Не е точната тема, но тука сте спецове 😁 Ще купувам пасатор и се колебая между WMF Kult S и някакъв турски Voltz с 4 ножа, като турският е 1500W, а WMF е само 600 🤔
И аз поръчах и си  чакам с вълнение новия. Пластмасата на моя 15годишен Браун се счупи, обаче му взех здравето от поллзване и неговите  250 W и 2 ножа  на бледера, и 2 на пасатора ми вършеха прекрасна работа, не съм искала повече от него, не исках и да се счупва... от новите не очаквам толкова дългогодишна служба..
Сега си взех  по мощен (1000W - не че ми е необходимо), щото му харесах и приставките за видове жулиени, иначе разбира се е отново Braun.
Виж целия пост
# 312
Благодаря за отговорите на всички,
Да, печката ми е нова и се опознаваме Simple Smile.
Като цяло за кекс стана супер добре на 180* на долно ниво, последните 15 мин вдигнах на средно и на 170*  без вентилатор, пекох около час, надигна се и стана супер равномерно изпечен Simple Smile
Виж целия пост
# 313
Здравейте, вчера следобед Джейми Оливър правеше някакъв Коледен десерт с разтопен шоколад, жълтъци и захар в чаши и по пече на водна баня. Някой да има линк към рецептата? Благодаря!
Виж целия пост
# 314
За 12 броя кексчета в чаша:
Скрит текст:
300г 70% шоколад
200г масло
300г захар
5 яйца

12 Клементини

Шоколадът начупен  - на водна баня и като се поразтопи, шипка сол и маслото - охлажда се заради яйцата.
Яйцата със захарта разбити добре, да не се усещат захарните кристали, добавя се шоколада и се бърка внимателно да не спадене въздушността. Пече се на водна баня - 25мин./160град.
Сокът от клементините се редуцира до сироп и на кексчетата (поохладени) и преди сервирането се прави дупка в средата, където се сипва малко от клементиновия сироп.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия