Частни училища -информативно - дискусионна тема- 61

  • 60 184
  • 849
# 585
Кои са реалните гимназии?
Съгласна съм, че това профилиране ограничава последващия избор и не съм му фен, обаче преписваме от Европата, това е положението.
Виж целия пост
# 586
Май съм от малкото фенове на профилирането. Ученето на 12-тина предмета седмично не ми допада по множество причини и се радвам, че отпадна в 11 и 12 клас.  Отделен проблем е това, че за част от предметите няма подготвени учители да преподават този сложен материал.
Виж целия пост
# 587
Връщам темата към частните, но не нашите: https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2023/10/23/449 … chobox=1698045413
Интересен е процентът ученици - около 6% и около 7,5 ( всъщност 2%). При випуск около 51 хил., това би правило между 1200 и 4500 първокласници в частни училища у нас. Което съвсем не е ситуацията!
Виж целия пост
# 588
Еми, именно, Санака, няма "реални гимназии" Joy И аз споделям възгледите на Лейка. Масовото трябва да е общообразователно. И даже 12 клас ми е излишен. Те станали за женене....Joy
Виж целия пост
# 589
Абе не ти ли се струва ненормално да ти пука толкова дали са 6 или 12 предмета в 12 клас? За мен е мн странно поведението на майчиците с подготовка на есета, на документи, детайлно познаване на програмите, на университетите, на профилите на матурите… размяна на инфо и срещи по повод кампания за кандидатстване… ми то като бал на дебютантки егати.
Сигурно греша, но и за гаджетата ли сте толко детайлни в проучванията.
С огромна изненада откривам, че гимназиалният обмен на инфо е по-интензивен от начален курс…
Виж целия пост
# 590
Еми, именно, Санака, няма "реални гимназии" Joy И аз споделям възгледите на Лейка. Масовото трябва да е общообразователно. И даже 12 клас ми е излишен. Те станали за женене....Joy
На мен и 11-ти клас ми е излишен, но това е друга тема. Иначе те всички са си общообразователни, профилите са само в 11-ти и 12-ти клас.

Май съм от малкото фенове на профилирането. Ученето на 12-тина предмета седмично не ми допада по множество причини и се радвам, че отпадна в 11 и 12 клас.  Отделен проблем е това, че за част от предметите няма подготвени учители да преподават този сложен материал.
Идеята в 11-ти и 12-ти клас да учиш само това, което ти е интересно  - да задълбочаваш само в него - и на мен ми харесва. Не ми харесва обаче ограничаването на избора на толкова ранна възраст - на практика им се забранява смяна на посоката, защото в много случаи, ако не си учил даден предмет като профил /било поради това, че си направил избор, когато още си бил професионално неориентиран, било поради липса на съответния профил в училището ти/, достъпът ти до много специалности и/или университети е практически невъзможен.
Виж целия пост
# 591
Абе не ти ли се струва ненормално да ти пука толкова дали са 6 или 12 предмета в 12 клас?

Не се познаваме, но в темите някой някога беше споменал, че си лекар. Дори само това не ми позволява да вляза в тона ти и ме кара да се отнеса с уважение. Нито обръщението ти към мен, нито подбора на думи са ОК. Не, не ми се струва ненормално да имам мнение по този въпрос, както и например по напоследък дискутираната тема за освобождаване от училище при леки здравословни неразположения с бележка от родител, а не от личния лекар, макар вече да нямам дете в нашата образователна система.
На другите въпроси могат да ти отговорят "майчиците", които се разпознаят.
Виж целия пост
# 592
Е, точно така е, Санака. За мен това вкарване в "профил" е твърде рано. Би следвало, на който нещо му е интересно да може да задълбае в рамките на допълнителни часове, но без да се слага печат профил това, профил онова.
Виж целия пост
# 593
Не мога да се сдържа.
И колко да  е "рано" задълбаването в профил на/почти на 17?
Съотнесно към нашите времена, това е точно една година преди кандидатстване за тези, които не са имали подготвителен клас в ЕГ.
Напротив, профилирането е всъщност чудесно. Виждам текущо като майка на дете в 11 клас как наистина се гонят целите, които са избрани за важни.
Виж целия пост
# 594
Ами проблемът е, че в масовият случай, профилът се избира в седми клас (на 13-14 години). А до 11 клас има доста вода да изтече. И става тъпо ако от не преценен добре избор на 13-14 годишна възраст, ти зависи прием в университет.
Виж целия пост
# 595
Масов случай? Това е доста далеч от истината.
Виж целия пост
# 596
Чудесно е, когато имаш възможност да избереш желания профил. Когато нямаш такава възможност, защото училището ти не го предлага или не са се събрали достатъчно желаещи, за да се сфомира група по него за твоя випуск, не е толкова чудесно. Особено когато от това ти зависи приемът в желаната специалност в желания университет.
Виж целия пост
# 597
Ми не е точно така.
Пътища след завършен гимназиален етап има много.
Не знам кога успяхме да се разглезим толкова, че един единствен университет да е желаната цел, и то на живот и смърт. То ако добрият професионалист се определяше само от завършения ВУЗ...
Де факто профилите не играят особено за бг университети и нищо не пречи след това да се продължи с магистратура в чужбина.
Виж целия пост
# 598
Ами проблемът е, че в масовият случай, профилът се избира в седми клас (на 13-14 години). А до 11 клас има доста вода да изтече. И става тъпо ако от не преценен добре избор на 13-14 годишна възраст, ти зависи прием в университет.
Освен  в професионалните къде другаде това  е факт?  Профили се избират за 11 и 12 клас. Да, математиката остава за СМГ като профил, да, първият и вторият език остават за ЕГ като профилиращи, но и след тях има  голям избор пред  вече доста ориентираните 17-годишни младежи/девойки. Та профилирането  не е лошо като замисъл, стига изборът да е направен от ученика  с мисъл и училището да е подсигурило компетентни преподаватели за целта.
Санака, дори и там, където не е толкова  гъвкава управата и не се предлагат много опции, пак има варианти. Но за целта следва ученикът да е ориентиран какво иска и какво ще му трябва за целта. А и както е казала Ред, за нашите ВУЗ профилите нямат особено значение, да не кажем никакво. Проблеми ако има, са за чужбина. И пак не за навсякъде.
Всъщност никак не е лошо и това да не учиш предмети, които не харесваш, с които нямаш намерение да се занимаваш, които не са ти нужни за кандидатстване и по които до 10 клас все си успял да изградиш някаква база за обща култура.
Виж целия пост
# 599
Например техническите университети в Нидерландия изискват за прием в инженерните специалности хорариум по математика и физика от втори гимназиален етап. Тази година във ФЕГ няма профил физика, защото не са се събрали достатъчно желаещи _миналата година е имало, но тази - йок/. И всички, които са планирали учене на инженерна специалност в Нидерландия /не само в един университет/ увисват, защото не отговарят на предварителните условия, пък ако ще и с уау резултат да са си взели приемния изпит.  И трябва да търсят "други пътища". Нещо, което нямаше да им се налага по старата система, защото тогава си имаха хорариум по всичко до 12-ти клас. Ще си ги намерят другите пътища вероятно, но е тъпо да си ограничен в избора си по независещи от теб обстоятелства.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия