Испания

  • 48 616
  • 760
# 270
Как да не може да ги няма? Не всички лекарства на всички марки се продават на всички пазари. Изрично търсих Изопринозин не по търговско име, а в аптеката проверяваха активната съставка и на Изопринозин, и на Гроспринозин, в системата за лекарства и ми казаха, че в Испания не се предлага. Авирон пък е хранителна добавка, комбинация от три растения, търсила съм ги и тях в аптеки и билкови магазини, в тази комбинация не съм ги намерила, под името "Авирон" пък изобщо. И трети имуностимулант също търсих, не се сещам вече как му беше името, с екстракт от водорасло, като успях да намеря нещо подобно в един онлайн магазин за добавки. Глюкофаж ХР и всякакъв вид метформин с бавно освобождаване също не се предлага в Испания. Нито пък което и да било от познатите ни в България прахчета за грип с парацетамол.

Общо взето изводът за мен е, когато ти трябва някое специфично лекарство, особено противовирусно, си го зареждай при всяко ходене до България. Не, че не може да се оцелее и без тях, но определено е плюс да ги имаш.
Виж целия пост
# 271
Не съм усетила липсата баш на противовирусни лекарства, не ги изписват с право. В Бг прекаляват с изписването на лекарства определено.
Виж целия пост
# 272
Да, между другото и аз това щях да напиша, от както съм тук атибиотици не съм пила за грипове и такива неща. В България докато живеех всеки сезон, поне веднъж. За мен тази система работи. Естествено за бронхит и такива неща изписват, но за бронхит, не за болка в гърлото, температура и отпадналост. До колкото съм чувала преди и тук  са изписвали масово антибиотици, но са променили стратегията и сега само, когато е необходими. Противовирусни никога не съм пила, не знам колко са ефективни по принцип, нямам опит, но тук не съм чувала да се изписват.
Виж целия пост
# 273
Беналгин в Испания не се произвежда, имам предвид като съставки. И аз го търсих в тукашните аптеки и го търсиха аптекарите по съставки, но нямаше такова, нито подобно. Та си го набавям от България редовно.
Антибиотик тук ми изписват единствено при бронхит и то след като са минали поне три седмици. То антибиотик избягвам да взимам по принцип, но бронхите ми са слаби и когато имам кашлица тя преминава в бронхит и не ми минава лесно.  Иначе много повече от беналгин радко взимам.
Случва се някои трудно да възприемат идеята, че не всичко, което има в Бг го има и в Испания. Една от тях е мойта майка, но ѝ е простено заради възрастта.
На мен ми беше малко странно, но си го обясних например : в Лидл да има разлика във вида продукти. Тоест, тези които са типични за Испания, ги няма в България.  Като пържените домати (tomates fritos), но най-странното ми беше, че нямаше в Бг спанак опаковки, както тук. Е, ясно е, че се произвежда в зависимост от масовото търсене на пазара, но са удобни. 😄 Човек лесно свиква с удобствата 😂.
Виж целия пост
# 274
Глюкофаж има в Испания дами, беше нещо от рода на Metformin@ или нещо такова, на който му трябва, да говори с личния до лекар. Дават го с рецепта.
Виж целия пост
# 275
Знам, че има, но не и този с бавно освобождаване. Има само от обикновения. XR версията не се предлага в Испания. Дадох го просто като пример за едно от многото лекарства.
Виж целия пост
# 276
Темата за лекарствата и различните методи на лечение е интересна и имам вече някакъв реален поглед и аз.
За една учебна година децата ми в Испания боледуваха двойно по-малко отколкото до преди това за една такава в България. А единия вирус всъщност си го домъкнаха точно от България, когато бяхме там за пролетната ваканция. Simple Smile
В действителност им бе изписвано само ибупрофен или парацетамол и пробиотици, когато бяха със стомашен вирус. Голямата ми дъщеря обаче е с хронични/алергични пристъпи на кашлица, които се обостриха след едно от боледуванията й, заради занижен имунитет. Изписаха й много адекватно лечение, чрез инхалации, което доста бързо овладя ситуацията.
Аз самата се разболят веднъж, но сериозно. След седмица самолечение отидох в спешното и отне точно 15 минути, за да ме приемата за болнично лечение с диагноза пневмония. Вливаха ми 3 антибиотика по време на престоя ми и ме изписаха с 2, които да продължа да пия у дома.
Така че, моят опит за сега е доста положителен. Не изписват нищо излишно, но когато ситуацията е сериозна и действията им са сериозни.
Виж целия пост
# 277
Здравейте! Може ли който знае да ми каже как и дали мога да имам електронен подпис, валиден в Испания. Имам NIE и NIF, но само на бял лист, т.е нямам испанска лична карта, нито зелена карта, не пребивавам тук постоянно, живея в България.
Виж целия пост
# 278
Ако ти трябва за използване на електронни административни услуги, може да си извадиш Cl@ve. Онлайн или в офис на Agencia Tributaria.
Виж целия пост
# 279
Точно Cl@ve се опитвам да си направя он-лайн, но иска номер на NIE, който не мога да схвана къде е написан, на листа с NIE-то няма друг номер освен самото NIE...
Виж целия пост
# 280
Точно Cl@ve се опитвам да си направя он-лайн, но иска номер на NIE, който не мога да схвана къде е написан, на листа с NIE-то няма друг номер освен самото NIE...
Трябва да има. На моето НИЕ (зеления лист ) е в дясно горе около 8 цифри са. Предполагам, че и на бялота са там някъде.
Виж целия пост
# 281
Най- вероятно става дума за номера на самата карта. Освен НИЕ-то, всяка зелена тархета има номер, който сега ми изскочи как се нарича. А, numero de soporte

което няма как да имаш, ако нямаш картата.
За клаве не трябва ли да се удостоверява самоличност?
Виж целия пост
# 282
Номера на картата е, да, и се пише освен това С0 преди самия номер, иначе не го приема системата. Трябваше да звъня на съпорта, за да ми кажат, и в крайна сметка пак не ме допусна да го направя с видео връзка и трябваше да отида в офис. Но там става за броени минути.
Ако нямаш такава карта, обади се и питай дали изобщо можеш да си извадиш cl@ve.
Виж целия пост
# 283
Аз като си вадих cl@ve една от стъпките беше лична идентификация на място, бързо е да, но трябваше да ида лично. После ми пратиха един мейл и вече всичко беше ок и от разстояние.
Виж целия пост
# 284
Така, де, и аз така мислех. Но питащата живее в Бг, не пребивава в Испания, явно няма как да си извади.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия