Висше образование и студенти в БЕЛГИЯ

  • 39 133
  • 629
# 225
etomira, благодаря за подробната информация.
До Шарлероа има директен автобус-совалка от Гар дьо Миди (https://www.flibco.com/en/shuttle/bus-brussels-charleroi-airport). Стига за 40-50 мин. Продават билети онлайн, но без запазени места. На място се чака на опашка. Ако останат пътници, до автобуса идват таксиджии и споделено пътуване за 4 човека излиза 20-25 евро.
Имам въпрос - как е транспорта Льовен- Бруксел? Виждам, че не е далече, но на място по-добре се разбира. След нова година детето ще учи 1 семестър там (обмен по Еразъм).
Виж целия пост
# 226
biborana, има влакове на 10 - 20 минути. Пътят отнема 25-30 минути в зависимост на коя гара ще се слезе. Има и автобуси, но не сме ги проучвали.

В Льовен или Брюксел ще учи? И какво, ако не е тайна?
Виж целия пост
# 227
Влаковете от и до Льовен са на 15 Мин и са изключително удобен начин за предвижване.

И моето дете ветеран замина вчера. Тя пътува до летище Брюксел, защото обикновено е с голям и малък куфар и искам да и спестя разкарването с Фибко и влачене на багажа до Миди. А и нея я е страх вечер сама на тази гара.

Имам поръчение от щерката да поканя студенти, които учат в Брюксел или Льовен (и им се пътува до Брюксел) и искат да играят народни танци, да ми пишете и ще ви дам телефонен номер, за да се свържат с нея. Танците са два пъти в седмицата, вечер, в сградата на Европейския парламент.
Виж целия пост
# 228
Скрит текст:
biborana, има влакове на 10 - 20 минути. Пътят отнема 25-30 минути в зависимост на коя гара ще се слезе. Има и автобуси, но не сме ги проучвали.
В Льовен или Брюксел ще учи? И какво, ако не е тайна?
Etomira, ще учи в Льовен, право - магистратура. Тя е студентка в Маастрихт и ще бъде на обмен.

Питам за пътя до Брюксел, защото след ужаса от липса на квартири в Маастрихт и по принцип в Нидерландия, искам да сме подготвени с резервен вариант, т.е. да се търси настаняване и в Брюксел. Доколкото знам там постоянно се освобождават и наемат квартири, също така се дават за няколко месеца, а не само за 1 година.
Ако въпросът ми ви звучи глупаво, много се радвам. Значи има места за спане Simple Smile

Допълвам: от и до Маастрихт в 80% от случаите пътуваше през Шарлероа - заради най-изгодни билети. Обикновено бяха почти 2 пъти по-евтини от полети от Айндховен. Едва ли по принцип има такава разлика. Но когато почват/свършват ваканции в Нидерландия, се получава час пик. Тогава в съседна Белгия билетите са много по-евтини. Пролет и есен е намирала евтини полети и през немски летища.
Виж целия пост
# 229
Здравейте,
Дали има студенти в UCLouvain в Louvain-la-Neuve?
Виж целия пост
# 230
etomira браво, радвам се за твоята дъщеря! Много полезна информация си дала. Така е във Фламандската част, магазините работят и в неделя, нещо което на мен ми липсва в Брюксел. Водата в цяла Белгия е много варовита , но може да се пие. Ние в началото бяхме с кана, но пием много вода и хич не е рентабилно. Вече повече от 3 г пием вода от чешмата и няма проблем.
biborana има влак и автобуси Льовен-Брюксел . Автобусите са градски на De Lijn (фламандския между/градски транспорт , STIB в Брюксел) на цената на градски билет е предвижването после с метро може да се стигне навсякъде. Имат приложения и можете да видите и да си съставите маршрут. А също така може да си изтеглите приложението Floya което обединява целия транспорт в Белгия.
Днес точно гледах билети до летище Брюксел . Наистина за вас става малко трудно с придвижването от и до летище Шарлероа, само България еър има директни полети до летище Брюксел , но видях доста варианти на добри цени с едно прекачване в Мюнхен, Варшава или Белград като общото време е около 4 часа и половина което е добре предвид прекачването  и каца в Брюксел и от там до Льовен после е лесно.
Виж целия пост
# 231
Здравейте, някой знае ли откъде се купува карта за транспорта в Кортрейк?
Виж целия пост
# 232
Здравейте, някой знае ли откъде се купува карта за транспорта в Кортрейк?
Добро утро,
Ако става въпрос за карта за пътувате в градския транспорт има офис на De Lijn точно на гарата. Най-вероятно има и други места, където продават карти и билети. Придполагам има и приложение за телефон. Ето линк към сайта: https://www.delijn.be/en/gemeente/kortrijk/
Виж целия пост
# 233
В Брюксел има гишета наричат се 5 BOOTIK., разположени са в някои метростанции и гари.
За да вземе карта младежа, трябваше да носи удостоверението за записване и снимка.
Картите са 12 Е за цялата година. https://www.delijn.be/en/content/bijdrage-school/studentenkortin … -west-vlaanderen/ на този линк се разбира, че важат Mobib картите.
Виж целия пост
# 234
Здравейте, някой знае ли откъде се купува карта за транспорта в Кортрейк?
Добро утро,
Ако става въпрос за карта за пътувате в градския транспорт има офис на De Lijn точно на гарата. Най-вероятно има и други места, където продават карти и билети. Придполагам има и приложение за телефон. Ето линк към сайта: https://www.delijn.be/en/gemeente/kortrijk/
Да. За студентска карта за транспорта става въпрос.  Много Ви благодаря! 🍀
Виж целия пост
# 235
Здравейте!
Видях, че има поне две деца, които тази есен заминаха да учат в Кортрейк, Белгия. По принцип, пътят за кандидатстване ми е ясен. Повече се притеснявам, че моята дъщеря е чела в някакви форуми колко ужасно трудно било цялото обучение там. Тя иска да учи Анимация. Догодина завършва НУИ Варна със специалност "изящни изкуства" и част от предметите вече ги е изучавала поне до някаква степен, но се страхува, че няма да се справи. Молбата ми е, на по-късен етап, да споделите как се чувстват и как се справят вашите деца в Howest, особено в тази специалност.
Виж целия пост
# 236
To4itsa, не са две, а поне двадесет и две са общо българчета 😉 Така че се надявам да получиш конкретно инфо. Моята девойка е специалност GGP, но част от предметите в първи курс се припокриват със специалност Анимация.
Виж целия пост
# 237
To4itsa, не са две, а поне двадесет и две са общо българчета 😉 Така че се надявам да получиш конкретно инфо. Моята девойка е специалност GGP, но част от предметите в първи курс се припокриват със специалност Анимация.

Благодаря Brayan_ Simple Smile То е най-добре децата да си говорят, но не знам дали някъде са си направили група, където да се включи. Иначе е рано още за впечатления и оплаквания, но ако е удобно, ще те потърся на по-късен етап, за споделяне на преживяното.
Виж целия пост
# 238
С каквото мога ще помагам,  разбира се 😊
Знам, че имат от университета Discord група.
Виж целия пост
# 239
и моето е ггп, уж ги гърчат вече - помрънква
доста се беше поотпуснала последните две години в гимназията и не мога реално да преценя дали вече има основание да се оплаква или големият зор тепърва се задава
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия