Упадъкът на "западната" култура

  • 9 039
  • 187
Здравейте, не е ли крайно време за една такава тема? Можем ли да говорим за регрес или поне за сериозни турбуленции в това, което представлява т.нар. "западно общество"? Не визирам конкретни държави или блокове, а по-скоро за някакъв вид криза в отношенията между хората, която се отразява във всички сфери на живота - политика, икономика, изкуство, спорт, наука и т.н. Отива ли в задънена улица т.нар. консуматорска култура и какво мислите за алтернативата, която й се предлага, етикирана като "борба с климатичните промени" и неомалтусианство? Притеснителна ли е появата на крайнодесни и крайнолеви политически течения във водещи и развити държави? Парадоксален ли е фактът, че ставаме по-самотни и атомизирани, въпреки възможността да комуникираме на далечни разстояния? Какво мислите за малката, но сплотена и растяща група от плоскоземци, която нагло и арогантно хвърля ръкавица на доказани с времето научни трудове? Отразяват ли се благоприятно новите технологии на хора, които не са подготвени за тях, от една страна, а от друга страна - на децата? Можем ли да говорим за възход на авторитарни практики и на цели авторитарни държави?

По тези и други подобни въпроси ще се радвам на всеки да сподели мнение Simple Smile
Виж целия пост
# 1
Според мен - западната култура не се променя изобщо. Тя си е каквато е била винаги . Погледни историята . Колонизаторска, господарска, експлоататорска ... "висша". Проблема в последно време е , че просто плебса вече не е съгласен да мълчи, страда , да бъде експлоатиран и да се подчинява както на местните богаташи - надзиратели , така и директно на т.нар. западна аристокрация.
А плебса в случая е по-голямата част от света. Провери си в гугъла колко хора живеят в т.нар. Запад и колко в останалия свят и се замисли какво значи "останалия".
Според мен нещата са много лесно оправими и се постигат с респект и едно ниво на всички без шантавата върхушка мислеща си че управлява света. А че не се справя си личи много в последно време в репресиите срещу собственото западно население и цензура и пропаганда вместо журналистика. особено явно с корона мерки и потушаване на протести и гледай какво става до ден днешен. Може би в България по-малко, но при големите свикнали на демокрация народи ... 
За технологиите и децата - според мен тук ние родителите имаме отговорност и трябва да отделим време за децата си , за разяснение, за насочване, за ограничение и т.н.
 едно много интересно видео на английски в тази статия на Zeit, нищо че тя е на немски . Пускам заради видеото , не заради статията. https://www.zeit.de/politik/ausland/2023-11/israel-gaza-kriege-harari

„Можеш да излъжеш малко хора за много време, можеш да излъжеш много хора за малко време, но не можеш да излъжеш всички завинаги”,  Ейбрахам Линкълн
Виж целия пост
# 2
Като човек, живял част от съзнателния си живот в "незападна" култура и като помня колко лошо позлатена беше тя (имам предвид България преди 89-а), засега няма нищо по-добро от западната култура. Останалите варианти в момента имат изключително сериозни минуси. Не че западната няма, има със сигурност, но е най-малкото зло.
Виж целия пост
# 3
milenaka няма нищо по-хубаво от западната култура и начина ни на живот пррди короната и преди първата бежанска вълна 2015. Както напсиах според мен проблема е , че всички искат така - 8-9 милиарда, а не само 15%  ... защото Европа и Северна Америка правят 15% ... https://www.worldometers.info/world-population/population-by-region/
Т.е. се получава нещо като яжте пасти ... на Мария-Антоанета със съответните последствия.
И след като другите 85% вече не искат ... не ми е ясно как ще си задържиш варианта да си родена от "привилегированата" страна на 15% наследствено бели господари. Каквито и димни завеси да се пускат как сме за равноправие и недискриминация ...  не променя факта, че мнозинството на света се чувстват ограбени, шантажирани и подтиснати  .
Имах позната , която изкара няколко дена с една жена от Африканска република в една парижка болница в една стая. След това моята позната ми каза че са разговаряли и - идват тук защото за тях там е невъзможно да живеят, но мразят безкрайно запада , затова че там положението е такова и не могат да живеят в страната си.
 
Повече няма да пиша. Ще оставя темата. Ще видим какво има да се случва с следващите няколко години.
Според мен трябва да погледнем всички с респект и на едно ниво . За да можем да живеем заедно без конфликти.
Виж целия пост
# 4
За мен и сега няма по-добра алтернатива.
Виж целия пост
# 5
Там не могат да живеят?
 Защо?
 Идва ли им наум, че  където могат и е имало дълъг път да стане така?

  И не е само в индустрията проблемът, а в главите.
И че развитието на този  условен запад го кара да помага, да налива средства, за да не  е такова неравенство, но не става по този път, че тази култура защитава слабия, а  те идват да се възползват без да са минали ментално и стигнали  до същата точка.
 
 Отдавна говоря, пиша, че  бивол за курбан не може, тази социалност  и култура  са застрашени, защото не е дошло това време, не може да се оградят от останалия 85% ли беше свят.
 Прекалената задоволеност изражда  и новите варвари идват, привлечени от лесното.

 Рефлекс на самозащита не се усеща.
Виж целия пост
# 6
А къде процъфтява културата в момента? Говори се, че с навлизането на Интернет и социалните медии упадъкът е повсеместен. Затъпяваме, губим способността да се концентрираме заради постоянното скролване и гледане на тикток клипчета от по 10-30 секунди, масово се чете по-малко, вербалните способности западат, правописът също, завръщаме се към пиктограми (общуване с емоджита и картинки).
Виж целия пост
# 7
@bella-ciao , смятате ли, че проблемите ще отпаднат, ако въпросната върхушка бъде отстранена или заменена от други? Донякъде приемам, че повечето хора сме склонни да изпадаме в слабости, ако се покачим толкова нависоко. Ситуацията ми напомня на слон на дърво Simple Smile
@pppqqq, възможно ли е този упадък на либерализма да бъде спрян и ако да, дали цената, която ще се плати за това, няма да е прекалено висока?
@milenaka, доколко смятате, че настоящото положение на "по-малкото зло" може да продължи в този си вид и не ни ли изправя това пред угрозата да нарушим фундаменталните си принципи и разбирания, за да можем да продължим да живеем по същия начин?
@Бор_яна, към Вас имам същия въпрос като към pppqqq - възможно ли е да се плати прекалено висока цена от държави като Франция, която при съществуването си от революцията насам се е градила и върху хората от колониите?
@наивница на средна възраст, според Вас защо някои неща се налагат изключително грубо в тази връзка - например ползването на лаптопи и таблети от учениците в час? Наскоро четох за държава, която се е отказала от това, мисля че беше Швеция. От друга страна, в много авторитарни държавни режими могат да се видят и положителни неща. Изумително изглеждат някои клипчета от Китай, където построеното изглежда като направено от извънземни. Явно хората там успяват да бъдат организирани, дисциплинирани и работливи.
Виж целия пост
# 8
pitam2 аз си мисля че няма как да няма върхушки. Не виждам как можеш да премахнеш нещо, защото ако оставиш дупка тя се запълва.  Мисля че не е нужно да си седим и да скандираме блек лайф метър ... ами е хубаво да се погледне например Африка на едно ниво, не да се гледа отгоре и да се ползва за източник на ресурси. Ако сме демократични и недискиминиращи   да e на всяко ниво. Не само в училище, офиса и на спирката на рейса. Също на държавно , военно и всяко ниво.
Какво се постигна от 2001 до сега в борбата с тероризма? Увеличил се е 10 пъти. Какво стана като запада направи преврат в Иран и то пак заради конфликт за нефт? Муланите ... Какво стана в Афганистан? И т.н.
Малко повече респект и по-малко собственическо желание на някои да бъркат във всички панички. Да оставят и други да имат нещо .
Ами да видим сега накъде върви. Като гледам по-добре не става.
Виж целия пост
# 9
Като не може елементарно, сложно аз не мога.
 Прокрадва се колониализъм, условният запад/начин да се възприема света имам предвид и ни приобщавам/ краде за да живее горките други.
 Това бе внушено  преди много време.
 Опитаха с арабската пролет, в Афганистан да им придвижат напред   развитието - не става.
 Африка  - дето са били западите зли, натам е  потокът, че понаучили език.

 Някои се вземат в ръце и  има развитие, макар спорно  и не е з  разискване тук, нямам нерви да търся инфо, източници и доказателства, осланям се на памет.

 Афганистан че пресен пример  - сега дали тръгна напред без натрапници? Много им харесва , особено на жените.
 И" защо го правят - разбира се  се възползват  фирми/частен е западът/ да  добиват изкопаеми основно, но не за това според мен в съвремието отиват там - отиват да разбутат феодалното, да има някакво равновесие на развитието, заради глобалния свят ,търговия, не на последно място с план да не се изсипват  в бъдеще всички на запад, че плоската земя ще се наклони, слонът  ще падне точно този , дето държи запада.
 Не го четете буквално ,че вече всичко очаквам.
 Скъпо ще плати  който не се съвземе и  си върне условния рефлекс на самозащита.
Виж целия пост
# 10
Винаги е си е бил гнил капитализмът 😁По твоите мерки Афганистан са най-хубавото място за живеене, с много близки отношения между хората, управляващите са хора от народа, няма технология да им мъти умовете, няма либерализъм, не признават климатичните промени и въобще по всички точки споменати в предните мнения бият западната култура.
Виж целия пост
# 11
Тя запАдна културата навсякъде, повсеместно.
и на Запад, и на Изток, и в другите краища на земното кълбо, едва ли не всичко отива на първични възприятия, и както се каза по горе, ако може да се контактува с пиктограми и йероглифи, както и звуци ( които уж били в по низшите и стари дялове на мозъка ).
Може би вървим към бъдеще ( предвиждано във фантастиката ) в което ще общуваме мислено със някакви идеограми или вълнови процеси, или пък нещо през чиповете вградени във всеки индивид ( !?! ) не се наемам да предскажа, но комуникацията каквато имахме като малки, просто изобщо не я виждам да съществува.
Променяме се със извънредно бързи темпове .
Виж целия пост
# 12
А къде процъфтява културата в момента? Говори се, че с навлизането на Интернет и социалните медии упадъкът е повсеместен. Затъпяваме, губим способността да се концентрираме заради постоянното скролване и гледане на тикток клипчета от по 10-30 секунди, масово се чете по-малко, вербалните способности западат, правописът също, завръщаме се към пиктограми (общуване с емоджита и картинки).


Не мисля че  е вярно,  хората винаги са били едни и същи, включително и като способности, просто сега с новите технологии всички получиха възможност да ги демонстрират.

Къде преди двадесетина години ще видиш правописните способности на някой? А и той всъщност е образован в едни други времена, които уж минаваха за много четящи...

Нивото на тези, от които се възмущаваме сега е формирано при други условия. То въобще нивото  е константа от римско време сигурно.
Виж целия пост
# 13
И все пак да правим разлика между културата реално и халтурата която се вихри в тик-ток и разни блогове из интернет.
Виж целия пост
# 14
Цитат
възможно ли е този упадък на либерализма да бъде спрян и ако да, дали цената, която ще се плати за това, няма да е прекалено висока?
Не знам дали е възможно да бъде спрян упадъка на либерализма.По принцип може.Личи си,че няма желание от политиците да се направи това.Много по-висока цена ще платим като продължаваме в същият дух.За измишльотините за ''справяне с климатичните промени'' изобщо не ми се повдига въпроса.Мерки-репресии срещу европейците.Кой,какво прави,Европа е отговорна за всичко,а на средностатистическият европеец му се вменява вина.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия