Частни училища - информативно-дискусионна тема - 58

  • 70 883
  • 787
# 165
Относно Британика: резултатите на НВО растат нагоре, и това е неспоримо. Не разбрах как това би могло да се дължи на намаляващи класове. За напускащи ученици не съм чула, по-скоро за огромен наплив и липса на места. За таксата: нормално да е по-висока, отколкото за стара сграда с наблъскани 4-5 паралелки до Факултето и някой ТЕЦ, например.

А защо всеки отскоро влизащ тук си мисли, че е нужно да мотивира избора си?
И това, че вие не сте чула за напускащи съвсем не значи, че липсват такива. А наплива в случая е функция от хубава сграда и достатъчно реклама. Когато човек влезе в същността и започва да формира личен опит е важно да не се почувства разочарован. Ако се почувства, започва да мисли за местене. Обичайно малко родители на деца до към 3 клас се чувстват разочаровани, защото са още с ниво на мислене - да ги отглеждат и обгрижват, а обучението е на втори план. С напредване на класовете, рязко по-амбициозните се сепват, осъзнават  къде се намират и започват да търсят спасителни варианти.

Не знам какво дъно са били резултатите на Британика предходните години, но миналото лято са били следните:
23 явили се на БЕЛ - 80.74   
23 явили се на МАТ - 74.87

Аз повод за хвалене и оптимизъм в тях не виждам, дори и от родител, който предпочита детето да расте без натоварване, спокойно, независимо от успеха. Не ми се занимава, иначе бих ги сравнила с резултатите на Дрита преди това.

Помня за изявите ви в темата с доста заблуждаващи постове за Британика. Примерно, че храната струва само 5 лв. на ден. Или пък мнението за говоренето с акцент и преценка по външните белези. Или пък за "злостта" на Фенси във връзка с тематиката дали детето да спи до последно и да ходи в "кварталното" Британика или да пътува 40 мин. с буса до СС.

Само ще ви кажа, че сравнявайки редова общинска градина с Британика, то е нормално и логично Британика да ви се види космически кораб. Моят опит е същия с друго "луксозно" училище с чудесна сграда и реклама. После нещата си дойдоха на мястото до логичния завършек, поне при мен. Wink
Виж целия пост
# 166
Сравнявате училище с изпит и критерии за продължаване в следващ клас и такова без...
Без да споря къде колко добро е обучетието, просто не едно и също да обучаваш клас от отличници и деца с различни амбиции.
Виж целия пост
# 167
Ако искаш да кажеш, че в Британика приемат всеки поискал там да учи, то това не отговаря на истината. Имат си приемна процедура, при това със състезателен характер. Както на деца, така и на родители.
Виж целия пост
# 168
Или опиянени от лукса на дневния хотел...
Виж целия пост
# 169
Навсякъде имат. Но нали сме наясно, че с материала от училище за отличен, покриваш около 10-20 процента от изпита за математическите?
Виж целия пост
# 170
Навсякъде имат. Но нали сме наясно, че с материала от училище за отличен, покриваш около 10-20 процента от изпита за математическите?

Това не го разбрах?

СС не е математическо, нито Питагор в ПУК и 1 клас. Нали за това кандидатстване говорим?

Иначе наличието на домашни в ПУК не е мерило колко много или колко добре учат в кое да е било училище. Даже на мен това ми е анти показател.
Виж целия пост
# 171
Неведнъж съм споделяла, че очакването ми от целодневно училище е да няма домашни. За съжаление почти никъде не го срещнах. От друга страна някои деца имат нужда от домашна работа, за да се справят с общото темпо.
Виж целия пост
# 172
Напълно съм съгласен за домашните. Все едно да си носиш работа за вкъщи.
Не разбирам защо и на какво основание се бъзикате с Британика. Все едно всеки от математическите е бъдещ Илон Мъск.
Виж целия пост
# 173
Е не си прав, англиканика започнаха първи 😂😂😂
Виж целия пост
# 174
Относно материалните условия в едно училище: със сигурност /за мен/ те не са приоритет № 1. Ако нивото е зле - и най-добрата сграда&двор губят. Обаче не отричайте, че има значение. Има значение дали детето ти играе на чист въздух /например в НУКК в Горна баня/, има значение дали училището изобщо няма двор и децата по цял ден не излизат навън, има значение качеството на храната. Да плащам 7-8 хиляди евро на година /с транспорта - толкова, средно/ и детето ми да стои в класни стаи с лоша миризма, непроветриви, на олющени чинове или пък с мръсни тоалетни - ами не е ок. Някой нещо спестява. Както казвате, в СМГ това го има и за без пари. Нарочно не давам конкретни примери, защото целта ми е да намалим заяждането.
Та, сградата на Британика не е луксозна, а нова, модерна, с изключително много светлина в атриума, абе просто е готина. Стилът е по-скоро скандинавски, отколкото разточителен. На "разходката" за нови ученици видяхме кабинетите им по химия и физика - с групирани работни маси с чешмички в средата, за да могат децата наистина реално да учат и да експериментират. Имат голяма библиотека с пуфове и пак много светлина, където дори първокласниците прекарват доста време и ги "зарибяват" за четенето.

Относно храната: никъде не съм казвала, че Е точно 5 лева на ден, при нас е толкова защото детето не е лакомо и често яде само основно с хляб, и това съм го написала. Но не е и 15, и не е задължителна /може да се закусва вкъщи сутрин и следобед, на обяд някои деца си носят термоси с готвена храна/.
Относно статистиките: с последните матури от НВО след 7 клас Британика се нареди в топ 10 на частните училища и по математика, и по БЕЛ. Сред софийските общински/държавни по математика е над всички, с изключение на СМГ. По БЕЛ има само три общински училища с по-висок резултат. От общо над 200.
Виж целия пост
# 175
Има ли друго чу, освен ПЧМГ и ЕК, в което 5-7 клас са до обяд?

ЕСПА също с много добри резултати загледах.
Виж целия пост
# 176
Относно материалните условия в едно училище: със сигурност /за мен/ те не са приоритет № 1. Ако нивото е зле - и най-добрата сграда&двор губят. Обаче не отричайте, че има значение. Има значение дали детето ти играе на чист въздух /например в НУКК в Горна баня/, има значение дали училището изобщо няма двор и децата по цял ден не излизат навън, има значение качеството на храната. Да плащам 7-8 хиляди евро на година /с транспорта - толкова, средно/ и детето ми да стои в класни стаи с лоша миризма, непроветриви, на олющени чинове или пък с мръсни тоалетни - ами не е ок. Някой нещо спестява. Както казвате, в СМГ това го има и за без пари. Нарочно не давам конкретни примери, защото целта ми е да намалим заяждането.
Та, сградата на Британика не е луксозна, а нова, модерна, с изключително много светлина в атриума, абе просто е готина. Стилът е по-скоро скандинавски, отколкото разточителен. На "разходката" за нови ученици видяхме кабинетите им по химия и физика - с групирани работни маси с чешмички в средата, за да могат децата наистина реално да учат и да експериментират. Имат голяма библиотека с пуфове и пак много светлина, където дори първокласниците прекарват доста време и ги "зарибяват" за четенето.

Относно храната: никъде не съм казвала, че Е точно 5 лева на ден, при нас е толкова защото детето не е лакомо и често яде само основно с хляб, и това съм го написала. Но не е и 15, и не е задължителна /може да се закусва вкъщи сутрин и следобед, на обяд някои деца си носят термоси с готвена храна/.
Относно статистиките: с последните матури от НВО след 7 клас Британика се нареди в топ 10 на частните училища и по математика, и по БЕЛ. Сред софийските общински/държавни по математика е над всички, с изключение на СМГ. По БЕЛ има само три общински училища с по-висок резултат. От общо над 200.

Аз пък се изненадвам кога точно децата ви играят навън. От октомври до април, времето почти винаги е лошо и студено. Оказа се, че е по-важно училището да има добра спортна база - два -три салона отколкото двор.
При междучасия от 10 минути, кога се обличат излизат и връщат обратно, че и се подготвят за следващият час?

Колкото до училище с лоши чинове и мръсни тоалетни - даже и в ПЧМГ не съм видяла такива при условие, че там двор почти няма, но пък сградата вътре е подържана и ремонтирана (почти всяка година).

В ПЧМГ както и в Питагор има чудесни кабиненти по природни научки, чешмичките са в страни не в средата, но е важно колко ги използавт учителите за да могат истински да експериментират. Е в ПЧМГ се използват активно.

Колкото за местоположението на училището за мен е важно за етапа - 5-7 клас да е на комуникативно място, особено когато децата учат по половин ден. Важно е детето да моеж да се прибере само, бързо и безпроблемно. И това е по-важно от 10 минути на свеж въздух.
Виж целия пост
# 177
Аз пък се изненадвам кога точно децата ви играят навън. От октомври до април, времето почти винаги е лошо и студено. Оказа се, че е по-важно училището да има добра спортна база - два -три салона отколкото двор.
При междучасия от 10 минути, кога се обличат излизат и връщат обратно, че и се подготвят за следващият час?
Hope, не е съвсем така. Детето ми почти всеки ден е навън в междучасията, измислят си някакви свои игри и прекарват много време на двора. Момчетата са навън с топката при всяка възможност. Тази година зима нямаше, така че почти нищо не ги е спирало. Когато има двор, се ползва, друг е въпросът дали това е топ приоритет.
Виж целия пост
# 178
Е, Хоуп, по твое мнение половин година децата не трябва да излизат навън. От октомври до април особено напоследък има много малко лоши дни наистина - погледнете последните зими. И какво означава лоши дни - за мен няма лошо време, само лоши дрехи. Хайде аз съм екстремист, излизам и изкарвам навън деца по всяко време, но хубав двор навън е важно да има, ако щеш за 10 минути да поемат малко въздух.
Аз лично не виждам нищо лошо да се търсят добри битови условия, наред с добро обучение. Не виждам и защо едното трябва да изключва другото. Пък и има различни критерии всеки, така че е хубаво, че има училища за всеки вкус.
Виж целия пост
# 179
Е, Хоуп, по твое мнение половин година децата не трябва да излизат навън. От октомври до април особено напоследък има много малко лоши дни наистина - погледнете последните зими. И какво означава лоши дни - за мен няма лошо време, само лоши дрехи. Хайде аз съм екстремист, излизам и изкарвам навън деца по всяко време, но хубав двор навън е важно да има, ако щеш за 10 минути да поемат малко въздух.
Аз лично не виждам нищо лошо да се търсят добри битови условия, наред с добро обучение. Не виждам и защо едното трябва да изключва другото. Пък и има различни критерии всеки, така че е хубаво, че има училища за всеки вкус.
Ами моето е всеки ден навън основно след училище Simple Smile
И да разбира се, че трябва да се търсят по-добрите битови условия но при равни други.
Цялата тема се опитва да набие в главите на новите потребители, че видиш ли Питагор, Св. София и другите подобни училища правят нещо невиждано. Ами не, не правят - родителите трябва да имат същите изисквания за знания и умения към всяко ЧУ. Защото децата ходят на училище, за да се научат. И след което да са изискванията за двор и храна.
Но повечето училища явно трудно се справят с първата част от изискванията и затова загалгат масово на втората част.
Чешмичките в кабинета по химия се сичтат за учдо невиждано Simple Smile а е по-важно колко често се използват а не дали ги има.
И разбира се, че поставям знанията и уменията на детето пред чешмичките (хареса ми тази дума). Защото само няколко години след избора на ЧУ се оказва, че потребителите започват да наливат пари в частни уроци и започват да търсят други училища за да преместят детето, което е ужасен сценарии.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия