Стартиране на малък бизнес - трудности и съвети

  • 2 116
  • 13
Цел на темата:
Проследявайки историята на нашия опит да стартираме собствен бизнес, целим както да получим адекватна подкрепа и насоки, така и да споделим за трудностите, през които се преминава стъпка по стъпка и да сме полезни на други, които тепърва тръгват по този път.
Кратката ни история:
Ние сме младо семейство, на по 27 години, с добро за стандартите ни образование. От 4 години живеем в Пловдив, където аз работя като учител през цялото време, докато жена ми опита в образованието, но предпочете да се отдаде на работа с домашни любимци.
И двамата обичаме това, което правим, но не се чувстваме на мястото си в града и на работните места. В крайна сметка, взехме решението да напуснем работа, да се преместим в друг град и да стартираме наш собствен бизнес. Тук започват и новите ни приключения!

Настоящата ни ситуация:
Избрахме да се преместим в по-малък областен град и да отворим тук собствен Зоомагазин. Кандидатствахме за финансиране, вкарахме всичките си спестявания и сме в процес на реализация на плана ни.
Тъй като винаги сме били пролетариат, нямахме никаква представа как се стартира бизнес. Вярвам, мнозина хора, които искат да направят тази крачка се страхуват да го сторят именно защото неизвестността ги плаши. Ето защо съм убеден, че подобна тема би била в полза на всеки, желаещ да започне нещо свое, но не знае как и какво да направи.
Към момента сме успели да си набавим стартов капитал, да намерим подходящо помещение и да наемем счетоводител.

Следващото, което ни предстои е да получим разрешително за отваряне на Зоомагазин. Това се оказва също не особено лесна задача, тъй като информацията по темата отново е оскъдна. Свързах се ОДБАБХ, но не беше ползотворен разговор и продължавам да не съм наясно точно какви документи са ми нужни да им предоставя и след като го направя нужно ли е друго разрешително от общината.
Има ли някой, който е минал през процедурата и да каже какво е необходимо за откриване на Зоомагазин от гледна точка на документация?
Виж целия пост
# 1
Не би трябвало да ви е нужно разрешително от общината. Някои водят регистър на търговските обекти, други не. За да сте спокойни, питайте в съответната община. КЗП ще направят проверка дали имате раб. време, МОЛ и тел. за връзка, поставени на видно място.
Виж целия пост
# 2
Щом не са ви отговорили в Сливенския БАБХ, отидете и попитайте в Пловдивския, процедурата за разрешителните е една навсякъде. Преди искаха документи на обекта в които е указан статута, на фирмата и се подаваше едно заявление, после идваха на проверка и след нея вече издаваха разрешението.
Виж целия пост
# 3
Развитие на казуса с разрешително:
Не отидеш ли на място да питаш - трудно получаваш отговор; това запопва да ми прави впечатление в началото. Все пак, оказа се в крайна сметка, че за да се подаде Заявление за разрешително за зоомагазин (в който НЕ се продават животни и НЕ се извършва ветеринарна помощ) са необходими 2 документа - 1) Копие от договор за наем / Копие от документ за собственост; 2) Копие от Акт 16 на сградата.
След като се сдобих с двата документа отново трябва да отида в ОДБАБХ отдел Контрол на храните и на място да подам Заявление и да платя държавна такса, която не разбрах в какъв размер е.

Настояща ситуация:
Следващото, което ни предстои е обзавеждане на магазина и контакт с доставчици.
Основният разход по обзавеждането са стелажите. Към момента сме подали запитване за оферта за крайстенни, двустранни и перфорирани стелажи. Търсим също така смесен стелаж - в основата с рафтове, нагоре перфориран; и стелаж за насипни храни. Ако можете да дадете някакви предложения или насоки ще съм благодарен 🙏
Що се касае до доставчиците, все още не сме се свързали и не сме съвсем наясно какви са техните предложения. Отново, ще се радвам, ако някой с опит в казуса изкаже мнение по въпроса: Възможно ли е закупуване на стока на консигнация?
Виж целия пост
# 4
Може да потърсите вече употребявани стелажи в сайтове за обяви, фб и др.
Свържете се с вносители на стоки за дом. любимци и онлайн търговци. Правят отстъпки за количества.
Виж целия пост
# 5
Тръгнали сте отзад напред. По принцип при всяка търговия първо си откривате откъде ще зареждате, после си преценявате какъв минимален оборот ще правите и каква чиста печалба ще имате, след това си пресмятате всички разходи и накрая от печалбата вадите разходите, за да видите струва ли си въобще да се захващате. Направете сметките сега, преди да сте дали и пари за оборудване, защото може да се окаже, че трябва да трансформирате някак идеята, за да е по-печеливша и съответно ще ви трябват различни неща.
Виж целия пост
# 6
И аз това щях да питам, как решихте, че това начинание си заслужава, бизнес план направихте ли, сметнахте ли си колко най-малко оборот трябва да имате на месец, за да сте на нула след всички разходи? И оттам насетне да видите колко оборот ви трябва, за да си плащате нещо над минимална? Проучили сте, надявам се, поне къде наоколо има зоомагазини (дано няма или няма много)? Ако има, знаете какви са цените, за да си прецените ценообразуването?
Виж целия пост
# 7
Разбира се, че си заслужава, защото го искаме и научаваме страшно много неща покрай целия проект. Това всъщност е причината въобще да започна тема в бг мама - липсата на достатъчно пълноценна, добре конкретизирана и поднесена максимално разбираемо информация. Изброените и много повече въпроси, казуси и главоблъсканици съпътстват едно такова начинание, особено за хора без завиден опит в бизнес начинания.

Настояща ситуация:

Обратното броене е започнало и всеки ден е доста наситен откъм преживявания, чувства и емоции. Изградихме контакти с всевъзможни доставчици, дистрибутори, производители и прочие по всевъзможни теми, касаещи навременното откриване на обекта. Общо взето, денят се състои от множество разговори, писане на имейли, преглеждане на оферти, пресмятане (нашият конкретно и от други ангажименти). От време на време се налага да се отиде някъде, не рядко в държавни и общински сгради, но подозирам и във финансови, в един момент.

Споделям мнението, че основата и вероятна една от причините за успех или неуспех е предварителният план на проекта; колкото по-аргументиран с предварителни проучвания е този план, толкова по-добър е шансът за евентуален задоволителен резултат.

Това, което бих добавил обаче е че определено се налага да се реагира на вероятни промени в предварителния план. Казано кратко, представата как би се получило може да претърпи промени в някой аспект - мястото, облика, финансите и със сигурност много други неща, които не бих могъл да изброя, които могат да се променят/объркат.

Струва ми се важно в ситуация на стартиращ бизнес да се запази добра работна етика - навиците да са съобразени с мисълта, че сте на работа.

Насоки
Едно от нещата, които правят първите стъпки в откриването на зоомагазин, предполагам и на други начинания, е  неяснотата и незнанието. Ето защо, ще се радвам на повече подробности по въпроси като "Как се реализират различните проверки, които трябва да се извършат на обекта?" или "Какви възможности за дофинансиране познавате и какви са техните особености?"
Виж целия пост
# 8
Тая тема може да се прекръсти на “Мило дневниче”.
Виж целия пост
# 9
Здравейте, уважаеми съфорумци.
Аз намирам темата за интереста, тъй като съм на подобен етап от своето развитие: започвам бизнес, но пред мен стоят много неясноти. Яно е, че само желание не стига, а трябва и акъл и освен от консултациите, които провеждам с адвокати и други бизмесмени, тази тема във форума ще я следя с интерес. Човек винаги има на какво да се научи.
Желая Ви успех в начинанието!
Виж целия пост
# 10
Направете си бизнесплан. Сметнете да изобщо ви излиза сметката, и аз имам предвид дали трудът ви е адекватно възнаграден след всички разходи и дали има пазар за каквотомсе опитвате да правите, а не дали си заслужава, понеже ви е интересно. Последното е опция за хора, които не разчитат на доходи от този бизнес и имат много свободно време.

В интернет има достатъчно информация как се прави бизнес план. Такива неща като финансирането примерно трябва да са много конкретно залегнали там.
Виж целия пост
# 11
Само искам да напомня, че не всеки може да бъде успешен бизнесмен. Понякога добрата идея, знанията, интересите и отдадеността не са достатъчни. Защото бизнесът работи по друг начин. А този начин е чисто финансовия. В края на месеца бизнесът трябва да е на плюс. И това се постига трудно в нашите икономически условия.
Което не означава, че няма да успеете.
Виж целия пост
# 12
Кратко уточнение:
Не смятах да навляза в тази подробност, но изглежда е незаобиколима. Няколко пъти се спомена важността, преди да стартираш бизнес начинанието си е да подготвиш план/проект - твърдение, с което съм повече от съгласен. Тук внасям и уточнението - ние също подготвихме проект за нашия бизнес, с който кандидатствахме за финансиране от държавна институция (която към момента ще спестя да именувам). В последствие бяхме одобрени и в момента изпълняваме този бизнес проект.

Това, оказва се, да работиш с държавна институция, за да получиш финансиране е дейност, изпълнена с множество предизвикателства и подводни камъни, на които ше обърна по-специално внимание. В допълнение, без да е пряко свързано с темата споменавам и че с жена ми не само напуснахме работа, за да започнем това приключение, но и се преместихме в почти непознат за нас град, в който не сме преспали и една вечер преди това 😅🤷

Кандидатстване за финансиране от държавна институция - стъпки и спънки
Разбира се, в самото начало правя уточнението, че става дума единствено за нашият опит с конкретна институция и с това не генерализирам случващото се като практика!

Когато разбрахме за въпросната програма решихме да задействаме това, което сме имали отдавна като идея и да опитаме да го реализираме. Тъй като нямаме никакъв опит с разработването на бизнес проекти направихме най-логичното - обърнахме се към специалисти. Потърсихме услугите на консултантска фирма, която се е специализирала единствено в работа по разработване на проекти конкретно за тази програма. Така, съвместно с тяхна помощ ние разработихме план, който да отговаря на всички изисквания.

Тук се крие и първият голям препъни камък - изискванията на институцията понякога създават твърде големи неприятности, дори могат, според мен, да доведат до провал на някой проект. Едно от изискванията е, когато се кандидатства по програмата да се предостави 3-годишен договор за наем. Вероятно разбирате защо това може да бъде проблем - от момента на кандидатстване до момента на евентуално одобрение минават месеци, а в този случай поради липса на бюджет отне двойно повече. Това означава, че кандидатът е задължен да плаща "празни" наеми месеци наред, чакайки съдбата си, която може и да е нещастна. Институцията оставя вратичка обаче - в по-късен етап може да се промени адреса на дейност, който е зададен по проект. Ето защо, чувал съм, някои кандидати успяват да избегнат това излишно плащане по начин, който, надявам се, се досещате и няма нужда да посочвам директно!

Бяхме уверени, че "няма проблем да търпи промени проекта", защото така или иначе на всички, вярвам, е ясно, че немалка част от офертите, които са приложени за различно оборудване ще бъдат различни след една година, когато трябва да започне реализацията на проекта; най-малкото цените ще са други. Отчитам това като огромна грешка и, ако мога да си позволя, съветвам, когато се кандидатства за финансиране от държавна институция да сте изчистили максимално представата си как ще изглежда крайния продукт и какво ще ви бъде необходимо, защото, оказва се, съвсем не е лесно да се промени каквото и да било по проекта.

Например, когато трябва да приложите едно от другите противоречиви изисквания "Договор за доставка" при покупка на артикул, който да отчетете по проекта, не рядко някои търговци нямат представа какво е това и отказват да изпълнят поръчката. Тогава трябва да се направи промяна по проекта - да се смени доставчика, да се смени артикула; за целта се пишат писма и разбирате колко време отнема цялата процедура.  

Нещо повече - недай си Боже да се окаже, че сте предвидили нещо за закупуване по проект, но година по-късно се окаже, че не ви трябва, а ви трябва нещо друго, дори подобно Казано накратко - шансът да се усвои пълната спечелена сума не е впечатляващо висок.

Моментна ситуация:
Въпреки ежедневните главоболия по трудностите, свързани с отчитането на проекта , вече направихме първите покупки на оборудване; предстоят ни в най-скоро време и по-големите като стелажи и прочие. Преглеждането на каталозите на доставчиците и избора на подходяща стока продължава, но постепенно напредва и след като пристигнат стелажите ще преминем към поръчка и на стоката.

Междувременно, взехме решение да не брандираме магазина с рекламни стикери, а да бъде с наши оригинали. Това също се оказа не съвсем лесна и бърза задача, тъй като не успяхме да намерим подходящ човек, който да изработи векторни изображения по наша идея на разумна цена; в крайна сметка намерихме подходящ човек в платформата fiverr и сега търсим фирма, която да изработи надпис за магазина и да разпечата изображенията на фолио, с което да се облепят витринните стъкла.

Това, което продължава да ме вълнува е възможността за допълнително финансиране. Тъй като съществува вероятност да са ни необходими повече от предвидените ни средства по едни или други причини изследвам вариантите за дофинансиране в рамките на 10 до 20 хиляди лева. Отворен съм към съвети и насоки по темата.
Виж целия пост
# 13
Според мен Вие стартирате бизнес, защото сте намерили финансиране по проект и държавата ще плати за вашата бизнес авантюра. Обаче понеже сега виждате, че няма как някой просто да ви даде едни хиляди левове и да ви остави да си правите каквото поискате ви се струват много изискванията. Може да намерите допълнително финансиране от спестявания, от близки, от банка, от друг проект, от евентуален нов съдружник и т.н.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия