Думи, които "излизат" от употреба

  • 212 980
  • 6 627
# 120
Е, чак пък толкова…
Просто не я споменават в новините, аз лично не познавам българско дете, което да не я знае.
За “негър” колко е политкоректно пък съвсем.

Те думата може и да я знаят/чували са я...но какво стои отсреща й - това май не знаят .
Ами да те запозная, около мен няколко точно има ..

А негър не е обидно. Афроамериканец вече дори остаря като термин, чета че сега модерно било да се казва африкански американец. А ако не е американски гражданин, как се нарича - африканец ли, че то който иска да се обижда, и на това може да се обиди...
Виж целия пост
# 121
Сетих се за още - бастисвам (удрям, нападам), свада (скандал).
Промени се и думата "спор". Сега се използва за скандал, сеир и предаването с Жоро Игнатов, а думата всъщност има и положително значение. Преди вместо хубав/приятен ден хората са си пожелавали спорен ден, т.е. да им бъде интересен. Сега, ако пожелаете спорен ден на някого, има голяма вероятност да ви погледнат със съмнителен поглед.
Виж целия пост
# 122
Спорен ден не е ли от спорИ, да им спорИ работата, да върви...?
Виж целия пост
# 123
А ако не е американски гражданин, как се нарича - африканец ли, че то който иска да се обижда, и на това може да се обиди...
Извън Америка просто се наричат с националността на държавата. Имаше едно много старо видео, не мога да го намеря сега, където американски журналист интервюира чернокож британец, май спортист беше, и го пита сега "вие как се чувствате като афро-американец". Британецът го поправя, "ама аз не съм американец". Журналистът коригира, "е сега как се чувствате като британски афро-американец?" Британецът му подсказва, "аз съм Британец". Журналистът пробва нов вариянт, "е, как се чувствате като афро-британец"? Британецът обаче не се дава, "ама не съм от Африка, от Великобритания съм" Satisfied
Виж целия пост
# 124
Е то на улицата откъде да знам кениец ли е, нигериец ли....а искам да обясня /покажа на синко че е негър/африканец.
Аман от изнежени персони и политкоректност...честно Joy

Сто пъти обяснявам и пак кано види ром му вика нег...Joy
Виж целия пост
# 125
На български не знам да е сменен термина, ползва се негър, а "черен" е обидната дума. На английски е обратното.
Виж целия пост
# 126
Чернокож би трябвало да е на български.

Афроамериканец вече е остарял термин в английския, използва се само за мигранти от африкански държави или хора с двойно гражданство, например сенегалско и американско. За всички останали се полза Black, с главна буква. Логиката е, че белите не ги наричат европейски американци, а просто бели.
Виж целия пост
# 127
Чернокож би трябвало да е на български.

За ромите ли т'ва? Че и те са..чернички.
Виж целия пост
# 128
Думата "циганин" излиза от употреба. Излезе вече. До степен че подрастващите не знаят какво е това и му викат негър. Satisfied...от тая политкоректност объркаха децата.....

Не е вярно. Имам познати цигани – даже се обиждат, ако ги наречеш „роми“.
Говоря за реалния живот, не за политкоректността в медиите и изгодите на НПО-тата.
Виж целия пост
# 129
Знам, те самите се наричат цигани, каквито и са.
Визирах че не се чува по масмедии...
Виж целия пост
# 130
Чернокож би трябвало да е на български.
Това не е ли по-обидно? На мен ми звучи много грозно. Какво ѝ е на думата негър?
Виж целия пост
# 131
Просто в англосаксонските държави така е прието. Негър е супер обидно, защото така са ги наричали робовладелците, черен/чернокож — не. Нещо като гяур за нас. Културни и исторически различия.
Виж целия пост
# 132
Скрит текст:
Нашата учителка по математика казваше "тръгнИ се", вместо "дръпни се". Като попитах баща ми защо, той по завоалиран начин ми каза, че е простачка.


Не е чул правилно. ТръЗни се е думата и е  от Хасковско. Дръпни се/премести се значи.

ЧС, аз винаги се смея от сърце с Патиланско царство. Архаични, от гледна точка на новите технологии, но много забавни.

От мен - прислужничка - в значение на чистачка в училище/учреждения.
Също от моите студентски години - зачот, колоквиум, контролно.
Дневален - от бригадите. Simple Smile
Теляк - някой чувал ли е тази дума? Sunglasses



Някои даже сме и виждали Joy

Назландисвам се - аз я ползвам, но не съм я чувала от други в употреба сигурно последните 15-20 години.
Виж целия пост
# 133
И теляк знам какво е (виждала съм), и назландисвам се използвам Simple Smile
Виж целия пост
# 134
"Назландисвам се" ми е в активния речник.
За теляка, все се сещам за вица:
"- Банята функционира ли? - Да.
 - Водата циркулира ли? - Да.
 - Телякът манипулира ли? - Да.
 - Дай тогава билети за две лица!
 - Тате, тате, ама мама каза целите да се изкъпем!"
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия