Бедността избор ли е?

  • 34 379
  • 1 072
# 15
Живяла съм бедно, живяла съм и добре. Не бих казала богато щото не съм милоинерка изобщо. В къщи винаги е било спретнато, а децата ми "мръсни" в границите на допустимото 😁😁. Не е до пари, до характер и манталитет е, според мен.
Виж целия пост
# 16
Напротив, с голямо съжаление наблюдавам как се тривилиазира бедността, когато всъщност да си беден е нещо, което зависи почти изцяло от обстоятелствата на месторождението и родителите ти. Но в днешно време даже теми като горната са общоприети за валидни - избор? Няма никакъв избор, всичко е късмет.
Виж целия пост
# 17
Едно знам, че няма как да  бъркаш в лай..та и да не се изцапаш. Така и с бедността.
Единици са тези излезли от гетото. Пепеляшка среща принца само в приказките.
А това, че цигарите им били единственият лукс, говори за типа мислене
Виж целия пост
# 18
Такива смешни генерализации правят хора със купища невидими привилегии. Хората, които се справят добре забравят и дори не разпознават невидимите привилегии, които имат.
Обаче да казваш, че бедността е избор е да вменяваш още вина на жертвите.                      Някъде в редки случаи може и да има такъв казус. Често не Ако не ме разбираш, можеш само да си благодарна на съдбата.

Ще започна от последното изречение, ти защо мислиш, че съм родена със "златна лъжица" в устата? Ще те разочаровам, че не съм. Напротив съдбата ми е жестока, буквално оцелявах от най-ранна детска възраст. Това ми взе много, но и ми даде много.

Що се касае до прилилегиите те не са даром, привилегиите се изработват, има и такива с привилегии по лесния начин, но всичко се плаща в един момент.

Вменявам вина на жертвите. На кои жертви? Ние не сме в индийско село, където мизерията е потресаваща. Да тези хора са жертви факт, но България може да е най-бедната държава в ЕС, но все пак има избор.  Жертва ли е семейството, което живее мизерно, но пари за цигари и пиене има и това не е изолиран случай.

Съдбата е жестока, всичко може да предложи, не влизате в частни случай в стил болест и трябва да продадеш всичко. Говорим за съвсем различно нещо.

Хората масово не са "двигатели", а "прът в колелото", "царе" на доводите как нещо няма стане, масово се изживяват в "жертва", но от другата страна стои въпроса, кой и каква условия полага. В живота всичко си има цена и всичко коства усилия.
Виж целия пост
# 19
Имаше едно предаване за милионери, които им оставят само кола, телефон и 100 долара. За 90 дни трябва да изградят бизнес.
Аз мисля, че ако остана на улицата с телефон и колкото пари имам в джоба, мога да се оправя за 90 дни. Е, не бизнес, но покрив и работа ще имам, което определено не е бедност.
Така че за мен, бедността е избор. Е, освен ако не си болен.
Виж целия пост
# 20
Пуснала си тема. Искаш мнение. Дала съм. Не ти знам историята. Всички имаме по една сълзлива история. Кои привилегии изработи сама? Няма такъв човек постигнал всичко сам, винаги стъпваме върху това, което е надградено преди нас. Има и фактор късмет, чист гаден, скапан късмет. Знаех, че няма да разбереш и това е ок. Важното е да сме живи и здрави и да има дискусия.
Виж целия пост
# 21
Това как си отгледан също е въпрос на избор. Не твой, на родителите ти, но пак е избор, а не случайност. Това да имаш деца също е избор.
Болестите причинени от злоупотреба с алкохол и наркотици също са резултат от личен избор. И доброто или лошото семейство не гарантира нищо. Познавам деца на системни алкохолици с много тежко детство, които станаха много успешни хора, както и такива на много заможни и образовани родители, които станаха от посредствени, а някои и пълни отрепки.

Никой не казва, че на хората имащи пари не им е много по-лесно, а че в съвременна Европа, включително в България, всеки има достатъчно ресурси за да може да постигне нормален стандарт на живот. И не разбирам защо се заговори за самообразование. За младежите в нужда има достатъчно варианти за следване в университет изцяло на държавна издръжка включително общежитие и храна. И помощи от разни НПОта има не малко.
Трудно е, но начини има много и точно там идва избора - да положиш усилията да получиш реализация или само да мрънкаш и да чакаш някой друг да те спаси.
Виж целия пост
# 22
Пуснала си тема. Искаш мнение. Дала съм. Не ти знам историята. Всички имаме по една сълзлива история. Кои привилегии изработи сама? Няма такъв човек постигнал всичко сам, винаги стъпваме върху това, което е надградено преди нас. Има и фактор късмет, чист гаден, скапан късмет. Знаех, че няма да разбереш и това е ок. Важното е да сме живи и здрави и да има дискусия.

Е, глупости.
В тая държава са стъпили десетки, докато сами са се оправили хиляди.

Да се чувствам зле от постигнатото ли - никога. Точно такъв избор е стоял пред нас или/или. Кой разбрал - разбрал.
Виж целия пост
# 23
Факторът късмет е определяш. Иначе да, възможно е да си аутлайърът който ще се изтръгне от алкохолна или друга зависимости, но като цяло откъде си, кои са родителите ти, къде си учил, с кого си общувал, ще предопредели шанса ти за успех. Дори да идваш от бедно семейство, какви са ценностите на родителите или средата ти, ако родителите ти не присъстват, са определящи дали ще живееш и богатееш, ако ти е важно. Ако растеш в нищета, безизходица и липса на възможности, успех да забогатееш, не че е невъзможно, но е малко вероятно.
Виж целия пост
# 24
Вярвам в съдбата и в късмета. Всеки си ги носи. Едва ли бедността е избор. Има и много други фактори, които я обуславят и те са свързани с личната житейска история на всеки. Също така, много често бедността е съпътствана и от депресия - можеш да купиш кофа латекс и да боядисаш мизериите, но не го правиш защото това няма да промени живота ти и ти е все тая.
Виж целия пост
# 25
Факторът късмет е определяш.
Значи ако нямаш пари, просто лежиш на дивана и чакаш да ти излезе късмета. Ако нямаш диван - на тротоара. Работа не си търсиш, защото това късмет на носи. Или пък търкаш билетчета от лотарията.
Ако не ти излезе късмета, то е защото животът е гаден и света е крив. Така ли?
Ами всичко е ясно тогава, няма какво да се обсъжда.
Виж целия пост
# 26
Късметът излиза, когато го търсиш. В много, много случаи - по работа, за проучване, по любов - започвам да търся и оп излиза нещо хубаво и интересно.
Виж целия пост
# 27
Само духовната нищета е личен избор.
Виж целия пост
# 28
И в други теми съм го писала - късметът е изключително важен, но трябва да работиш за него. Ако просто седиш и чакаш нещата да се случат в твоя полза, по-вероятно е да си останеш с чакането. Малко са хората, които имат късмет без да си мърдат пръста. И съм убедена, че при тях това е до време.
Виж целия пост
# 29
Късметът излиза, когато го търсиш. В много, много случаи - по работа, за проучване, по любов - започвам да търся и оп излиза нещо хубаво и интересно.

Рокстар, много харесвам постовете ти и обичайно съм съгласна, но тук не. Аз също вярвам, че за късмета трябва да се работи. Без подготовка и да срещнеш възможност няма значение, но понякога може да направиш всичко както трябва,  да "търсиш" и пак да не става. Аз се смятам за късметлийка. Има случаи, в които дълго съм чакала и работила, за да имам дадена възможност, но има и моменти когато просто съм била в точното време на точното място. Можем да работим за късмета си, но понякога е чист зар. Преди време четох една история, не мога да я цитирам точно(вероятно е опростена метафора), но ще опитам да ти я преразкажа на кратко. Тя илюстрира, че понякога е просто "тъп" късмет.

Правили кастинг за някаква реклама, някъде в САЩ. На финала за избор на главната роля останали две кандидатки. Да кажем Ана и Ема. И двете еднакво привлекателни и двете без никакъв предишен опит, но с много потенциал. Режисьора на продукцията не можел да вземе решение и предпочел да хвърля монета. Ези Ана - Тура Ема.
Паднало се Ези.

На следващият кастинг пак се явили и двете кандидатки, но Ана вече имала опит и предпочели нея.

Няколко поста нагоре си писала, че ако останеш с каквото имаш в джоба и с телефон в някакъв град ще се оправиш да си намериш работа и подслон. Това в родният ти град ли, в друг голям град или в чужда държава?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия