За биохимичния скрининг

  • 7 925
  • 51
# 15
Тук се предлага на вси4ки жени и се препоръ4ва за жените над 30, а над 35 е задължителен. Аз ще родя на 34 години и си направих БХС. Резултатите ми излязоха добри и не се наложи амниоцентеза.
Виж целия пост
# 16
Magimon,

Това е за твоя информация:


ПРЕДВАРИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДОРОДОВ СКРИНИНГ ЗА ОЦЕНКА НА РИСКА ЗА РАЖДАНЕ НА ДЕТЕ С ДАУН

ВНИМАНИЕ!!
Изследването не е задължително, А Е ПРАВО НА ЛИЧЕН ИЗБОР!!
==========================================================

Лабораторията по Молекулярна Патология към СБАЛАГ "Майчин дом" ЕАД Ви предлага възможност със съвременни биохимични методи на изследване да бъде оценен рискът Вашето бебе да носи някоя от сравнително често срещащите се вродени аномалии. Изследването е безопасно и се предлага на всички бременни жени в страните с напреднало здравеопазване.

Изследването е насочено предимно към младите жени - под 36 годишна възраст.

Ако Вие желаете да се възползвате от тази възможност, е необходимо:

1. Бременността Ви да е между 15-19 седмица на бременността. За предпочитане по-рано - около 16-та седмица на бременността.

2. Предварително да сте получили необходимата информация за възможностите на изследването и генетична консултация в едно от звена на СБАЛАГ "Майчин дом" ЕАД:
Лаборатория по Молекулярна патология-
1401 каб.,14 ет., тел. 9172 214 ; 9-15ч.
Катедра по медицинска генетика -
1357 каб.,13 ет., тел: 9172 (491) 231 9-15ч.

3. Да Ви е определена седмицата на бременността (в седмици и дни) чрез ултразвуково изследване, проведено същия ден или в деня преди вземането на кръвната проба.

4. С Ваше съгласие да Ви бъдат взети 3 ml венозна кръв за осъществяване на биохимичното изследване (биохимичния скрининг).

5. Да е попълнено "НАПРАВЛЕНИЕ ЗА СКРИНИНГ НА ХРОМОЗОМНИ АНОМАЛИИ И ДЕФЕКТИ НА НЕВРАЛНАТА ТРЪБА (спина бифида и аненцефалия)".

Специализираното ултразвуково изследване и взимането на кръвната проба в 15-19 седмица може да бъде извършено във всяко АГ здравно заведение или в 231 каб.(втори етаж на поликлиниката на "Майчин дом") от 11 до 13 ч. всеки ден, тел. 9172 220.

Кръвната проба и попълненото НАПРАВЛЕНИЕ да бъдат доставени в Лабораторията по Молекулярна патология на "Майчин дом" всеки ден до 15 ч.
Резултатите от биохимичното изследване (скрининг) можете да получите до 4 работни дни след постъпване на кръвта в Лабораторията по Молекулярна патология, СБАЛАГ "Майчин дом", на 14-ти етаж консултации, тел. 9172 214 или 13-ти етаж тел. 9172 231.

Моля, запознайте се с информацията за предлаганото изследване, която следва:

Какво представлява изследването ?

След писменото Ви съгласие, може да бъде направено изследване, при което в кръвна проба, взета от Вас се измерва количеството на определени белтъци, които нормално присъстват в кръвта на жената по време на бременността. Отклонения в нивата им дават информация за вродени аномалии, които може да се появят при плода. Получаването на "отклонени" резултати не означава, че плодът е непременно увреден. Такива резултати се срещат при 5-6% от нормалните бременности при жени под 36 години и при 35% при жени над 36 години. В случаите на "отклонени резултати" показващи "повишен риск" се препоръчва по-нататъшно проследяване на бременността, както и допълнителни изследвания. Не всички аномалии могат да се открият с предлаганото от нас изследване. Каква е вероятността да се роди дете с аномалия ?

Деца с някаква аномалия се раждат с честота 3-4 на 100 новородени, като един от най-сериозните дефекти е болестта на Даун. Синдромът на Даун е най-честата хромозомна болест, която се среща при 1 на 800 бременности и се проявява, когато бебето носи допълнителна хромозома 21. Това води до нарушаване на нормалното му развитие, вродени сърдечни дефекти и умствено изоставане. Болестта на Даун се среща при 50% от болните с хромозомна болест.

Как се поставя дородова диагноза на хромозомна болест?

На този етап, диагнозата на синдрома на Даун у бебето преди раждането се поставя само след извършване на биопсия на хорион или амниоцентеза. Тези изследвания са диагностични и категорично показват дали бебето е увредено или не.

Амниоцентезата (вземане на околоплодна течност в 16-19 седмица на бременността) и хорионбиопсиата (вземане на клетки от плацентата в 10-12 седмица на бременността) се извършват под ултразвуков контрол и са практически безопасни за бременната. В минимална степен обаче, те носят риск за прекъсване на бременността - съответно под 3% при биопсия на хорион и под 0,5% при амниоцентеза. Поради това те не се предлагат на всички бременни жени, а само на тези с оценен висок риск (над 1:250) за раждане на засегнато дете.

Какво означава ”оценка на риска” ?

Оценката на риска показва каква е вероятността бебето да се роди с болест на Даун. Тази комбинирана оценка е възможна след извършване на специализиран ултразвуков преглед и биохимично изследване на Ваша кръвна проба. След специална компютърна обработка на резултатите се дава т.нар. количествена оценка на риска. Например, оценен риск 1:300 означава, че с такъв резултат от 300 бременни 1 ражда дете с Даун (2 пъти по-често от средностатистическия).

ОЦЕНКАТА НА РИСКА НЕ Е ДИАГНОСТИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ!

Провеждането на тези предварителни безвредни изследвания позволява бременните да се разделят условно на две групи - бременни с нисък риск за раждане на дете с хромозомна аномалия и бременни с повишен риск. Само на бременните с повишен риск се предлагат по-нататъшни изследвания.

Каква е информативността на метода "биохимичен скрининг"?

На практика всяка жена, на всяка възраст може да роди дете с болестта на Даун. Установено е обаче, че този риск нараства с напредването на възрастта. Например, при бременна на възраст 35 години рискът плода да е засегнат е 1: 250, а при жена на 36 години - 1: 200. За гранични стойности се приемат тези между 1:300 и 1:250. Повечето бременни с резултат "повишен риск" (риск по-висок от 1:250) раждат нормално здраво бебе. Понякога обаче, отклоненията в кръвната проба са сигнал, че бебето има аномалия или че бременността е с усложнения и са необходими допълнителни изследвания. С предлаганото от нас изследване в 15-19 седмица на бременността се откриват до 70% от бременностите с болестта на Даун.

При резултат от 1:300 до 1:10 000 – оцененият риск е НИСЪК

В тази група попадат около 95% от изследваните жени и на тях обикновено не се предлагат допълнителни изследвания. В много редки случаи те също могат да родят дете с аномалия.

При резултат от 1:1 до 1:250 – оцененият риск е ПОВИШЕН

На жените с резултат "повишен риск за раждане на дете с Даун" се предлага извършването на диагностично изследване. Под ултразвуков контрол се взима малко материал от предшественика на плацентата (биопсия на хорион) или от околоплодната течност (амниоцентеза). В получените клетки се извършва изследване до 1 седмица чрез ДНК анализ само за Даун и до 3-4 седмици за всички хромозомни болести. Повишен риск за дефекти на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия) се потвърждава или отхвърля със специализирано ултразвуко изследване.

Внимание! С ултразвуково изследване не може да се отхвърля "ПОВИШЕН РИСК ЗА ДАУН.

Извършването на тези изследвания е въпрос на личен избор.

ИЗСЛЕДВАНЕТО Е ВИСОКОСПЕЦИАЛИЗИРАНО И МОЖЕ ДА СЕ ИЗВЪРШИ САМО В СБАЛАГ "МАЙЧИН ДОМ".
Виж целия пост
# 17
Когато лежах за задържане, в стаята имаше жена на 28 г., бременна за втори път, първото здраво, в рода нямали генетични заболявания, но решила да си направи. Като видял резултатите, доктора й казал да си направи амниоцентеза, при манипулацията й пукат мехура и решават да предизвикат аборт. То направо си беше раждане, тя беше началото на 6 месец. Детето беше здраво......... Уплаших се и не си правих......
Виж целия пост
# 18
Аз още се чудя дали да си правя БХС.
Имам още няколко г.с. да реша. Предполагам, че ще го направя в крайна сетка за свое спокойствие.
Виж целия пост
# 19
Jenifer, благодаря за изчерпателната информация. Само, ако някой скоро е ходил да каже още ли са на 14 ет., аз мисля, че ги свалиха някъде в подземието, но не съм сигурна
Виж целия пост
# 20
Цитат на: mam@
Цитат на: Magimon
Ако може да ми обясните кога се правят тези изследвания и,какво представляват


Виж и прочети какво е БХС ?  Flutter


Сега ще го про4ета на спокойствие,доста е дълги4ко.
mam@благодаря за инфото Stuck Out Tongue
Виж целия пост
# 21
За БХС научих от форума,след което се разрових из интернет за повече подробности.Направих го пожелание,макар да нямах индикации за БХС.Не се наложи амниоцентеза.
Виж целия пост
# 22
Za izsledvaneto nauchih ot foruma...konsultirah se s ginekologa si i sega kogato sam bremenna za vtori pat reshih da go napravya.Ne mi se nalaga da  pravya amniotzenteza.Ne sajalyavam 4e napravih biohimi4en skrining.
Виж целия пост
# 23
Цитат на: Jenifer
Magimon,

Това е за твоя информация:




Много ти благодаря,много сте мили4ки Stuck Out Tongue
Виж целия пост
# 24
По съвет на моята гинеколожка си направих БХС.
Тогава за пръв и последен път посетих МД,защото отношението което видях там,беше повече от ужасно,но за съжаление само там го правят това изследване.
Виж целия пост
# 25
Аз бях решила да го направя после се разколебах и сега съм решила по-скоро да не го правя - ама че нерешителност. Мотивите да се колебая толкова са че това е едно общо изследване, което за съжаление дава висок % грешка, т.е не е точно, а сега само това ми липсва да ми изкарат акъла. После недай си боже при висок риск ти препоръчват амниоцентеза, която пък е с % опасност от преждевременно раждане или аборт - е нееееееееее  ooooh! . Като похлупак ми разказаха и за разни гадни случки от сорта на възрастна родилка с висок риск при биохим->последваща амниоцентеза= аборт, а плода се оказва съвсем здравичък ---- Кошмар, при това лекаря повярвайте не е имал никаква вина просто мехура бил тънък или там както е по научному та НЕЗНАМ, като че ли доводите против са по-големи.
Виж целия пост
# 26
Правих БХС, резултътът показа повишен риск и си правих и амниоцинтеза. Слава Богу, всичко беше наред.
След като моя близка роди бебче с вродена аномалия, което живя по-малко от месец (съжалявам, ако на някого му стане неприятно да прочете това), реших, че ще си направя всички видове изследвания, за които чуя. Смятам, че това е правилният начин да се отнасяме към бременността си.
Виж целия пост
# 27
Цитат на: Vivi
Смятам, че това е правилният начин да се отнасяме към бременността си.


 newsm10
Виж целия пост
# 28
Цитат на: Sunnily*
Аз бях решила да го направя после се разколебах и сега съм решила по-скоро да не го правя - ама че нерешителност. Мотивите да се колебая толкова са че това е едно общо изследване, което за съжаление дава висок % грешка, т.е не е точно, а сега само това ми липсва да ми изкарат акъла...


Всъщност, за да сме съвсем точни, това е едно статистическо изследване. т.е. то ти казва колко от изследваните жени на твоята възраст с твоите показатели от скрининга са родили дете с аномалия.
Виж целия пост
# 29
Косе, статистическите данни не ги виждам  Shocked

А по темата - направих си всички възможни изследвания.
Препоръчвам на всичките си познати да го правят.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия