Кралски работи и клюки - юли 2023

  • 71 105
  • 742
Единбургският замък


Единбургският замък е едно от най-старите укрепени места в Европа. С дългата си богата история на кралска резиденция, военен гарнизон, затвор и крепост, той е изпълнен с много вълнуващи истории. Когато се изкачите на хълма на замъка, ще вървите по стъпките на войници, крале и кралици - и дори на един или двама пирати.
Въпреки че части от него продължават да се използват за военни цели, сега замъкът е световноизвестна атракция за посетители. Той е и емблематична част от Стария и Новия град на Единбург, които са част от световното културно наследство.

Древна крепост
Произходът на Единбургския замък е наистина древен, като се простира в праисторията.
Стратегическото предимство на Единбургския замък, разположен върху могъща скала, е ясно. Виждайки военния потенциал на мястото, хората от желязната епоха построяват крепост върху скалата. В ранносредновековната поезия се разказва за военен отряд, който пирувал тук в продължение на една година, преди да загине в битка.
Освен че е пазил велики моменти от историята, замъкът е претърпял и много обсади. По време на Войните за независимост замъкът многократно сменя собствениците си. През 1314 г. шотландците превземат замъка от англичаните при смел нощен набег, ръководен от Томас Рандолф, племенник на Робърт Брус.
Защитата на замъка се е развивала през вековете. Монс Мег, едно от най-големите средновековни оръдия, правени някога, е подарено на крал Джеймс II през 1457 г. Батареята "Полумесец", построена след обсадата на Ланг през 1573 г., е въоръжена в продължение на 200 години с бронзови оръдия, известни като "Седемте сестри". Още шест оръдия защитават батареята Аргайл с открита перспектива на север.

Кралска резиденция
Единбургският замък е бил дом на крале и кралици в продължение на много векове. Кралица Маргарет (която по-късно е обявена за светица) умира тук през 1093 г. Параклисът, построен в нейна чест от сина ѝ, крал Дейвид I, е най-старата сграда в Единбург. В параклиса "Света Маргарет" и днес се провеждат сватби и кръщенета.

Голямата зала, завършена през 1511 г. за крал Джеймс IV, е била домакин на грандиозни банкети и държавни събития. Но кралят имал малко време да се наслади на новата си придобивка. Джеймс IV загива в битката при Флодън през 1513 г., сражавайки се с английските войски, изпратени от неговия зет, английския крал Хенри VIII.

Над вратата на кралския дворец са изписани позлатените инициали MAH - за Мери Кралица на Шотландия и нейния втори съпруг Хенри Стюарт, лорд Дарнли. През 1566 г. Мери ражда Джеймс VI в кралския дворец. Той става крал на Шотландия на 13-месечна възраст, а през 1603 г. обединява короните на Шотландия и Англия.
Почетните отличия на Шотландия са най-старите бижута на короната във Великобритания. Изработени от злато, сребро и скъпоценни камъни, те са създадени в Шотландия и Италия по време на управлението на Джеймс IV и Джеймс V. Короната, скиптърът и държавният меч за първи път са използвани заедно при коронацията на монарх през 1543 г., когато на трона се възкачва Мери, кралица на Шотландия. Емблематичният Камък на съдбата, използван през вековете за встъпване в длъжност на монарсите, също е изложен в залата с короната.

Военен гарнизон
Първите военнопленници са френски капери, заловени през 1758 г., скоро след началото на Седемгодишната война.
След "Обединението на короните" от 1603 г. Единбургският замък рядко е посещаван от управляващия монарх, но от 50-те години на XIX в. той се превръща в значителна военна база. Защитата е възстановена и подсилена в отговор на якобитските въстания от 1689-1746 г. Построени са нови оръдейни батареи, като например батерията на Дури, и са добавени нови казарми, като сградата "Кралица Ана", за да се настанят многобройните войници и офицери.

Около 600 войници са настанени в Новите казарми, построени по време на Наполеоновите войни с Франция. Тя все още се използва от военните и днес. Полковете често са имали талисман, много от които са били кучета - някои от тях почиват в гробището за кучета, заедно с други свои другари. Но някога войниците са довеждали у дома далеч по-необичаен четириног приятел, който да живее в конюшните на замъка. (Подсказка: той имал )
Не всички, които идвали в замъка, се радвали на престоя си. Дори кралските особи понякога се оплаквали от течението. Но животът на много от затворниците, които били затворени в подземията под площад "Краун", бил наистина мрачен.
Като страховита крепост замъкът е бил най-сигурният затвор в Шотландия. Между 1757 г. и 1814 г. подземията стават дом на стотици военнопленници.
Героите, съставляващи историята на Единбургския замък.

Кралица Маргарет

Най-старата запазена сграда в Единбург е параклисът "Света Маргарет" в замъка, посветен на свещената кралица на Шотландия.
Скрит текст:
Маргарет е била английска принцеса. Родена и израснала в изгнание в Унгария, тя се завръща в Англия на около 10-годишна възраст. Принудена да бяга след норманското нашествие през 1066 г., тя намира убежище в шотландския двор. Тя и кралят Малкълм III (известен като Канмор) се оженили през 1069 или 1070 г. През ноември 1093 г. Маргарет се разболява тежко в Единбургския замък, докато съпругът ѝ отсъства, водейки битки с англичаните в Нортъмбърленд. Маргарет умира скоро след като научава новината, че той е убит, заедно с най-големия им син. Нейният син, Дейвид I, построява параклиса "Света Маргарет" в нейна чест. Известна с многобройните си прояви на благочестие, през 1249 г. тя е обявена за светица.
Крал Дейвид II
Крал Дейвид II се завръща в Шотландия през 1357 г., след като 11 години е бил английски заложник.
Скрит текст:
След завръщането си той предприема смели стъпки за утвърждаване на кралската си власт. Той инвестира големи суми във възстановяването на кралския замък в Единбург, като кулминацията е високата кула на Дейвид. Висока над 30 м, кулата е доминирала над хоризонта. Кулата е една от най-ранните по рода си в Шотландия, вдъхновена от примерите, които Давид е видял по време на изгнанието си в Англия и Франция. Тя е била сърцето на замъка, осигурявайки високопоставени помещения за монарха, складове на долните етажи и бойници и бойна платформа на върха. Кулата на Дейвид се срутва по време на тежка бомбардировка по време на обсадата на Ланг през 1573 г. Разрушеният пън на кулата може да се види и днес, заровен и затворен в Батареята на половин луна.
Джеймс IV

Джеймс IV има ключова роля за оформянето на Единбургския замък.
Скрит текст:
Той довършва работата, започната от баща му, по създаването на главния двор и кралския дворец около днешния площад Краун. Великолепната Голяма зала е завършена през 1512 г. и е построена като церемониален център за банкети, развлечения и дворцови дела. Вътре красиво издълбани каменни корнизи поддържат оригиналния покрив от чукови греди. На всеки камък са изобразени образи и символи, които представят монархията и брака на Джеймс с английската му съпруга Маргарет Тюдор. Резбите включват шотландски бодил и английски рози, кралския шифър на Джеймс, фигура на Венера с рози на Тюдор от двете страни и херувимчета, символизиращи любовта. Бракът им е трябвало да осигури вечен мир между двете нации. За съжаление Джеймс IV загива в битка с англичаните в битката при Флодън през 1513 г.
Мери от Гиз

Мери от Гиз управлява като кралица-регент в Шотландия от 1554 г. до смъртта си през 1560 г., управлявайки от името на дъщеря си Мери, кралица на Шотландия.
Скрит текст:
Тя е централна политическа фигура и интелигентен и проницателен лидер в период на големи политически и религиозни сътресения. През 1560 г. Мария от Гиз се разболява в Единбургския замък, докато замъкът е под заплаха от обсада, а английските сили държат голяма част от Единбург и Лейт. Тя умира на 11 юни 1560 г., но политическата ситуация е толкова нестабилна, че тялото ѝ лежи в ковчег в параклиса "Света Маргарет" в продължение на много месеци, преди да бъде пренесено във Франция през март 1561 г.
Мери, кралица на Шотландия 1542-87 г.

Мери е родена в Линлитгоу и е екзекутирана във Фотерингхей по-малко от 45 години по-късно.
Скрит текст:
Единбургският замък става свидетел на ключов епизод от живота ѝ през юни 1566 г., когато ражда сина си Джеймс. Замъкът е по-малко удобен, но по-сигурен от обичайните ѝ покои в Холируд, където секретарят ѝ Рицио наскоро е убит от въоръжени натрапници. Раждането било трудно и предвещавало две години на сътресения. През февруари 1567 г. бащата на Джеймс - Дарнли - е убит. През юли 1567 г. Мери е свалена от трона и малкият Джеймс става крал. През май 1568 г. Мери е затворник в Англия и никога не се завръща.

Джеймс VI

Единственият монарх, роден в Единбургския замък, Джеймс е син на Мери, кралица на Шотландия, и Хенри, лорд Дарнли.
Скрит текст:
Мери е свалена от престола 13 месеца по-късно, а малкият крал се превръща в политическа пионка, тъй като амбициозни благородници се борят да управляват от негово име. Навършвайки пълнолетие през 80-те години на ХѴ век, той се бори за контрол над своето кралство. И Мери, и Дарнли са потомци на английския крал Хенри VII, така че когато Елизабет I умира без наследник, Джеймс има ясни претенции. Той става крал на Англия през 1603 г. Скоро заминава за Лондон, като обещава ежегодно посещение в Шотландия. Връща се само веднъж, през 1617 г. По този повод замъкът е основно ремонтиран, като кралският дворец и неговата рождена стая представляват символична централна точка.

Оливър Кромуел

Роден в средното благородническо съсловие, Кромуел е ревностен протестант, който през 40-те години на XIX в. се изявява като талантлив антироялистки войник и политик.
Скрит текст:
Той е един от 59-те мъже, подписали смъртната присъда на Чарлз I, след което ръководи инвазията в Ирландия, където преследва католиците. През 1650 г., след като шотландците коронясват Чарлз II, Кромуел нахлува в страната. Той окупира Единбургския замък навреме за Коледа, която отказва да празнува. Наредил да бъдат изпочупени кралските декоративни схеми и установил гарнизон, като превърнал Голямата зала във военно помещение. Скоро той контролира цяла Шотландия.

Уолтър Скот

Поет, романист и антиквар, сър Уолтър Скот стимулира обществения интерес към историята на Шотландия и желанието за опазване на нейното наследство.
Скрит текст:
Някои от най-големите му успехи се случват в Единбургския замък.
През 1818 г. Скот получава кралското одобрение да отвори Залата на короната, където в продължение на 111 години са се съхранявали почетните отличия на Шотландия (шотландските короновани скъпоценности). Запечатаните дъбови и железни врати били бутнати и капакът на дървения сандък се вдигнал, за да разкрие почетните отличия вътре. Това събитие привлича общественото внимание и заедно с посещението на Джордж IV през 1822 г. (ефектно режисирано от Скот) е ключов фактор за превръщането на замъка в туристическа атракция, каквато е днес.

Иполит

Иполит (Ейполет) Блан е уважаван архитект от Единбург, който в средата на XIX в. извършва строителни работи в замъка - въпреки бурните си отношения с клиентите.
Скрит текст:
Към 80-те години на XIX в. животът в армията се отразява на замъка. Предложени са схеми за реставрация, които да напомнят за старата кралска крепост. Финансиращият проекта Уилям Нелсън, издател и благодетел, привлича Блан за преустройството на Голямата зала и построяването на кулата Аргил. Когато Нелсън умира през септември 1887 г., Блан трябва да се занимава директно с армията. Архитектът и клиентът веднага се разминават. Армията обвинява Блан, че не ги е информирал за напредъка, а Блан смята, че армията не споделя визията му. Когато искали да превърнат Голямата зала в оръжеен склад, Блан заявил, че я е възстановил като средновековна зала, и отказал да предаде ключовете.

Линк към предишната тема: юни 2023
Виж целия пост
# 1
Жасмин благодаря за интересната тема. Слагам още от хубавата фотосесия на холандците и се връщам да чета.





Виж целия пост
# 2
Амалия определено ми се струва вталена.
Виж целия пост
# 3
Много са хубави, снимката на Алексия е уникална. Heart Eyes
И всички са с красиви тоалети, Ариане ми допада най-много.
Виж целия пост
# 4
Определено и трите девойки не са финни дами, но не може всички да сме слаби и изяни на тоя свят. Grinning Алексия е най-чаровна определено.
Виж целия пост
# 5
Много красиви снимки на нидерландците! Снимката на Алексия е страхотна, много е хубава и светлината е разкошна. Приликата ѝ с Максима се засилва. Харесват ми и останалите, хубаво семейство има кралят, късметлия!
Виж целия пост
# 6
Да ме прощава нидерландският фотограф, но първата снимка от предходната тема, е все едно са помолили някой турист да ги снима и той не е забелязал, че слънцето им свети в очите и двама от участниците чак са ги притворили.
Виж целия пост
# 7
Благодаря за новата тема!
След седмица заминавам за Единбург и замъкът, както и дворецът Холируд са в задължителната програма.
Виж целия пост
# 8
Невидимата част от работните задължения на роялите.. Вчера е имала няколко срещи през деня в Уиндзор.
Виж целия пост
# 9
Снимките са от различни фотографи. Тези които ще качат и в профила си не бяха излезли още.




Виж целия пост
# 10
Кралят ще получи специално изработен церемониален меч следващата седмица, наречен Елизабет на покойната кралица.
Негово Величество ще получи меча в Единбург в понеделник, преди да му бъдат връчени отличията на Шотландия на благодарствена служба на 5 юли.





И две лични снимки от замъка в Единбург:



Виж целия пост
# 11
Толкова са готинии♥️♥️♥️ Сладури !
Виж целия пост
# 12
Благодаря за темата.

Много са хубави нидерландците, харесаха ми.

А младоженците от медения месец ли ни пращат снимка Simple Smile
Виж целия пост
# 13
Благодаря за темата! Знае ли се къде са на меден месец йорданските младоженци?
Виж целия пост
# 14
Благодаря за темата. Единбург е прекрасен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия