Умението да задаваме въпроси

  • 2 741
  • 38
Нещо напоследък ми прави впечатление колко много хора не умеят да задават въпроси. Да оформят прост въпрос с отговор Да или НЕ. Да попитат за разясняване в работата или семейството.
Общуват чрез твърдения, 90 процента неверни и пасивно агресивни.
А пък отговори хич и не желаят да чуят или приемат.
А вие как сте с въпросите и приемането на отговорите?
Виж целия пост
# 1
Аз забелязвам обратното - никой не умее да отговаря на въпроси, особено ако са прости и изискват отговор да/не.
Задаваш кратък и точен въпрос и получаваш 5-минутен мисловен поток, лишен от смисъл, идея и логика, минал отдалечено покрай същината на въпроса. Всеки се опитва да се оправдае по някакъв начин за нещо, още преди да е отговорил, а понякога се изисква повторение на въпроса поне 3-4 пъти, преди хората да осъзнаят, че те интересува определена точна информация, а не какво си ял, защо си закъснял, на кого си се обадил и къде има по-вкусни банички.
Виж целия пост
# 2
И аз мисля така.
Имам проблем с отговорите на хората, не с въпросите ми/им.
Виж целия пост
# 3
Има го и този момент.
Виж целия пост
# 4
Всъщност проблемът е с формулирането на теза, без значение дали човек задава въпрос или пък отговаря на такъв. Това умение не зависи толкова от нивото на образование и култура, колкото от възпитанието и формирането на характера. На мен обикновено ми е необходимо време, по народному казано - албански реотан Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Точно така - формулирането на стегната, ясна теза куца масово. Забелязвам го от доста време, но напоследък наистина много и често. Оттам и формулирането на ясен въпрос не се умее особено. И отговарянето не го бива, защото не се разбира какво се пита. Понякога и не се иска да се разбере.
Според мен проблемът е комплексен - образование, възпитание, общуване, четене, потенциал и възможности.
Виж целия пост
# 6
Определено зависи от образованието. На мен писането на есета в последните години май доста ми помогна.
Виж целия пост
# 7
Липсата на умение да се постави ясно структуриран и конкретен въпрос, е свързана и със способността и желанието, преди да зададеш въпрос, да обработиш наличната информация и да изясниш за себе си какво точно и конкретно искаш да попиташ.
Виж целия пост
# 8
Нещо напоследък ми прави впечатление колко много хора не умеят да задават въпроси. Да оформят прост въпрос с отговор Да или НЕ.
А защо мислиш, че тези хора търсят отговор "да" или "не"? Болшинството просто търсят да си поприказват въодушевено, въпросите са колкото да се оформи диалог. Понякога има и допълнителна цел да ти пробутат нещо.
Виж целия пост
# 9
За какви въпроси става дума? Аз напоследък съм точно от хората с пасивно-агресивните твърдения, с тази разлика, че моите са верни. Задавам тези въпроси след известно време задънена комуникация, в която с мен се заяждат и като ми писне, влизам в тон.
Виж целия пост
# 10
Чета често един сайт, където хората пишат на всякакви теми и искат съвет. Четеш и потъваш в абсолютна ненужни детайли от историята им. Всичко това може да са каже с 5 изречения, ясно и точно.
Друг проблем според мен е, че няма конструктивен диалог, търси се проблема, а не решението, разводнява се разговора с други проблеми и резултат няма. Да анализираш информация, да се изразиш правилно и ясно, да зададеш адекватен въпрос,  явно е проблем. Незнанието на елементарни неща, социални умения също води до проблем с изказа и задаването на въпроси. Друг интересен детайл е, на зададен въпрос, в отговор абсурдни аргументи, които дори нямат общо с въпроса.
Виж целия пост
# 11
Не съм забелязала, че хората не могат да формулират въпроси. Аз намирам за голям проблем многословието. Дразни!
Виж целия пост
# 12
Нали се въртеше един съвет - ако искаш да питаш нещо (в интернет), не задавай въпрос, хората не ги интересува да ти помогнат. По-добре изкажи погрешно твърдение, ще се изсипят да те поправят и ще ти обяснят темата в детайли. Laughing

Иначе аз проблем с въпросите по-скоро съм виждала при неразбиране или липса на интерес, например когато в края на някаква лекция/обучение питат публиката има ли въпроси и всички мълчат - не са разбрали достатъчно, за да има какво да питат. В други случаи хората се притесняват да покажат, че не знаят нещо и предпочитат да се правят на специалисти по всичко.

Иска ми се да коментирам и агресията при общуване, направило ми е впечатление колко лично се приема всяка дума. Колко яростно се защитават мнения, преминавайки към висок тон и дори лични нападки, което много затруднява продуктивното обсъждане на даден въпрос. Ако изкажеш съмнение или поискаш да уточниш някоя подробност, човекът отсреща приема, че веднага трябва да мине в защитен и съответно нападателен режим. А аз искам да чуя аргументи, да ме убедят - което не мисля, че е лошо или обидно.
Виж целия пост
# 13
Колко яростно се защитават мнения, преминавайки към висок тон и дори лични нападки, което много затруднява продуктивното обсъждане на даден въпрос.
Безсилието предизвиква агресия, понякога пасивна.
Виж целия пост
# 14
не обичам да обобщавам, но ми се случва доста често
забелязвам го ,наред с друга тенденция- липса на умение да се чете, да се разбира текст, да се интерпретира,  да се следи слисъла в сложни изречения(както в писмена,така и във вербална комуникация)
в едно съм сигурна- ученето на логика, риторика и философия могат да променят ситуацията
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия