Раждане в МБАЛ ВИТА, София - тема 10

  • 43 514
  • 887
В предишните теми са коментирани повечето въпроси, свързани с раждането във Вита, но не винаги бъдещите майки и татковци успяват да прегледат цялата информация.
Ето събрани на едно място най-актуалните въпроси и отговори във връзка с болницата.

Моля, преди да зададете своя въпрос, погледнете дали няма да намерите отговор тук. На всички майки спокойна и щастлива бременност и леко раждане!

За контакти:
ДКЦ Вита База 1: София, ул. ”Драговица” 9, тел: 02/ 960 49 50

МБАЛ и ДКЦ Вита База 2: София, ул. “Филип Кутев” 10, тел: 02/ 45 22 000



Специалисти Акушерство и гинекология във Вита:
Д-р Анна Чорбова (завеждащ АГ)
Д-р Албена Гагова
Д-р Лора Петрова Кълвачева (външен консултант, има договор за израждане)
Д-р Антоанета Илиева (външен консултант, има договор за израждане)
Д-р Весела Николова
Д-р Мая Василева
Д-р Никола Николов
Д-р Иванка Щърбанова
Д-р Александар Дойчиновски
Д-р Здравка Богословова
Д-р Мадлен Китанова


Цени:
Актуалните пакетни цени за раждане можете да видите тук: https://www.vita.bg/img/upl/files/Cenorazpis%20akusherstvo%20i%2 … ia%2007112022.pdf
Към момента на пускане на темата (януари 2023) цените са следните:
= Пакет Основен: за здравноосигурени пациентки без избор на екип  - 1690 лв нормално, 1820 лв секцио;
-  Пакет Основен плюс: за здравноосигурени пациентки със избор на екип  - 2290 лв нормално, 2620 лв секцио;
-  Пакет ВИП: за здравноосигурени пациентки със самостоятелна стая, без избор на екип  - 2590 лв нормално, 3020 лв секцио;
- Пакет ВИП плюс: за здравноосигурени пациентки със избор на екип и самостоятелна стая  - 3070 лв секцио;
Цените се регулират от болницата и могат да бъдат променени по всяко време.

 
В цената са включени:
- раждане;
- престой (3 или 4 нощувки в зависимост от вида родоразрешение);
- епидурална и/или спинална упойка по преценка на екипа;
- присъствие на бащата на раждането (евентуално; възможно е само при нормално раждане; според здравната обстановка присъствието на бащата може да бъде ограничени);
- храна,
- превръзки, вода, обезболяващи,
- нощници, хавлии,
- памперси, мокри кърпички, подложки, храна за бебето (АМ),
- обработка на документи (болничен; припознаване на детето от бащата, ако родителите нямат брак, подаване на данни към общината за регистриране на бебето),
- изследвания на майката по време на престоя в болницата,
- изследвания и ваксини за бебето по време на престоя в болницата.


За да родите своето бебе във Вита, не е нужно да следите цялата си бременност там - достатъчно е към края на бременността (но не по-късно от 34 седмица) да изберете специалист, да се свържете с него, за да се запознаете и той да започне да следи бременността ви.


Болницата предлага пакет за проследяване на цялата бременост. Ако лимитът на пакета се изчерпи преди раждането, пациентката заплаща направените й прегледи и изследвания с 15% намаление. Ако останат пари, те се прехвърлят за бъдещи прегледи за период от 6 месеца след раждането, а НЕ за самото раждане.

Багаж при постъпване:
= лични документи;
= документи от женската консултация (направление за хоспитализация и последни актуални изследвания);
= лични тоалетни принадлежности (четка и паста за зъби, гребен и пр.; джапанки);
- резервна нощница и хавлия (цапат се доста след раждането и понякога не смогват с прането);
= мобилен телефон, зарядно към него.

Не е нужно да носите: дамски превръзки за родилки, чаршафи и т.н. Не е нужно да носите и каквото и да било за бебето, освен дрехи за изписването в съответния ден.


Настаняване и престой:
Родилките се настаняват по една или две в стая със санитарен възел.
За разлика от другите болници, във Вита настаняват раждащата в стаята ѝ и след като получи пълно разкритие, я водят в родилна зала, а след раждането отново я връщат в стаята й. Престоят след самото раждане в родилна зала е около 2 часа и при нормално раждане, и при секцио, след което връщат родилката в стаята ѝ (болницата няма реанимация в АГО).

По желание на майката бебето може да бъде при нея в стаята и през деня, и през нощта.
Има стаичка с ел. помпа за кърма (Медела) и осигурени стерилизирани шишета.
По принцип, часовете за посещения са следобед (17-19ч), но около и непосредствено след раждането таткото може да чака майката в стаята ѝ. (Информацията е отпреди ковид и може да не е актуална постоянно).

Неонатологично отделение:
В болницата има такова с II-ро ниво на компетентност и обгрижва бебета родени над 1200гр. Бебетата със специфични проблеми (независимо от това в коя болница в София са родени) се транспортират в Майчин дом, Токуда или Пирогив, ако имат нужда от апарат или специфична операция, които геужи могат да бъдат положени само там. При раждане преди 34 г.с.(?) следящият бременността лекар насочва родилката към друга, подходяща за случая болница.

Предишна тема: https://m.bg-mamma.com/?topic=1378096.1035
Виж целия пост
# 1
Благодаря за новата тема!
Само да допълня, че е хубаво да се знае, че във Вита няма реанимация. След секцио също те връщат директно в стаята.
Виж целия пост
# 2
Сега ще добавя, Брин, благодаря! Така или иначе копирах и ъпдейтнах инфото от предната тема само Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Относно дали бащата може да види бебето - може да дойде го види в неонаталогията, между 17:00 и 18:00 часа. Влизате двамата в стаята за свиждане, а бебето го показват на прозореца.
Виж целия пост
# 4
Дали има някаква възможност да вдигнат нивото на неонатологията от второ на трето?
Раждах преди около година и половина там и съм доволна ( не от всичко, де, но като цяло), но си наложи да транспортират бебчо в Токуда и ми беше много тежко..
Бих родила там отново, но само ако неонатологията е на нивото на Токуда, Майчин дом и останалите, които са с най-високо ниво - трето!
Виж целия пост
# 5
Към момента не, има редица изисквания по националния класификатор, които трябва да се покрият, не става ей така.
Говорим за апаратура, специалисти, университетска база и т.н.
Виж целия пост
# 6
Благодаря ви за отговорите!

За Бейкроуза се шегувах, но не е като да не си го помислих в един момент и по-сериозно хахаха

Много се радвам, че мъжът ми ще може да види бебето. То, нека сме живи и здрави и да го докараме до там, де.
Виж целия пост
# 7
Винаги можеш да се заредиш с бебешки пюрета и с вода да ги докарваш до "супи". Или други разни бурканчета с бебешка храна. Както и някой да ти носи всеки ден по три хранения, но да е манджичка, по много причини. Примерно пратка преди обяд с обяд, вечеря и закуска за следващия ден. Но имай предвид, че понякога носят пратката в рамките на минути, друг път - дооооста повече.
Аз даже се насилвах да си изям всичко (без десертите на обяд, там нямаше земна сила, която да ме накара, но аз принципно мразя кремове, тъй че не са виновни хората), за да се възстановя по-бързо и да има калории и за кърма. Също съм претенциозна на храна, но за мен беше достатъчно ядлива Simple Smile Мусаката беше почти като на мама Wink
Имах си и 3 малки плодови сока, за всеки случай и добре че, защото вечер трябваше да пия АБ в 1 и хич не исках да е на гладно...
Виж целия пост
# 8
Neolita, преди месец виждането на бебето от таткото беше по уговорка с неонатология, не с конкретен час за всички. Повисях си там, защото малкият беше на системи няколко дни, та ги чувах как се уговарят с майките за различни часове.

За раздвижването, аз бях доста подвижна бързо след операцията (беше късен следобед) и повдигах таз и крака. Питах една акушерка дали мога да правя неща сама, преди раздвижването, тя каза най-много да сядам, да не си помислям да ставам сама, че може да падна. Та се изправих два пъти до седнало положение сама. Не знам дали всички биха дали същите инструкции, но да знаеш. Раздвижиха ме на другата сутрин, нямаше терапевт при мен.

За храната, сигурно знаеш, но все пак: дори да си носиш своя, изчакай да ти дадат зелена светлина да хапваш и може да ги питаш и какво може да ти донесат твои близки на рецепция, защото си имат препоръки в началото. Така на мен, въпреки че бях отделила газове, което им е важно, ми препоръчаха да не ям цитруси първите ден-два, което не знаех, а ми се ядяха мандарини и фреш 😁

Друго за храната: може да говориш със санитарките да им кажеш, че не ядеш месо. Аз говорих с две различни, докато си записаха някъде, но не беше проблем. Казвай им на момента, ако няма да хапваш нещо и вероятно ще опитат да ти го сменят с друго, ако има. С мен бяха адски мили. Е, може и да съм уцелила момента с Коледа, та имаше разнообразие за обяд и вечеря.
Виж целия пост
# 9
Аз родих преди две седмици и пускаха татковците да видят бебетата само в часовете за свиждане. Таткото искаше да дойде по-рано през деня, но не се съгласиха.
Виж целия пост
# 10
А случайно някой да знае на каква марка са бибероните в болницата?
Виж целия пост
# 11
На Чико.
Виж целия пост
# 12
Бутилките и бибите са най-разнообразни обаче.
Виж целия пост
# 13
Различни са, на мен ми носиха на Нук, Чико и Канпол. Може да има и други.
Виж целия пост
# 14
Да много са различни, общо взето каквито са им под ръка, някои са плоски, някои  кръгли, а някои са сплескани от едната страна. На моето бебе му беше трудно да суче с плоските и ги молех да ми носят от тези по-сплесканите. Но най-много бяха Чико и Канпол/ те бяха от много твърдите и бебето едва ги лапаше/.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия