Свръхчувствителност

  • 11 907
  • 216
# 120
Скрит текст:
Психолози са ме научили дори и да не съм засегната
След като не си засегната, защо реагираш? Любопитно ми е наистина. Ако аз отвръщам на някого, то определено е, защото ме е засегнал (повлиял, впечатлил, както искаш го наречи). Ако някой по никакъв начин не ми въздейства, според мен не е логично да се занимавам с него. Така или иначе, най-вероятно изобщо няма да съм го забелязала, за да реагирам.

Bell 87, извинявай, пропуснала съм поста ти, идеята на психоложката е да се прави с превантивна цел, да се отстояваш. Някои хора просто си имат някаква butthurt и обичат да си го изкарват на някого. На други им доставя удоволствие и се чувстват велики, като нападат. Едно емоционално момиче на тях им се вижда като перфектна "жертва", която могат - образно казано - да налагат, когато си поискат. Идеята на психоложката е, че като ги репликираш няколко пъти решително и пред други хора и прекратяваш подобно поведение в зародиш.

И все пак не разбрах защо да се занимаваш с човек, който теб не те е засегнал. Едва ли психологът те учи да се месиш където не ти е работа.
Виж целия пост
# 121
Мислех да се включа в темата, но ме хвана шубето.
По-добре недей Wink
Виж целия пост
# 122
Няма и нужда да се влиза в обувките на другия, за да бъдат уважени чувствата и деликатността му.
Но това не означава, че агресивни изблици трябва да бъдат оправдавани, понеже някой Х е дотолкова фиксиран в самия себе си, че не може да понесе друг да не зачете неговото схващане за подреждането на космоса.

Убедена съм, че всички имаме познати, роднини, колеги, които са чувствителни и деликатни, без да влизат в безкрайни разправии с околните. Високата чувствителност е напълно възможно да бъде овладяна, човекът да функционира и да се вписва в различни дейности без да бъде проблем нито за него, нито за другите.
Сигурна съм, че имаме познати и от другите - тези с безкрайните изяснявания кой какво как казал, защо го казал, как бил погледнал, защо погледнал така, а не иначе, с безкрайните обвинения как никой не го е разбрал, колко лоши са хората, инфантилното прехвърляне на вина, ваденето на все нови и нови обвинения, за да се докаже като жертва на другите, и пр. И че можем да направим разлика между двата типа хора.
Виж целия пост
# 123
Признавам, че  и аз "дебатирах" но ми викаше моя мъж дървен философ. Много приказки , дето могат кратко да се изразят. Научих се като одъртях да го мога, но все ме тегли на философстване. Намек някакъв правя.
 на хората не им се слуша фонов шум.
Виж целия пост
# 124
Респект, Бизи, че си защитаваш позициите така. Мислех да се включа в темата, но ме хвана шубето.


Благодаря, Наивница на средна възраст, имам тренинг просто да си отстоявам себе си и позицията си в дискусии. Happy doc, като доктор, предполагам знае много как човек да остроява себе си в различни ситуации. Станах свидетел в реалния живот как една нахалница постоянно прекъсваше годеницата на един психиатър, много грозно и не се усещаше, буквално на всяко изречение. Той изведнъж така агресивно й кресна изведнъж, че тя се стъписа, но нищо не каза, и след това разговорът продължи нормално, без надговорване. Много беше интересно, очевидно знаеше как да реагира, като нещо не му харесва.

Bell 87, е, как да не е твоя работа - нали към теб са например коментарите, забележките и т.н.? Реагираш превантивно, ако се случи повече от един-два пъти, за да ти е спокойно и да не ти се качват на главата.
Виж целия пост
# 125
Скрит текст:
Респект, Бизи, че си защитаваш позициите така. Мислех да се включа в темата, но ме хвана шубето.


Благодаря, Наивница на средна възраст, имам тренинг просто да си отстоявам себе си и позицията си в дискусии. Happy doc, като доктор, предполагам знае много как човек да остроява себе си в различни ситуации. Станах свидетел в реалния живот как една нахалница постоянно прекъсваше годеницата на един психиатър, много грозно и не се усещаше, буквално на всяко изречение. Той изведнъж така агресивно й кресна изведнъж, че тя се стъписа, но нищо не каза, и след това разговорът продължи нормално, без надговорване. Много беше интересно, очевидно знаеше как да реагира, като нещо не му харесва.

Bell 87, е, как да не е твоя работа - нали към теб са например коментарите, забележките и т.н.? Реагираш превантивно, ако се случи повече от един-два пъти, за да ти е спокойно и да не ти се качват на главата.
Чакай малко. Ти първоначално написа, че са те учили да реагираш дори и да не си засегната, нещо такова. Аз затова се учудих. Сега променяш версията.
Виж целия пост
# 126
Скрит текст:
Респект, Бизи, че си защитаваш позициите така. Мислех да се включа в темата, но ме хвана шубето.


Благодаря, Наивница на средна възраст, имам тренинг просто да си отстоявам себе си и позицията си в дискусии. Happy doc, като доктор, предполагам знае много как човек да остроява себе си в различни ситуации. Станах свидетел в реалния живот как една нахалница постоянно прекъсваше годеницата на един психиатър, много грозно и не се усещаше, буквално на всяко изречение. Той изведнъж така агресивно й кресна изведнъж, че тя се стъписа, но нищо не каза, и след това разговорът продължи нормално, без надговорване. Много беше интересно, очевидно знаеше как да реагира, като нещо не му харесва.

Bell 87, е, как да не е твоя работа - нали към теб са например коментарите, забележките и т.н.? Реагираш превантивно, ако се случи повече от един-два пъти, за да ти е спокойно и да не ти се качват на главата.
Чакай малко. Ти първоначално написа, че са те учили да реагираш дори и да не си засегната, нещо такова. Аз затова се учудих. Сега променяш версията.

Не, засегнатата, а засегната, в смисъл да ме жегне, да се почувствам зле, да се разстроя.
Виж целия пост
# 127
То в тоя спор малко се позагуби кой прав, кой крив, и двете страни достатъчно се хапаха... Ама ето един добър съвет... Човек не трябва да се обяснява безкрайно на хора, които не са настроени доброжелателно към него.
Виж целия пост
# 128
И аз да си позволя да дам един съвет - хубаво е в тема за взаимопомощ, в която хората споделят, че цял живот отношенията им с хора са били трудни да има по-голяма толерантност и разбиране; темата да бъде повод повече да се прочете и научи за този тип личност (или състояние, ако е доста изразено, защото HRS си е спектър, от по-леко до по-силно изразено), което да улесни живота. А не поле за лични нападки. Аз се извинявам, ако репликата ми за лаиците се е приела лошо. Всеки е лаик в дадено поприще - аз съм пълен такъв в машиностроенето, например, в ракетната наука - за мен лаик не е етикет или нещо негативно.
Виж целия пост
# 129
Преди всичко, добре е човек да си владее реакциите, за да не се налагат след това десетки обяснения какво е искал да каже, но еди какво си.
Виж целия пост
# 130
Иска ви се да Ви се бях обяснявала на Вас Wink
Мисля, че съм достатъчно ясна в комуникацията си. Повечето разбират от две думи.
Виж целия пост
# 131
Такова впечатление оставяш. Започва се с размахване на диагноза, задават ти конкретен въпрос за нея, не можеш да отговориш, започваш да агресираш, пък айкюто, пък кръжока по дебати, пък народопсихологията крива... 20 поста по-късно вече си на етапа "вие лошо ме разбрахте, аз друго исках да кажа".

Но пак подчертавам - добре е, че така се завъртя разговора, всеки да се замисли за подобни казуси в реалния живот. В работен колектив например - какво коства такава атмосфера на околните. Или в семейството.
Виж целия пост
# 132
Вчера колежка, която е от 6 месеца,си подаде молбата, отново след изпускане на нервите срещу другите. Толкова труд вложихме, да й обясняваме и научим, тя винаги се сопваше, сърдеше и го приемаше лично.
Все си мислеше, че имаме отношение, а то работата е сериозна, трудна, и на моменти доста критична .Но не, тя си знае нейното.
Докато вчера, такава грешка направи ( щото нали винаги знае ) , та щеше да убие пресно опериран пациент. Естествено доктора я завря там, където не е и сънувала.
И днес, Хоп...молбата.
Ми не става така, особено на отговорна работа. Трябва и да слушаш и да търпиш някои критики, когато не си в позицията на знаещ и можещ.
Но, момичето напусна с думите, че сме гадни кучки и много ни е търпяла.
Виж целия пост
# 133
А представяш ли си да не беше напуснала и това да беше продължило още година-две да речем.
Виж целия пост
# 134
Ама за какво продължавате да нищите моето поведение и да се занимавате с моята особа не мога да разбера! То не бяха непоискани наставления, то не бяха непоискани съвети. В същото време, като отговарям на въпроси към мен - обяснявала съм се. Ами.. не аз съм натоварващата!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия