Защо искате деца ?

  • 58 224
  • 2 566
# 1 980
Добре, не си съгласна. Твое право.

Всичките жени на лекари, адвокати и експерт счетоводители, които познавам, работят. Често са и със същите професии
Не работят по-скромните, защото нямат какво толкова да губят, а и сигурно нямат същата амбиция. И това е констатация за цяла Франция
Виж целия пост
# 1 981
Средната класа като стане семейство много често бяга от големия град, това пропускаш. Не само заради цените, а и заради хаоса, мръсотията и т.н. Факт. Както е факт че ПОВЕЧЕТО жени във Франция работят, статистиката го показва. Но не ВСИЧКИ. И да, възможно е за средна класа за известно време да не работи жената, въпрос на приоритети. Явно дори не си даваш сметка колко е разглезено западното общество, колко излишни неща има, от които спокойно може да се откаже някой ако не са му важни. И не, не познаваш всички семейства във Франция. И аз не претендирам дори малко да ги познавам. Но ето, различни хора познаваме. Представи си, познавам достатъчно добре района около Версай. Минавала съм и през Сан Дени, няма нужда от повече лична информация. Аз обаче предпочитам статистиките, тенденциите. Ти каза че там е много зле системата, връщат се защото са принудени. Не е така, иначе раждаемостта щеше да е като в Италия. Ама не е. Не им е толкова зле явно, това че н мен или теб не харесва нещо, не значи че на останалите не им е много по-добре така.
Виж целия пост
# 1 982
Така е. Когато си с деца бягаш от града. Затова много центрове на градове се обезлюдяват, а предградията заемат все повече територия. Средният французин е постоянно в колата си. Което не е много екологично.
Виж целия пост
# 1 983
Е, как в България ще станат 3 месеца майчинство? Това няма да се случи.
Виж целия пост
# 1 984
Важното е паника да има.
Виж целия пост
# 1 985
На тях системата си им харесва и понеже и двамата родители работят си имат по три повече деца. Защо да спада раждаемостта при това положение. На мен не ми харесва, за мен три месеца майчинство е малко. Това казвам единствено. Тук поне майчинството ни е повече. Нищо толкова сложно не казвам, за да се спори толкова време. И във Франция не е прието някой да не работи, в повечето случаи и двамата родители работят. И да, стоят си вкъщи жени, които нямат какво да губят като работа, освен, че имат мъж с добър доход. Братовчедка ми е архитект в Париж. И мъжът и е архитект. Имат две деца. Стоя си вкъщи по три месеца и докато кърмеше работеше, защото архитектурното бюро им е семейно. И тя няма да отиде извън града, защото работата и не позволява. Ако семейството живее на 50 км в предградие, да него наричаме село, макар тези села и градчета да са супер сладки, та от там трябва да стане много по-рано и да излезе рано, за да може да стигне в града навреме за работа. Кой ще и води децата на училище? И прочее. Затова и тук в София може да е по-приятно да си в Бистрица или Банкя, но понякога е по-практично да си в града. Не всяка професия позволява да си извън града, защото имаш малки деца.
Голямото майчинство е хубаво. Не държа да мислите и вие така. 3-те месеца може да се харесват на запад, на мен не ми харесват. Нито да имаш три деца и да ги виждаш от 6 вечерта до 7 и половина, когато повечето деца на запад си лягат да спят.
Виж целия пост
# 1 986
Повечето работни места, вкл. офиси не са в центъра, а в презрените предградия или съвсем е края на града. Заради цените основно. Та малък процент са архитектите със собствено студио при това. Иначе много семейства го правят това,  факт. И успяват.
Пак казвам, крайните резултати се виждат, България към края на опашката по раждаемост , Франция на първо място. Отдавна съм спряла да съдя за света по мене си, защото повечето хора са различни от мен.
Виж целия пост
# 1 987
Даже при абсолютно еднакви други условия ще има разлика в раждаемостта между България и Франция заради народопсихологията. Различни сме.
Виж целия пост
# 1 988
Дискусията до тук ми е много интересна, не знаех, че Франция е на първо място по раждаемост в Европа. Внучката ми е родена в Англия,  8 месеца я гледа майка ѝ, после затвориха заради Ковид, та стана една година. После другата баба и на две тръгна на ясла. Супер си е майчинството в България, макар, че и с двете ми деца не изкарах до края, така се падаше, че септември ставаха на 1г. и 7-8 месеца и тръгваха на ясла. Бяхме голяма компания и от всички само аз родих второ, всички други останаха с по едно дете, вече са около 30 годишни децата и то хора с добри доходи, някои от жените нито тръгнаха на работа, нито родиха второ.
Виж целия пост
# 1 989
Има много архитектурни бюра в предградията, въобще не го разбирам като аргумент. Офиси на големи компании също. ММ, например, работи в Бекон ле Брюер. Въобще не става дума за селца с къщи, без ГТ, без магазини или офиси.
Ако бюрото е голямо, с наети хора, също е от полза да бъде в предградие заради по-ниските цени. Но дори и да чертаят в хола също не е проблем. Просто е въпрос на избор.
Във Франция мнозинството от архитектите са самонаети, последвано от семейните бюра. Малцинство са големите архитектурни бюра. Това не е занаят от който се печели достатъчно, че да можеш лесно да поддържаш 20-30 наемни работници.
Там където съм съгласна с Бояна е, че тук е съвсем нормално да се върнеш след 2та месеца майчинство. По би ги уплашило нашето 2 годишно.
Виж целия пост
# 1 990
И тук може да се върнеш когато поискаш, никой не те задължава да стоиш 2-3 години в майчинство. Тези, в моя кръг, които отглеждаха деца до университет и са само на доходи от мъжа вече са пред пенсия. И нито стаж, нито осигуровки, нито пенсия ще получават, кел файда, че се оправяли с една заплата.
Виж целия пост
# 1 991

Там където съм съгласна с Бояна е, че тук е съвсем нормално да се върнеш след 2та месеца майчинство.
Ето това е, за което казах и не разбирам за какво спорим през цялото време. А пък да ги уплаши майчинството ако  е по-дълго не вярвам. Жените, които ти казах, че си стоят вкъщи с мъжете с повече доход са от предишното поколение, не моето. Тогава повече жени си стояха домакини, защото още я нямаше финансовата криза от последните 20 години.

Иначе ти остави в Париж само проститутките на Плас Клиши, но това е друга тема. Simple Smile

Раждаемостта  е сбор от много фактори. При бедните е въпрос на необразованост и оцеляване ( това в Африка), а в европейските страни е въпрос на възможности, тези деца трябва да се издържат и гледат. Организацията с достъп до ясли, градини, например, е по-важна от майчинството. У нас може да ти е по-изгодно финансово да си стоиш вкъщи, вместо да плащаш градина, детегледачка и прочее, защото в София продължава да няма места в детските градини и трябва да се търси и плаща частна градина. Например.
Виж целия пост
# 1 992
Съгласна сме че сме различни с французите, безполезно. Но все си мисля че ние повече държим на семе, поне моите наблюдения са такива. Всъщност не знам как това авлояе върху раждаемостта,, но е логично ако семейството е важно да си по-склонен да правиш деца. От друга страна в Италия е още по-силен семейната връзка, а пък ето, положението с раждаемостта е супер зле. Значи вероятно са икономическите фактори много важни. Но и това не е само, много е сложен въпросът.
Виж целия пост
# 1 993
Аз имам въпрос, като се пенсионира единственият носител на доход, стига ли една пенсия за нормален живот? Или “децата” помагат финансово, което вече не ми е ок? За Франция питам.
Виж целия пост
# 1 994
В България е пълно с домакини.
Покрай мен има вече 20 годишни домакини, децата са студенти и не се нуждаят от грижи.
Финансово си се оправят.

Това ако касае моя пост, къде съм писала, че домакини в България не съществуват?
За финансите си зависи от семейството и приоритетите им. Защото за едни примерно 5к са ок, за други малко.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия