Доходът и неговото значение в живота

  • 20 253
  • 726
# 585
Мъжът ми е ел.техник. Работа за целия китайски народ има, тук където живеем. Сам ди избира къде да работи, какво да оправи, често отказва, защото му идва много нагорно. Поправял е чисто нова ел.инсталация, която е правил някой който разбира по малко и от мен, пък аз нищо не разбирам. Такива хора са кът. За това и после пищят от цената която се плаща. Има огромен кожен колан с инструменти на кръста. Много тежък, аз едвам го вдигам, катери се по стълби , ходи по тавани и мази. Но той си обича работата.
Виж целия пост
# 586
Та който наистина е убеден, че университетът е загуба на пари и години, а тежкият физически труд - джакпот за тийновете, е свободен да защити тези си убеждения на практика - става детето на 16 или 18 години, отива да учи занаят, докато другите си губят времето в гимназия и университет.
Нито съм искал разрешение от баща си навремето да уча или да не уча или къде, кога и какво да уча, нито моите деца очаквам да ми искат.
Обсъждал съм с родителите си, разбира се, но сам съм решил какво, кога, къде, как ще си го платя и т.н.
Ако ми искат децата много пари за образование, ще очаквам да ми покажат как смятят да им се изплати тази инвестиция. Това може да не е само измерено чрез стартова заплата при завършване, а също в удоволетворение, условия на труд и развитие и т.н.
Ако не се изплаща, няма да ги спра да учат избраното, но нека сами намерят как да си го платят.

Примерно за България нещо, от което има твърде много: адвокати. Под път и над път адвокати. Добрите и скъпите, при които не можеш да се вредиш, са 1 на 10. Останалите са къде юрисконсулти по държавни предприятия, къде на свободна практика, която никакви важни клиенти не търсят, къде направо работят нещо друго. Така че ако моите деца мислят да стават юристи, и особено ако не е от СУ, нека си стават ама да не ме търсят да им плащам за такова нещо.
Виж целия пост
# 587
Е, вече звучи доста по-различно от това:

Затова казвам или топ, или никакъв колеж, а направо професия, занаят.

Аз затова питах дали наистина има някой чак толкова принципен, като види, че детето му няма гениални заложби, направо да го праща да работи плочкаджия и какво още беше. Знаех отговора от други такива теми през годините, но все пак.
--------

пп - юрист не е задължително да стане безработен адвокат. Има хора, които учат за собствени нужди - давам пример с познат - първото му образование е медицина, в момента е шеф на очна болница в града, от където съм, който записа второ висше право, защото имаше земи за реституция, казуси разни и т.н. За лично ползване така да се каже Simple Smile И като лекар, и след това като баш началник не му е излишно. Даже правото е много полезно като втора специалност.
Виж целия пост
# 588
А защо да е точно плочкаджия или тираджия - може да стане шеф-готвач например, или майстор на торти. Една детска торта е 70-80 лева, а продуктите сигурно са за 20-30. Ако ти иде отръки, можеш 5-10 торти да врътнеш на ден. Отделно ще има и за сватби и други поводи. Просто пример. Ако децата ми не са много материал за лекари, програмисти или инвестиционни банкери, бих ги насочил да научат някакъв занаят, който им допада, и да си го работят от 18-годишни, вместо до 22-23 да учат нещо ей така за едната диплома.
Ако не ти хареса, лесно можеш да смениш професията. Не си вложил 5 години зубкане (а за някои хора и 10+, ако имат магистратури, докторантури и специализации). И една торба пари.
По нагоре писаха колко било перспективно в САЩ съплай чейн аналист - по една случайност отговарям за една такава групичка младежи в офис в София, които са наети на мястото на хора в САЩ и Европа, съкратени точно защото много са им големи заплатите. Сигурно са си намерили работа другаде хорицата, ама това е до следващата вълна миграции на работни места към Бангалор, или докато АИ не се научи да прави това.
Друго си е водопроводчика. Най-малкото не е дал $200к за да се изучи, така че и роботи да почнат да слагат тръбите, все ще научи нещо друго.
Виж целия пост
# 589
А къде остана желанието да си студент заради студентския живот?! По мое време това беше топ причината, за да запишеш висше, каквото там те приемат, важното е да е в друг град /да избягаш от мама и тати/ и да има купон. Защо да лишаваш детето си от това преживяване... Има време да работи цял живот после. Що да не си поживее на свобода няколко годинки без ангажименти кой знае какви.. това е незаменим опит и наслада от живота...
 Аз чак в магистратурата вече знаех какво искам да работя и записах желана специалност. Вече десетина години работя по тази професия и наистина си открих своето. Ама бакалавъра беше ей така, квото дойде, важното беше да не живея с нашите Joy
Виж целия пост
# 590
И в един момент като няма кой да ти направи ремонта понеже всеки мисли като теб?
В Германия в момента сме точно на тоя хал - за майстор да ни оправи една машина на работа чакахме месеци наред.
Майстори няма.

Тези сервизни техници оправящи машини по заводи нямат нищо общо с тези които се коментират по-назад. В 80-90% от случаите са инженери и могат да управляват ръцете си, за разлика от други инженери, които могат да чертаят само графики и да работят на компютър както е модерно.
Всички сериозни заводи имат договори с фирмите произвели машините им и често машината трябва да се види до 24 или 48 часа от сигнала и ремонтира до 3-4 дни максимум.

Само че, първите-сервизните инженери   взимат много повече пари от вторите инженери, примерно х2 и х3 или колкото разни големи началници.
Отделно, че ако решат да сменят работа ги взимат на деня, дори се крадат едни други от различните фирми.
И такива хора аз не виждам дори на теория как ще се заменят от роботи, интелекти и пр някога или ще стават все по-търсени.

А че в Германия се чака за всичко, ама буквално за всичко е друг въпрос, просто тази държава е в свободно падане и се крепи на стари лаври, ама да видим докога.
Виж целия пост
# 591
Според мен местата за шеф готвачи са още по-дефицитни дори от тези за добре печелещи юристи.
Виж целия пост
# 592
Едно време братовчедка ми изкара 2 висши, първото от което напълно безумно. На принципа татко носи, мама меси, да живей труда! Студетски живот и приказките учи мама, да не работиш. Работи уши пушек се вдига. Аз завърших гимназия, родителите ми нямаха е да ме издържат и веднага започнах работа. В момента не работя по собствен избор.
Виж целия пост
# 593
Като си спомням моя студентски живот - работа на 2 места, за да си плащам сметките и семестрите и учене по цели нощи, защото иначе няма кога - не ми се връща там...
Студентският живот е сладък само ако някой друг ти го плаща.
Виж целия пост
# 594
Аз също работех като студентка. Във втори курс започнах страхотна работа, това бяха едни от най-плодотворните ми години. Завърших с няколко години опит, с трудови навици Simple Smile, с разбирането къде ми е силата, с контакти. Последното, което бих казала за тези години, е пропилени или загубени.
Виж целия пост
# 595
Лекар - 10г обучение и 100000 изкарани за година. Зидаро-мазач - 2 месеца курс и 100000 изкарани за 2м след като купува съборетина и я превръща в палат за някой доктор ¯\_(ツ)_/¯ Да изреждам ли кои са милиардерите незавършили колеж? 😁
може ли и лист на строителите дето са направили за 2 месеца - 100000. Питам за един приятел.
Не като да не съм правила основни ремонти и в Северна Америка и в България.
Виж целия пост
# 596
А къде остана желанието да си студент заради студентския живот?! По мое време това беше топ причината, за да запишеш висше, каквото там те приемат, важното е да е в друг град /да избягаш от мама и тати/ и да има купон. Защо да лишаваш детето си от това преживяване... Има време да работи цял живот после. Що да не си поживее на свобода няколко годинки без ангажименти кой знае какви..
На този принцип защо да не изкара и 2-3 висши детето, 18 години си го издържал, още 8 какво са, няма да се разориш, я.
Някои хора така и до 30-40 си издържат децата - в тях живеят, пари им дават...
После го вземе някоя и вика уффф, тия мамини синчета Simple Smile
Виж целия пост
# 597
То и 4 висши ако иска да изкара, ама да си ги плаща след първото.
Виж целия пост
# 598
Е моето първо висше не е "безумно". Даже две години го работих докато уча второто. Но определено втория път избрах по-добре, по-осъзнато какво искам да правя в живота си. Първия беше за купона и преживяването.
Пп. Някои пак залитате в крайности. От 23годишна работя и се издържам сама и не живея с нашите.
Виж целия пост
# 599
Не знам защо говорите за работа като в момента всички искат да са инфлуенсъри.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия