1. Ставайте по-рано. Най-добре е да станете няколко часа преди детето да се събуди. Това време може да се използва за планиране на работния ден или за изпълнение на някаква важна задача, без детето да ви отвлича вниманието.
2. Направете си график на деня и се придържайте към него. Дори детето да е наблизо, постарайте се да се настроите на работен режим. Отделете за работата си толкова време, колкото и през обичайните работни дни в офиса.
3. Възползвайте се максимално от дневния сън на детето – за важни разговори или за задачи, за които е нужна по-голяма концентрация. Ако детето е по-голямо и не спи през деня, измислете му някакво спокойно занимание – предложете му интересна книга или някаква тиха игра.
4. Бъдете гъвкави. Понякога детето не иска да спи през деня и не иска да чете. В такъв случай се налага да измените работния си график. Довършете работата си, когато то заспи вечерта, или на другата сутрин, преди да се е събудило.
5. Помолете за помощ. Понякога се случва така, че не можете да работите и едновременно с това да наглеждате детето. Помолете някой близък, например някоя от бабите, да поседи с него няколко часа или целия ден, според това колко сте затрупани от работа.
6. Организирайте си работно място. Може би ви е по-удобно да работите на дивана? Но да се работи в комфортни условия не е най-добрият изход, особено ако до вас седи детето и гледа телевизия или си играе. Затова си създайте специален кът за работа, където няма да се разсейвате. Всеки ден, когато приключите с работата си и станете от работното си място, ще изпитате усещането за завършеност.
7. Отделете време, през което да обърнете внимание на детето. Да се работи от вкъщи никак не е лесно. Ако детето търси вашето внимание, то ще ви разсейва, докато не го получи. Затова се постарайте в свободното си време да му отделяте достатъчно внимание за общуване и забавления.
8. Измислете интересни занимания за детето. Поощрявайте го да си играе така, че да не изпитва нужда от вашето присъствие – например да чете, да рисува, да разгадава главоблъсканици, да реди пъзели и др. Трябва винаги да имате подръка неща, с които може да се занимава по-продължително време.
9. Бъдете готови за неочакваното. Когато детето е край вас, винаги може да се случи нещо непредвидено, дори да сте планирали всичко. Уговорете си някакви невербални сигнали, които ще му дадат да разбере, че сте заети и не може да говори с вас или да шуми. Можете например да си окачите табелка с работното време на вратата, за да знае кога не бива да влиза при вас.
10. Съставете дневен режим на детето. Когато то не ходи на градина или на училище, неговият обичаен режим се нарушава. Затова се налага вие да му създадете нов. Определете време за храна, за сън, за разходки и други занимания. Това ще ви помогне да планирате работата си и заниманията с детето в течение на деня.
11. Когато детето е вкъщи, можете да му отпуснете повече време с електронните устройства. Докато водите важен разговор или имате спешна задача, можете да позволите на детето да поиграе на компютъра или да гледа телевизия. Може да изпитате вина за това, но тези мерки са необходими, за да си свършите навреме работата.
12. Поговорете с детето. Обяснете му ситуацията. Ако то е достатъчно голямо, ще разбере, че обстоятелствата променят вашия работен график, затова се налага да спазва определено поведение, докато работите вкъщи.
13. Разделяйте ролите си. Когато работите дистанционно, не смесвайте ролите на родителя и служителя. Нека всяка от тях има своето време. В противен случай може да почувствате, че не се справяте нито с възпитанието на детето, нито с работните си задачи.
14. Осигурете си поддръжката на другия родител. Ако работите и двамата дистанционно, разпределете си графиците така, че да покривате грижите за детето и домакинската работа, без това да попречи на работните ви задължения.
15. Планирайте си време за почивки – например на всеки 2 – 3 часа по 15-минутни паузи за кафе. Не забравяйте и обедната почивка. Това ще направи работния процес по-малко монотонен и ще ви помогне да си починете. Не съкращавайте почивките. Ако сте определили 1 час за обяд, но ви остане още време, по-добре го използвайте да си поиграете с детето.
16. Преоблечете се, преди да седнете да работите. Подберете дрехи, в които ще се чувствате като на работа. Трудно е човек да се концентрира върху работните задачи, ако работи в пижама или домашни дрехи.
17. Поддържайте връзка с колегите си. Когато работите в офиса, вие непрекъснато общувате с тях. Продължете да го правите и тогава, когато работите дистанционно.
18. Не стойте само вкъщи. Използвайте всяка възможност да излезете навън – на разходка или да се видите с приятели.
19. Контролирайте времето за домакинска работа. Разбира се, нужно е да се грижите за реда и хигиената, но не отделяйте прекалено много време за това и не тогава, когато трябва да работите.
20. Поддържайте баланс между работата и почивката. След края на работното време напуснете работното си място. Дори когато се трудите от дома си, не трябва да се отказвате от личния си живот.
21. След като приключите работа, следвайте обичайния си график. Пътят от офиса до дома е отнемал определено време. Сега можете да го използвате за нещо приятно за вас – за четене, слушане на музика и др. подобни занимания.
22. Отпуснете се. Не се упреквайте, ако се е наложило да се разсеете заради детето или някаква домакинска работа. Все пак и в офиса също може нещо да ви отвлече вниманието. Не се притеснявайте и спокойно продължете своята работа.