Плюсове и минуси на кварталите в София - тема 16

  • 42 283
  • 773
# 105
Домашният адвокат рече, че 5 години са предостатъчни.
Колкото до съгласието, твърди че не може да се пречи на реализиране на правото на строеж от само част от носителите му. Също така, каза, че твърде апокалиптично и драматично си ги представям нещата. Една сграда, която остарява и отива към рушене, не пада ей така. Обикновено години по-рано се знае, че трябва да се бутне и направи нова, съответно разрешения за строеж и т.н. за новата сграда могат да се вадят още преди да е съборена старата.
И още, че ако става дума за природен катаклизъм или война, или друго такова форс мажорно обстоятелство, със сигурност ще има закон който да урежда облекчени режими за строителство, по-дълги срокове, давност няма да тече и тн.
И също, че ако нямам конкретен казус с детайли, да не го занимавам с хипотетични глупости. 😂😃

Иначе имал казус с погасено (нереализирано) право на строеж (ти да видиш). Но не ставало автоматично, трябва собствениците да заведат иск и да докажат, че е погасено.
Виж целия пост
# 106
Достатъчно не са. В едното от жилищата ни изчезна строителя. Хубаво, че беше на врем Янка. Баща ми и една от съседките го довършваха.,след 15 години все още има хора, които им дължат пари. А в този казус говорим за груб строеж. Ако попаднат в ситуацията на 2021-22 когато желязото скочи повече от 5 пъти…. Мисия невъзможна
Виж целия пост
# 107
Всъщност твоята ситуация, която всъщност е често срещана, доказва точно тезата на Илит. Че сграда се вдига дори и не всички да имат парите. И аз имам имоти в две сгради с подобна история, но като втори собственик и недиректен потърпевш.
Виж целия пост
# 108
То не ставаше ли въпрос, че теоритично е възможно да се вдигне наново сграда ако погине. Някой писа, че не можело без съгласието на собственика на земята. А това, че практически организацията на съседите ще бъде тегава, е отделен въпрос. Иначе бях чела преди за правото на строеж,че за 5 години е достатъчно да започнеш само сградата, а не да я построиш изцяло, не знам дали още е така.
Виж целия пост
# 109
Трябва да се завърши на груб строеж, иначе остава за собственика на земята.
Интересно ми е как ще се построи сграда, ако всички собственици не са съгласни или нямат необходимите пари
Виж целия пост
# 110
Собствениците на земята или на сградата? Собствениците на земята няма защо да имат пари, сградата се вдига от тези, които имат правото на строеж. Иначе ако между тях вече няма разбирателство и няма пари, очевидно няма как да се построи.
Виж целия пост
# 111
Собственици на ИЧ от сградата. Погледнете етажната собственост. Поправката на покрив си е живо приключение. А ако погине сградата, хората, собственици на ИЧ от нея, ще са загубили всичко, домовете си вкл...и си мислите, че могат всички да изкарат по едни +100К
Виж целия пост
# 112
Не, не си мисля, че могат. Коментарът ми беше относно това дали им трябва съгласието на собственика на земята, за да я построят отново. Доколкото знам, ако е до 5 години от погиването и новата сграда е в същите размери като старата, не трябва съгласие на собственика на земята. Както и да е.
Виж целия пост
# 113
И каква е разликата с хипотезата, при която собствениците на жилища са собственици и на ид.ч. от земята под сградата? Отново се иска съгласие на всички собственици, за да се построи нова сграда. Пак много хора, всеки със собствено мнение. Хубаво, нямат срок от 5 години, но няма да имат и сграда.
Виж целия пост
# 114
Именно, на практика няма полза от собствеността на земята, само и плащаш данъците.
Виж целия пост
# 115
Мисля, че някои хора се бъркат от това да имаш % идеални части и земята и това да си бил собствени на земята, да си дал право на строеж, но да не си продал земята, а да си я запазил за себе си.
Много рядко съм срещала такива, частни случай.  Но собственик да е  Държавата или Общината, са всички комплекси, че и в централната част също... , много са.

Имаш ли идеални части от земята или отстъпено право на строеж е все тая, с разликата, че при правото на стоеж имаш срок, което не знам дали не е по-добре, един вид... стимул за по-бърза и адекватна организация. Иначе безсрочно може да се разтакават...
Виж целия пост
# 116
А за ЕПК какво ви е мнението? Дали е по-издръжливо от панелките? Живея в блок, строен 1968 година, колко още години му остават според вас?
Виж целия пост
# 117
Здравейте! Наскоро започнах да си търся двустаен апартамент за покупка, по възможност ново строителство. Ориентирала съм се към по-бюджетните квартали - студентски, дианабад, дружба 2, дървеница. Кой е за предпочитане сред тях според вас и има ли някой сравнително добър бюджетен квартал който изпускам и е сравнително спокоен за живеене от сама жена? Важно ми е също да има добър обществен транспорт към други части на София.
Виж целия пост
# 118
От изброените Дървеница и Дианабад не са особено бюджетни. Остават Студентски и Дружба като и в двете зависив кой микрорайон доста. Студентски като че ли е по-комуникативен от Дружба като транспорт. В Дружба има метро. В Студентски ще има в горната част, но кой знае след колко години.
Виж целия пост
# 119
От изброените Дървеница и Дианабад не са особено бюджетни. Остават Студентски и Дружба като и в двете зависив кой микрорайон доста. Студентски като че ли е по-комуникативен от Дружба като транспорт. В Дружба има метро. В Студентски ще има в горната част, но кой знае след колко години.

За дружба става въпрос околко метростанцията в дружба 2, а за студентски до зимния дворец. А имаш ли мнение за надежа 1/2 и люлин 10?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия