Наследство на апартамент с кредит

  • 2 202
  • 25
# 15
Е хайде сега, нямаш нито един познат, който е ползвал услугите на адвокат?
Аз, ако ми се развали колата, ще попитам най-близките ми за сервиз, ако не могат да препоръчат, и по-далечни познати. Доста хора  имат коли, все някой ще ми препоръча.
Иначе, на твое място, бих говорила с адвокат веднага. Не само, защото не разбирам достатъчно, а и за да не изпусна някой срок. Разбира се, в случая става въпрос за твоето наследство, така че ти ще си решиш какво и кога да правиш.
Виж целия пост
# 16
Аз пък от позицията на банката- хич не й пука вие или застрахователят ще плаща кредита. Вашият проблем ще бъде с тях (застрахователите) и, да, ще направят всичко, за да не платят. Изисквате погасителен план ако нямате, там ще е описано дали към мес. вноска е включена и застраховка. Ако е така, а за ипотечни кредите си е задължително просто, банката работи с тях конкретно и има информацията.
 Давам пример - при автом. катастрофа загина  кредитополучател, а съпругата (съдлъжник) пострада много, много тежко. Банката си търси вноските от тях, когато излезе решението, че застрахователят поема, всякакви просрочия, вноски и т.н бяха насочени към тях, но застрахователят изиска кръвна проба и на шофьора на колата в която са пътували да не би да е пил - ако беше, нищо нямаше да платят.
Още нещо - ако прехвърляте Кт на свое име, направете възможното да остане при същите условия - едно е 2006 г., друго сега, (е, ако работите в сфера с преференции, може и по-добри) да не се окажете неприятно изненадан.
Адвокат ви трябва задължително бих казала.
Виж целия пост
# 17
За колко години е кредитът и за какъв остатък говорим? Първо това си изяснете. Щом е от 2006 година, едва ли е за повече от 25 години и вероятно е останала някаква неголяма сума за погасяване, разликата в цените преди 17 години и сега е огромна - поне 3-4 пъти нарастнаха. Това в случай, че няма актуална застраховка "Живот"
Виж целия пост
# 18
Присъединявам се към мнението да се посъветвате с адвокат.
Виж целия пост
# 19
Поставяте се сам в доста нееднозначна ситуация с тази пасивност. Имате крайно нереалистични представи и очаквания. Няма единен алгоритъм за уреждане на всички отношения с всички лица по повод на този имот, който някой банков чиновник да Ви поднесе на тепсия. Да не говорим, че устното му мнение няма дори, обвързващо банката, значение.
Банката има интерес да събира дълга от по-удобния за нея платец и по по-лекия за нея механизъм, а застрахователя – да не се натоварва с плащане.
Страхувате се и намирате за най-тежко това, което реално е най-леко и се е осъществило по силата на закона в момента на смъртта – преминаването на собствеността върху Вас (ако наистина сте единствен наследник по закон. Рядко, но се случва, да излезе някой брат/сестра, за който не сте и подозирали, любов е имало и винаги ще има). Валидно за момента е удостоверението за наследници. Отразяването в данъчното, кадастъра и пр., промяна на партиди и пр. е елементарно, свършва се за един ден, ако сте спокоен, търпелив и систематичен и не сте в град с огромни разстояния, но най-важното е безрисково, та няма много какво да сгрешите.
За да е изгодно  на Симеончо и данък наследство махнаха за преживелия съпруг и  наследниците по права линия без ограничения, какъвто се явявате Вие.
Сериозно внимание изисква да си изясните в каква ситуация именно се намирате в отношенията с банката и застрахователя или застрахователите (може да има повече от една различни застраховки). Разбира се, справка за всички сметки, имоти и задължения на баща Ви е задължително да направите.
Снабдявате се с документацията и по кредита и по застраховката/те, част от нея вече имате, но е недостатъчна. Адвокатът Ви прави справки ( или за да спестите средства Вие поемате част от тази дейност), той анализира всичко подробно, за което е нужно време и търпение. Може да се наложи да се съветвате и с адвокат по застраховане, да си направите сметки (може да ползвате и вещо лице като частна експертиза), да искате данни от банка, застрахователи (ако не намирате документи) и много други неща.
От цялата галимация ще излезете с изводи за сроковете ( а те вече текат) и за това, към кое от лицата (банка и застраховател) как да подходите. Може да се наложи да правите различни волеизявления, да уведомявате писмено като депозирате документи, да каните с нот. покани  и пр. Ако не се удовлетворяват претенциите Ви, които са основателни – съд.
Не може да тръгвате с рогата напред, а още по-зле – да подписвате каквото Ви дадат, без да сте се подплатили с фактите, изчисленията и анализ на възможните ходове.
Страннно е това да го очаквате от банковия чиновник А. Б. В, с който сте разговаряли в банката. Дори да Ви предложи алгоритъм, без да сте проучили ситуацията, в която сте попаднал, няма как да разберете разумен и полезен ли е за Вас този алгоритъм.
Всички сме грешили и сме били заблуждавани в разни сфери на живота. Има добросъвестни професионалисти сред адвокати, счетоводители, архитекти и всякакви, а има и мошеници, има и просто небрежни хора. Затова търсите и второ мнение, но първо уточнете къде именно се намирате в отношенията с двата вълка (банка и застраховател).
Ако толкова не Ви се занимава – отказвате се, насила никой на никого не дава имот. При всички положения го получавате при много по-изгодна цена (дори ако се наложи да платите нещо) в сравнение със ситуацията, в която трябва да го купите Вие на свободния пазар. Ако все пак е такава тегоба – има начин да се откажете. Надали някой ще Ви нападне с дела, че вече сте приели наследството.

Виж целия пост
# 20
Е, авторът не е писал, че се отказва, просто е объркан. Ще си намери адвокат и ще се оправи
Виж целия пост
# 21
Разликата между банката, адвоката на банката и твой адвокат е, че както се подразбира адвокатът на банката работи в нейн интерес, а не в твой. Ще важи същото за теб, когато имаш твой адвокат. Хората работят и за репутацията си. Т.е. нямат файда да си извъртат клиентите и да не вършат работа умишлено, защото веднъж ще мине, десет пъти ще мине, ама после вече няма да минава.
Докато банката ви мотае и всеки път "още няма резултат", прегледайте какви срокове са опоменати в договорите. Преди две години почина моя близка и се занимавахме с банки и застрахователи за сума много по-малка от тази по апартамент. Останах учудена колко кратки са сроковете за уведомяване на застрахователя, а после в общи линии духаш супата и плащаш.
Виж целия пост
# 22
за теб е важно застрахователят да плати, иначе ти ще плащаш.  И ако става дума за големи суми  нали няма да ти е безразлично колко трябва ти да плащаш?
Нямаш опит с ходенето по адвокати, но плащайки им 100 лева, можеш да си спестиш 10000 лева примерно.
Ти разбираш ли от ипотечни договори и застрахователни договори? Как ще преговаряш с тях? Как ще се защитаваш?
Виж целия пост
# 23
И аз съм на мнение да наемеш адвокат, но първо - проверяваш имало ли е някакви плащания по застраховка, това би могло да се провери и с елементарно извлечение от банката; второ - търсиш договора за застраховка и четеш условията. В случай на извършени плащания няма какво да те интересува кога е сключена. Към коя банка е кредитът?
Виж целия пост
# 24
Обичайно застраховките сключвани във връзка с кредит покриват смърт и и много тежки случаи като загуба на крайник,око и т.н.
Автора още ли не се е съветвал с адвокат? Защото има срокове.
Виж целия пост
# 25
Авторът не е влизал в темата от 16.08
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия