Студенти в Нидерландия - 17

  • 71 766
  • 738
# 225
Здравейте,
Като се кандидатства за заем за годишната такса едновременно може ли да се кандидатсва за ov- чип картата или тя е само в случаите ако и работиш за финансирането.
Виж целия пост
# 226
Здравейте,
Като се кандидатства за заем за годишната такса едновременно може ли да се кандидатсва за ov- чип картата или тя е само в случаите ако и работиш за финансирането.

За всички заеми/помощи/, освен този за таксата ,изискването е или да си нидерландец или да работиш.

Виж целия пост
# 227
Здравейте, някой може ли да сподели когато се налага пренасяне с повече багаж от един град в друг, за смяна на квартира, какъв транспорт използват студентите? Повечето коли под наем изискват навършени 21 г. или могат да се наемат само ако апликацията се инсталира на телефон с холандски номер. С обществен транспорт няма как да стане за по-обемен багаж…
Виж целия пост
# 228
blueberry14, поздравления за откровеността! И аз през годините чувам почти същите коментари за този университет. Интересно ми е Вие завършихте ли го или прекъснахте? Ще търсите друг бакалавър или ще правите магистратура?  Моят съвет е да направите магистратура в друг университет. Работодателите обикновено се интересуват от последното завършено образование и няма да има значение Фонтис.

Относно първия въпрос мога само да кажа, че след прекарани 3-4 години, е по-добре да се завърши. Иначе би стояло като по-голям въпрос - какво съм правил 4 години?

Няма да търся друг вид формално обучение. В над 90% от ИТ сферата е излишно и винаги се учиш по време на работа. След първата работа не ги интересува диплома много или поне аз съм останал с такова впечатление. Най-обикновените програмисти са разделени на Junior, Mid и Senior и дори докторска степен да имам, ако не съм работил досега, пак ще започна като Junior.

Има и достатъчно онлайн курсове и ресурси - безплатни и платени.


Здравейте, малко да сменим посоката на разговора Simple Smile . Някой чувал ли е за собственик на Агенция в Нидерландия Mr. Xander van Mierlo?
Благодаря

Бях със стая при този човек и въпреки че имаше нещо съмнително в него (други договори са по 15-40 страници, неговият беше 2-3 и т.н.) и е вярно, че винаги е зает и не отговаря, не мога да се оплача, че ми е взел парите - даже обратното. По договор трябваше да ми вземе (а и на всички останали) по 150 евро от депозита за почистване. Върна ми целия депозит, както и на почти всички други.
Виж целия пост
# 229
Elena, между кои градове трябва да се превози багажа?
Виж целия пост
# 230
Elena, между кои градове трябва да се превози багажа?

Между Делфт и Ротердам. Евентуално през септември процедурата ще трябва да се повтори между Ротердам и Хага Simple Smile
Виж целия пост
# 231


Няма да търся друг вид формално обучение. В над 90% от ИТ сферата е излишно и винаги се учиш по време на работа. След първата работа не ги интересува диплома много или поне аз съм останал с такова впечатление. Най-обикновените програмисти са разделени на Junior, Mid и Senior и дори докторска степен да имам, ако не съм работил досега, пак ще започна като Junior.

Има и достатъчно онлайн курсове и ресурси - безплатни и платени.



Благодаря ти от сърце за споделеното. Това по повод нашата мания да учим до последна университетска  степен , и отговрът на сина ми -  с  диплома или без, стартирaм от junior. A и не е шега, че най големите светила в неговата твърде млада специалност са самоуки геймъри.  Само работа по стабилни проекти в индустрията помага за кариерно развитие.   
Тук идва един друг казус, но той е свързан с ниерландския трудов пазар и спецификите му - индустрията е свирепа, и ако не си топ, много бързо падаш от клона и идва следващия ( а такива има мнооого).  Нямат традиция да задържат кадри в дългосрочен план, да ги къткат с високи заплати. Съвсем в рамките на нещата е да кажат довиждане на обучен кадър и да посрещнат нов на минимална ставка, макар че ще го обучават тепърва. Не че и тук го няма това, но там е в пъти по фрапантно.
Виж целия пост
# 232
Здравейте, някой може ли да сподели когато се налага пренасяне с повече багаж от един град в друг, за смяна на квартира, какъв транспорт използват студентите? Повечето коли под наем изискват навършени 21 г. или могат да се наемат само ако апликацията се инсталира на телефон с холандски номер. С обществен транспорт няма как да стане за по-обемен багаж…

Преди гидини беше, но моята дъщеря избегна това ограничение като ползва кола, която се отваря с код. Не мога да се сетя са сайта, писала съм го преди 3-4 теми, но ако се разровите - ще го намерите. Там се резервира кола за определен час, отваря с подаден код и след това те таксуват когато маркираш, че си я върнал. И можеш да я оставиш където искаш. My wheels ли беше...не знам дали в търсачката по темите ще излезе.
Виж целия пост
# 233
Здравейте, някой може ли да сподели когато се налага пренасяне с повече багаж от един град в друг, за смяна на квартира, какъв транспорт използват студентите? Повечето коли под наем изискват навършени 21 г. или могат да се наемат само ако апликацията се инсталира на телефон с холандски номер. С обществен транспорт няма как да стане за по-обемен багаж…

Преди гидини беше, но моята дъщеря избегна това ограничение като ползва кола, която се отваря с код. Не мога да се сетя са сайта, писала съм го преди 3-4 теми, но ако се разровите - ще го намерите. Там се резервира кола за определен час, отваря с подаден код и след това те таксуват когато маркираш, че си я върнал. И можеш да я оставиш където искаш. My wheels ли беше...не знам дали в търсачката по темите ще излезе.

mywheels.nl
Виж целия пост
# 234
Здравейте, някой може ли да сподели когато се налага пренасяне с повече багаж от един град в друг, за смяна на квартира, какъв транспорт използват студентите? Повечето коли под наем изискват навършени 21 г. или могат да се наемат само ако апликацията се инсталира на телефон с холандски номер. С обществен транспорт няма как да стане за по-обемен багаж…

Преди гидини беше, но моята дъщеря избегна това ограничение като ползва кола, която се отваря с код. Не мога да се сетя са сайта, писала съм го преди 3-4 теми, но ако се разровите - ще го намерите. Там се резервира кола за определен час, отваря с подаден код и след това те таксуват когато маркираш, че си я върнал. И можеш да я оставиш където искаш. My wheels ли беше...не знам дали в търсачката по темите ще излезе.

mywheels.nl

Благодаря!
С този сайт проблемът е холанския телефон (синът ми е с БГ карта).
Все пак ако се получи с минаване през vpn ще уведомя Simple Smile
Виж целия пост
# 235
За Делфт може да поглеждате и тук:
https://www.pactumvastgoed.nl/
Ние миналата година чрез тази агенция си намерихме квартира в последния момент. Освобождаваме я от края на юли.   След 2 месеца търсене на място, успяхме да се сдобием най-после с чисто апартаментче за двама, без ония ужасни стръмни стълби. Но първата година си беше мизерия.
Досега и двата пъти са ми искли доходи (4 пъти наема), иначе изобщо не участваш в никаква класация. А депозита за първата квартира беше 1 наем, а за сегашната (новата) квартира,  4 пъти наема.
Виж целия пост
# 236
За Делфт и тук може да поглеждате
https://rent-a-room-delft.nl/
Виж целия пост
# 237
Bubolina03 много Ви благодаря, че споделяте за Делфт, ще запомня линковете! Как Ви се стори първата година със студент там, предполагам в ТУ, всяко споделяне е ценно!
Виж целия пост
# 238
В ТУ не можахме да кандидатстваме заради хорариума по физизка. Ние искахме само Aerospace Engineering. Но заложихме на приложния Инхоланд, филиал в Делфт със aeronautical engineering. Доволни сме. Обучението първата година е доста интензивно - около 20-25 изпита през 4-те изпитни периоди, 4 проекта (и наистина ако се паднеш в група с кофти състуденти е много неприятно, както казва един стидент от Фонтис, по-напред в коментарите). От около 150 международни студенти, в момената са само около 55.
Аз ходих фервруари, да видя къде е гарджето. Бяхме в Хага, Ротердам, Амстердам, ходихме до Гитхоорн, но най-си ми хареса в Делфт. Там са само местни и студенти, няма гастърбайтери. Чисто е, компактно, спокойно. Няма студентски живот като нашия разбира се, само малки кръчмички, в които да изпиеш по някоя бира, но то няма и време, а и пари за друго.
В ТУ Делфт смятаме да караме магистратура, след като ни отрязаха заради физиката, което доста ще удължи образованието, но няма начин.
Няма да ви лъжа, за децата е стрес - нова култура,порядки, трябва да се обслужват битово, административно, да се оправят сами с всичко,  дори когато са болни… по цял ден са в университета или библиотеката, много деца се отказаха.
С времето нещата си идват  на място. Създават среда, приятелства.
Първата година е била изцяло на моя издръжка, докато зацепи. Сега завършваме, днес беше последния изпит и ще остане да работи лятото, няма да се прибира.
Ако мога да съм полезна с друго, ще се радвам да помогна.
Виж целия пост
# 239
Прочетох коментара на   blueberry14 и благодаря за  споделеното !!!! Това е неговата истина ,през неговата призма и преживяване.Аз пък желая да споделя ,че монетата винаги има и 2 страни!Незнам в коя специалност е  бил студента  в Фонтис Айнховен или Тилбург или Венло,но истината за моят син е друга-поне на този етап от учението му!Да трудно е ! Да изисква се много учение !Да ако не успееш преповтаряш целия семестър !Да преподавателите ти се усмихват и са приятелски настроени, даже пият по бира със студентите си,но възложат ли да се напише проект или задача и кода даде грешка ,дори и минимална и не проработи-ти не преминаваш!!!!Факт-трудно е!Много е трудно!Ровиш търсиш в Нета ,учиш сам,понякога си супер ядосан ,изнервен и на предела на силите си , няма кой да питаш ,или като питаш учителите ти казват -''Ами незнам''!!!А дали незнаят, или просто те оставят да се справиш сам!Аз много се дразних на всичко което ми обясняваше синът ми ,за отношението  за  безразличието в моите очи виждах така нещата,но това го караше още повече да се рови и бори сам с всички предизвикателства и ето стигна до 5 семестър!Това си е невероятен успех,защото ,аз съм писала  назад в форума -60-70% от започналите се отказаха и се прибраха,и те не са само българи ,от тях има и много  нидерланци!!!Пак казвам ,незнам  дали ще успее да завърши.?..Знам със  сигурност,че ще се бори здраво за това,доказва го всекидневно !
По отношение на това дали  се уважават студентите завършили Фонтис -Мога да кажа само,че стажът,който държа да отбележа си намираш сам,без никаква помощ от Унито,повтарям сам,след като си подал хиляди  пъти CV-то си в безброй фирми и ходиш на 3-4 на ден срещи, на които даже може и да са забравили да дойдат да те интервюират и ти се разходиш до другия край на Нидерландия  за своя сметка и пак не си достатъчно напорист и не намериш стаж...ПОВТАРЯШ !!!За мен звучеше ужасно плашещо и бях бясна!Постоянно повтарях 'Я се връщай в БГ-тук не си записал-не си завършил"-отговора на синът ми беше-Ето точно затова няма да се върна !!!!Та  отплеснах се,за стажа...!Приеха синът ми след много,много усилия и постоянство от негова страна ,в   малка фирма  която прави иновативни генератори за ток- -водород +катализатор ..Фирмата  не е в Айндховен,състои се  от 10-20 -млади на по 27-30г  за мен деца-5 от тях бяха учили и завършили Фонтис,почти  всичкичужденци, успешно доказали се !2-ма работиха в IT- сектора където взеха , да стажува и синът ми. Та незнам какви върхове искате да постигате,но за мен е важно,че децата след Унито успешно се реализират.Имат идеи,дори правят свои успешни фирми с огромна печалба и продават не само в станата !!!
.Ако за вас Фонтис е лош университет защото се завършва адски трудно, за синът ми  точно заради това му качество е  много добър!Но всеки има своето мнение  и аз не се опитвам да убедя никой в  нашето !!!!
Ако тук има майки на завършили там деца-моля да напишат къде и как са се реализирали! blueberry14-ако си завършил и вече работиш,разкажи малко повече за своя опит и  всичко през което си минал,ще е много полезно за по неопитните и  още учещи студенти?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия