Психология - реализация в България

  • 1 534
  • 7
Здравейте! В момента съм 11. клас и дойде време да обмисля сериозно с какво искам да се занимавам, като завърша училище. За момента съм се спряла на няколко специалности, една от които е Психология. Противоположно на мнението на много хора, не избирам професията психолог, защото е "модерна", а защото проявявам искрен интерес към нея, но тъй като тепърва обмислям опциите си, не съм много добре запозната с подробностите и бих искала да задам няколко въпроса. Първо, кой университет в София бихте ми препоръчали за съответната специалност? (СУ? НБУ? друг?) Също така бих се радвала, ако някой с опит може да сподели вижданията си върху реализацията - защо не е практика сред завършилите да отварят частни кабинети, много ли е трудно да се направи, има ли конкуренция, търсене, пациенти...? Какво друго може да работи един психолог в България, ако не отвори частен кабинет? Благодаря предварително на всички, които ще прочетат и ще се включат в дискусията. Бих се радвала да чуя отговори и на други въпроси по темата, които не съм задала, но смятате, че са от значение или имате опит, който би бил полезен в конкретната ситуация. Simple Smile
Виж целия пост
# 1
Можеш да работиш и като ЧР с психология. Ще те вземат за специалист подбор на кадри, после можеш и да вървиш нагоре по стълбичката. Но това е доста различно от психолог, работещ с хора, които терапевтира.

Наскоро попаднах на една жена в тик ток, родов терапевт. Много интересни неща говори, тя прави консултации и работи пряко с хора. Също ina psychologist можеш дя потърсиш и тя прави интересни клипове и е работещ терапевт. Въобще ако намериш своята ниша, може и да ти се получи.
Виж целия пост
# 2
Нямам наблюдения върху завършили психология в България. Предполагам, че е най-добре да се учи в СУ.
Но това, което съм видяла в чужбина, е, че тези психолози с частните практики всъщност са психотерапевти. Тоест, след психология учат и психотерапия, различните школи. Това обаче е много скъпо, но после доходите им са много сериозни.
Също в чужбина съм видяла психолози да работят в рекламата, като съветват за такива неща, как дадено послание най-добре да стигне до потребителя, например в печатно издание и пр.
И както се писа, за подбор на кадри.

За България допреди време нямаше работа за психолози и се налагаше да си търсят каквато и да е работа, даже и като санитари. Но дали и сега е така, не мога да кажа.
Виж целия пост
# 3
Една от възможните реализации също е психолог в училище или градина. Имам позната, завършила психология, работи в дневен център за деца с увреждания. Не е лека работа.
Виж целия пост
# 4
След бакалавър (4 години редовно), имаш следните опции: клинична психология, детско-юношеска психология, HR, социална/ криминална психология. Специализацията е под формата на магистратура и обикновено се учи редовно. Отделно има различни квалификационни курсове, които ти и твоето семейство ще трябва да заплатите, понеже не са включени в програмата. Насочени към придобиване на практически умения. Задължително ще ти искат стаж - който ще бъде или неплатен, или нископлатен. След това ще трябва да поработиш за някого, за да натрупаш опит, като вероятно ще вършиш и административна работа, както и такава, която по-опитните ти колеги не желаят да вършат. Добре е да имаш ментор. Ако организацията не ти го предлага, ще трябва да си намериш сама и да му плащаш. Успех!
Виж целия пост
# 5
Здравейте на всички! Хоп и аз тук. Аз съм майка на момче дванадесетокласник с намерение да продължи с психология или философия.  От три години се е ориентирал към тези науки. Нито аз, нито баща му работим или имаме познания в тази сфера. Но той сериозно се е заел с българския език,  есетата и психологията. Насочил се е към В.Търново. Ще следа темата.
Виж целия пост
# 6
Да, освен в своя или в групова практика, можеш да работиш в неправителствени организации с деца или с възрастни (познавам такива психолози), с жертви на насилие, има психолози в някои болници, в някои домове за стари хора или за хора с увреждания, сигурно има и в местата за лишаване от свобода, в армията и в полицията.

Можеш да преподаваш в училище или в университет, както и да бъдеш училищен психолог. Можеш да се занимаваш с научна работа.

Работата на психолога не е лека, трябва да си много добре подготвена и силно мотивирана, да уважаваш хората и да искаш да им помагаш.
Виж целия пост
# 7
Когато аз започнах да уча психология бяхме сто човека, от тях завършихме по малко от половината. Отделих на тази наука около осем години, общо със практиката. От групата ни само трима работят по специалността. Няколко  колеги отвориха кабинети и затвориха. Но въпреки тази статистика мисля, че тази специалност е полезна във всяка работна позиция, дори да е различна. Друг е въпроса, че в България, няма тежест. Трябва да има завишени критерии за прием както при медицина, а не е така.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия