Холандска тема - 7-ма поред

  • 16 148
  • 282
# 105
Според мен вземаи идеи за комбинациите на ХИП ама не се съобразяваи с това за кои месец пи6е 4е са, защото те имат и едни много странни комбинации, на които пи6е 4е са за ранните месеци (4, ,6), а на мен ми се струваше 4е съставките са за доста по-късно.

Утре ве4ер ще пи6а за поредната ни среща от "третия вид"  Simple Smile
Виж целия пост
# 106
Не съм съгласна с това за закаляването. Струва ми се, че децата в България са много по-изнежени и не закалени. Имам 3 съседски деца и за 4 години видях само малкото 2 пъти болно / но то има и други проблеми/.
Калинка много си права Peace
asotirova -А, случайно да си се запитвала защо в България е толкова голямо разнообразието от продукти и фирми?
Качването на килограми едва ли е от тукашните Laughing пюрета Simple Smile
Между другото- от колко години живееш в Холандия?
Ето ви и една интересна статия за

Закаляване на децата

Закаляването е повишаване на устойчивостта на организма към неблагоприятното въздействие на външната среда. При закалените деца рязко се снижава заболеваемостта, те не се страхуват от преохлаждане, от рязко спадане на температурата на въздуха от влиянието на вятъра.

Сравнителна ефективност на водата и въздуха

Закаляването може да се провежда по различни начини, например с въздушни или водни процедури. Водата има по-силно действие върху организма от въздуха. Действието на вода с температура около 26 градуса се приравнява към това на въздух с температура около 5 градуса.

Как възниква простудата?

У незакаления човек кръвоносните съдове в носоглътката се свиват от студа и кръвообращението се влошава. Въобще човешкият организъм е така устроен, че никакъв вирус да не прониква в клетката при нормално кръвообращение. Простудата започва, когато се наруши кръвообращението в горните дихателни органи. Вирусите около нас, които са толкова много, започват да действат тук и проникват в клетката. Вирусите са паразити. Те могат да живеят и да се размножават само в клетката. Поразената от вирус клетка умира и организмът я отхвърля. Върху тази увредена повърхност вече вторично започва бактериална инфекция.

Какво дава закаляването?

Ако детето е приучено към студ, реакцията на кръвоносните съдове се променя до противоположната: под влияние на студа кръвоносните съдове на закаления човек първоначално се свиват, а после рязко се разширяват. В кой момент от закаляването се случва това изменение в реакцията на кръвоносните съдове - след месец, половин година или седмица? За всяко дете срокът е индивидуален. За постигане на най-голям ефект от закаляването е необходимо постоянно въздействие и постепенно (не рязко!) повишаване на интензивността му. Ако останете на едно и също натоварване, например, поливате детето постоянно с вода с една и съща температура, без да я понижавате, или провеждате процедурите рядко (няколко пъти месечно), няма да има ефект от подобно закаляване. Най-трудната задача е да установите първоначалното температурно натоварване за детето. То не трябва да бъде слабо, защото тогава не е ефективно, не трябва да бъде и прекалено силно (стресово), защото, както е известно, стресът потиска имунитета, а ние искаме да го подсилим.

Какво е това имунитет?

Какво е това имунитет и каква е ролята му в организма? Иммунната система на човека "разпознава" всички вредни и чужди вещества, проникващи в организма, и създава защитата срещу вируси и бактерии, не позволява развитието на ракови клетки. Тази система започва да се създава основно по време на вътреутробното развития и се формира окончателно примерно през първата година от живота на детето. Ако то е на естествено хранене, чрез кърмата получава защитни вещества, и по този начин се подобрява още не съвсем съвършения собствен имунитет. По-лошо е, ако детето е лишено от кърма: то боледува по-често и по-тежко. Такива деца се нуждаят особено много от закаляване.

Вродени и придобити нарушения на имунитета

Съществуват вродени и придобити нарушения на имунитета. В първия случай може да се роди дете с вродено нарушение на цялата иммунна система или с частични поражения. Такива деца още от раждането си непрекъснато боледуват. В първите месеци от живота е необходимо да бъдат изследвани в специализирани клиники. Във втория детето се ражда здраво, но по-нататък болест, психическа травма или какъвто и да е стрес могат да станат причина за поражение на имунната система.

Късното слагане на гърда отслабва имунитета!

Смята се, че у новороденото възниква стрес при отделянето от майка му веднага след раждането, при късното му слагане на гърдата. В резултат на това детето израства със слаб имунитет, потиснато, неспособно за активен пълноценен живот и в късна възраст е по-податливо на болестите на цивилизацията: рак, инфаркт, хипертония и т.н.

Имунитет и стрес

Какви изменения възникват в организма при стрес? Един от най-големите физиолози в света, Ганс Селье, установява, че от каквото и да е бил предизвикан стресът, каквато и да е причината за него, реакцията на организма на него е винаги еднотипна. Тя се изразява в това, че отначало всички сили на организма, в това число и имунитетът, се мобилизират, за да се гарантира оцеляване, а след известно време настъпва втората фаза - фазата на изтощението (нарича се още и фаза на увреждането). В тази фаза всички защитни сили на организма се изтощават и на този фон се появяват множество различни заболявания.

Внимавайте с моржуването и гмуркането в студена вода!

Понякога съм наблюдавала подобные реакции у деца при моржуване или гмуркане в студена вода. Изразяваха се в това, че децата бяха или много неспокойни (крещяха денем и нощем) или, обратното, пасивни (слабо или малко контактуваха с околните). Особено поразяваше състоянието на храносмилателните им системи. Очевидно стресът първо е предизвикал намаляване на изработването на ферменти, заради което се наблудаваха следните симптоми: подуване на корема, дисфункция на дебелото черво (запек или разстройство), и в следствие - лошо наддаване на тегло. Тоест едновременно поразяване на нервната и храносмилателната система. Не мога да твърдя, че такива нарушения се срещат у всички деца, подложени на моржуване и гмуркане, но сред моите пациенти подобни факти не могат да не привличат вниманието ми.
Иммунологическата лаборатория на Московския институт по педиатрия и детска хирургия под ръководството на доктор Д.В.Стефани започна да работи съвместно с с група, която се занимаваше по системата на клуб "Здраво семейство" и практикуваше моржуване на децата. Сътрудниците на лабораторията изследваха част от децата и установиха, че при някои от тях показателите на имунитета са се влошили. Очевидно моржуването за тях е било силен стресов фактор. За съжаление, нямаше възможност да се изясни именно кои особености на децата са предопределили влошаването. След получаването на първите резултати групата прекрати сътрудничеството си с лабораторията.

Учение за стреса на И.Аршавский

Освен стресовите реакции са изучени и реакции на организма на по-слаби дразнители. Оказва се, че ако дразнителят не е силен, не е стресов, при постоянно въздействие и постепенно увеличаване на силата му, имунитетът се подобрява и се усъвершенстват всички системи, обуславящи добрата устойчивост на организма към вредни фактори. Такава реакция ученият-физиолог Аршавский определя като "физиологичен стрес" за разлика от увреждащия "патологичен стрес". Според изследванията на лабораторията на И.Аршавский, организмът в момента на раждането се справя добре със спадането на температурата. В продължение на вътреутробния период детето се развива при температурата нa човешкото тяло (около 37 градуса), а в момента на раждането то попада в среда, където температурата едва ли 20-22 градуса. Несъмнено си струва да тренироваме тази му способност и по-нататък. А ние често започваме да навличаме детето.

Стегнатото повиване е вредно!

Полезно е да знаете, че новороденото е в състояние да запазва температурата на тялото си за сметка на повишения мускулен тонус. Погледнете как то си сгъва крачетата и си свива ръчичките към тялото. Повишеният мускулен тонус у новороденото е полезна компенсаторна реакция. Ето защо стегнатото повиване е вредно, както и всичко, което понижаващи тонуса на сгъвачите (сгъвачите са мускули, може би трябва да се поясни?). С оглед на тези възможности на новороденото е създадена и системата на закаляване, която искам да ви предложа.

Закаляването може да започне от раждането

Закаляването може да започне още в първите дни след раждането. Трябва само предварително да покажете детето на педиатъра му. Ако то е здраво и педиатърът не намира у него никакви признаци за поражение на нервната система, ако суче добре и постоянно наддава, спокойно можете да започнете да го закалявате.
...И така, бебето се е родило. Ако раждането е минало нормално и детето е здраво, ако за първите 4-5 дни е олекнало с не повече от 200 грама, и ако в следавщите дни наддава, то на 6-7 ден след лекарски преглед можем да ви предложим различни варианти за закаляване.

Три варианта за закаляване

Първи вариант за закаляване. Къпем детето при обичайната за човешкото тяло температура - 36,6 градуса. На него му е приятно и то се отпуска, чувства се добре. През това време му подготвяме десет градуса по-студена вода за първото обливане в кана или друг съд, т.е. примерно 26-градусова. Изваждаме детето от ваничката, държим го на длан с гръбчето нагоре и отначало му обливаме с хладната вода петичките, после нагоре по гръбнака до главичката. После, без да го изтриваме, го увиваме в обикновена и във фланелена пелена. След 10-15 минути започваме да го обличаме. На всеки три дни понижаваме температурата на обливане с един градус, докато стигнем до температурата на водата в крана. Обикновено децата понасят добре тази процедура. Отначало могат да се разплачат от неочакваната температура, но при затопляне в пелените се успокояват бързо, сучат добре и заспиват спокойно.

Втори вариант за закаляване. По време на тоалета на детето (няколко пъти на ден) измиваме с топла вода дупето и крачетата. При това се стараем краката да се затоплят. После бързо ги измиваме със студена вода под крана. След това, отново без да изтриваме, завиваме детето в топли пеленки.

Със студена вода се облива само затоплено дете!
Закаляването е ефективно само когато обливате затоплено дете със студена вода. Спомням си, че наблюдавах закаляването на деца "по инструкция", в детските ясли, където работех в първите години на лекарската си практика. Обливаха крачетата на децата веднага след връщането им от разходка, после, в съответствие с инструкциите, понижаваха постепенно температурата на водата през определен интервал от дни. Въпреки това децата непрекъснато боледуваха. Каква може да е била причината? Никой не обръщаше внимание на това, че след разходката, особено през зимата, краката на почти всички деца бяха студени, така че ги обливаха на практика с топла вода.

Как да започнем закаляването на дете, по-голямо от годинка?

Как да постъпим, ако детето е навършило годинка, а досега не сме го калявали? Закаляването може да започне във всяка възраст. Удобен е методът с контрастен душ. Сложете детето, или по-добре застанете заедно с него под струята и хубаво се стоплете. Ако то иска гореща вода, нека е гореща. Отначало загрейте стъпалата, дланите и гърба му. На първо място зоната около врата отзад на гърба. После му кажете: "Ела да застанем под дъжда". Обливате стъпалата, дланите и много бързо зоната на врата отзад и отново под горещия душ. После отново кратко студено обливане. И така не по-малко от три пъти. Винаги започвайте процедурата със затопляне, а завършвайте с обливане със студена вода. Ако имате време, правете до седем контрастни смени на температурата. След процедурата не изтривайте детето преди обличане, а го загърнете за няколко минути. Детето не трябва да се страхува! Тази процедура възбужда, затова е за предпочитане да я прилагате сутрин или след училище към 6-7 часа, но не непосредствено пради лягане. Старайте се на детето да му е приятно. Не го плашете, не настояавйте, ако се страхува, за да не превърнете всичко това в стресова ситуация. В такъв случай е по-добре контрастните обливания да се провеждат под формата на игра.
Предлагаемата процедура може да се използва и в детската градина. Слагат се три-четири легена с гореща вода и пак толкова със студена. И децата прескачат от едно легенче в друго. И тук трябва да се спазва принципът на контрастната температура: първо гореща, а после студена вода.

Трети вариант за закаляване. Детето се къпе във ваната вечерта. Дайте му да поседи толкова време, колкото иска, да поиграе с играчки. Нека се стопли хубаво във водата. Децата обикновено обичат да се отпускат и да полежат в нея. Или нека постои под горещия душ. А после му кажете: "Хайде да си направим студен дъждец или да поджапаме в локвите". Тук са възможни различни игрови ситуации: или пускате студената вода, и детето си слага под струята петичките и дланите (това е достатъчно за първия път, а в следващите дни пробвайте да облеете със студена вода и гръбчето), или, ако детето се страхува от въздействието на студения душ, може отначало да му сложите легенче студена вода и да го поканите "да поджапа в локвата". И ето - от топлата вана - в студения леген (или "под дъжда"), а след това отново във ваната. Добавeте още топла вода, ако водата във ваната е изстинала. И отново в студената. И така не по-малко от три пъти. След последното студено въздействие увийте детето в чаршаф и одеало, подръжте го, без да го изтривате, а попийте водата, после го облечете подходящо за през нощта и го сложете да спи. За по-добър ефект от закаляването трябва постепенно да промените процедурата, като увеличите времетраенето на студеното въздействие. В последствие самото дете ще започне да иска повече студени обливания, а нерядко се случва децата изобщо да се отказват от горещата вода.

Контрастните процедури не трябва да се прекъсват и по време на заболяване!
И така, по-добре е да се започне с контрастни процедури. Те не трябва да се прекъсват и по време на заболяване, тъй като подпомагат бързото оздравяване. Познавам една удивителна майка. Тя започна да си закалява детето от раждането му, то боледуваше много рядко. Веднъж тя ми се обади и ме попита какво да прави с него: беше вдигнал невисока температура, беше хремав. Тя искала да направи контрастни обливания, а той искал само студени. Значи, натоварването му е било недостатъчно. Децата започват да чувстват това и сами проявяват инициатива. В този случай с майката решихме да послушаме детето. То оздравя много бързо и при следващи заборявания сам се обливаше със студена вода.

За успешно закаляване не се ограничавайте само с контрастните процедури
За някои деца можем да предложим следния вариант: преди събуждането на детето предварително сипванме студена вода във ваната. Щом детето се събуди, още затоплено от леглото го потапяме във ваната, а после го увиваме в чаршаф да попие водата, обличаме го веднага и продалжаваме с останалите хигиенни процедури. При контрастните съществено се подобрява кръвообращението в областта на носоглътката. Затова при разрастване на третата сливица и хронични тонзилити се препоръчват контрастни процедури.

Тичане по сняг

Ако детето е свикнало с обливане на стъпалата с вода, през зимата можете да усилите ефекта от закаляването с тичане по снега. Трябва да се тича само на места, където снегът е чист, при това отдолу трябва да има пръст, а не бетон или асфалт. Естествено, не бива да се стои на снега на балкона. Как да се провежда най-добре тази процедура? Облечете детето така, че обувките да се събуват и обуват лесно. И така, излизате навън. Отначало потичайте малко - детето ще се затопли. Ако поруменее, можете да сте сигурни, че краката му са топли, тогава може да си свали обувките и да стъпи босо на снега, първоначално за секунди. После бързо избършете краката от снега с някаква кърпичка и го обуйте, като започнете от крака, който първи е стъпил на снега. И нека отново потича обуто. Продължителността на престоя върху снега първоначално е кратка, но постепенно се увеличава.

Защо студеното въздействие върху стъпалата закалява?

Защо детето спира да боледува след такива процедури? Случва се следното: кръвоносните съдове на стъпалата се свиват под влияние на студа и непременно заедно с тях едновременно се свиват и кръвоносните съдове на носоглътката. Ако човекът не е закален, възнаква остро респираторно заболяване (в клетките в областта на носоглътката проникват вируси). А у закаления човек е обратното - реакцията на студа е отначало рязко свиване и след това рязко разширямане на малките кръвоносни съдове на стъпалата, и, рефлекторно, - на кръвоносните съдове на горните дихатени пътища. Уверена съм, че тази процедура ще ви достави огромно удоволствие. Особено ако цялото семейство я прави. Не е задължително да я практикувате всеки ден, може да е два пъти седмично, но с радост и удоволствие. Не се учудвайте, ако след известно време гледката на пвалящия сняг ще ви кара да изпитвате огромно желание да излезете навън и да постоите на него. Особено ако имате неприятности или лошо самочувствие.

За слънчевите бани

В началото на беседата умишлено не споменах още един фактор на закаляването - слънчевите бани. По-рано слънчевите и въздушните бани се използваха широко за закаляване на децата. Сега, след Чернобил и възможното увеличение на радиацията в много местности, трябва да се отнасяме по-предпазливо към слънчевите бани. Все пак през лятото децата трябва да са колкото се може по-съблечени, но главичката да се оставя покрита.

Водни процедури сред природата

Ако има такава възможност, е много хубаво да пуснете детето да потича босо сутрин. Тичането по росата има удивителен ефект. Колкото може повече разрешавайте на детето да тича във вода, на реката, на езере, на морето. Не трябва да се стремите специално към тен и да печете детето; по-добре го съблечете и нека тича, като попада ту на слънце, ту на сянка. Когато сте на вода, не го принуждавайте да се къпе веднага. Децата много обичат да си играят на пясъка до водата, дайте им време сами да поискат да се изкъпят. Тогава не се страхуват от водата и се къпят с удоволствие. Можете да обливате детето и навън. Добре е рано сутринта да оставите голям съд с вода (най-добре кладенчова) на слънце, после през деня, преди обед, да сложите детето да поплиска вътре, а след това да го облеете със студена вода, да го загърнете в пеленки и да го внесете вътре. За малките деца, които страдат от рахит, е добре да се направи пясъчник, който да е на слънце рано сутрин, а по-късно, когато детето излиза да играе, да е на сянка. Много е полезно да седи и да играе на сянка, но върху топлия пясък. Също така за всички деца е добре да спят навън, но не на слънце, а под шарена сянка.

Използвайте всички възможности за закаляване!
закаляването Simple Smile

Виж целия пост
# 107
А аз искам да попитам майките на малко по-големи деца,с какво си захранихте бебетата след 6-тия месец?Тук даже бебешките пюрета имат ужасен вкус.Купих една каша-Бамбикс на Нутриция.За сега бебето я яде,ама има вкус на фураж за коне.Няма ли някакви храни като,да речем българските каши слънчо-с вода?




Бих ти препоръчала оризовата каша с ванилия на Nutrix,Елисе само нея яде сутрин. Peace


Аз захраних на 4 месеца,подраних малко но така ми препоръчаха от консултацията.Тук съветват за захранване sa на 6 мес.,но все пак всяко дете си е различно и стъпките при него са също различни.Така че се вслушвам v съветите дадени ми от консултацията. Wink
За пюретата искам да кажа че съм доволна,и много повече вярвам на тези тук,отколкото на българските Whistling.Имаше едни теми в кърмене и захранване преди,за състава на българските,та се отвратих Sick.Въобще не се следи кое за колко месеца,и имаше доста оплаквания от бг-мами. Stop
И аз съм за закаляването и против антибиотици Peace.И никога не бих дала антибиотик на своя глава(каквато е практиката на самолечение в БГ ooooh!).Държа на хомеопатията,и на бабешките методи. Laughing
Да ви се похваля,че и нашия долен зъб избива.Малката няма някакви признаци на болест,освен неспокоен сън(ама тя си е била така винаги),та дано така изкарвамае винаги никненето на зъбчетата. Praynig
Лек ден момичета Hug...нищо че е дъждовен Sick
Виж целия пост
# 108
Добро утро и от мен  Hug

Какви хубави темички се заформиха тук  Hug Hug

Аз да се похваля ,ч е бебчо така рита, че чак корема ми подскача  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

kariluis
 успех днес   bouquet


лек и успешен ден на всички!  bouquet
Виж целия пост
# 109
Аз да се похваля ,ч е бебчо така рита, че чак корема ми подскача  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes



Звезди  моя корем в 8-9 мес. беше като филм на ужасите.Такива форми,такова чудо,все едно щеше да ми го разпори и от там да излезе,понякога наистина се шашках Joy hahaha
Виж целия пост
# 110
Аз да се похваля ,ч е бебчо така рита, че чак корема ми подскача  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes



Звезди  моя корем в 8-9 мес. беше като филм на ужасите.Такива форми,такова чудо,все едно щеше да ми го разпори и от там да излезе,понякога наистина се шашках Joy hahaha

аз нали сега съм с дебелите фанели и форми още не съм видяла....ама като ме ритне и по инерция се викам:"ауу" или направо подскачам Joy Joy Joy та съм голяма картинка ooooh! Mr. Green
Виж целия пост
# 111
Добро утро и от мен!
Ей няма слънце днес  Sad
Карилуис как е Алекс?
Мимка мерси за инфото.
Ей супер е това чувство да ти рита бебче в корема, ама в 8-мия месец стават малко хард ритнците хахах верно е.
Брей вчера попитах за аптечка и днес Софи една сополива, хърка  Shocked , мрънка, май е настинала. Но пък няма температура за сега. Ще видим как ще се преборим със сополите, че има за първи път, а почти не може да диша от тях.
Видях на свеки новите цици, ей завидях и леко  Embarassed  (знам, че не е хубаво и че е заради болест,ама ...)
Приятен ден !  Hug
Виж целия пост
# 112
Здрадвейте Hug

Така след прегледа ситуацията е следната - възпаление на едното ухо пак, за4ервено гърло и изписан антибиотик Амоксициклин т.е Пеницилин. Следобед носим урина за пове4е тестове.
Това с у6ите го имахме ноември и сега пак. Не знам как го хваща, нито ходи на градина нито на плей център... newsm78 А и що не си е изградил имунитет предния път?
Виж целия пост
# 113
kariluis
 а дали е било и напълно излекувано тогава? newsm78
 хайде  с този път да ви се свърши одисеята! Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 114
Колко много сте изписали  Crazy Отивам да чета  Laughing
Виж целия пост
# 115
Аз никъде не съм казала , че давам на малкия антибиотик на своя глава - просто казвам , че имам в аптечката.В Б-я се консултирах с лекар и ми изписа стандартен антибиотик.Ако има нещо - винаги се консултирам със зълва ми , която е доктор.
Ние о т този грип сега сме с подут лимфен възел  Rolling Eyes Доктора каза , че щял да мине като се излекува Станислав.Много ми е чудно как предния път му изписаха тук антибиотик за същото , а сега - щяло само да мине  Rolling Eyes Не съм привърженик на антибиотиците , но когато се налага , не разбирам защо не изписват?
Мопи , какво и е на свеки?

Карилиус , дано се оправи малчо , много е гадно да ти е болно детето и да се чувстваш безпомощна  Sad

асотирова , аз моя съм го захранвала по бг. тертип - пратиха ми схемитъе от Бг.Свеки ми е пращала много пюрета на Ганчев и бях много доволна.Голямо разнообразие.Станислав тукашните с броколи и карфиол категорично отказваше да яде  Rolling Eyes За кашите - не си спомням какви съм купувала .

Искам да помоля някой да ми преведе и направи изречения със следните изрази:

1.gewend zijn aan
2.vanzelf overgaan
3.een vat vol tegenstrijdigheden
4.de sterren van de hemel zingen
5.kunnen opscieten met
6.het eens zijn met
Виж целия пост
# 116
Мимка Simple Smile
1.gewend zijn aan
2.vanzelf overgaan
3.een vat vol tegenstrijdigheden
4.de sterren van de hemel zingen
5.kunnen opscieten met
6.het eens zijn met
 
 
1-Свикнал е на нещо...
2-Ще мине от самосебе си...
3-пълно с противоречия newsm78
4-Това се използва за някой, който ти прави много комплименти......
5-Да можеш да комуникираш(да общуваш)
6-Да си съгласен с някой
Това са си мой интерпретации- не претендирам за точност Simple Smile, а за номер 3 пък изобщо Laughing
Виж целия пост
# 117
Да , то номер 3 е отжратително просто , даже даскалката не може да обясни какво точно означава  ooooh!

А може ли да ми съставиш изречения с тези изрази ?   bouquet
Виж целия пост
# 118
kariluis
И ние сме с отит и също сме на Амоксициклин. Това обикновено не се хваща, макар да е възможно да е и вирусно,  а е страничен ефект от друго заболяване. Децата са много податливи на отити, поради строежа на  Евстахиевата им тръба до  3-4 г. Това е, което научих наскоро от моя бг приятел  лекар, който слава тебе Господи работи, отскоро в Ротердам и си му звъня и го викам по всяко време. Но антибиотика, естествено ми е изписан от тукашното JP.
Можеш да се поровиш и в интернет по въпроса. Има доста написано.

Така че, не се обвинявай- с нищо не си го предизвикала. Виж аз съм за бой. Преди 2 седмици заведох детенце на dreumersgroup и към края на посещението ни се оказа, че спящтото момченце на пода не е просто изморено, а .....с температура. И всички присъстващи майки (някой бяха и с новородените си деца) го приемаха за нормално!!!
На следващия ден го заведох на плуване и след 2 дена- 39.7 С и подути лимфни възли. Едновременно с това  започна вътрешна хрема (сополи, които се стичат по гърлото, а не изтичат през носа). С температурата се оправихме  за 2 дена с панадол, но хремата ни докара и отит. Това е положението. Дано бързо да се оправите.  
Виж целия пост
# 119
Да , то номер 3 е отжратително просто , даже даскалката не може да обясни какво точно означава  ooooh!

А може ли да ми съставиш изречения с тези изрази ?   bouquet
Ще се опитам довечера, защото и за мен е предизвикателство ooooh!
Точно сега това учим в курса Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия