Как контролирате количеството на играчките?

  • 3 661
  • 30
Дъщеря ми е на 7 години и в стаята ѝ е същински хаос. Чак не ми се иска да влизам вътре. Аз не мога да търпя безпорядък, винаги знам кое и къде е и разхвърляните вещи и помещения безкрайно ме напрягат. Това е една от най-честите причини, поради които се караме с нея. Също така често изхвърлям вещи, които не ми трябват/харесват, не обичам да се затрупвам. Тя е точно противоположно на мен - истински плюшкин, трупа и събира ВСИЧКО и не дава нищо да се изхвърли.
Веднъж на няколко месеца сортираме заедно играчките, но за всяко нещо, което поискам да махна са невероятни истерии. От време на време се съгласява да се раздели с някоя играчка, но въпреки това количеството остава потресаващо за моите представи.
От поне 2 години не й купуваме играчки, освен за рождения ден, 1 юни и Коледа. Повечето натрупани играчки са от бабите (и те имат забрана за купуване от известно време, но чат-пат носят по нещо дребно без да се съобразяват) и от рожденните й дни. Само на последния получи 20 подаръка (толкова деца покани + бабите и дядовците). Няколко месеца по-рано правихме кръщене - пак така. За Коледа 3 подаръка (1 вкъщи и 1 при всяка баба защото "няма как детето да не получи нищо под елахата").
Всеки ден, без изключение реве, че не може да намери дадена играчка, уж подрежда, но то просто няма как да се подреди качествено при такова безумно количество.
Има 4 чекмеджета, 2 коша и 2 големи кутии за играчки и винаги има разпиляни насам-натам.

Та, как контролирате количеството на играчките, най-вече на подаръците от роднини или по рожденни дни?
Как организирате съхранението им и как се разделяте със стари играчки?

Знам, че е най-лесно да напълня два чувала и да ги изхвърля, но не ми се вижда редно да ѝ вземам по този начин вещите против волята ѝ...
Подаръците също ми е кофти да хвърля защото не смятам, че давам добър пример, че като ти подарят нещо е нормално просто да го хвърлиш...Искам да се научи да цени вещите, все пак, но вече съм отчаяна.
Виж целия пост
# 1
Това е дете, не е новобранец в казарма, че да му изхвърляш играчките насила. Купи още един кош да ги прибира
 и готово.
Виж целия пост
# 2
Според мен децата имат супер много играчки и нашият на година и половина се е заринал. Иначе не е лоша идеята да я накараш да има ред и наказание, ако не изпълнява. Аз бих й ги скрил, ако не ги подрежда и после ако продължи, дари ги на някое дете. Така ще е добър урок.
Виж целия пост
# 3
Сега са играчки, след 5 години ще е козметика и парфюми.
Не хвърлям насила, но пък дъщеря ми си подрежда всичко. Играчките, които не ползваше отиваха в мазата. Все още са там. От време на време си иска нещо, слизаме и го вземаме.
Виж целия пост
# 4
Никак, вдигнала съм ръце. Не усетих как се затрупахме, синът ми е на 4 и 8 мес. и имаме 3 коша с играчки, плюс една торба плюшени. Не съм му броила колите и количките, но сигурно са към 100. Дъщеря ми ( на 3 месеца) вече има около 10тина подарени.. Изхвърлям само много малки и потрошени, другите му ги пазя.
Виж целия пост
# 5
Спокойно, след някоя година сама ще се отърве от играчките. Голяма работа.
Моите не са толкова привързани, стари и счупени играчки изхвърлям, хубавите ги давам за благотворителност. Но въпреки това пак се насъбират доста покрай празници.
Виж целия пост
# 6
Дъщеря ми е малка, но се страхувам и аз от това нещо. Много мразя изобилието от вещи и най- вече хаоса.
Играчка или дреха, която не е прибрана ще отидете в кофата. Щом не е прибрана, значи не се интересува от нея. Трябва да се грижи за вещите си. Моите играчки съм си ги прибрала и знам къде са. Нейните играчки да си ги търси, да не ми реве на главата. Това се опитвам да налагам всеки ден. Може да е крайно, но съм изхвърляла играчка.
На няколко пъти заделихме заедно играчки, които бяха бебешки, за друго бебе.
Сега може да са играчки, но после ще са разни химикалки, блокчета, джунджирийки и вечно ще е затрупана и нищо няма да намира.
Виж целия пост
# 7
Количеството подаръци контролирам, като казвам, че детето иска един по-голям подарък и всеки може да допринесе финансово за него. Навремето беше голямо лего, Плеймобил, дори колело. Сега вече иска игри за Нинтендо, поредици книги (например Властелинът на пръстена, Нарния, Хари Потър). Гледам също вместо предмети да получава ‘преживяване’ - абонамент за любимото списание, билети за концерт/театър/кино, посещение в увеселителен парк, ателие за рисуване, картинг. За 10-ия рожден ден му казах, че може да избира между две партита с приятелите или едно парти + подарък от мен. Той избра двете партита, та имаше два празника на картинг. Синът ми е доста популярно и социално дете, има много приятели и много държи да се вижда с тях и да общува, т.е. за него е по-важно да се забавлява с тях, отколкото да получи пет кутии лего.

Роднините отдавна ги отучих да му купуват дори шоколад, без аз да съм разрешила. Едната баба не му купува нищо, но го води по спектакли и почивки. Другите баба и дядо питат. Сега ще ни идват на гости след десет дни, не сме се виждали от август месец и питаха какво да му донесат, че междувременно имаше рожден ден и коледни празници. Детето поиска пари, след като му казах, че не може да разкарва баба си да му търси игри из София. Ако иска нещо, ще си го купи с дадените пари. Обикновено обаче като трябва да даде от касичката, внезапно му се изпарява желанието за харчене.
Виж целия пост
# 8
Хвърлям в кофата. Моето дете също е презадоволено и затрупано, за съжаление. Моя родителска грешка. Самата тя не помни всичките си играчки. Регулярно хвърлям в контейнера. Примерно нещо, което не е пипала дълго време.
Отдавна не подарявам и не дарявам играчки, дрехи и обувки. Директно в кофата. (Да, не съм еко).
Виж целия пост
# 9
Разпилени играчки по пода събирам в кутии над секцията. Купила съм си от икеа големи картонени кутии с капак, които не стоят толкова грозно над секциите, които не стигат до тавана. Което не е прибрано, демонстративно отива горе. И там си седи, докато детето не се сети за него. "Мамо, ще ми свалиш ли от горе куклата?" "Ок, но ми донеси нещо, което искаш да качиш в замяна." Така контролирам количеството, което е достъпно, изхвърлям безвъзвратно счупените, а несполучливите подаръци ги изчезвам. До сега не ми се е случвало да се сетят за нещо, което вече съм дарила. С деца от двата пола количествата стават неимоверни, това което ти описа като чекмеджета и шкафове е нищо в сравнение с "магазина", който държим вкъщи и на тавана.
Виж целия пост
# 10
Моята получава подаръци само на Коледа,Рожден ден,като беше по малка сега е на 6 ,когато боледуваше й купувах нещо,незнам защо .Сега когато поиска нещо (в повечето случаи ,има достатъчно ,кукли )казвам да си поръча за рождения ден или Дядо Коледа,съгласява се,и след време просто е забравила,е книжки ,моливи купувам като поиска .Имаше много счупени играчки и обувки вече малки ,но й беше много трудно да се раздели с тях,затова просто ги скрих за няколко месеца в една специална кутия ,не ги търси ,не ги помни и ги хвърлих,Просто изчаквам периода на игра да отмине.
Виж целия пост
# 11
Проблем е и при нас количеството.
Отделно в един момент установихме, че това му влияе много зле на поведението. Превъзбужда се от наличието на много играчки - свръхстимулиране на сетивата и хем се държи зле, хем не играе с нищо.
Един ден хванах един голям черен чувал и отделих сигурно половината играчки. Прибрах от масата всичко и оставих 1 играчка.
Така детето като влезе в стаята и вниманието му се насочва към тази играчка и предизвиква интерес, за разлика от ако има 5 върху масата.
От време на време въртя тези в чувала (който седи прибран) и тези, които са му в кутиите за играчки - имаме един икейски шкаф с кутии.
Периодично разчиствам по нещо - отделям в една чанта и оставям до някой контейнер - или някакви по-качествени запазени продавам на символична цена, ако примерно ги е израснал или има много от вид.
Но борбата е постоянна.
Хем не е като да му купуваме постоянно играчки. Просто по празниците като подари някой нещо и те си се събират. Има от батко си много останали също.
Виж целия пост
# 12
Ами как го контролираме... Никак, е истината Stuck Out Tongue Winking Eye
Играчките се увеличават главоломно и ни затрупват .. и те така докато станат тинейджъри, предполагам... надявам се .. дано.. Scream
Виж целия пост
# 13
С приближаването на тийнейджърството ‘играчките’ стават по-малко и по-малки, но цената им драстично нараства, както и разправиите покрай тях.
Виж целия пост
# 14
Аз се придържам към това да разчиствам периодично - играчки, които са надрастнати и с които не играе, въобще не им обръща внимание - ги преглеждам и прибирам/или давам. Счупени непоправимо, опасни и т.н - хвърлям.
Наблюдавам моментните интереси. Винаги наблягам на това да се прибере играта/иргачката, с която вече не се играе, преди да се започне ново занимание. В повечето случаи работи.
Казала съм и казва, ако не питат, че плюшени играчки не се толерират :d има няколко, с коитоо си има връзка, останалите са прибрани.
И честно казано, понякога си мисля, че детето има малко играчки Grinning но пък са му интересни всичките. Наблягам, винаги когато мога - на спортни активности като ритане на топка, пдоаване на топки, балони и пера с хилки за тенис или федербал, измисляме занимания. Става въпрос за 3-годишна възраст, засега са окей нещата Sweat Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия