Българското знаме

  • 478
  • 1
По повод наближаващия национален празник реших да отворя една дискусия относно българското знаме. Нека всеки сподели интересни факти за него. Аз ще започна със значението на цветовете на знамето ни

Ето какво точно символизират цветовете на българското знаме:


Бялото е символ на духа, мира, свободата, чистотата и надеждата

Зеленото символизира природа ни, зелените гори и полета

Червеното символира кръвта на загиналите за свободата на България
Виж целия пост
# 1


Това е знамето на Българското опълчение (Браилският трибагреник), ушито от Стилиана Параскевова, смятано за първообраз на националното знаме на България.
Стилиана Параскевова е дъщеря на българския патриот от Браила Иван Параскевов, на когото е и идеята за знамето като той отделя и необходимите за него парични средства. Въпреки това днес името на Иван Параскевов е почти непознато…
Флагът трябвало да бъде развяван на бойното поле – направен е за нуждите на Българското опълчение в Освободителната руско-турска война. Но той е създаден не просто за военно знаме, а и с идеята да бъде национален символ – затова и върху него е изписано „България“.
Иван Параскевов е родом от Ямбол (1817 г.), но се премества в румънския град Браила с брат си, Панайот, тайно след опит за покушение срещу местен управител – Иван често имал проблеми с турците, заради бунтарското си поведение, неподчинение и участието си с няколко приятели в Бунтовно братство. В Румъния Параскевов се замогва и става от пристанищен носач предприемач и търговец, след което се жени и се радва на 3 деца.
Бунтарското в Иван Параскевов все още гори дори извън граница и той често и активно подпомага българската емиграция с дарения, както и българските революционни дейци като Иван Драсов, Светослав Миларов и Георги С. Раковски. Той също така е и един от основателите на Българското книжовно дружество през 1869 г., което, разбира се, в последствие ще стане Българска академия на науките.
Материалите за знамето са доставени специално от Виена: копринен плат – атлаз, малки естествени бисери и сърмени конци, както и дръжка с метален връх, изработена специално за знамето. 14-годишната Стилиана пък има заданието да сглоби всичко това в един красив национален символ.
Знамето е дълго 1,98 м и широко 1,73 м. То не е равно, а е изрязано под форма на лястовича опашка. На зелената част има коронован лъв, висок 60 см и извезан със златни конци, над него има надпис „БЪЛГАРИЯ“, а под него има друг надпис:
Съ божия воля
и съ силата славного руского царя Александра ІІ-го
Напредъ
Знамето е подписано в долния ъгъл: „Стилиана Ив. Параскевова/Браила, 1877 г., априлий“.
Знамето се пази за известно време в Двореца на българския княз в новата столица София. То е занесено в Велико Търново по на гореспоменатото Учредителното събрание, където се описва. След това се връща за съхранение, заедно с други знамена, в княжеския и царския дворец, а днес е в специалното хранилище на Националния военноисторически музей отново – заедно с други известни бойни знамена. То се показва само при най-тържествени случаи като Гергьовден и днешният празник 3 март.
Стилиана Параскевова е родена на 6 март 1863 г. и е най-голямото от трите деца на Иван Параскевов. В памет нейна и на баща й в Ямбол е кръстена улица „Стиляна Параскевова“, а в София – „Иван и Стиляна Параскевови“, в квартал Люлин 7.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия