Работа, напускане

  • 4 528
  • 84
# 15
Това е голям проблем при младежите днес.Искам това,искам оново,а какво реално предлагат,като умения,квалификация,трудова дисциплина,не е ясно.
Виж целия пост
# 16
Вземи си болничен щом не искаш да работиш предизвестието.
Виж целия пост
# 17
Сега как е законът относно болничните? Знам, че личните лекари имат ограничение колко дни непрекъснат болничен могат дадат, след това вече трябва да е от специалист. Освен това ако авторката няма шест месеца стаж, НОИ няма да и го плати.
Виж целия пост
# 18
Не я учете да шмекерува.Най-добре да се разбере с работодателя за освобождаване по взаимно съгласие.На него надали  му трябва немотивиран служител,на нея не и се работи,значи интересите съвпадат.
Виж целия пост
# 19
ЛЛ може да даде 14 дена.Даже и да не и го платят от НОИ, ще си е изработила предизвестието.И ще и останат по- малко дни да работи до края на предизвестието.
Виж целия пост
# 20
Не я учете да шмекерува.Най-добре да се разбере с работодателя за освобождаване по взаимно съгласие.На него надали  му трябва немотивиран служител,на нея не и се работи,значи интересите съвпадат.

То това с болничните не е нищо ново.
Понякога е по-добре да си вземеш болничен, отколкото да си тровите взаимно нервите. Не винаги работодателите са коректни, така че и не винаги работниците трябва да са такива.

Не подкрепям шмекеруването, но това си е напълно законен вариант, ако работодателят се запъне и не иска да я пусне по взаимно съгласие.
Виж целия пост
# 21
Ами аз затова попитах, за да знаят и авторката на темата, и други в нейната ситуация, че алтернативно решение общо взето няма и ако работодателят прецени, предизвестието трябва да се отработи. Защото напоследък има много такива теми. Четат си трудовите договори и като стигнат до точката с взаимното съгласие, си казват "Ето, значи просто ще кажа, че не ми се работи повече там и ще се разберем", а останалото си мислят, че е пожелателно или написано проформа едва ли не.  И като дойде моментът, започват да се оплакват как не могат да останат там още цял месец (или два) и да изброяват какво не им харесва, надявайки се, че в законите може да има вратичка заради излъгани очаквания, кофти работа или лошо отношение.

14 дни и при едномесечно предизвестие са само половината време. Колкото и да е немотивирана авторката, работодателят ако искаше, вече да я е освободил, защото тя е в изпитателен срок още. А може би си мисли, че и прави услуга като я държи, за да и даде време да си намери друго и тя е тази, която трябва да си каже, ако вариантът от днес за утре я устройва. Ако не, те си правят график на смените и тя е длъжна да се явява на работа.
Виж целия пост
# 22
Има много примери за некоректност и от двете страни. Нещата не са винаги черни или бели, винаги има нюанси.
Работодателят едва ли е толкова загрижен за авторката да си намери нова работа. По-скоро се е запънал, че ще стане по неговата и/или не може да си намери работник за минимална заплата, каквато явно дава.
Виж целия пост
# 23
На много места заплащането е основна заплата + бонуси. Ако тя не е заработила такъв няма как да получи, все пак работи едва месец. Факт има много некоректни работодатели за съжаление, но е нормално да искат всеки да си изкара предизвестието, за да имат време да намерят и назначат нов служител в този месец. При положение, че тя едва е започнала и не е направила нищо полезно за тази компания, защо те да и правят услугата да я освобождават? Другото което е, нещата са свързани с документи също, ба много места и да искат не могат да ги изготвят за един ден. Не отнема и месец, но наистина за мен в случая наистина е от многобройните с младежите в момента. Само искат.
Виж целия пост
# 24
Авторката ми звучи като 20-годишна, току-що излязла от училище. И то не от елитно, където няма мърдане, а от такова, дето искам) не искам, не ми е удобно и т.н преобладават. И сега се сблъсква с действителността - на работа има график/ работно време, което е за всички, няма го нагаждането към младия новопостъпил кадър. И да, на никого не му е приятно един служител, който насила работи.
Виж целия пост
# 25
Има много примери за некоректност и от двете страни. Нещата не са винаги черни или бели, винаги има нюанси.
Работодателят едва ли е толкова загрижен за авторката да си намери нова работа. По-скоро се е запънал, че ще стане по неговата и/или не може да си намери работник за минимална заплата, каквато явно дава.
Какво значи "запънал се е, че ще стане по неговата", при подписан и от двете страни договор? Да, заплатата е ниска, но и това го пише в договора.
Авторката, попитай дали са съгласни да те освободят по взаимно съгласие преди да изтече предизвестието.
Следващият път си прочети договора внимателно, ако нещо не ти е ясно попитай, преди да го подпишеш.
Виж целия пост
# 26
А защо предизвестие в изпитателен срок? 🤔 Един вид като "от мен да мине да изляза коректна, докато намери друг работник"? Нещо не разбирам.
Виж целия пост
# 27
Какво значи "запънал се е, че ще стане по неговата", при подписан и от двете страни договор? Да, заплатата е ниска, но и това го пише в договора.

Да, пише го в договора, но винаги двете страни могат да се споразумеят. И не е нужно да се изработва предизвестие, когато се постигне друго споразумение, еле пък в изпитателен срок на човек, който дори не е навлязъл в работата. Обикновено работодател държи да се изработи, когато се запъне. Иначе не виждам защо да държи от служител на месец и половина да си отработва предизвестието, което трябва и да му бъде платено.
Точно в такива случаи хората си вземат болничен.

А защо предизвестие в изпитателен срок? 🤔 Един вид като "от мен да мине да изляза коректна, докато намери друг работник"? Нещо не разбирам.

Обикновено договорите се сключват в полза на работодателя, т.е. той може да те махне по всяко време без обяснения или обезщетение, а ти трябва да отработиш или платиш предизвестието, ако не иска да те пусне по взаимно съгласие.
Виж целия пост
# 28
Тя ако така започне с напускане след един месец и болничен заради предизвестие, за няколко години ще напълни три трудови книжки.
Виж целия пост
# 29
Това пък е последното нещо, което някого трябва да го притеснява.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия