Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 8

  • 52 772
  • 830
# 435
Пролактинът също е над горна граница. Спазени ли са всички изисквания за изследването? Да няма сексуални контакти, да не са стимулирани гърдите, да не са извършвани физически натоварвания предходните ден или два (чувала съм различни мнения от ендокринолози дали ден или два преди изследването), почивка в лабораторията 30 мин, достатъчно сън предходната вечер, пробата да е взета между 8 и 10 сутринта. Дано не пропускам нещо.
Да - смятам, че всичко е спазено.
Виж целия пост
# 436
Момичета здравейте, имам нужда от помощ и аз- за разчитане..
Оплакванията ми с две думи са.. треперене на пръстите( когато не съм в покой а извършвам дадени елементарни действия )  и нямам сила в ръцете ..   на 27 години съм не пия ,не пуша
Виж целия пост
# 437
Оплакванията ви не могат да бъдат свързани с резултатите от тези изследвания. Бихте могли да вдигнете леко витамин В12 и Д, но те и така не са на нива, които да водят да симптоматика.

Съветвам ви да направите (ако нямате) по-задълбочени изследвания:

ПКК
Чернодробни /АЛТ, АСТ, ГГТ, АФ. ЛДХ, ЦРП/
Щитовидна жлеза TSH, FT3, FT4
Кръвна захар /серумна и А1С/
Бъбречни: Креатинин, Урея, Албумин, Пикочна киселина
Урина: седимент + ОХИ

И след тях да се разсъждава за евентуално следващи стъпки

Проблемът може да има неврологичен х-р.
Виж целия пост
# 438
Пролактинът също е над горна граница. Спазени ли са всички изисквания за изследването? Да няма сексуални контакти, да не са стимулирани гърдите, да не са извършвани физически натоварвания предходните ден или два (чувала съм различни мнения от ендокринолози дали ден или два преди изследването), почивка в лабораторията 30 мин, достатъчно сън предходната вечер, пробата да е взета между 8 и 10 сутринта. Дано не пропускам нещо.
Да - смятам, че всичко е спазено.
Аз бих повторила изследването. И ако отново е завишен, бих посетила ендокринолог, за да се търси причината. Доколкото знам, висок пролактин може да е причина за незабременяване. Основният ефект на пролактина в организма е върху млечната жлеза и половите жлези (яйчници и тестиси). Той потиска секрецията на гонадотропин-релизинг хормона (ГнРх) от хипоталамуса и на фоликулостимулиращия (ФСХ) и лутеинизиращия хормон (ЛХ) на хипофизата, като по този начин намалява нивото на половите хормони – естрогени и тестостерон. Под негово въздействие женският организъм се подготвя за периода на кърмене. Освен това, той оказва влияние върху редица поведенчески реакции, регулацията на имунната система, обмяната на вода и минерали в организма.
Виж целия пост
# 439
Пролактинът също е над горна граница. Спазени ли са всички изисквания за изследването? Да няма сексуални контакти, да не са стимулирани гърдите, да не са извършвани физически натоварвания предходните ден или два (чувала съм различни мнения от ендокринолози дали ден или два преди изследването), почивка в лабораторията 30 мин, достатъчно сън предходната вечер, пробата да е взета между 8 и 10 сутринта. Дано не пропускам нещо.
Да - смятам, че всичко е спазено.
Аз бих повторила изследването. И ако отново е завишен, бих посетила ендокринолог, за да се търси причината. Доколкото знам, висок пролактин може да е причина за незабременяване. Основният ефект на пролактина в организма е върху млечната жлеза и половите жлези (яйчници и тестиси). Той потиска секрецията на гонадотропин-релизинг хормона (ГнРх) от хипоталамуса и на фоликулостимулиращия (ФСХ) и лутеинизиращия хормон (ЛХ) на хипофизата, като по този начин намалява нивото на половите хормони – естрогени и тестостерон. Под негово въздействие женският организъм се подготвя за периода на кърмене. Освен това, той оказва влияние върху редица поведенчески реакции, регулацията на имунната система, обмяната на вода и минерали в организма.
Това е интересно, че високият пролактин намалява естрогена. Моят естрадиол е доста, доста завишен…
Виж целия пост
# 440
Здравейте. Търся мнение за изследвания ПКК + витамини. Пускани са от хематолог, заради мои оплаквания, че съм нон стоп уморена в последно време и все искам да лежа и да спя, със световъртеж (три сутрини не мога да стана от кревата всичко се върти, а през деня все усещам, че ще падна), сутрин се събуждам пребита с болки в мускулите, главоболие всеки ден, една вибрация и треперене в тялото имам на моменти. Според хематолога тези резултати не са свързани с такива симптоми и всичко ми е наред. Но на мен никак не ми изглеждат оптимални. Взимам си иначе вигантол редовно, но това ми е резултата. Лабораторията е Бодимед. Фолиева също бая пих и от 8 я докарах до 9, а я взимам от месеци. Моля за мнение. Благодаря.
Виж целия пост
# 441
Изследвала ли сте инсулин, глюкоза, щитовидна жлеза? От тези неща е по-вероятно да имате тези оплаквания.
Виж целия пост
# 442
Изследвала ли сте инсулин, глюкоза, щитовидна жлеза? От тези неща е по-вероятно да имате тези оплаквания.

Подкрепям, с този холестеролен профил задължително да се види щитовидната

Фолиева каква пиеш и по колко, Вигантол също по колко?
Виж целия пост
# 443
Здравейте! Моля за разчитане на тези резултати 🙏 На 45 г. съм, от 3 месеца без цикъл, с много силни горещи вълни, сърцебиене и постоянна умора. Предположих, че влизам в менопауза и затова посетих гинеколог. Директно ми бяха изписани хапчета за предизвикване на цикъл, както и хормонални такива. Не ги почнах, защото прочетох, че са противопоказни за мен - пушач съм, с разширени вени, мигрена и предразположеност към рак на гърдата. На собствена глава си пуснах изследвания лейди пакет + хормони на щитовидната. Гинеколожката ми е в отпуск, не знам дали да отида и на ендокринолог. За първи път пускам такива изследвания и не съм наясно добри ли са или не. Притеснява ме особено завишения ФСХ. За високия пролактин имам обяснение. Бързах и отидох задъхана. Не знаех, че има изисквания преди изследването и че поне 30 мин преди него трябва да съм в покой. Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 444
Момичета, може ли помощ при разчитане, все още не са готови всички, предстои ми преглед при ендокринолог заради косопад, който уж лекуваме...

Хематология
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод

Пълна кръвна картина / CBC                          
     Левкоцити/ WBC         10.3        G/L    3.5 - 10.5   
     Неутрофилни левкоцити-%/ NEU%         65.6        %    39.30 - 73.70   
     Неутрофилни левкоцити-бр./ NEU         6.76        G/L    1.37 - 7.74   
     Еозинофилни левкоцити-%/ EOS%         2.12        %    0,6-7,3   
     Еoзинофилни левкоцити-бр./ EOS         0.22        G/L    0.03-0,44   
     Лимфоцити-%/ LYM%         20.61        %    18 - 48.30   
     Лимфоцити -бр./ LYM         2.12        G/L    0.63 - 5.07   
     Моноцити-%/ MONO%         10.82       %    4.4-12.7   
     Mоноцити-бр./ MONO    H     1.11        G/L    0.24-0.79   
     Базофилни левкоцити-%/ BASO%         0.86        %    0,00-1,7   
     Базофилни левкоцити-бр/ BASO         0.07        G/L    0.00-0.08   
     Еритроцити/ RBC         4.58       T/L    3.70 - 5.40   
     Хемоглобин/ HGB         137       g/L    115 - 160   
     Хематокрит/ HCT         0.39        L/L    0.35 - 0.44   
     Ср. обем на еритроцитите/ MCV         85.8       fl    82 - 98   
     Ср. Hgb. съдърж. в ер./ MCH         29.8        pg    26.5-32.0   
     Ср. конц. на Hgb. в еритр./ MCHC         347.3        g/L    295-360   
     Девиация на ер. разпред./ RDW         11.54       %    11,5-14,5   
     Тромбоцити/ PLT         246        G/L    130 - 440   
     Ср. обем на тромбоцитите/ MPV         10.8        fL    6,5 - 11,5   
     Девиация на тромбоцитно разпределение/ PDW         21.2        fL    15.5-30.5    
     Тромбокрит/ PCT         0.2653        L/L    0.0015-0.45   

Биохимия     
Глюкоза/Glucose         4.85        mmol/l     3.3-6.0    
Желязо и ЖСК*/ Iron, TIBC                          
     Желязо/Iron    L     5.7        umol/l    М 10.0-28.0 Ж .(F.) 6.0-26.0   
     ЖСК/TIBC    L     42.4       umol/l    М 44.0-89.0 Ж.(F.)47.0-77.0   

Хормони
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод
TAT/anti-Tg/    H     6.96        IU/ml     < 4.11    
Тестостерон/Testosterone         0.27        ng/ml     0.14 - 0.53    
fT3         2.620       pg/ml     1.580 - 3.910    
TSH         2.142        uIU/ml     0.350 - 4.940    
fT4         1.170       ng/dl     0.700 - 1.480    
MAT/anti -Tpo/         1.17       IU/ml     0 - 5.61    
Пролактин/Prolactin         16.33        ng/ml     5.18 - 26.53              
Инсулин / Insulin         4.8        uU/ml     3,0-25,0 uU/ml    
HOMA         1.03            2-2.5 висока инсулинова чувствителност, добър гликемичен контрол; > 4.0 - понижена чувствителност към инсулин или инсулинова резистентност;> 8.0 - асоциира се с наличието на захарен диабет тип 2    

Вирусология
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод
Abbott Diagn. SARS-CoV-2 IgG anti-spike (BAU/ml)    H     1608.46       BAU/ml     < 7.1 (-) negative; >7.1 (+) positive

Не съм боледувала от ковид, ваксинирах се през 2021 с две дози, за бустерна не си спомням вече
Виж целия пост
# 445
Скрит текст:
Момичета, може ли помощ при разчитане, все още не са готови всички, предстои ми преглед при ендокринолог заради косопад, който уж лекуваме...

Хематология
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод

Пълна кръвна картина / CBC                          
     Левкоцити/ WBC         10.3        G/L    3.5 - 10.5   
     Неутрофилни левкоцити-%/ NEU%         65.6        %    39.30 - 73.70   
     Неутрофилни левкоцити-бр./ NEU         6.76        G/L    1.37 - 7.74   
     Еозинофилни левкоцити-%/ EOS%         2.12        %    0,6-7,3   
     Еoзинофилни левкоцити-бр./ EOS         0.22        G/L    0.03-0,44   
     Лимфоцити-%/ LYM%         20.61        %    18 - 48.30   
     Лимфоцити -бр./ LYM         2.12        G/L    0.63 - 5.07   
     Моноцити-%/ MONO%         10.82       %    4.4-12.7   
     Mоноцити-бр./ MONO    H     1.11        G/L    0.24-0.79   
     Базофилни левкоцити-%/ BASO%         0.86        %    0,00-1,7   
     Базофилни левкоцити-бр/ BASO         0.07        G/L    0.00-0.08   
     Еритроцити/ RBC         4.58       T/L    3.70 - 5.40   
     Хемоглобин/ HGB         137       g/L    115 - 160   
     Хематокрит/ HCT         0.39        L/L    0.35 - 0.44   
     Ср. обем на еритроцитите/ MCV         85.8       fl    82 - 98   
     Ср. Hgb. съдърж. в ер./ MCH         29.8        pg    26.5-32.0   
     Ср. конц. на Hgb. в еритр./ MCHC         347.3        g/L    295-360   
     Девиация на ер. разпред./ RDW         11.54       %    11,5-14,5   
     Тромбоцити/ PLT         246        G/L    130 - 440   
     Ср. обем на тромбоцитите/ MPV         10.8        fL    6,5 - 11,5   
     Девиация на тромбоцитно разпределение/ PDW         21.2        fL    15.5-30.5    
     Тромбокрит/ PCT         0.2653        L/L    0.0015-0.45   

Биохимия     
Глюкоза/Glucose         4.85        mmol/l     3.3-6.0    
Желязо и ЖСК*/ Iron, TIBC                          
     Желязо/Iron    L     5.7        umol/l    М 10.0-28.0 Ж .(F.) 6.0-26.0   
     ЖСК/TIBC    L     42.4       umol/l    М 44.0-89.0 Ж.(F.)47.0-77.0   

Хормони
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод
TAT/anti-Tg/    H     6.96        IU/ml     < 4.11    
Тестостерон/Testosterone         0.27        ng/ml     0.14 - 0.53    
fT3         2.620       pg/ml     1.580 - 3.910    
TSH         2.142        uIU/ml     0.350 - 4.940    
fT4         1.170       ng/dl     0.700 - 1.480    
MAT/anti -Tpo/         1.17       IU/ml     0 - 5.61    
Пролактин/Prolactin         16.33        ng/ml     5.18 - 26.53              
Инсулин / Insulin         4.8        uU/ml     3,0-25,0 uU/ml    
HOMA         1.03            2-2.5 висока инсулинова чувствителност, добър гликемичен контрол; > 4.0 - понижена чувствителност към инсулин или инсулинова резистентност;> 8.0 - асоциира се с наличието на захарен диабет тип 2    

Вирусология
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод
Abbott Diagn. SARS-CoV-2 IgG anti-spike (BAU/ml)    H     1608.46       BAU/ml     < 7.1 (-) negative; >7.1 (+) positive

Не съм боледувала от ковид, ваксинирах се през 2021 с две дози, за бустерна не си спомням вече
Ниско желязо, ще има нужда от корекция.

Висок ТАТ, което може да говори за много възможни състояния, като Хашимото без хипофункция на ЩЖ към този момент, но и други автоимунни заболявания са относими към този резултат. Ендокринологът ще ви даде следващи стъпки за уточняване.

Титрите на Ковид са доста високи. Сблъскали сте се с него и без значение дали сте го изкарали асимптоматично, в момента си 'върлува' и косопадът, за който говорите е най-вероятно породен от него.

Теоритично, ТАТ може да е повишен в следствие на ковид. Не би следвало този резултат да се взема за чиста моента. Разумно е да се повтори тестът след 3-6 месеца.

Останалото ви е наред. Поздравление за инсулиновата чувствителност. Спадате в сравнително малкия процент от хора, които нямат инсулинова резистентност в една или друга форма.
Виж целия пост
# 446
Благодаря, sleek!
Виж целия пост
# 447
За щитовидната, някой може ли да разчете и моите изследвания?
Виж целия пост
# 448
Добре са.
Виж целия пост
# 449
Как ще коментирате тези изследвания? Мъж на почти 50г, диабет ли е или Ир?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия