Студенти в Нидерландия - 17

  • 71 766
  • 738
# 210
Здравейте. Интересува ме някой подписвал ли е общ договор за квартира. Има 1 главен наемател и останалите наематели са упоменати в отделен списък. Доколкото разбрах ттрябва да плащаме наема на главния наемател. Още не всичко ми е ясно, но исках  да знам нормална практика  ли е в Нидерландия?
Виж целия пост
# 211
Здравейте, има ли институция, към която може да се подаде оплакване към собственик на имот? Не е през агенция, директно със собственика е договорът. Някаква комисия или министерство, преди съд?
Има договор за наем, даден е ключ, но е дублирана резервацията и е настанен друг човек в стаята. Вече няколко дни не може да се настани студентчето.
Благодаря!
Виж целия пост
# 212
За кой град става въпрос?
Виж целия пост
# 213
За Айндховен
Виж целия пост
# 214
Но това през университета ли е? И кое е лицето? От агенцията с която работим ние, ни съветват при съмнение за измама да се сигнализира полицията.
Виж целия пост
# 215
Освен с полицията, мисля това е, което ви е необходимо :
https://www.huurcommissie.nl/
Виж целия пост
# 216
chervenokoska_2, благодаря! Kissing Heart
Да, това може би ни трябва.

mezzart, не, през университета се минава през агенция и собствениците не биха си го позволили.
Не е измама, но собственици, които имат много имоти, често са бескрупулни. Пришпорват да бъде подписан бързо договора, изпращат го на нидерландски, пълен с несъответствия и неточности, далеч от първоначалните уговорки. Предпочитат да отдават къщите си на работници през разни съмнителни агенции, защото там хората не разбират какво подписват, вместо да ги отдават на студенти, защото студентите са по-изискващи добри условия, търсят си правата, четат внимателно какво подписват, пускат жалби...
И понякога дублират резервациите, защото докато този, който иска да му е изряден договора, да го е превел, уточнил и изисква да бъде подписан и от страна на наемодателя, минават няколко дни. През това време агенциите, с които работи, (не брокерски агенции, а агенции за изпращане на хора в чужбина), настаняват някой.
Дано е полезна за някого тази информация!
Виж целия пост
# 217
Здравейте, аз съм (или бях) студент във Фонтис и искам да ви кажа колко не го препоръчвам на никого, даже на най-големия си враг.

Ако можех да го опиша с 3 думи - непрофесионален непостоянен бизнес.

На вас като студенти гледат като портфейли. За тях това не е обучение, а бизнес. Имайте предвид, че вие плащате над 2000 евро, но ЕС плаща другите 8000+ на тях. Затова нямат и критерии за прием. Приемат всеки, взимат му парите за първата година и много студенти се отказват. Очаквайте да ви сложат в групов проект и да изчезнат хората от групата ви. Учителите това не ги интересува. За тях не е цел да завършите, а да стоите повече и да плащате още или да се махате.

А защо се отказват?

Учители - хванати от всякъде

Поне ⅓ не могат да вземат IELTS изискването. Някои допускат по 3 грешки на дума. Акцент на мен не ми пречи, но ако на вас ви пречи - няма нито един учител без акцент. Признават си, че не са експерти по дадена ИТ тема, въпреки че са ги сложили като ваши учители за тази тема. Какъв ще ви се падне е на късмет. Добрите - тези, от които повечето хора са доволни, разбират от сферата и могат да преподават са около 10%.

Не очаквайте също и да ви отделят време. Лекциите са някаква рядкост, особено след средата на университета. Имал съм семестър, в който е назначен ментор/учител (от добрите 10%), по негови думи разполагащ с 3 часа на седмица. Някои работят само 1-2 дни в седмицата, съответно въпроси ще отговарят само тогава, дори онлайн. Някои не отговарят изобщо, “забравят”.

Комуникацията е също хаос. Някои искат през имейл, някои искат през Microsoft Teams, други ще очакват от вас да си дадете телефона в WhatsApp група от 50 непознати студенти. И това също е променливо. Изпращате файл в Google Drive, както му е скимнало на някой учител, утре иска да му го пратите другаде, същият файл.

Програмата - постоянно сменяна

Не очаквайте да завършите или да учите това, което сте очаквали. За моето образование програмата се променя драстично 3 пъти. Може да ви местят както си искат и даже да ви връщат семестър назад. Няма на кого да се оплачете. Преди математика имаше, заради която някои хора са се записали. Сега няма. Преди имаше изпити през цялата програма. Сега няма.

Прехвърлянето на топката е на ниво български институции. Виждаш публикация за събитие и какво ще има на него. Отиваш на събитието, закъснява, пълен хаос. Питаш организаторите - те не знаят за какво им говориш. Питаш учителят, който е написал поста - изпратили му го били от организацията и той не знае какво е това.

Очаквайте обучението ви да са линкове към свободно достъпни YouTube клипове. Не правени от университета.

Оценяването - както му скимне на учителя

Преди имаше оценки от 0 до 10, сега е като в детската градина - с думички “недостатъчно”, “достатъчно”, “добре”, “много добре”.

Но десетобалната система не спираше учители пак да оценяват както си искат. При писане на едно и също по време на онлайн тест, аз бях оценен със 7 (при 5.5 нужни да се мине), а друго момче - 0.3 при различен учител. Оплакването не помага.

Докато все още имаше нормални оценки, при групови проекти, очаквайте, независимо какъв процент от работата сте свършили, еднаква оценка. Може да има хора, които не са свършили нищо, вие да сте свършили 80% от работата и накрая всеки да мине. Или пък да не мине никой, защото 80% от работата не е достатъчно, например.

Но това не е ограничено дори до различни учители и семестри. Един и същ учител, един и същ проект, един и същ семестър, един и същ начин на работа - обратна връзка от учителя коренно различна - едното добро, другото - лошо.

Затова има и хора, които не знаят какво е HTML и завършват.


Очаквайте да ви залъгват по време на обучението да давате вие обратна връзка за програмата и учителите - подобрение няма да има, прави се само за документацията.


В момента няма дори достатъчно места за всички студенти и затова не е позволено да се ходи 5 дни в седмицата. Тоест, ако сте разочаровани от програмата и учителите, поне имате “база” - сградата, столове, маси, монитори - за ползване. Но даже и това вече не ви е позволено да ползвате всеки ден.

Не мога да коментирам други университети, а от държавата съм доволен. Избягвайте да кандидатствате с агенции. Ходете им на безплатните събития и консултации, но не се залъгвайте да кандидатстват те вместо вас. Аз бях с Едланта и препоръчвам да ги избягвате, ако съдя по моето “преживяване” с тях.

Това са нещата, за които се сетих днес. Още много подобни изцепки е имало всеки семестър.

В заключение - ако ходя на интервю и знам, че интервюиращият е бил във Фонтис, ще ме е срам да кажа, че съм учил/завършил там. А като работодател, знаещ какво е във Фонтис, дипломата от там, в най-добрия случай, не би била никакъв фактор.

Ако имате въпроси, ще отговарям, стига да не водят до разкриване на самоличността ми.
Виж целия пост
# 218
Здравейте, аз съм (или бях) студент във Фонтис и искам да ви кажа колко не го препоръчвам на никого, даже на най-големия си враг.

Ако можех да го опиша с 3 думи - непрофесионален непостоянен бизнес.

На вас като студенти гледат като портфейли. За тях това не е обучение, а бизнес. Имайте предвид, че вие плащате над 2000 евро, но ЕС плаща другите 8000+ на тях. Затова нямат и критерии за прием. Приемат всеки, взимат му парите за първата година и много студенти се отказват. Очаквайте да ви сложат в групов проект и да изчезнат хората от групата ви. Учителите това не ги интересува. За тях не е цел да завършите, а да стоите повече и да плащате още или да се махате.

А защо се отказват?

Учители - хванати от всякъде

Поне ⅓ не могат да вземат IELTS изискването. Някои допускат по 3 грешки на дума. Акцент на мен не ми пречи, но ако на вас ви пречи - няма нито един учител без акцент. Признават си, че не са експерти по дадена ИТ тема, въпреки че са ги сложили като ваши учители за тази тема. Какъв ще ви се падне е на късмет. Добрите - тези, от които повечето хора са доволни, разбират от сферата и могат да преподават са около 10%.

Не очаквайте също и да ви отделят време. Лекциите са някаква рядкост, особено след средата на университета. Имал съм семестър, в който е назначен ментор/учител (от добрите 10%), по негови думи разполагащ с 3 часа на седмица. Някои работят само 1-2 дни в седмицата, съответно въпроси ще отговарят само тогава, дори онлайн. Някои не отговарят изобщо, “забравят”.

Комуникацията е също хаос. Някои искат през имейл, някои искат през Microsoft Teams, други ще очакват от вас да си дадете телефона в WhatsApp група от 50 непознати студенти. И това също е променливо. Изпращате файл в Google Drive, както му е скимнало на някой учител, утре иска да му го пратите другаде, същият файл.

Програмата - постоянно сменяна

Не очаквайте да завършите или да учите това, което сте очаквали. За моето образование програмата се променя драстично 3 пъти. Може да ви местят както си искат и даже да ви връщат семестър назад. Няма на кого да се оплачете. Преди математика имаше, заради която някои хора са се записали. Сега няма. Преди имаше изпити през цялата програма. Сега няма.

Прехвърлянето на топката е на ниво български институции. Виждаш публикация за събитие и какво ще има на него. Отиваш на събитието, закъснява, пълен хаос. Питаш организаторите - те не знаят за какво им говориш. Питаш учителят, който е написал поста - изпратили му го били от организацията и той не знае какво е това.

Очаквайте обучението ви да са линкове към свободно достъпни YouTube клипове. Не правени от университета.

Оценяването - както му скимне на учителя

Преди имаше оценки от 0 до 10, сега е като в детската градина - с думички “недостатъчно”, “достатъчно”, “добре”, “много добре”.

Но десетобалната система не спираше учители пак да оценяват както си искат. При писане на едно и също по време на онлайн тест, аз бях оценен със 7 (при 5.5 нужни да се мине), а друго момче - 0.3 при различен учител. Оплакването не помага.

Докато все още имаше нормални оценки, при групови проекти, очаквайте, независимо какъв процент от работата сте свършили, еднаква оценка. Може да има хора, които не са свършили нищо, вие да сте свършили 80% от работата и накрая всеки да мине. Или пък да не мине никой, защото 80% от работата не е достатъчно, например.

Но това не е ограничено дори до различни учители и семестри. Един и същ учител, един и същ проект, един и същ семестър, един и същ начин на работа - обратна връзка от учителя коренно различна - едното добро, другото - лошо.

Затова има и хора, които не знаят какво е HTML и завършват.


Очаквайте да ви залъгват по време на обучението да давате вие обратна връзка за програмата и учителите - подобрение няма да има, прави се само за документацията.


В момента няма дори достатъчно места за всички студенти и затова не е позволено да се ходи 5 дни в седмицата. Тоест, ако сте разочаровани от програмата и учителите, поне имате “база” - сградата, столове, маси, монитори - за ползване. Но даже и това вече не ви е позволено да ползвате всеки ден.

Не мога да коментирам други университети, а от държавата съм доволен. Избягвайте да кандидатствате с агенции. Ходете им на безплатните събития и консултации, но не се залъгвайте да кандидатстват те вместо вас. Аз бях с Едланта и препоръчвам да ги избягвате, ако съдя по моето “преживяване” с тях.

Това са нещата, за които се сетих днес. Още много подобни изцепки е имало всеки семестър.

В заключение - ако ходя на интервю и знам, че интервюиращият е бил във Фонтис, ще ме е срам да кажа, че съм учил/завършил там. А като работодател, знаещ какво е във Фонтис, дипломата от там, в най-добрия случай, не би била никакъв фактор.

Ако имате въпроси, ще отговарям, стига да не водят до разкриване на самоличността ми.

Не знам защо те притеснява разкриването на самоличността ти. Всичко звучи съвсем логично, нормално е да стават такива неща когато има прекомерен интерес. Въпросът е всеки да си прави сметката и да избягва подобни скъмаджии. Ако не е някой университет който си държи на името, може би по-добре у дома и студентски бригади в САЩ, като компенсация на липсата на комуникация с хора от цял свят, което си е безспорен плюс на всеки университет в западна Европа. Големите ми деца учиха в Амстердам в реномиран университет, доволен съм, още повече че се оправяха предимно сами, което е всъщност истинската школа. Ама ако ще го издържате 100% в някоя подобна черна дупка за трудно изкарани родителски пари - по-добре не.
Виж целия пост
# 219
Здравейте, аз съм (или бях) студент във Фонтис и искам да ви кажа колко не го препоръчвам на никого, даже на най-големия си враг.

Ако можех да го опиша с 3 думи - непрофесионален непостоянен бизнес.

На вас като студенти гледат като портфейли. За тях това не е обучение, а бизнес. Имайте предвид, че вие плащате над 2000 евро, но ЕС плаща другите 8000+ на тях. Затова нямат и критерии за прием. Приемат всеки, взимат му парите за първата година и много студенти се отказват. Очаквайте да ви сложат в групов проект и да изчезнат хората от групата ви. Учителите това не ги интересува. За тях не е цел да завършите, а да стоите повече и да плащате още или да се махате.

А защо се отказват?

Учители - хванати от всякъде

Поне ⅓ не могат да вземат IELTS изискването. Някои допускат по 3 грешки на дума. Акцент на мен не ми пречи, но ако на вас ви пречи - няма нито един учител без акцент. Признават си, че не са експерти по дадена ИТ тема, въпреки че са ги сложили като ваши учители за тази тема. Какъв ще ви се падне е на късмет. Добрите - тези, от които повечето хора са доволни, разбират от сферата и могат да преподават са около 10%.

Не очаквайте също и да ви отделят време. Лекциите са някаква рядкост, особено след средата на университета. Имал съм семестър, в който е назначен ментор/учител (от добрите 10%), по негови думи разполагащ с 3 часа на седмица. Някои работят само 1-2 дни в седмицата, съответно въпроси ще отговарят само тогава, дори онлайн. Някои не отговарят изобщо, “забравят”.

Комуникацията е също хаос. Някои искат през имейл, някои искат през Microsoft Teams, други ще очакват от вас да си дадете телефона в WhatsApp група от 50 непознати студенти. И това също е променливо. Изпращате файл в Google Drive, както му е скимнало на някой учител, утре иска да му го пратите другаде, същият файл.

Програмата - постоянно сменяна

Не очаквайте да завършите или да учите това, което сте очаквали. За моето образование програмата се променя драстично 3 пъти. Може да ви местят както си искат и даже да ви връщат семестър назад. Няма на кого да се оплачете. Преди математика имаше, заради която някои хора са се записали. Сега няма. Преди имаше изпити през цялата програма. Сега няма.

Прехвърлянето на топката е на ниво български институции. Виждаш публикация за събитие и какво ще има на него. Отиваш на събитието, закъснява, пълен хаос. Питаш организаторите - те не знаят за какво им говориш. Питаш учителят, който е написал поста - изпратили му го били от организацията и той не знае какво е това.

Очаквайте обучението ви да са линкове към свободно достъпни YouTube клипове. Не правени от университета.

Оценяването - както му скимне на учителя

Преди имаше оценки от 0 до 10, сега е като в детската градина - с думички “недостатъчно”, “достатъчно”, “добре”, “много добре”.

Но десетобалната система не спираше учители пак да оценяват както си искат. При писане на едно и също по време на онлайн тест, аз бях оценен със 7 (при 5.5 нужни да се мине), а друго момче - 0.3 при различен учител. Оплакването не помага.

Докато все още имаше нормални оценки, при групови проекти, очаквайте, независимо какъв процент от работата сте свършили, еднаква оценка. Може да има хора, които не са свършили нищо, вие да сте свършили 80% от работата и накрая всеки да мине. Или пък да не мине никой, защото 80% от работата не е достатъчно, например.

Но това не е ограничено дори до различни учители и семестри. Един и същ учител, един и същ проект, един и същ семестър, един и същ начин на работа - обратна връзка от учителя коренно различна - едното добро, другото - лошо.

Затова има и хора, които не знаят какво е HTML и завършват.


Очаквайте да ви залъгват по време на обучението да давате вие обратна връзка за програмата и учителите - подобрение няма да има, прави се само за документацията.


В момента няма дори достатъчно места за всички студенти и затова не е позволено да се ходи 5 дни в седмицата. Тоест, ако сте разочаровани от програмата и учителите, поне имате “база” - сградата, столове, маси, монитори - за ползване. Но даже и това вече не ви е позволено да ползвате всеки ден.

Не мога да коментирам други университети, а от държавата съм доволен. Избягвайте да кандидатствате с агенции. Ходете им на безплатните събития и консултации, но не се залъгвайте да кандидатстват те вместо вас. Аз бях с Едланта и препоръчвам да ги избягвате, ако съдя по моето “преживяване” с тях.

Това са нещата, за които се сетих днес. Още много подобни изцепки е имало всеки семестър.

В заключение - ако ходя на интервю и знам, че интервюиращият е бил във Фонтис, ще ме е срам да кажа, че съм учил/завършил там. А като работодател, знаещ какво е във Фонтис, дипломата от там, в най-добрия случай, не би била никакъв фактор.

Ако имате въпроси, ще отговарям, стига да не водят до разкриване на самоличността ми.

Леле, това прозвуча съвсем обезкуражаващо... Но трябва да се отбележи, че понякога представите ни са твърде "розови" и затова реалността може да изглежда съвсем разочароваща. Дано все пак авторът на поста да е намерил и нещо положително от студентския живот и да е придобил нещо полезно, което ще използва в живота.
Виж целия пост
# 220
Леле, това прозвуча съвсем обезкуражаващо... Но трябва да се отбележи, че понякога представите ни са твърде "розови" и затова реалността може да изглежда съвсем разочароваща. Дано все пак авторът на поста да е намерил и нещо положително от студентския живот и да е придобил нещо полезно, което ще използва в живота.

Част от виновните за представите ни са агенциите.

Разбира се, придобих доста полезни умения, но нищо не е дошло от университета, а по-скоро от самостоятелен живот, живот на чуждо място и мои инициативи за знания.
Виж целия пост
# 221
За Utrecht има свободни стаи в общежитие на Xior. Трябва обаче код от университета.
Как се получава такъв код, това студентския номер ли е?
Виж целия пост
# 222
Направо питайте университета. Ако работят с Xior, ще ви кажат и евентуално ще ви дадат код.
Моята дъщеря попита Аванс, Бреда и получи отговор, че нямат нищо общо с тази агенция.
Виж целия пост
# 223
blueberry14, поздравления за откровеността! И аз през годините чувам почти същите коментари за този университет. Интересно ми е Вие завършихте ли го или прекъснахте? Ще търсите друг бакалавър или ще правите магистратура?  Моят съвет е да направите магистратура в друг университет. Работодателите обикновено се интересуват от последното завършено образование и няма да има значение Фонтис.
Виж целия пост
# 224
Леле, това прозвуча съвсем обезкуражаващо... Но трябва да се отбележи, че понякога представите ни са твърде "розови" и затова реалността може да изглежда съвсем разочароваща. Дано все пак авторът на поста да е намерил и нещо положително от студентския живот и да е придобил нещо полезно, което ще използва в живота.

Част от виновните за представите ни са агенциите.

Разбира се, придобих доста полезни умения, но нищо не е дошло от университета, а по-скоро от самостоятелен живот, живот на чуждо място и мои инициативи за знания.

Може и да е вярно. Синът ми се запъна, че не желае да кандидатства в приложен университет и подаде документи само за Tu/e. Насилих го да отидем на една среща с Интеграл преди това. Изкарахме точно 5 или макс. 10 минути. Той заяви, че сам ще се оправя и така и направи… тепърва ще видим дали е направил правилния избор… но това с агенциите наистина е малко подвеждащо. Отначало са красивите приказки и “големите кошници”, след това сякаш тихо и плавно започва приземяването 😜
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия