ЕДИНАДЕСЕТИ клас 2023/2024

  • 62 172
  • 810
# 615
Оксфорд и подобни имат нечовешки изисквания и за прием, и при следването няма поправителни, скъсат ли те веднъж адиос.
Но и като цяло чужбина като вариант за университет ме помайва колко е популярно като вариант. Където и да се отиде сметките не излизат. Не знам какво трябва да работи след това детето, за да оправдае по 40-50 000 лв годишно разходи в най-добрия случай. Има толкова много варианти студенти от български университети да заминат по Еразмус, например, че просто не разбирам първия избор да е в чужбина. Освен ако човек не си знае парите и детето е гений в област с която ще излезе с потресаващо висока стартова заплата при завършване.
Виж целия пост
# 616
Еми и аз така. Набора ми разправя вкъщи кой къде щял да ходи да учи,всички в чужбина. Говорим за нормални деца с нормални оценки, така че финансирането ще е изцяло от родителите. Почнал е и той да го мисли. Ако си измисли вариант, да действа. Но не е измислил какво ще учи и работи, да финансирам престой някъде да обмисля- не. Аз също смятам, че някои наши университети са на отлично ниво и дават отлични възможности за обучение и реализация.
Виж целия пост
# 617
Много зависи и накъде се е насочило детето също. За медицина/дентална медицина/фармация, каквото дъщеря ми си е избрала, наистина не си струва гонене на чужбина при положение, че тук се изсипват доста чуждестранни студенти от Европа и UK (по работна линия виждам каква навалица от кандидати за програмите на английски има).
Ако е нещо хуманитарно, свързано с БЕЛ и история - също.
Но за IT, математика, физика, инженерни специалности може би си струва чужбина. Не съм задълбавала, защото за момента моите нямат такива интереси, за петокласника ще видим, още му е рано.
Виж целия пост
# 618
Зависи от интересите на детето, амбициите, специалността, възможностите на родителите...За медицина аз също мисля, че няма нужда да се ходи в чужбина, ако ще се работи в България. Медицината трябва да я учиш в държавата, в която ще я практикуваш. А и тук е доста по-лесен приемът и завършването.
Виж целия пост
# 619
Навсякъде може да се работи с бг медицинско образование, не само в България. Лекарите и сестрите ни ги лапат като топъл хляб.
За реализацията още не мислим, нека първо я приемат и завърши, после да ходи да работи където иска.
Миналата седмица ходиха на отворените врати на ВМА, учителката им по биология ги заведе. Ами.. впечатлена е. Макар че военен лекар моята няма да стане, това си е мъжка специалност.
Виж целия пост
# 620
Да, може да се работи, но трябва да знаеш местния език перфектно.
Виж целия пост
# 621
Да, може да се работи, но трябва да знаеш местния език перфектно.
Зависи къде се учи, защото в сериозните университети трудно може да се отсъства или да се намери време и за работа. Не броим енергични гении. Братовчед ми учи инженерна специалност в Англия и работеше много рано сутрин в някакви магазини, но той наистина е много амбициозен гений и никой не му е дал и лев за образованието.
Виж целия пост
# 622
Имах предвид да работят като лекари в чужбина, след като са завършили в България. Друг въпрос са съсловните организации и може ли един дентален лекар от България да си отвори клиника в Германия.
Виж целия пост
# 623
Да, може да се работи, но трябва да знаеш местния език перфектно.
За лекарската професия - не е необходимо чак перфектно, важното е да може да се оправиш с терминологията. Имаме приятели лекари, така заминаха в Англия преди години, можеше да комуникира достатъчно, за да я разберат какво говори като лекар. С годините, естествено вече съвсем изглади езика.
Въпреки двете й специалности можеше само определени неща да работи, тъй като тяхната система е различна, но вече дори работи по специалността, по която иска.

Специално за лекарите - в последно време се реализират доста добре и в България, а аз лично считам, че тези, които са държавна поръчка следва задължително да работят известно време в БГ, като държавата им естествено осигури т.е. договори минимални щатове за заплата, за да може да живеят нормално, защото самото обучение е скъпо, и нямаме интерес да обучаваме специалисти, които да се реализират другаде...особено като имаме нужда от тях. След да речем 5 години, да заминат където пожелаят, така ще имат и достатъчно опит, между другото. 
Виж целия пост
# 624
Да, може да се работи, но трябва да знаеш местния език перфектно.
Така е. Говорим за работа в европейска държава, където са масово изучаваните езици - английски, немски, френски и т.н.
Виж целия пост
# 625
Специално за лекарите - в последно време се реализират доста добре и в България, а аз лично считам, че тези, които са държавна поръчка следва задължително да работят известно време в БГ, като държавата им естествено осигури т.е. договори минимални щатове за заплата, за да може да живеят нормално, защото самото обучение е скъпо, и нямаме интерес да обучаваме специалисти, които да се реализират другаде...особено като имаме нужда от тях. След да речем 5 години, да заминат където пожелаят, така ще имат и достатъчно опит, между другото. 

+1
Виж целия пост
# 626
Ако се завърши добър университет с хубава специалност, повярвайте ми, изплащането на кредит няма да е никакъв проблем. Не че откривам топлата вода😂, но реалните цифри, които виждам в Ню Йорк….ще взема кредит и хич няма да го мисля😃. Ако обаче си мисли, че ще завърши в чужбина, пък ще се върне в София да работи и да го изплаща, няма да излезе математиката хич.

Що се касае за чужбинските унита като цяло, ами сами виждате какви са базите и кампусите. Има ли база за сравнение с някой от нашите? Ами няма никаква. Тук заминават за семестър в чужбина още в първия, което ми се стори много странно. Винаги съм си мислела, че се ходи по-нататък в периода на обучение.

Виждам, че има бг лекари в САЩ, но тук са учили допълнително. Просто системата тук в медицина/фармация и дентална медицина е коренно различна от европейската като цяло.
Виж целия пост
# 627
Да, може да се работи, но трябва да знаеш местния език перфектно.

и това отдавна не е задължително - при тоя глад за лекари..
Виж целия пост
# 628
Не знам как ще се изплати едно образование в Холандия (която е много популярна университетска дестинация), при положение, че среден разход за квартира е 800 евро на месец. Като сложим останали режийни, транспорт, храна, прибиране в България и тн., сумата набъбва доста.
Виж целия пост
# 629
Ще се изплати с добър избор на специалност и добра работа след това. Не че нещо, ама да троши човек време и пари в чужбина и да учи публична администрация, история на изкуството и др. подобни, еми няма да се изплати със сигурност.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия