Пелени и гащички за многократна употреба - 18

  • 7 012
  • 36


ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ - МОЛЯ, ПРОЧЕТЕТЕ, ПРЕДИ ДА ПОПИТАТЕ

1. Трудно ли се гледа бебе с многократни пелени?

Не.
Разбира се, най-лесно е да свалиш “памперса” и да го хвърлиш в кофата за боклук. Но днешните многократни пелени нямат кой знае колко общо с онези от едно време, а и да не забравяме удобството на пералните и сушилните.
Може би основният “минус” на многократните пелени е, че трябва да бъдат сменяни по-често от еднократните. Неслучайно слагам “минус” в кавички, защото за бебето никак не е полезно да стои по 3-4 часа с един и същ напишкан памперс, пълен с химикали - това е предпоставка за подсичане и развитие на уроинфекции. Освен това, щом веднъж свикнете с малко по-честото преоубване, това ще спре да ви прави впечатление.
Прането също не отнема толкова допълнително време, колкото изглежда на пръв поглед.
Всичко, което се иска от вас, е веднъж на един или два дни да сложите пелените в пералнята, да я пуснете, да ги извадите и да ги прострете/сложите в сушилнята - работа за не повече от половин час.



2. Има толкова много марки пелени, коя да избера?!

Няма марка пелени, която да е “най-добрата”. Пазарът предлага голямо разнообразие, защото всяка майка има различни предпочитания. Вие сами ще установите кои пелени са най-добри за вашето бебе и за вас.
Имайте предвид, че скъпите пелени не винаги са по-качествените, така че се интересувайте от отзивите за всяка конкретна марка.



3. Колко пелени ще ми трябват?

Новороденото бебе трябва да се преобува около 10-12 пъти на ден; след третия месец - около 8-10 пъти и след шестмесечна възраст - около 6-8 пъти на ден. Разбира се, всяко бебе е различно и тези цифри са ориентировъчни.
Не забравяйте, че е препоръчително да преобувате бебето всеки път, когато се е намокрило (особено ако ползвате пелени, които нямат сух пласт), и не бива го държите с мокра пелена повече от 2 часа (освен ако не е заспало или сте на място, където нямате възможност да го преобуете веднага).
Ако искате да перете през ден, при средно осем преобувания дневно, ще ви трябват 24 пелени. Така на втория ден ще изперете 16 броя пелени и ще имате 8 сухи, докато изсъхнат първите. Имайте предвид, че не е хигиенично да държите мръсни пелени повече от 2 дни, защото в тях се развиват бактерии и се вмирисват.
Ако решите да ползвате системата от прифолди и защитни гащички, ще ви трябват и 4-6 чифта защитни гащички, тъй като те могат да се използват по няколко пъти (ако не са замърсени) и съхнат бързо.
Ако ползвате джобове, за пране през ден и 8 смени дневно ще ви трябват около 20 броя, защото джобовете са направени от изкуствена материя и излизат почти сухи от пералнята. Броят на подложките зависи от материята - естествените материи съхнат по-бавно от микрофибъра. Трябва да имате поне по 1 подложка на джоб за през деня и по 2-3 за по-дългия нощен сън.
Ако разполагате със сушилня, ще ви трябват по-малко пелени, тъй като ще съхнат по-бързо.
Ако практикувате ЕБХ, също ще минете с по-малка бройка.

Отново, това са приблизителни бройки. Вие сами ще установите конкретните нужди на бебето си в зависимост от възрастта му, навиците му, и начина на живота на вашето семейство.


Ето и още готови варианти:

“По малко от всичко”
- 12 прифолда
- 2 “снапи” закопчалки
- 6 “fitted” пелени
- 4-6 чифта защитни гащички
- 6  пелени “всичко в едно” или джобове с вложки

“Спестовен”
- 24 прифолда
- 4-6  чифта защитни гащички
- 2 бр. “снапи”

“Лесен”

- 12 джоба с вложки
- 12 прифолда
- 4-6 чифта защитни гащички
- 2 бр. “снапи”

“Супер лесен”

- 12 джоба с вложки
- 12 пелени “всичко в едно”

“Олд скуул”

- 36 тензухени или бархетни пелени
- 4 чифта непромокаеми гащи (вълна или найлон, избягвайте ПВЦ)
- 2 безопасни игли

“Естествен”
- 24 бр. органични пелени от памук или коноп
- 4 чифта вълнени защитни гащички



4. Коя система пелени да избера? (За самите системи четете по-надолу.)

Всяка система има своите предимства и недостатъци. Повечето родители имат различни видове пелени и ги ползват според конкретната нужда. Например: за вкъщи - прифолд + защитни гащички (защото детето усеща мокрото и пелената може да се смени веднага при необходимост); за навън и нощем - пелена-джоб с една или повече подложки, или пелена всичко-в-едно (за да избегнем протичания, подсичане и за да не се налага на детето да търпи дискомфорт, ако не можем да го преобуем веднага).

Добър вариант е да си купите по 1-2 пелени от различни типове, за да установите сами кои ще ви допаднат най-много.



5. Имам пелени универсален размер, да си купя ли пелени в размер за новородено?

Работата е там, че  в повечето случат пелените универсален размер са прекалено големи за новородените в първите няколко седмици.
Ако държите да използвате многократните пелени от първия ден след раждането и/или планирате да използвате пелените за следващите си деца, това би било разумна инвестиция. Ако нямате нищо против да ползвате еднократни пелени за известно време, можете да се откажете от покупката на пелени за новородени. Разбира се, не е изключено  универсалните пелени да станат на бебето ви от самото начало, но няма как да знаете това предварително. Повечето бебета израстват пелените за новородени до втория-третия месец.



6. Велкро или копчета?

Несъмнено, закопчаването с велкро е по-удoбно за нагласяне на точния размер. За съжаление обаче, с времето велкрото се захабява, замърсява се с мъхчета и влакна, пелената не изглежда добре и не може да се закопчава. Този проблем липсва при копчетата, но пък понякога може да се затрудните с уцелването на оптималното закопчаване.

Пране на пелени:

1. Не усложнявайте излишно нещата - предварително изплакване, дълга програма на 60 градуса и допълнително изплакване (със студена вода) са достатъчни за добро изпиране.

2. Използвайте достатъчно препарат - винаги слагайте пълна доза.

3. Използвайте достатъчно вода - “еко” програмите, които перат с по-малко вода, не са подходящи за пелени.

4. Използвайте дългата програма на пералнята.

5. Силно препоръчително е пелените да се перат на 60 градуса, ако искате да сте сигурни, че са наистина чисти. В случая чистотата е въпрос на безопасност, а не само на естетика. Недобре изпраните пелени могат да бъдат източник на инфекции.

6. При захранените бебета отстранете твърдите изпражнения в тоалетната, преди да сложите пелената за пране.

7.Повечето производители НЕ препоръчват мръсните пелени да бъдат съхранявани в кофа с вода или разтвор. Това съкращава живота на пелените и е предпоставка за развитие на бактерии.

8. Препоръчително е оборотите на центрофугата да не надвишават 800, особено за пелените с ластици.

9. Винаги четете инструкциите за пране и сушене на етикета. Не всички пелени могат да се сушат в сушилня.



Пелените са няколко типа:
- от 2 части - памучни пелени + защитни гащички (prefolds/flats + covers),
- тип джоб (pocket diaper),
- всичко-в-едно (all-in-one)
- хибридни
.

Най-общо при всички има една част, която да попива (подложка/памучна пелена, обикновено от микрофибър, бамбук, памук, коноп) и една, която да пречи течността да стига съответно до дрешките (защитни гащички/кавър - част, която е непромокаема, обикновено синтетика, ПУЛ, на практика външната част на пелената). Повечето пелени джоб и всичко-в-едно имат и слой, който се допира до кожата на бебето (обикновено полар или флийс), който пропуска главно в една посока и по този начин дупето остава сухо.

Пелени от 2 части - памучна пелена и гащички са примерно Бамбино Мио. Те се състоят от непромокаеми гащички и отделно от тях памучни пелени. Пелените са сменят при всяко преобуване, а гащичките няколко пъти дневно.
Още за комбинацията вътрешна пелена + защитни гащички.

Пелени тип джоб - Алва Бейби, ФъзиБънз, Блуберис, Бъм Джиниъс и др. - Пелената от външната страна е непромокаема, а от вътрешната (която се допира до кожата на бебето) най-често от полар или флийс, който пропуска течността в една посока към подложката. Между двата слоя - външния (непромокаем) и вътрешния (полар, флийс) се слага подложката през отвор отзад в края на пелената. Тази подложка се състои от няколко слоя попиващи материи - микрофибър, памук, бамбук или коноп. Много майки оставят подложките извън джоба, за да могат да ползват гащичките многократно. Ако подложката е памук, бамбук или коноп - това е ок. Не оставяйте микрофибърните подложки допрени до дупето на бебето! Микрофибърът изсушава кожата и води до обриви, зачервяване и подсичане. Слагайте микрофибърните подложки винаги в джоба!
Може да ползвате както оригиналните подложки, така и други, направени от вас - част от кърпа, стара памучна тениска и т.н. Предимството на подложките е, че са тънки и абсорбират добре, но може да си напъхате и вие каквото прецените. При смяна се маха цялата пелена и се слага за пране като преди да пуснете в пералнята вадите подложката.
Отделянето на пелената от подложките позволява да съхнат по-бързо, както и да се добавят повече подложки, с което се увеличава попивателната способност на пелената.
Сравнение на различни пелените тип джоб.

Пелени всичко-в-едно - при тях всичко е в едно (както се разбира от името Simple Smile) Пак има непромокаем слой отвън. Абсорбиращите части са или в пелената или са пришити за нея. Общо взето прилича на стандартните еднократни памперси.

Има и хибридни пелени. Тези пелени са обикновено от две части – вътрешна еднократна или многократна подложка и многократни защитни гащички. Еднократните подложки са удобни при пътуване например.

Система от панталонки и пелени (популярна в Германия) - благодарност на Шанта за описанието:
"Става въпрос точно за панталон, утре ще направя снимки, но ето от сайтовете 1, 2, 3, 4 и въобще варианти най-различни
Та панталона се облича директно върху платнената пеленка и това е, играе ролята на защитни гащи.

Както е ставало въпрос преди, след всяко пране гащите се слагат в ланолинова баня, за да са влагоотблъскващи.
Аз имам един брой, ако са се навлажнили, при смяната слагам други и на следващата смяна пак мога да обличам панталонките. Оптималната бройка е 2. Не е нужно да се перат често, затова поддръжката на вълната само звучи трудна, но всъщност не е Wink
Вълната е антибактериална и самопочистваща се Smile, дишаща, може да поеме част от влагата, но без да създава усещането за мокро.
Памучните бодита обаче тук не стават, защото просмукват влагата. Най-добре е тениски от вълна или вълна с коприна. Няма отпасване, защото са ушити (моите) добре, отзад са малко по-високи. Аз към момента си ползвам и вълнените бодита без да ги закопчавам отдолу.
Получава се по-малко дупе (сравнено със същите пелени, но с тяхните си защитни гащи + боди + панталон)."



Подробно описание на видовете пелени с картинки



Пелени за многократна употреба и аксесоари за тях в България могат да се поръчват от:



www.peleni.bg
Close Parent
http://zelenotodrakonche.com
Пакостник
www.befit.bg
Рошаво
http://www.ezbaby.eu/


Сайтове за поръчка на пелени от чужбина:
http://www.babipur.co.uk/
http://www.fill-your-pants.com/
http://www.babybots.co.uk
http://www.thenappystash.co.uk/
http://www.kingdomfluff.co.uk/
http://www.funkymonkeypants.com
http://www.thewashablenappy.co.uk/
http://www.diapersetc.com
http://nickisdiapers.com
http://www.popolini.com
http://www.babame.com/
http://www.lotties.de
http://www.coolababy.com


Стари теми:
Виж целия пост
# 1
Здравейте, скоро предстои раждането на първото ми детенце и реших да се пробвам с многократни пелени (в началото ще започна с еднократни, тъй като ми е за първи път, но ми се иска от 2-3 месец да мина на многократни). Взех си Mioduo стартер сета (гащички + подложки) на Bambino Mio и понеже в него са включени само 8 подложки искам да купя още. Има ли някой друг който ползва такава система 2 в 1 и какви подложки/прифолди бихте ми препоръчали да взема?
Виж целия пост
# 2
Аз ползвах многократни пелени и, тъй като гащите изсъхваха по-бързо от подложките, направих допълнителни подложки от стари памучни чаршафи. Тъй като само ги сгъвах, а не ги заших, после съхнеха много по-бързо от оригиналните.

Зная, че не отговарям конкретно но въпроса, но искам да кажа, че не е толкова важно. Дай си време да провериш, какво ти е удобно, и тогава ще прецениш.
Виж целия пост
# 3
И аз не съм конкретно с такъв комплект, за да отговоря, но нека се роди бебето, да ги пробвате, да мине известно време...може да се окаже, че не ги харесвате, не са ви удобни и т.н., а ще сте се запасила само от тях. Повечето майки предпочитат джобове или AIO.
Виж целия пост
# 4
Привет! Дали някой ползва джобове Elinfant? Имам едни други непроизнесими китайчета и съм изключително доволна, за моя изненада, та си взех и от тези Елинфанти. Но в сайта им пише пране 30 градуса, което според мен за нещо напишкано е абсурдно...всички други пелени пера на 60 градуса, имам няколко кавъра само, които не суша в сушилнята, и нямам разламинирани. Но сега не ми се ще да пробвам и да ги съсипя.... Имате ли опит с тази марка?
Виж целия пост
# 5
Здравейте. Може ли да ми кажете дали прахът за пране Фрош бейби е подходящ за пране на пелени за многократна или да ми дадете пример за такъв прах. Не мога да намеря информация. Знам, че трябва да е без ензими, но малко се обърквам.
Виж целия пост
# 6
Прах ли е или течен? По принцип всеки прахообразен за цветно пране би следвало да е ок. Аз пера със Сано Максима, защото четох, че масово е използван преди. Като започнах с многократните пелени дори известно време бях на течен поради незнание. После прочетох назад темите и видях, че се препоръчва да ебез ензими и т.н., но честно казано аз не разбирам кой какъв е. След това четох другаде информация, че това е остаряло схващане и е добре праха да си е стандартен прах, защото наистина изпира за разлика от био, еко версиите. Та не знам. За сега имам за довършване на Сано, после може да взема на ДМ евентуално праха за цветно.

По въпроса с Elinfant, евентуално да жертвате 1 бр. да изперете на 60 градуса. На 30 няма какво да се изпере. Аз досега съм си позволявала да наруша инструкциите за употреба на 2 марки, просто хи прежалих, ако стане нещо. Ами ок са си.
Виж целия пост
# 7
Прах ли е или течен? По принцип всеки прахообразен за цветно пране би следвало да е ок. Аз пера със Сано Максима, защото четох, че масово е използван преди. Като започнах с многократните пелени дори известно време бях на течен поради незнание. После прочетох назад темите и видях, че се препоръчва да ебез ензими и т.н., но честно казано аз не разбирам кой какъв е. След това четох другаде информация, че това е остаряло схващане и е добре праха да си е стандартен прах, защото наистина изпира за разлика от био, еко версиите. Та не знам. За сега имам за довършване на Сано, после може да взема на ДМ евентуално праха за цветно.

По въпроса с Elinfant, евентуално да жертвате 1 бр. да изперете на 60 градуса. На 30 няма какво да се изпере. Аз досега съм си позволявала да наруша инструкциите за употреба на 2 марки, просто хи прежалих, ако стане нещо. Ами ок са си.

Течен е. Но ще се насоча към прахообразни тогава.
Виж целия пост
# 8
Здравейте, и на мен ми предстои появата на първо бебче. Тотално се омотах в тази тема за многократните пелени, видове, подложки, прифолди и прочее. Случайно да има някоя мама/татко, който да е от Русе и да знае дали някъде тук се продават такива? Много ми се иска да мога да ги разгледам наживо преди да купя. Отделно някой възползвал ли се е от наемане на комплекти? Идеята ми отново е просто да ги разгледам без да ги пробвам на детето.
Виж целия пост
# 9
Поръчайте си пробен пакет от peleni.bg или bottomlane.eu.
Виж целия пост
# 10
Реших да споделя набързо моя опит досега с многократните пелени.

Поръчах пробен пакет за новородени от stoffywelt с прифолди и защитни гащички, за да реша какво искам.

1. Нощните гащички от Petit Lulu са официално за 2-6 кг. но действително са много по-малки. Още докъм 4 кг. на моя юнак му отесняха, носи ги 2 пъти. Не ги препоръчвам, бързо ще ги израсте бебето.

Скрит текст:

2. Blueberry Capri 2.0 защитни гащички, с копченца, 3-7 кг, китайски. Удобни са, най-вече двойното ластиче, което обгръща крачетата и пази от протичане. Препоръчвам.

Скрит текст:

3. Doodush (полско производство) гащички 2.5 - 6 кг. Твърде малко ги ползвах, всеки път протичаха и също бързо омаляха. Определено не могат да изкарат до 6 кг.

Скрит текст:

4. Pop-in - китайски защитни гащички със собствени прифолди, които се закачат с копче, до 5.5 кг. Също с двойно ластиче на краката, най-много ми допаднаха, затова взех цял комплект от тях - 6 гащички и 10 прифолда. Досега държат добре, на 90% без инциденти, само (-), че отзад ластика стяга доста и се отпечатва на кожата.



Бях скептична към китайското производство, но в крайна сметка на китайски гащички се спрях за фазата 'новородено' и като цяло съм доволна. Моят човек не обича да седи мокър, затова само през деня обувам многократни пелени, нощем спи с еднократен.

И сега едно голямо НО! ... дори и да слагах многократни пелени вечер, като сметна цената на тестовия пакет плюс самите пелени (100 + 69 евро) за тези 2 месеца срещу цената на памперси за новородени, които са най-евтини от целия асортимент, финансово просто не си струва. Оттук нататък обаче за всеки следващ размер еднократните пелени стават все по-скъпи, така че сметката ще излезе за следващата фаза - пелените универсален размер, които ще ползва до гърнето.

tl;dr Избутайте фазата 'новородено' с еднократни памперси, чак после вземете многократни.
Виж целия пост
# 11
Здравейте! Аз също съм се насочила към ползване на многократни пелени и сега през юни месец ще посрещнем нашето първо детенце. Благодаря за споделените наблюдения над видовете - определено дава храна за размисъл.
Някой може ли да сподели как и с какъв препарат пере пелените?
Заедно с детските дрешки и отделно? 😊
Виж целия пост
# 12
Важното е да е прахообразен праха. Аз пера със Сано Максима, след като свътша опаковката, смятам да пробвам на ДМ за цветно. Пера ги отделно през ден. Няма проблем и с детски дрешки да се пуснат. Аз не ги пускам, тъй като дрешките пера на 40 градуса, а пелените на 60 и освен това имам много дрешки и много пелени, така че и да искам няма как да ги събера в едно.
Виж целия пост
# 13
Здравейте. Искам да се снабдя с пелени /кавъри за новородени и се чудя дали да не пробвам с алиекспрес. Въпросът ми е дали имате препоръки относно марки и модели поръчани от там?
Виж целия пост
# 14
Бях видяла, че хвалят happy flute factory, но пишеха, че слагат Цвети улавящи кърпички, защото оцветявали… което мен лично ме навежда на мисълта, че не е много добре за нежната бебешка кожа.
А да питам за отзиви на bambino mio all in one? 😊
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия