ДЕСЕТИ клас - Тема 1

  • 48 565
  • 743
# 435
Във всички гимназии първата матура е БЕЛ. Втората е по избор от четирите профилни предмети (при нас бяха немски, руски, химия и биология).
В 91 НЕГ обаче предмети на немски се учат само в девети клас (защото по думите на ръководството това бил материал за две години и така финтират системата).
Синът в Испанската учи и в девети и в десети клас предмети на испански.
Виж целия пост
# 436
Така е - задължителната матура е БЕЛ. Втората е по избор между двата езика и третия избираем профил.

Kati, да, говорихме с г-жата на частните уроци да започнат да преговарят материала от 8 класа, защото там е основата, която явно й куца. В 9 и 10 клас повтарят граматиката с леки усложнения. И то не граматиката й е трудна, а трудно запомня думите. Оттам не успява да си преведе изреченията, за да направи граматически правилно изречение. Пробва стотици варианти за тия думи и не става. Само на челна стойка не ги е учила Simple Smile)
Не ми се иска да сменям учителката, защото е най-добрата по немски в нашето училище, да не кажа и в града. Напливът при нея е много сериозен и ние имаме късмет да се съгласи да работи с дъщеря ни. Ники (дъщеря ми) се чувства много добре при нея. Казва, че от всичките й учители по немски в училище (в 8клас имаха 3, в 9 и 10 са по две) тази е най-добрата и съжалява, че не им преподава.

Не са я изпитали вчера по история Disappointed Поискала е да стане, но са изпитали други деца. Толкова се подготвяше детето. Те имат всеки ден история, така че не е такъв проблем, но да се свърши веднъж за винаги с това изпитване, за да може да си гледа класните, които предстоят.
Виж целия пост
# 437
Да, задължителната матура за всички е БЕЛ. Втората задължителна матура е по избор измежду профилите. При дъщеря ми първи език бе немски, но по ред причини всички дружно записаха матура АЕ. Само едно момиче се яви на НЕ. Третата матура не е задължителна, а по избор.
Виж целия пост
# 438
Лили, аз думите по немски ги учих по следния начин: на малки картончета от едната страна изписвах на немски думата, а от другата на български. Като на немски ги пишех с различен цвят der - син, die(ж.р) - червен, das - зелен и die (мн. число) - жълт и тъй като картончетата бяха малки ги носих навсякъде с мен и при малко свободно време (най - ми се удаваше в метрото) ги вадех и започвах да ги уча. Така написани с различни цветове много ме улесняваше и учех хем бързо, хем голямо количество.
Виж целия пост
# 439
Лили, дъщеря ти вероятно е на съвсем друго ниво, но Дуолинго не би ли помогнало за лексиката - мисля, че там могат да се прескачат нива в зависимост от знанията даже. Аз учих в Гьоте немски (само А1 и А2) и сега ежедневно правя по половин час на ден с Дуолинго, много помага това повтаряне там да запомниш думите. Но трябва постоянство - наистина всеки ден, иначе не работи.
Виж целия пост
# 440
Във всички гимназии първата матура е БЕЛ. Втората е по избор от четирите профилни предмети (при нас бяха немски, руски, химия и биология).
В 91 НЕГ обаче предмети на немски се учат само в девети клас (защото по думите на ръководството това бил материал за две години и така финтират системата).
Синът в Испанската учи и в девети и в десети клас предмети на испански.


Моя грешка, за 2-ра си мислех - но и мислих, че в езиковите гимназии основния език е профилиращ, явно не е така - което е добре в случая.
Виж целия пост
# 441
Кати, точно така си е - основният (и вторият) език е профилиращ при профил чуждоезиков, т.е. общия случай в ЕГ. Но, не си длъжен да държиш втора матура по него. Можеш да избереш или първия си език, или втория си език, или трети, или четвърти профилиращ предмет (последните се избират в края на 10.клас). В поста на Маги както е било при дъщеря й - немски/руски/химия/биология - е можело да се яви детето на втора матура по всеки от тези 4 предмета, никой не го задължава да е по езика.
Виж целия пост
# 442
В Първа ЕГ във Варна, в 10 кл. паралелките, които са с първи НЕ, имат ИУЧ по история първия срок. Останалите предмети са на български език. При тези с първи АЕ, втория срок ще имат на АЕ някои от разказвателните, но не си спомням за кой предмет каза дъщеря ми. Освен двата езика, другите два профилиращи предмета ще се избират февруари.
Виж целия пост
# 443
Марти, и тя си ги пишеше на листчета по същия начин, само че при нея листчетата бяха цветни (такива имаше). Но това да пише с различен цвят химикал е страхотна идея, ще й кажа още тази вечер да пробва. Много ценен съвет, благодаря ти!

Olive, не знам какво е Дуолинго, но довечера ще проуча. Благодаря за насоката!
Аз също имам няколко нива на Гьоте, но аз страшно бързо запомням - дори още в час като взимаме думата. Просто запомням визуално и дори нямам нужда да ги пиша след това. Но при нея е голям зор.
Виж целия пост
# 444
Марти, и тя си ги пишеше на листчета по същия начин, само че при нея листчетата бяха цветни (такива имаше). Но това да пише с различен цвят химикал е страхотна идея, ще й кажа още тази вечер да пробва. Много ценен съвет, благодаря ти!

Извинявам, че се намесвам в темата, но това с лисчетата вече от бабино време, тоест моето.
Приложението което децата използват вместо листчета е Quizlet - можеш да ги въртиш само определени лисчета, можеш като тест да ги направиш, може със слушане да ги тренираш.
Но и това, като всичко друго трябва да се прави ежедневно.
Виж целия пост
# 445
И дъщеря ми ползваше много листчета - повечето ги наследи от приятелката си, която завърши 2 години преди нея лайстунг в 1 НЕГ. Наборът не ги ползва.
Виж целия пост
# 446
Марти, и тя си ги пишеше на листчета по същия начин, само че при нея листчетата бяха цветни (такива имаше). Но това да пише с различен цвят химикал е страхотна идея, ще й кажа още тази вечер да пробва. Много ценен съвет, благодаря ти!

Извинявам, че се намесвам в темата, но това с лисчетата вече от бабино време, тоест моето.
Приложението което децата използват вместо листчета е Quizlet - можеш да ги въртиш само определени лисчета, можеш като тест да ги направиш, може със слушане да ги тренираш.
Но и това, като всичко друго трябва да се прави ежедневно.

Може да е от бабино време, но върши страхотна работа, защото така с цветовете много по - лесно се запомнят думите. Като се има предвид, че в немския няма съвпадения по род с българския и човек може да си визуализира дадена дума от кой род е само по дадения цвят, а знаем че в немския съществителните задължително се учат с определителния член.
Виж целия пост
# 447
Марти, и тя си ги пишеше на листчета по същия начин, само че при нея листчетата бяха цветни (такива имаше). Но това да пише с различен цвят химикал е страхотна идея, ще й кажа още тази вечер да пробва. Много ценен съвет, благодаря ти!

Извинявам, че се намесвам в темата, но това с лисчетата вече от бабино време, тоест моето.
Приложението което децата използват вместо листчета е Quizlet - можеш да ги въртиш само определени лисчета, можеш като тест да ги направиш, може със слушане да ги тренираш.
Но и това, като всичко друго трябва да се прави ежедневно.

Може да е от бабино време, но върши страхотна работа, защото така с цветовете много по - лесно се запомнят думите. Като се има предвид, че в немския няма съвпадения по род с българския и човек може да си визуализира дадена дума от кой род е само по дадения цвят, а знаем че в немския съществителните задължително се учат с определителния член.

Приложението може да извършва същото Simple Smile Написах от бабино, защото децата все повече използват техниката и все по-малко хартията.
Виж целия пост
# 448
По случая на Лили, искам да разкажа истории от ЕГ Пловдив на по-големия ми син.
1. Беше точно в 10-ти клас, когато преминаваше през много труден момент /моята 2-ра онкологична операция и тежки химиотерапии/, заедно с пубертета+лоша компания. От пълен отличник бързо стана един от слабите ученици, противопоставяше на неразбирането на някои от учителите, включително и класната му, която много го притискаше и критикуваше, а знаеше за тежкия  период вкъщи. Година и половина по-късно, вече превъзмогнал всичко и здраво стъпил на краката си, стана отново онова амбициозно и търсещо дете, но класната все още цитираше какъв е бил преди  и му остави 5-ца по БЕЛ в 12-ти клас. Щастлива бях когато изкара 6,00 на матурата по БЕЛ.
2. Той беше и все още е брилянтен математик, но поради по-ниските му оценки по математика пак  в 10-ти клас, още помня реакцията на госпожата, когато той й казал, че иска да ходи на Олимпиада  " Ти ли ще ходиш? Хахахаха" и това пред всички. В 12-ти клас анулира  предходните годишни оценки и пред комисия изкара 6-ци! На изпита в СУ - 5,98.

Ами това е моето мнение за някои учители-не стават. Добър педагог и учител си, когато работиш с всички деца, а не само с отличниците, да успееш да вдъхновиш детето, да го изкараш и поведеш по друг път и то в общ план, да го мотивираш , балансирайки с респекта  и приятелството.

3. И не на последно, точно преди бала му, ми звънна учителя по Английски, от чиито думи се разплаках, благодари, че сме отгледали такъв син, проследяваше всички негови години- успехи и временни неуспехи, гордост, че е негов учител и въобще прекрасни думи, които никога не съм си представяла, че може да има в България такава връзка между учители и ученици!

Това за добрите педагози и човеци!

Кураж Лили!

Дълго стана, но да не забравя, младежа си взе химията/8-ми и -9-ти клас/ с Отличен. Остана БЕЛ другия месец.
Виж целия пост
# 449
Поздравления, шушито! И за големия, и за малкия син.
А относно учителите - мисля, че сред тези от по-старото поколение се намират такива, за които професията е призвание. От наблюденията ми сред сега действащите - май ще ги търсим като игла в купа сено.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия