ОБЪРКАНА- Медицина?

  • 3 385
  • 45
Здравейте!
Наесен вече ще съм 11-и клас и както всеки човек на моята възраст, започнах да се чудя какво ще уча след като завърша. Склонна съм да твърдя, че от малка имам афинитет към езиците, литературата и философията, но последните 3г. в мен се отключи голям интерес към точните науки- най-вече към биологията, химията и физиката. Нещо, което наистина не очаквах. В 7-и клас дори си бях казала, че със сигурност ще уча право (Слава Богу, че се отказах!). И така лятната ми ваканция, която все още не е свършила, мина в размисли за висшето ми образование и се спрях на медицината Какво се сеща човек, когато чуе за медицина? "Ма как медицина? знаеш ли колко учене е, а после реализацията е супер трудна"; "Недей да си го причиняваш, няма да имаш време за себе си, пък камоли за семейство" и т.н
Вижте наистина съм объркана и чувствам, че ако не разбера какво искам искам да уча отсега, то ще съм пропиляла 2г. от живота си, в които съм могла да се подготвя...
Виж целия пост
# 1
Как в медицината , ще е трудна реализацията ?
Перспективна специалност е , но със сигурност ще е трудно .
На много лекари , децата също стават такива .
Виж целия пост
# 2
Шест години медицина и четири специализация е, ако не греша. Десет години от живота ти посветени на обучение. Не, че е лошо, но наистина трябва да го искаш и да се отдадена на това + да имаш финансов гръб, докато не завършиш специализацията, че тази специалност не позволява работа и самоиздръжка. Това, ако искаш да ставаш лекар
 В тази сфера са медицински сестри, лаборанти рехабилитатори, кинезитерапевти, но се учи 4 години и реализацията е доста по-бързо.
Виж целия пост
# 3
10 години минават много бързо , специализацията се заплаща .
Лекарите , които познавам са много добре . Повечето работят на две места .
Виж целия пост
# 4
На колега синовете завършват специализацията си, близнаци са. Знам от него, че им плащат, но доколкото знам не е добре платена и те непрекъснато подпомагат момчетата си.
Виж целия пост
# 5
Специализантите взимат смешни пари за сметка на работата, която вършат (да не говорим че някои дори пробутват пари на лекарите, за да ги вземат въобще на специализация, ама това е друга тема...)

Към авторката- медицината е страхотна специалност, и ако наистина го искаш не бива да слушаш негативни коментари и кой какво щял да каже! Живота си е твой и ти знаеш най-добре в каква професия ще чувстваш удовлетворение.

Въпроси, които на мен ми помогнаха, когато и аз се чудех като теб:
Какво точно те привлече към медицината? Можеш ли да си представиш живота си с тази професия? Виждаш ли се като такава студентка?  Готова ли си да се откажеш от някои неща за сметка на образованието (не е тайна, че се изискват жертви като свободно време например)?

Аз сега ще съм 12ти клас и се готвя за медицинския университет, така че със сигурност мога да ти кажа, че подготовката си е тежка, особено ако си като мен не особено надарен в наизустяването 😅 аз започнах от 11 клас сериозното учене, но повярвай ми никога не е късно. Знам, че сега изглежда сякаш, ако не те приемат на първата година ще е загуба на време. Но в крайна сметка има ли значение на колко години ще си когато станеш лекар, ако това е твоята мечта?

Ако имаш въпроси или нужда от помощ с материали, съм готова да помогна, може да ми пишеш на лс 🤗 🤍
Виж целия пост
# 6
Въпросът какво да учиш е добре да се обсъди на първо място с родителите. Някои специалности, като споменатата вече медицина, искат солидна финансова подкрепа от страна на родителите, а не всяко семейство може да си я позволи, особено когато университетът е в друг град или държава и разходите са много повече.
Уточни първо с тях издръжката по кои специалности са по техните възможности и тогава избирай от реалните опции.
Иначе непознатите лелки от форума и връстниците ти могат много да те нахъсват, но не те ще ти плащат после семестрите и издръжката.
Виж целия пост
# 7
Медицината не струва по-скъпо от друга специалност,  или дори издръжката на ученик в елитна гимназия. Аз съм плащала много повече за учебници, курсове, уроци и помагала на сина ми в училище, отколкото сега като студент по медицина. Лекции ги  качват по платформите, някои преподаватели дават списъци с учебна литература- за това са библиотеките на университетите, често се търси и от източници на английски, които са  от различни автори и не е необходимо да се купуват, а и между студентите тече страшен обмен. Държавна поръчка годишната такса е 1400 лв, а най-скъпите  учебници за миналата година на моя студент бяха 2 анатомични атласа по стотина лева единия, но купихме и още два, които ще му трябват за тази година. Купихме и тях защото са от руски автори и както в момента се демонизира всичко руско, не ми се искаше тази година да ги издирва по ОЛХ и други онлайн продавалници...Другото за което съм му давала пари е за  2-3 учебника също не особено скъпи. Останалото са 2-3 бели престилки-1-2 пинсети и кутия ръкавици, които ще ползва и нататък...Тоест и психология и медицина да учи в друг град е все тая по отношение на издръжката, но ако учи медицина наистина ще разчита само на издръжка, защото няма възможност за работа. Поне първите 2 години няма... Програмата не е толкова интензивна, но е разхвърляна през целия ден с паузи между лекции и упражнения. Та, ако един родител е плащал скъпата подготовка за КСК за МУ е наясно поне 2 години преди кандидатстването на къде е поело детето му и някакви такива разходи едва ли ще го уплашат, особено, ако студента си живее в бащиния дом. Да, децата растат, с тях и личните им финансови нужди, появяват се гаджета, но тези деца като цяло са сериозни, свикнали са на ред и ограничения, а и висенето по чалгарниците до среднощ на никого не е донесло добро, та спокойно могат да минат и без това... Скъпи са учебниците за специалицации, примерно един по офталмология, или някаква хирургя започва от към 300$/€ защото са примерно американски или  немски в България ги няма и най бързия начин да се стигне до тях е с поръчка от Амазон...По ендокринология са десетина на брой дебели по 600-800 страници и съответстващата им цена заради изображенията, които често са и интерактивни. Но дори и на такава цена, те не се купуват наведнъж, а в течение на цялото обучение.
И да, специализантите в България получават заплата колкото един санитар, но повярвайте няма да е все така, рано или късно тези неща ще се регулират, вече имаше предложение за 2500лв, което болниците не приеха, но в някакъв момент искат не искат ще трябва да ги плащат тези заплати.
С диплома за Медицина не е задължително да се става лекар, нито да се специализира, могат да се работят и други неща, дипломата е все така ценна. Подготовката за Медицина и за Фармация е една и съща, но баловете за второто са една идея по-ниски, а студентите имат възможност да започнат работа от третата година като помощник фамацевти. Хем трупат стаж, хем получават заплата по около 2000 лв. Според една статистика само 12% от завършилите специалност Фармация отиват в аптечната мрежа, повечето след 3 години стаж започват да заработват по клинични проучвания стартирайки със заплати към 5000 лв. Няма йерархия, няма специализации.
В общи линии е това. Разбирам колебанието ви, но който има потенциал да уччи, трябва да го направи, един ден това ще се отплати подобаващо на прекараното в университета време.
Виж целия пост
# 8
Ако си решила, просто го направи. Едно всенародно допитване до масата хора, които не са учили медицина, няма да ти помогне. Много престижна и добре платена професия по цял свят, а докато ти завършиш, и тук ще стане добре платена.
Виж целия пост
# 9
Не е само до това дали ти харесват химията и биологията, а дали си добра по тези предмети. За кандидатстване за медицина/стоматология подготовката започва още в 11-ти клас (най-късно) - поне така беше по мое време за момичета, борещи се основно за МУ София. Ако ти харесва и си добра, действай в тази посока. Мои приятели успяха да съвместяват учене и работа, но това стана след втората или третата година. 6 години учене и след това 4 специализация. В началото човек като почне да работи обикновено започва от най-ниското ниво. Парите дълго време са смешни. Но в дългосрочен план според мен си заслужава.
Виж целия пост
# 10
Въпросът какво да учиш е добре да се обсъди на първо място с родителите....... Уточни първо с тях издръжката по кои специалности са по техните възможности и тогава избирай от реалните опции.

И да, и не.. Колко теми прочетохме в този форум в годините, в които детето иска медицина, ама родителите са против? И то против не заради издръжката, а точно заради упоменатите по-нагоре доводи - мнооого тежко следване,  ниско заплатена работа,  лошо отношение от пациентите, лимитирани опции за създаване за семейство..

Това по-хубаво ли е? Искаш нещо, вече далеч по-осъзнато, а не като в  7 клас, а мама и тате насилствено те насочват към друго. Ми едва ли е голямо удоволствие и на 19 години изборите ти да са повлияни от родителското тяло с единствения довод " Аз плащам, аз диктувам правилата". А сигурно още "по-голямо" е самото учене  на нещо си от списъка на мама и тате..
Виж целия пост
# 11
Лекарската работа не е зле платена , в някои общински болници  може . Аз беден лекар не познавам .
Пък и в чужбина може да се работи .
Виж целия пост
# 12
Тежко е следването, продължава 10 години и всички медици или специализирали стоматолози, с които говоря казват, че първите 10 години не се изкарват пари, което предполага, че трябва някой да те издържа, но според мен начин за изкарване на пари винаги се намира.

Има един друг момент: абсолютно нормално е да не си съвсем наясно на 17 какво точно искаш да работиш при положение, че никога не си работила. Абсолютно нормално е в един момент да решиш да смениш посоката. Може да се случи и на 20 и на 30 и на 40 години.

Моят съвет е пробвай. За медицина освен частни уроци в 11-ти и 12 клас, е добре да запишеш профил биология и химия, които ще ти помогнат в 1-ви и 2-ри курс на МУ. Виж как ще се чувстваш в края на 11-ти кла (според мен ще е ясно още декември месец как ти се отразява интензивната подготовка по химия и биология) и дали още си твърдо убедена, че това е посоката. Има много специалности (инженерни, икономически, хуманитарни), за които стига и година подготовка. С матурата по БЕЛ (задължителна) а и тази по английски език (сравнително лесна), може да кандидатсваш за десетки специалности в СУ Климент Охридски.
Виж целия пост
# 13
Също да добавя - относно матурите. Сега не знам дали няма някакви промени, не следя, но по мое време (92-ри набор съм) матурата по биология беше доста лесна. Тази по химия обаче беше сложна - дори аз изпитвах трудности с нея, а бях много добра по химия. И нашата химичка тогава ни каза, че по-добре кандидатстващите за медицина/стоматология/фармация да изберат матура по биология, за да не се обърка нещо (успехът от дипломата, в това число и успехът от матурите беше важен при кандидатстване). Да го имаш предвид.
Също съвет - не знам в каква паралелка и с какъв профил си, но ако имаш желание да кандидатстваш за медицина, може да пробваш и да се явяваш на олимпиади. Ако правилно си спомням, преди високите оценки на последен кръг на олимпиадите можеха да се използват вместо оценка от изпит.
Виж целия пост
# 14
Колко теми прочетохме в този форум в годините, в които детето иска медицина, ама родителите са против? И то против не заради издръжката...

За теми не знам, но на живо съм го виждала – родители да отказват издръжка на детето си, за да учи мечтаната специалност у нас или в чужбина. Драма е, откъдето и да го погледне човек, независимо от причините – тежко финансово положение на семейството, несериозност и капризи при детето, недостатъчна вяра в силите му да се справи с тежка специалност, егоизъм на родителите, особено когато вече са създали нови семейства и имат и други деца... Всякакви случаи има и то в реалния живот.
Например моя приятелка навремето си знаеше, че ако иска висше, трябва да учи само и единствено конкретна специалност, предлагана в нашия град. Родителите ѝ категорично бяха заявили, че студент в друг град нямат възможност да издържат. Ако ще...

Но така или иначе, щом се налага да се разчита на финансиране от страна на родителите, по-добре е предварително да се осигури тяхното съгласие, за да не стане накрая всички сметки без кръчмаря...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия